m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zaczęło się w XVII wieku kiedy to Piotr Wiesiołowski wzniósł w tym miejscu murowany gotycko-renesansowy zamek. Na zdjęciu brama Gryfa. Jego syn Krzysztof, zmarły bezpotomnie, zapisał swoje dobra skarbowi Rzeczypospolitej. W okresie potopu szwedzkiego w zamku przebywała chorągiew litewska podległa Januszowi Radziwiłłowi. Jednak żołnierze wypowiedzieli mu posłuszeństwo i przeszli na stronę królewską. Pałac od strony dziedzińca. W bramie, po obu stronach, wjazdu strzegą rzeźby Herkulesa z 1757 roku. Za zasługi położone przez Stefana Czarnieckiego w wojnie ze Szwedami, Sejm Rzeczypospolitej nadał mu dobra białostockie. Czarniecki przekazał następnie Białystok wraz z zamkiem swojej córce Katarzynie Aleksandrze, żonie Jana Klemensa Branickiego, marszałka nadwornego koronnego. Od tego czasu zamek stał się siedzibą rodu Branickich herbu Gryf.
Jego syn, Stefan Mikołaj Branicki, a ojciec Jana Klemensa Branickiego, hetmana wielkiego koronnego ( proszę nie mylić wnuka z dziadkiem ) zlecił przekształcenie zamku Wiesiołowskich w barokową rezydencję magnacką. Pracy podjął się Tylman z Gameren, który wcześniej wsławił się m.in. budową pałacu Krasińskich w Warszawie i i rezydencji prymasa Michała Radziejowskiego w Nieborowie. Podobno, jak jakaś medyczka skończy studia, zachowując dziewictwo, sklepienie niebieskie dźwigane przez tego Atlasa runie na ziemię. Minęło ponad 60 i... zresztą, widać przecież na zdjęciu.
Dalszej rozbudowy pałacu dokonano już na polecenie Jana Klemensa Branickiego, hetmana wielkiego koronnego i jego żony Izabeli Poniatowskiej. Hetman poślubiając w roku 1748 swoją trzecią żonę miał lat 59, a Izabela 18. Braniccy skupili wokół siebie wielu znakomitych artystów, poetów, ludzi nauki.
Działał tu teatr, orkiestra dworska i zespół baletowy. Na dworze Branickiego gościli królowie August II i August III, Stanisław August Poniatowski, biskup Ignacy Krasicki, król Ludwik XVIII i wielu znakomitych gości. W 1754 roku hetman założył przy pałacu pierwszą w Polsce uczelnię wojskową - Wojskową Szkołę Budownictwa i Inżynierii. Wg testamentu hetmana Branickiego, jego żona Izabela miała być w posiadaniu pałacu dożywotnio, potem miała przejść w ręce Potockich. Hetman zmarł w Białymstoku 9 października 1771 roku. Pochowany został w Krakowie w kościele św. św. Piotra i Pawła.

Z fundacji żony Izabeli w 1778 w starym kościele farnym w Białymstoku ustawiono nagrobek hetmana, zawierający urnę z jego sercem.
Po śmierci mężą odziedziczyła w całości jego majątek. Ponownie wyszła za mąż za generała Andrzeja Mokronowskiego, starostę ciechanowskiego, byłego podkomendnego zmarłego męża. Zmarła w 1808 r. i została pochowana w podziemiach Starego Kościoła Farnego w Białymstoku.

My tu gadu gadu, a tu ładnie prezentuje się jesienna flora i parkowa fauna. Jeden z odbudowanych - Pawilon pod Orłem. Po traktacie w Tylży w 1807 roku pałac przeszedł w ręce cara Rosji Aleksandra I. W okresie zaboru rosyjskiego został gruntownie rozgrabiony z wyposażenia. Drzewa i krzewy wywieziono do rezydencji carskich, a rzeźby do Petersburga. Ostał się ino jeden gołąbek.
Po adaptacji pomieszczeń, ukazem carskim umieszczono tu w 1841 roku pensję dla panien z wyższych sfer rosyjskich - Instytut Dobrze Urodzonych Panien. W tym czasie zabrano z pałacowego ogrodu ponad sto figur aby nagie rzeźby nie deprawowały pensjonariuszek. :-((( tak ryczały. I wojnę światową pałac przetrwał bez większych zniszczeń. Mieścił się tu m.in. szpital polowy. Po wojnie pałac był siedzibą urzędu wojewódzkiego i rezydencją wojewody. Podczas wojny polsko-bolszewickiej pałac był siedzibą Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski. Rusałka admirał w poszukiwaniu nektaru.
W 1944 roku w 70% zniszczony przez wycofujących się Niemców. Dużą część, z tego co pozostało, zniszczyła w tym samym roku Armia Czerwona. Putta na elewacji ogrodowej. Chłopczyk z dwoma ptaszkami. Zaproszenie do tańca. Klatka schodowa, dzieło Jakuba Fontany. Rzeźba Rotator ( szlifierz )  Jana Chryzostoma Redlera z  1754 roku.
Od 1950 roku pałac był siedzibą AMB ( Akademia Medyczna w Białymstoku ), od 2008 roku mieści się tu Uniwersytet Medyczny. Też w Białymstoku. Na zdj poczekalnia przed gabinetem rektora. Aula Magna - miejsce częstych posiedzeń naukowych, imprez okolicznościowych, koncertów etc. Wracam jeszcze raz do bramy Gryfa, ładnie się prezentującą po niedawnym, gruntownym odrestaurowaniu.
W tle Hotel Gołębiewski. Nie wiem co to za budynek. Pałac Branickich od strony ogrodu. Ogród dopiero co ukończony, otwarty dla spacerowiczów. Popiersie Jana Klemensa Branickiego... ...  wraz z herbem Gryf.
Pora kończyć prezentację najbardziej chyba okazałego zabytku architektury Podlasia. Wersal Podlasia czeka na kolejnych Obieżyświatów.

najbliższe galerie:

 
Podlaskie wędrówki - Białystok (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Białystok
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Białystok
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Białystok
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Białystok (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Podlasie - Pałac Branickich w Białymstoku
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.08.2012 11:48

Dziękuję za wirtualny spacer po Pałacu Branickich w Białymstoku.Zwiedzałam go bodajże 2 lata temu,kiedy ogrody nie były jeszcze gotowe:( Pałac piękny,prawdziwy "Wersal Podlasia",a zdjęcia ciekawe:) Pozdrawiam turystycznie!

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 22.09.2011 16:38

Dziękuję za dedykację. Podobająca galeria.
Kiedy ja zwiedzałem pałac park był cały rozkopany.
Przepraszam, że dopiero teraz dziękuję, ale od dłuższego czasu żyję w ciągłym niedoczasie.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 22.09.2011 16:36

... bardzo lubię to miasto. Mam dużo wspomnień. Pozdrawiam serdecznie.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 19.09.2011 22:03

wstyd się przyznać, ale w Białymstoku mam pewne zaległości tj. nigdy nie byłam:)
...ale chętnie zobaczę, bo już dla tego samego pałacu warto

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 19.09.2011 20:10

Popiersia na 47 szukałam raczej w dolnej części zdjęcia. Trochę trwało zanim je zlokalizowałam.
Wmp to nie są żadne wypociny, to jest ciekawie przygotowana galeria. Mnie się podobała.Pozdrawiam

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 19.09.2011 19:59

Bardzo fajnie Wmp :) Widzę, że w detalach architektonicznych czujesz się równie dobrze jak w planach ogólnych i ... w wysublimowanym humorze :)
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 19.09.2011 19:20

Ładnie zaprezentowałeś pałac. Fajnie opowiedziane, lekko i zabawnie. Uśmiałam się przy 9.
Ogród będzie się pięknie prezentował za ładne parę lat, jak żywopłot się rozrośnie.
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!