m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Glen Affric opisywana jest jako jedna z najpiękniejszych dolin szkockich. Jednakże dla zachowania równowagi w przyrodzie życie farmerów tam mieszkających było z kolei ciężkie, uzależnione od urodzajów mało żyznej ziemi. 
Dodatkowy dochód starali się czerpać z nielegalnej produkcji whisky. Od 1790 r szefowie klanu Chisholms zmuszali do opuszczania tamtejszych ziem inne klany aby uzyskać więcej terenów na wypas owiec co było bardziej opłacalnym zajęciem. Zaś Szkoci w poszukiwaniu lepszego bytu rozproszyli się po całym globie zostawiając wrzosowe pagórki.... 2000 lat temu kiedy Rzymianie przybyli do pd. Szkocji nazwali Kaledonię „zalesionymi wzgórzami”. Zaś zapiski z XIII w. mówią, że „Ujrzenie drzewa w Szkocji jest tak rzadkie, jak zobaczenia konia w Wenecji”. Agresywna gospodarka leśna doprowadziła do pozostawienia mniej niż 1% orginalnego lasu. Uprzemyslowienie kraju, działania wojenne, nadmierna eksploatacja poprzez wypas owiec i jeleni (które zjadają młode drzewa) oraz spalanie wrzosowisk aby zapobiec wymarciu głuszcowatych nie sprzyjało rozrostowi drzew. Bolszewicka postać na zdjęciu jest celowo wkomponowana w celu ukazaniu proporcji korzeni....
Wilgotny klimat sprzyja bardzo „midge`om” które potrafią odebrać wiele uroku szkockim krajobrazom.....Są to mini muszki,gryzące jak buldogi. Nazywane najwrażliwszymi ze stworzeń, bo gdy zabijesz jedną na pogrzeb przyleci tysiąc..... Pobieżną eksplorację doliny Affric kończymy spotkaniem z ziębą zwyczajną (Fringilla coelebs). Jednakże na garnuszku u turystów wyewoluowała.... ...w podgatunek zwany otylicus łakomczikus ;-) Zaś lepiej przystosowane osobniki przeszły w bardziej zaawansowaną formę, zwaną otylicus obżarticus ;-) Dajemy wielkiego susa poprzez tradycyjnie zalaną strumykiem ścieżkę i przechodzimy do Glen Coe. Zwanym czasem „Doliną Płaczu”.
Rozsławione nie tylko przez urokliwy krajobraz lecz także okrutną masakrę z 13 lutego 1692 r. Kiedy to członkowie klanu MacDonald zostali zabici przez żołnierzy króla angielskiego Wilhelma III, należących głównie do klanu Campbell. MacDonaldowie, jak większość klanów góralskich, wspierali bunt jakobitów (popierali króla Jakuba II) i nie chcieli uznać króla Wilhelma i jego żony Marii II. W masakrze zginęło 37 osób, wliczając w to wodza, kobiety i dzieci. Wieś spalono. Reszta mieszkańców uciekła w góry, gdzie z głodu i mrozu zginęło ok. 40 osób. Tragizmu sytuacji dodaje fakt, iż przed wybiciem niczego nie przeczuwającego klanu McDonaldów żołnierze przez 12 dni korzystali z ich gościnności. Poprzez dziurę w szkockim mostku teleportujemy się się do kolejnej doliny. Okolice River Dee niedaleko Braemar. Trafiamy na jeden z nielicznych słonecznych dni...
Na przedstawienie publiczności niecierpliwie czeka Mr. Clydesdale. Hodowany w Szkocji od około 300 lat, ceniony za swoją siłę i wytrzymałość.. Koń o łagodnym charakterze i spokojnym uosobieniu.... ....w przeciwieństwie do Blackface Sheep czyli „owcy z czarną twarzą”. Płochliwe i nieufne. Bardzo dobrze przystosowane do wypasania na ubogich terenach. Przez bratka cenione za przeeepyszne mięso (przepraszam wegetarian). W obronie żywota natura obie płcie wyposażyła w rogi. A także w dziwny gust estetyczny dotyczący strzyżenia.... Dajemy susa i docieramy do pobliskiej Glen Lee, w której burych barwach kamuflujący żywot wiedzie red grouse,czyli pardwa szkocka. Jest jednym z czterech rodzajów głuszcowaych żyjących w Szkocji. Z bratkowego punktu widzenia głównym zajęciem pardwy szkockiej jest przyprawianie o atak serca, wyskakując nagle i w ostatniej chwili z głośnym skrzekiem sprzed nóg niczego nie spodziewającego się piechura. Poprzez samotną furtkę pośrodku Highlandu teleportujemy się do następnej doliny..... ...i wysiadamy na stacji Loch Ness w Glen Angus (Great Glen). Loch Ness zawiera więcej wody niż wszystkie jeziora i rezerwuary wodne Anglii. Długie na 38 km, z maksymalną głębokością 230m. Najbardziej niezwykłym znaleziskiem wydobytym z odmętów jeziora był jednak nie potwór Nessie a bombowiec Wellington, który uległ katastrofie w 1940r. i wpadł do jeziora. Po 40 latach został wydobyty i można go oglądać w muzeum w Anglii.
Usytuowany na brzegu jeziora Loch Ness Urquart Castle był jednym z największych szkockich zamków w swoim czasie. Rozbudowany przez Edzia I, angielskiego króla, znanego pod przydomkiem Młot na Szkotów. Łatwo się domyśleć czemu.... W okolicy grasują niezwykle fotogeniczne, szkockie kudłate krowy. Są bardzo niewybredne i mogą żywić się roślinami ignorowanymi przez inne bydło. Korzystając z niskiego poziomu wody w rzece po tzw.”stepping stones” przechodzimy do kolejnej doliny.... Trafiamy do Glen Torridon usytuowanej na zach. Wybrzeżu Szkocji. Przez dolinę prowadzi wąska droga, najeżona jeleniami o tendencjach samobójczych. Dotknięte przez syndrom „nocnej depresji” pchają się pod koła samochodu. I tylko świecące oczy zdradzają ich niecne zamiary i pozwalają uniknąć kraksy....
Red deer czyli jeleń szlachetny jest najbardziej popularnym gatunkiem w Szkocji. Jego liczba szacowana jest na około 300 tys. osobników. Magicznym traktem wychodzimy na otwartą przestrzeń.... A że w Szkocji nie ma obowiązku chodzenia po wyznaczonych szlakach,więc każdy może wydeptać sobie własną ścieżkę powrotu w dowolnym kierunku...... ...lub wybrać się na eksplorowanie kolejnych dolinek skrywających romantyczne jeziorka. Dziękuję za odwiedziny.

najbliższe galerie:

 
Szkocja
1pix użytkownik raphael odległość 13 km 1pix
Loch Ness, Ben Nevis, etc
1pix użytkownik jaros odległość 15 km 1pix
Scotish Higlands ! 2
1pix użytkownik shadowrunner odległość 21 km 1pix
Szkocja, Loch Ness. . W Poszukiwaniu Nessi
1pix użytkownik sona_dora odległość 22 km 1pix
Szkocja, raj dla motocyklistow
1pix użytkownik bartlondyn odległość 26 km 1pix
Szkockie bajanie
1pix użytkownik bratek odległość 30 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 23.12.2014 09:24

z przyjemnością pospacerowałam dolinkami, tambylcy też ciekawi...szczególnie "steki" dla mnie też są fotogeniczne.

mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 31.10.2011 13:51

fajnie było zwiedzić z Tobą kawałek Szkocji.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 24.10.2011 00:51

osiol! Co za słownictwo, bydło? Nazywajmy rzeczy po imieniu-fotogeniczne steki ;-)

osiol użytkownik osiol(wpisów:20) dodano 23.10.2011 14:26

super fotki - faktycznie bydło fotogeniczne

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 17.09.2011 21:27

Lubię takie krajobrazy, podoba mi się tutaj. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.09.2011 19:20

Faktycznie wszystkie zaprezentowane przez Ciebie doliny mają nieodparty urok.
Przyjemnie mi się oglądało i czytało.
Pozdrawiam:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 17.09.2011 13:54

Dziekuję za wizytę.
Zięby przyczajone obserwowały z drzewa co się dzieje na parkingu. Ze względów własnego bezpieczeństwa lepiej je było mieć pod ręką niż siedzące na gałęzi tuż nad głową....Bo niechby jakaś się zniecierpliwiła czekaniem na okruszek i to okazała w swój ptasi sposób..... ;-)
Pozdrawiam!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 17.09.2011 13:44

Dziekuję za wizytę.
Zięby przyczajone obserwowały z drzewa co się dzieje na parkingu. Ze względów własnego bezpieczeństwa lepiej je było mieć pod ręką niż siedzące na gałęzi tuż nad głową....Bo niechby jakaś się zniecierpliwiła czekaniem na okruszek i to okazała w swój ptasi sposób..... ;-)
Pozdrawiam!

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.09.2011 12:07

Oj, przepraszam - oczywiście, że to Margo mnie natchnęła ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 17.09.2011 11:33

Magdo mnie natchnęła... może by tak zmienić fryzurę? ;))))))))))))
Bez względu na to co pewnie zaraz napiszesz uważam, że Szkocja jest piękna! Pozdrawiam :)

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 17.09.2011 10:02

Po ziębach sądząc, to jest tam sporo turystów ;) Te z 10 i 11 to już chyba raczej zięby krótkodystansowe ;) Tereny cudne.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 17.09.2011 09:31

Cudną grzywę ma krówka z ostatniej fotki.
Doliny bardzo malownicze, a położenie zamku przepiękne. Pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 17.09.2011 07:09

Coraz bardziej zachwyca mnie ta kraina. Robisz mi wielką ochotę na odwiedzenie Szkocji.
Jeśli masz więcej fotek to z przyjemnością odwiedzę kolejne Twoje galerie ponieważ podobają mi się nie tylko fotki ale również i Twoje opowieści.
Pozdrawiam :)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!