m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Dziś zapraszam do zwiedzenia zespołu urbanistyczno-architektonicznego Łazarza będącego częścią osiedla Św. Łazarz. Dla orientacji plan tego miejsca znajdziecie tutaj http://lazarz.pl/plan/025.htm Warto wspomnieć, że ta część miasta od 6 października 1982 r. figuruje w rejestrze zabytków. Mieszkało tu kilka znanych osób min. malarz Leon Wyczółkowski, rysownik-humorysta Gwidon Miklaszewski, aktor Roman Wilhelmi, człowiek - instytucja Jerzy Waldorff a także piosenkarka Anna Jantar, która w pobliskim kościele św. Anny brała ślub z Jarosławem Kukulskim. Neogotycka świątynia wzniesiona (1905-1907) dla gminy ewangelickiej przez Oskara Hossfelda od 1.04.1945 r. służy katolikom. Ceglany kościół w dolnej partii pokryty jest łupkiem, a częściowo wzniesiony z cisów granitowych. Zdobi go wieża zegarowa (48 m.) oraz portyk z trzema portalami. W tym rejonie Łazarza, dominują duże kamienice czynszowe (na zdjęciu) a nie wille z ogrodami dlatego zbudowana w 1905 r. przy ul. Limanowskiego 15A secesyjna willa miejska wyróżnia się wśród okolicznej zabudowy. Budynek zaprojektował, jako dom własny, poznański architekt Paul Steinbach. Urozmaicona fasada budynku charakteryzuje się dominującym wysokim szczytem oraz wejściem ozdobionym schodami i wydatną kolumną. Trudno ocenić w jakim stanie zachował się zegar słoneczny z wyobrażeniem ludzkiej twarzy  gdyż tej części elewacji nie widać zza otaczającego posesję ogrodzenia.
Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na temat zabudowy ulicy Niegolewskich więc zamiast opisów opowiem krótką historię Łazarza. Pięknie odnowiona kamienica przyciąga wzrok asymetryczną fasadą i ciekawymi detalami a my przenosimy się o kilka stuleci wstecz. Osiedle św. Łazarz utworzone zostało w XVI w. na terenie należącym do dawnego szpitala św. Łazarza i jego nazwa związana jest właśnie ze starym szpitalem, istniejącym już od lat sześćdziesiątych XVI w. oraz kościółkiem pod wezwaniem św. Łazarza. Od imienia patrona wzięła się nie tylko nazwa części Poznania ale także nazwa lazaretów - prowizorycznych szpitali wojennych. Już w 1569 r. pojawili się kwestarze, którzy gromadzili fundusze na budowę szpitala dla biednych. W 1571 r. gotowe były pierwsze obiekty szpitala a jego  rozbudowa trwała przez następne kilkadziesiąt lat. Magistrat poznański mianował prowizorów (zwanych też ekonomami lub opiekunami) zarządzających szpitalem, który  posiadał silne zaplecze ekonomiczne w postaci folwarku zajmującego znaczny obszar tj. część dzisiejszej Wildy i cały Łazarz.
Do pracy na folwarku angażowano sezonowych wyrobników wiejskich, tzw. ratajów. Mieszkali oni głównie w wiosce miejskiej, po drugiej stronie Warty, od ich profesji zwanej Ratajami. Na terenie wsi w XVIII w. zaczęli osiadać się Bambrzy. Na należących do nich gruntach w następnych stuleciach wzniesiono dworzec kolejowy i kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Zwarta zabudowa ulicy Niegolewskich z fasadami, które wzbogacone są oryginalnymi wykuszami tworzy ciekawy efekt. Tu warto przyglądać się każdemu budynkowi odkrywając jego niepowtarzalną formę. Wzrok przyciąga widoczna w głębi kopuła wieńcząca kamienicę Suwalskiech. Nie muszę chyba wspominać, że zachwyciły mnie te ulice i kamienice :) W końcu XIX w. na Łazarzu powstały pierwsze zakłady przemysłowe, uruchomiono fabrykę maszyn rolnych przy ul. Kolejowej i elektrownię przy ul. Sczanieckiej.
W kwietniu 1900 r. Łazarz wraz z Wildą, Górczynem oraz Jeżycami został włączony w granice Poznania, stając się terenem intensywnego budownictwa. Kamienica przy ul. Głogowskiej róg Niegolewskich została wybudowana w 1901 r. przez Jana Suwalskiego, właściciela cegielni w Żabikowie. Budynek miał być symbolem możliwości technicznych i produkcyjnych firmy. Świadczy o tym bogata, klinkierowa ornamentyka fasady, zwłaszcza w partii narożnej, gdzie zastosowano białe cegły glazurowane. Całość obiektu wieńczy cebulasty hełm. Znalazłam informację, że Łazarz posiada swoje logo i herb wyłonione przez mieszkańców w konkursie portalu lazarz.pl a dorocznym świętem mieszkańców dzielnicy są Dni Łazarza organizowane od 1987 r. na przełomie maja i czerwca. Na zdjęciu : kamienica przy ul. Głogowskiej. Przy ul. Głogowskiej 97 mieści się zabytkowy, neoromański Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. W jego wnętrzu znajduje się min. kopia Piety Michała Anioła. Historia powstania kościoła sięga czasów gdy w 1888 r. Wilhelm II wstąpił na tron, a dwa lata później ustąpienie Bismarcka doprowadziło do odprężenia w stosunkach Niemcy - Kościół Katolicki. Dzięki temu arcybiskupem diecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej został Florian Stablewski. Dla nowego arcybiskupa priorytetem na terenie Poznania była budowa świątyń, gdyż istniejące dotychczas nie były już w stanie sprostać stale rosnącym potrzebom rozwijającego się miasta. Budowę kościoła Matki Boskiej Bolesnej rozpoczęto w 1899 r.
Zachowało się rozliczenie kosztów budowy. Z wydanych 301 486 marek na kościół przeznaczono 205 000, na probostwo 73 848, a na ogrodzenie 22 620. Z dniem 01.01.1913 r. wydzielono nową parafię. Kościół stał się ostoją polskości na Łazarzu. To przy nim miały swoją siedzibę różnorodne polskie organizacje. Na zdjęciu : pomnik księdza Jerzego Popiełuszki. Krótki spacer przez Rynek Łazarski zaprowadzi nas do interesująco zabudowanej ulicy Małeckiego. Została ona wytyczona w końcu XIX w. w miejscu polnej drogi, otoczonej przez łąki i stawy. Do 1919 r. nosiła nazwę de Prinzenstrasse czyli ul. Książęca. Obecna nazwa nadana została ku czci Antoniego Małeckiego, polskiego historyka literatury, historyka-mediewisty, językoznawcy, filologa klasycznego, heraldyka, dramaturga, rektora Uniwersytetu Lwowskiego, profesora uniwersytetów: Jagiellońskiego, Lwowskiego, oraz w Innsbrucku a także posła na Sejm Krajowy Galicji. Już w początkowym okresie istnienia ulica w szybkim tempie została zwarcie zabudowana 3-4 piętrowymi domami czynszowymi. Wyróżnia się tu min. budynek nr 16 z 1902 r. ze sgraffitową dekoracją elewacji - projekt pracowni Oskara Hoffmanna. To właśnie w pierwszych latach XX w. na Łazarzu powstała m.in. bogata w formy eklektyczne zabudowa ulic w okolicy ul. Matejki oraz skromniejsza w formie zabudowa w okolicy ul. Małeckiego (na zdjęciu). Już wtedy Łazarz zaczął dzielić się wyraźnie na dwie części: wschodnią (dolny) i zachodnią (górny). Na tym i następnym zdjęciu : fragmenty balkonów przy ul. Małeckiego.
We wschodniej części oprócz kamienic przeważały skromne domostwa kolejarzy, zbudowane nieco na południe, wzdłuż torów kolejowych oraz ulic Kolejowej i Łukaszewicza. Do dziś osią przedzielającą zabudowania jest ulica Głogowska. Na zdjęciu : zwieńczona hełmem kamienica róg ul. Łukaszewicza i Małeckiego. Ulica Strusia, łącząca ul. Głogowską z Graniczną, do 1920 r. nosiła nazwę de Parkstrasse czyli ul. Parkowa. Obecna upamiętnia burmistrza i doktora medycyny z XVI w., Józefa Strusia. Zlokalizowana przy ul. Strusia 3/3a neogotycka kamienica Margarety Grüder to jedna z najokazalszych kamienic na terenie poznańskiego Łazarza. Wikipedia trochę się plącze i raz podaje, że budynek powstał w 1898 r. wg projektu Hermana Böhmera i Paula Preula a w innym miejscu, że autor powstałego około 1900 r. budynku jest nieznany. Są też wątpliwości ile ma pięter ale liczyć to ja na szczęście potrafię ;) Nie ulega wątpliwości, że pięciokondygnacyjny budynek został wzniesiony dla pochodzącej z Berlina Margarety Grüder  i charakteryzuje go fasada z licznymi wykuszami i arkadami. Kamienica wybudowana w stylu eklektycznym, nawiązuje przede wszystkim do form gotyckich.
Uwagę zwracają liczne, bogato zdobione balkony osadzone na wydatnych wspornikach, które nawiązują do gotyckich elementów obronnych - machikułów. Do wykończenia fasady użyto zarówno tynków szlachetnych, klinkieru, cegieł różnobarwnych, jak i kamienia. W 1935 r. kamienica należała do kupca Oskara Stillera, podobnie jak większość domów przy tej ulicy. W pobliżu, na rogu ul. Strusia i ul. Małeckiego pod nr 27, wznosi się eklektyczna kamienica z narożnym wykuszem oraz interesującą neogotycką i secesyjną ceramiczną dekoracją elewacji. Nasz spacer trwał zaledwie godzinę i kwadrans ale mam nadzieję, że zachęciłam do spaceru po Łazarzu. Na pewno znajdziecie tu jeszcze wiele ciekawych miejsc do których warto zajrzeć i odkryjecie piękne detale na fasadach budynków. Na koniec pamiątka z czasów wiejskiej przeszłości Łazarza - dom ostatniego sołtysa wsi Adama Jeskiego mieszczący się przy ul. Głogowskiej 37. Zwieńczony niewysoką wieżyczką budynek jest wykończony różnokolorową cegłą klinkierową a od ulicy oddziela go żeliwny płotek.

najbliższe galerie:

 
Zachód słońca nad Poznaniem
1pix użytkownik paul odległość 0 km 1pix
Poznań - Ogród Botaniczny
1pix użytkownik miki9935 odległość 1 km 1pix
Poznań - wodny świat w palmiarni
1pix użytkownik knfred odległość 1 km 1pix
Poznań - Park Wilsona i Palmiarnia
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix
. . . na spacer po parku i palmiarni w Poznaniu zapraszam. .
1pix użytkownik irena2005n odległość 1 km 1pix
Sylwester 2009
1pix użytkownik mariuszm odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (90):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 28.09.2011 22:14

Babuch : Pięknie dziękuję za te ciepłe słowa. Sprawiły mi wiele przyjemności. Muszę przyznać, że zdjęcie które wskazałaś wg mnie jest najlepszym zdjęciem w tej galerii. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 28.09.2011 21:18

Tak ładnie potrafisz ukazać miejską urodę w jej szczegółach. Przemiła z Ciebie przewodniczka. Zdjęcia dopracowane. Bardzo podoba mi się 35. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 26.09.2011 16:54

Też mam taką nadzieję. Dziękuję i jeszcze raz pozdrawiam

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 26.09.2011 16:50

Jak widzisz tragedie dotykają nie tylko ludzi,ale i przedmioty martwe.Mam nadzieję,że sołtysówkę odbudują,bo jak rozbiorą i plac zostanie sprzedany to...........???? Więcej nie piszę.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 26.09.2011 16:39

Mieczysław : Pożar to żywioł. Fakt, że moje zdjęcie nabrało nowej jakości nie rekompensuje straty kolejnego miejsca dokumentującego historię. Pozdrawiam

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 26.09.2011 11:52

Po pożarze sołtysówki Twoje zdjęcie urosło do rangi archiwalnego.Być może byłaś nawet ostatnią osobą uwieczniającą ten budynek przed pożarem.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 26.09.2011 09:31

Bwojto : Dziękuję za informację. Oglądając ten budynek miałam nadzieję, że ktoś go wreszcie wykorzysta i da temu miejscu szansę. Szkoda. Pozdrawiam

bwojto użytkownik bwojto(wpisów:34) dodano 26.09.2011 06:59

Bardzo ciekawa galeria, a ostatni wypadek pożaru zabytkowej kamieniczki przy Głogowskiej 37 potwierdza, że warto szczegółowo dokumentować odchodzące piękno starej architektury http://www.epoznan.pl/news-news-27808

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.09.2011 22:02

Deszcz : Zainteresowałeś mnie Jeżycami. Może następnym razem? Muszę przyznać, że nie znam książek Musierowicz i chyba spróbuję to zmienić... Dziękuję :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 21.09.2011 21:51

... Łazarz to stara dzielnica Poznania. Osiedla powstały w socjaliźmie. Równie piękne są Jeżyce. Opisane przez M. Musierowicz. Dzięki za zdjęcia. Wstyd, że ja nie mam czasu na swoje miasto. Pozdrawiam serdecznie.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 22:04

Dzięki serdeczne : Miło, że mogę na Was liczyć :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.09.2011 21:50

Ja też się polecam :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2011 21:45

Mgfoto polecam się na przyszłość;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:36

O rany! Tym razem to ja tego nie widzę. Ale jakby co to przy waszym szanownym współudziale!!!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.09.2011 21:33

Nieskromnie to ja chciałam zauważyć, że Twoja galeria będzie na pierwszej stronie :-) Masz zasług co nie miara :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:31

To nie przeze mnie tylko dzięki mnie - nieskromnie powiedziawszy :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2011 21:31

Wcale nie przesadzam, pierwsza myśl najczęściej jest trafna i szczera, a jak zobaczyłam zdjęcie to mi tak się skojarzyło:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.09.2011 21:30

Małgoś - to wszystko przez Ciebie :-) Zmotywowałaś mnie do zmian, ale nie wiem, czy długo tak pociągnę :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:30

Też dobre towarzystwo jakby co!!!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.09.2011 21:28

Aniu - dzięki, ale nie przesadzaj, chyba w krainie czarownic :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:28

Ja tam też nic głupiego nie widzę :) Romantycznie jest!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2011 21:27

Jaka głupia mina? Toż to Alicja w Krainie Czarów:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2011 21:25

Śliczny avatarek Surykatka:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.09.2011 21:25

Dobra, u mnie też juz widać, musiałam zamknąć wszystko i jeszcze raz wejść. Dzięki :-) coś mi bzykało nad głową, stąd ta głupia mina :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:24

Anikm : Ja nie dostaję, ja bez niego żyć nie mogę :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 20.09.2011 21:23

surykatka u mnie też widać,jest super

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:20

Czarny miało być, to z pośpiechu.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:20

Czrny łepek wśród różowych kwiatków! Naprawdę widać :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:19

U mnie tam widać!!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.09.2011 21:19

u mnie dalej jestem włochata

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.09.2011 21:19

Kurde, już zmieniłam,a nie widać :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:19

Ela, ekstra!!!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2011 21:18

Mgfoto, a od aparatu na twarzy uczulenia się nie dostanie?;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2011 21:17

Surykatka, jakiej kozie śmierć, chyba surykatce jak się jej pozbędziesz z avataru;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:15

Czekam, czekam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:14

Ela : Kto by się odważył? A jak ktoś podskoczy to zwołasz sabat i już my tam zrobimy porządki :))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.09.2011 21:14

Małgoś, czekaj, czekaj, coś poszukam głupiego :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.09.2011 21:13

Anikm -:-) hmmm, może faktycznie zmienię na próbę, raz kozie śmierć, najwyżej od kogoś dostanę w żeby na ulicy :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:11

Wazelina to chyba za mało szlachetna - uczulenia można dostać :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2011 21:10

Mgfoto, a może tak wazeliną smarować oko dookoła, aby się muszla oczna nie zassała na oku?;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:10

Misiek, też pewnie niezłe awatarki robi ;)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 20.09.2011 21:09

surykatko to dlaczego się jeszcze zastanawiasz?Zmieniaj.Przecież kobiety lubią zmiany.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2011 21:07

Surykatka, no w sumie mogłabyś wreszcie zmienić:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:07

Anikm : Trzeba kontrolować systematycznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:06

Mietku : Teraz już wiem :)))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.09.2011 21:06

Mieczysław - żebym wiedziała,że robisz takie ładne avatarki, to może bym się ujawniła :-)
A tak chciałam być anonimowa, ale i tak zostałam zdemaskowana :-), więc teraz to już nawet i avatar mogłabym zmienić w sumie :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2011 21:05

Mgfoto aż pobiegłam do lustra sprawdzić, czy nie mam też czegoś na twarzy. Doprawdy niebezpieczna sprawa z tym fotografowaniem;)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 20.09.2011 21:04

mgfoto wszystkie kozły to twarde sztuki,nic im nie groziło.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:03

I to pewnie byłby przynajmniej półgębek a nie półdupek jak raczyłaś wcześniej wspomnieć :)))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:02

Obawiałam się czy koziołek się nie załamie ale uległam sile perswazji :)))

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 20.09.2011 21:01

surykatko żebym wiedział,że się kręcisz po palmiarni też zrobiłbym Ci awatarek

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 21:00

Ela : Dzięki za wsparcie! Nie jest tak źle z tym zasłanianiem skoro fotka jest ;))

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 20.09.2011 21:00

surykatko dzięki

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 20.09.2011 20:59

To jest wyjątek,bo uległaś koziorożcowi i dałaś się posadzić na koziołki.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 20:59

Cześć Anikm : Wyszło na to, że zrosłam się z moim K-r`ecikiem ;)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 20.09.2011 20:58

Też tak uważam, avatarek zrobiłeś Małgosiowi ekstra :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 20:56

Mieczysław : A jednak trochę przesadzasz... awatarek jest OK :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.09.2011 20:53

Hehehe...dobry tekst Mieczysławie;)))

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 20.09.2011 20:51

I tu przyznaje Ci rację,aparat przylegał tak do twarzy,że nie mogłem zrobić Ci portretu:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.09.2011 20:41

Mieczysław : Bo ja ciągle aparat mam przy oku ale nigdy nie wiadomo kiedy naciskam spust migawki ;)))))
Piękne kamienice z czasów gdy wszystko co użytkowe od drobiazgów do architektury było podniesione do rangi SZTUKI to zdecydowanie moje klimaty!
Dziękuję i pozdrawiam :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 20.09.2011 20:29

Bardzo byłem ciekawy w jaki sposób przedstawisz to miejsce i jestem mile zaskoczony.Sam lepiej tego nie zrobiłbym.Zdawało mi się,że wszystkie Twoje kadry będą mi znane, a tu całkiem sporo zrobiłaś za moimy plecami i bez mojej wiedzy,hi,hi.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2011 19:38

Marcin : Dzięki! Czy mi się zdaje czy planowałeś spotkanie w Poznaniu? Szkoda, że się nie udało. Pozdrawiam :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 18.09.2011 17:46

ładnie uchwycony urok miejsca i kamienic.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2011 11:26

Carmel : Fajnie, że Tobie też spodobał się spacer :) Pozdrawiam

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 18.09.2011 11:11

Uroczy spacer , sporo bardzo ciekawych , architektonicznych detali :) Pozdrawiam

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 18.09.2011 10:21

Miło mi! pragnę skorygować mój komentarz ! poprawnie winno być "watykańka Pieta" pozdrawiam:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2011 09:25

Wielkopolanko : Pięknie dziękuję! Cieszę się, że mogę liczyć na Twoje wsparcie w opisywaniu galerii. Ja niestety Piety nie widziałam. Dowiedziałam się o niej dopiero ze zdjęcia na Wiki a do kościoła udało nam się zajrzeć tylko przez szybkę w drzwiach. Twoja informacja zainteresuje na pewno innych zwiedzających. Pozdrawiam :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 18.09.2011 07:28

Miło mi, że mieszkam w tak pięknym mieście i wspaniale opisanym przez Ciebie!
Jednocześnie mogę pochwalić się, że mamy najwierniejszą kopię rzymskiej Piety w poznańskim Kościele Matki Booskiej Bolesnej. W 1972 r. w wynku ataku rzymska Pieta została znacznie uszkodzona i na podstawie poznańskiej dokonano rekonstrukcji. Od tego czasu rzymską Pietę chroni pancerna szyba. Pozdrawiam serdecznie:))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2011 01:45

Skuza : Ja też miałam na uwadze Twoją Skandynawię np. fotkę 13. Każdy moment jest dobry na zrobienie ciekawego zdjęcia. Galeria ogrodowa też mile widziana :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 18.09.2011 01:19

Ja w tej chwili żyje jeszcze Skandynawia,dlatego mi sie tak skojarzylo,a co do tematow,to masz racje,ja nawet w moim malym ogrodzie pstrykam kwiatom fotki,moze kiedys zrobie z nich ogrodowa galerie:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2011 01:13

Skuza : Zapewne nie to miałam na myśli ;))) Po prostu świat jest pełen tematów!!!

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 18.09.2011 00:50

Mgfoto,szczegolnie podczas ostatniej podrozy,kiedy w koncu autobus sie zatrzymal na jakimś parkingu i fotki można było pstrykać...bez przyciemnionej szyby:))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2011 00:26

Skuza : Wiem, że dobrze mnie rozumiesz bo sama wykorzystujesz każdą chwilę! :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 18.09.2011 00:20

Bardzo dobrze zrobilas,laczac przyjemne z pozytecznym,a my z tego korzystamy:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2011 00:08

Kriss : To może skończysz wreszcie ten strajk i wrzucisz parę fotek? ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2011 00:07

Skuza : Można powiedzieć, że wykorzystałam go co do minuty! I masz rację to nie jest ostatnia galeria z tego miejsca. W planach są jeszcze przynajmniej 3 ;) Poznań jest świetnym miejscem do zwiedzania. Ma mnóstwo ciekawych zakątków i do wszystkich jest blisko. Spacer lub kilka przystanków tramwajem i już można zanurzyć się w klimat nowych miejsc. Pozdrawiam serdecznie :)

kriss92 użytkownik kriss92(wpisów:117) dodano 18.09.2011 00:01

Ja dzisiaj tez spacerowałem po Poznaniu ;)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 18.09.2011 00:01

Na mape nie spogladalam,wiem ze jestes swietna przewodniczka,wiec Ci zaufalam i staralam sie nie zgubic,przy okazji zobaczylam wiele pieknych detali.Szczegolnie zachwycily mnie fasady budynkow,balkony i oczywiście drzwi,wykorzystalas Twoj pobyt w Poznaiu maksymalnie,podejrzewam ze to nie ostatnia galeria z tego miasta,w Twoim wydaniu:)))Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.09.2011 23:50

Surykatko : Na OŚ nic się nie da ukryć! A szlajałam się z przyjemnością bo to zdecydowanie moje klimaty. Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 17.09.2011 23:46

Ciekawe detale na kamienicach. To już wiem , gdzie się szlajałaś po wyjściu z palmiarni :-) pozdrówki

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.09.2011 21:33

Romana : Nie ważne kiedy. Ważne by marzyć i planować :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 17.09.2011 21:02

Mam nadzieję, że udami się nadrobić braki w zwiedzaniu Poznania, ale chyba będzie to dopiero w przyszłym roku bo teraz już nie mam urlopu :(

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.09.2011 20:55

Cześć Doracz : Mi też jest miło. Dzięki za wizytę. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.09.2011 20:53

Romana : Kilka lat temu to i ja nie trafiłam ale tym razem miałam dobrego przewodnika. Może i Tobie uda się powtórzyć wizytę w Poznaniu? Pozdrawiam :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 17.09.2011 20:52

Dzięki za spacer. Ciekawy i miły. Pozdrawiam :-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 17.09.2011 20:46

Lubię takie klimatyczne dzielnice. Niestety nie trafiłam tam gdy byłam w Poznaniu kilka lat temu.
Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.09.2011 19:58

Margo : Kamienice do wyboru do koloru - każdy coś dla siebie znajdzie :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.09.2011 19:57

Anikm : Całe to może nie ale tu i ówdzie udało mi się zabłądzić ;))) Ostatecznie spędziłam w Poznaniu całe dwa dni bo trochę mam daleko i szkoda byłoby nie wykorzystać okazji. Pozdrawiam serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2011 19:52

Kobieto Ty to masz powera. Chyba całe miasto ,,obleciałaś";)
Kamieniczki faktycznie piękne.
Pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 17.09.2011 19:07

Piękna zabudowa. Najciekawsza z kamienic to ta Margarety Gruder. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!