m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ulica Mariensztat - długa na ponad 375 metrów, położona w Śródmieściu. Biegnie od Dobrej w górę do Krakowskiego Przedmieścia. Współczesny Mariensztat to pierwsze powojenne osiedle mieszkaniowe, zaprojektowane przez Zygmunta Stępińskiego oraz Józefa Sigalina. We wschodniej pierzei rynku (Garbarska 7). Mieści się tu pub Pod Baryłką Jest przejezdna jedynie na 125-metrowym odcinku od Dobrej do Sowiej. Pozostała część jest przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego. Ulica Mariensztat powstała w XVIII wieku jako główny trakt jurydyki Mariensztat, założonej przez Eustachego i Marię Potockich. Imię właścicielki zostało utrwalone w nazwie jurydyki - z niem. Marienstadt (Miasto Marii). Ulica zaczyna się skrzyżowaniem z ulicą Dobrą. Biegnąc na zachód, krzyżuje się z ulicą Sowią, a następnie tworzy południową pierzeję Rynku Mariensztackiego. Zabudowania ulicy Mariensztat nie przetrwały II wojny światowej.
Rynek na Mariensztacie - w latach 40. i 50. był miejscem zabaw ludowych i potańcówek, a także plenerem filmów propagandowych i fabularnych Rynek na Mariensztacie - fontanna. Obecne osiedle mieszkaniowe otaczające ulicę zostało wybudowane w latach 1948-1949 i ma na celu nawiązywać do przedwojennej zabudowy. Powojenne osiedle zostało sportretowane w filmie Leonarda Buczkowskiego Przygoda na Mariensztacie z 1954 roku, który kręcony był w naturalnych plenerach odbudowywanej Warszawy. W podcieniu kamienic warto też zwrócić uwagę na oryginalne żyrandole z lat 50., a na fasadzie narożnej kamienicy w pierzei południowej na kolorową mozaikę z zegarem.  W dalszym biegu krzyżuje się z ulicą Boczną, po czym dociera na koronę Skarpy Wiślanej, w pobliże ulicy Krakowskie Przedmieście (bez skrzyżowania).
 Niskie kamieniczki nawiązujące do architektury XVIII wieku w rzeczywistości są blokami o niewielkich mieszkaniach. Niektóre bloki budowano bijąc rekordy szybkości, zaledwie w kilka dni, co odbiło się na nienajlepszej jakości murów. Osiedle oddano do użytku 22 lipca 1949 roku, wraz z trasą W-Z. Ulica Sowia na Mariensztacie Przy ul. Mariensztat 3 mieszkał Wiktor Gomulicki, powieściopisarz i badacz dziejów Warszawy. W 1909 roku urodził się tu jego syn Juliusz Wiktor, eseista, filolog, historyk literatury i znawca twórczości Norwida. W kamienicy przy ul. Mariensztat 9 kręcony jest serial TVP pt. Złotopolscy. Obecnie stan architektoniczno-budowlany konstrukcji jest zagrożony.
Przed wojną ulica dochodziła aż do Wisły. Od rzeki odcięto ją przy odbudowie Mariensztatu w 1948 roku. ul. Mariensztat (rejon Krakowskiego Przedmieścia).Teraz wzdłuż południowej pierzei rynku podchodzimy nieco w górę w stronę widocznego na skarpie kościoła św. Anny Kilkadziesiąt metrów dalej dochodzimy pod mur oporowy kościoła, skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż skarpy. Z prawej, zaraz za świątynią, widać wysoki, ceglany mur. To pozostałość pałacu Kazanowskich, przed potopem szwedzkim najbardziej olśniewającej rezydencji magnackiej Warszawy. 
Przed nami kościół Świętej Anny.
Mariensztat widziany z wieży widokowej Kościoła Świętej Anny Mariensztat widziany z wieży widokowej Kościoła Świętej Anny Pałac Pod Blachą w Warszawie - późnobarokowy pałac, zbudowany w latach 1720-1730 przez Jakuba Fontanę u podnóża Zamku Królewskiego w Warszawie.
W 1980 pałac Pod Blachą wraz ze Starym Miastem w Warszawie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Schodami w górę przemieszczamy się na Plac Zamkowy. Kościół św. Anny w Warszawie (pobernardyński, akademicki) - świątynia rzymskokatolicka mieszcząca się przy Krakowskim Przedmieściu 68 w dzielnicy Śródmieście. Kościół powstał przy ufundowanym przez księżną Annę Fiodorównę klasztorze bernardynów, która w 1454 za pośrednictwem Jana Kapistrana sprowadziła do Warszawy pierwszych zakonników.
Ze względu na swoje położenie w bliskim sąsiedztwie czterech spośród głównych uczelni Warszawy: Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Teatralnej, kościół tradycyjnie stanowi główny ośrodek warszawskiego duszpasterstwa akademickiego. Batalion Gozdawa - oddział bojowy Armii Krajowej walczący w powstaniu warszawskim na Starym Mieście, a od września w Śródmieściu. Pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawska Nike) - pomnik znajdujący się obecnie przy Trasie W-Z w Warszawie. Teatr Komedia rozpoczął działalność w 1957 r. w gmachu wybudowanym w 1952 r.ówcześnie  przy ulicy Sierpeckiej 7 róg Próchnika, wpisanym później do rejestru zabytków, o uroczym wnętrzu, doskonałej akustyce i widoczności (układ amfiteatralny) pozwalającym na prezentowanie różnorodnych spektakli. Północne Centrum Sztuki Teatr Komedia - teatr mieszczący się przy ulicy Słowackiego 19b na Żoliborzu. Od początku swego istnienia Teatr prezentował głównie komedie klasyczne, a wśród nich: Gwałtu co się dzieje i Dożywocie Aleksandra Fredry, komedie muzyczne i śpiewogry jak: Ja się nie boję braci Rojek K.I. Gałczyńskiego, Kram z piosenkami Leona Schillera w reżyserii Olgi Lipińskiej, oraz spektakle dla dzieci i młodzieży: Pierścień i róża, Krasnoludki, krasnoludki. Teatr Komedia to scena dla widzów, którzy chcą zapomnieć o trudach codzienności i choć na dwie godziny oddać - wraz z płaszczem - swój życiowy stres do szatni. Tu nie przekłada się dobrych komedii na reżyserskie udziwnienia i nie stawia się na głowie tego, co woli stać na nogach.
Wnętrze kopuły teatru Teatr Komedia to również wehikuł czasu, zabierający dzieci w dalekie podróże po kolorowych, baśniowych krainach; a jak wiadomo, bajki uczą przyjaźni, harmonii duszy, dobroci dla ludzi. Są kluczem otwierającym serca wdzięcznej, dziecięcej widowni. Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca Henryka Dembińskiego, działacza WSM, który zginął w walce z faszyzmem.
Ulica Adama Próchnika (do 1946 Płońska) - długa na prawie 300 metrów ulica położona na Żoliborzu. Rozpoczyna swój bieg jako ślepy zaułek na tyłach domów przy ulicy Filareckiej, kończy się skrzyżowaniem z ulicami Sarbiewskiego iJaśkiewicza (dawny pl. Cecory) . Jest zorientowana w kierunku wschód-zachód. W swoim biegu krzyżuje się kolejno z ulicami Suzina i Sarmatów (ciąg pieszy) .
Patronem ulicy jest Adam Próchnik – działacz socjalistyczny i oświatowy, historyk.


Na ścianie kotłowni przy Próchnika znajduje płyta upamiętniająca rozpoczęcie powstania warszawskiego. Przy ulicy znajduje się także tablica upamiętniająca kwaterę żoliborską oddziałów AL w czasie powstania warszawskiego (na ścianie budynku przy Krasińskiego 18) Przy ulicy (na skrzyżowaniu z Suzina) znajduje się dawna centralna kotłownia WSM połączona z pralnią i łaźnią. Po1932 część budynku przebudowana na salę widowiskowo-koncertową. W tym miejscu 1 sierpnia 1944 roku ok. godz. 13:30 padły jedne z pierwszych strzałów - w walce poległo 20 żołnierzy AK. Wieże kościoła św. Stanisława Kostki. Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie - modernistyczny kościół parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Świątynia pełni funkcję głównego kościoła warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Znajduje się na tyłach Placu Wilsona, przy skwerze im. Władysława Niegolewskiego.
URZĄD DZIELNICY BIELANY u zbiegu ulic Żeromskiego i Alei Zjednoczenia. URZĄD DZIELNICY BIELANY u zbiegu ulic Żeromskiego i Alei Zjednoczenia.

najbliższe galerie:

 
WARSZAWA  - KOŚCIOŁY 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ 16
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Warszawa - Pokaz w stylu Steampunk
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Moja Warszawa (19)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Warszawa 11 - Cytadela
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Warownia Jomsborg
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 17.09.2011 14:47

Nostalgiczna galeria...
Pozdrawiam.:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!