m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku kiedy to książę legnicki Bolesław II Łysy zwany Rogatką stwierdza „...castro nostro...”. Do zamku prowadził system bram. Zewnętrzna murowana połączona szyją bramną z drugą wewnętrzną, znajdującą się przy dzisiejszej cysternie. Samo powstanie zamku gotyckiego wiąże się z panowaniem Bolka I. W tym okresie powstała wieża dziobowa albo klinowa. Jest ona jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce. Jej pierwowzorów należy szukać we Francji i Czechach gdzie pojawiają się w XIII wieku. Wysokość wieży wynosi dziś 25 m. Pierwotne wejście do niej znajdowało się na poziomie pierwszego piętra, dziś prowadzi do niego drewniany krużganek. W przyziemiu znajduje się tzw. loch głodowy, do którego można było dostać się jedynie z góry. Miasto Bolków powstało w 1265 roku na skrzyżowaniu dróg handlowych z Wrocławia i Legnicy do Czech. Widok z dziedzińca zewnętrzenego.
Jako siedziba książąt siłą rzeczy przyciągał ludzi tworzących kulturę, począwszy od wędrownych bardów, a skończywszy na malarzach, architektach czy rzeźbiarzach. Tu studnia bez wody. Niezwykłość tego miejsca polega na tym, iż był to tygiel, w którym w sposób naturalny mieszała się kultura polska, niemiecka i czeska. Ruiny mają swój charakter. A to co pobudowano na górze (attyka), to jakaś pomyłka. Ktoś miał może dobry pomysł, ale efekt jest jak dla mnie opłakany. Co Wam się rzuca najpierw w oko, stare mury czy tynk i cegła?
Widok z wieży na zamek. Po lewej renesansowy budynek tzw. dom kobiet, dziedziniec. Z tyłu pałąc książęcy. Po  prawej, kiedyś wieża mieszkalna. Z wieży rozciągają się ładne widoki na okolicę. Tu panorama miasta. Niedaleko Bolkowa znajduje się zamek w Świnach.  Przejście na kolejny dziedziniec zewnętrzny. Zamek pełni dziś funkcje muzealne.
 W dwóch niewielkich pomieszczeniach budynku renesansowego utworzono ekspozycję. Znajdują się: rekonstrukcje zamków dolnośląskich, stare ryciny i widokówki, skromna kolekcja dawnego uzbrojenia oraz potężne drzewo genealogiczne Piastów. Moją uwagę przykuło właśnie drzewo genealogiczne. Jest bardzo duże i nie potrafiłam objąć go kadrem, nawet byłoby niewidoczne. Dlatego mały fragment dołu. Wyjście na dziedziniec. Dobrze, że chociaż trochę zieleni pozostało.
Kościół parafialny pw. św. Jadwigi gotycka budowla, zbudowana zapewne około 1250 r. Kurtyna wschodnia zamku wysokiego. Część północna poddana jest rekonstrukcji. Widok z bastei na część północną. Jan Stulin w swojej książce Gdzie ukryto Bursztynową Komnatę pisze że na bolkowskim zamku ją ukryto. Czy to prawda? Czas pokaże.

najbliższe galerie:

 
Bolków
1pix użytkownik vipepol odległość 0 km 1pix
Zamek Bolków
1pix użytkownik daleko_stad odległość 1 km 1pix
Zamek Bolków
1pix użytkownik zbik odległość 1 km 1pix
Polskie miasteczka - Bolków
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix
zamek Bolków
1pix użytkownik baron odległość 1 km 1pix
Zamki PL - Bolków
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 20.09.2011 21:59

Poczekaj jeszcze troszeczkę będą nowsze modele.Komis peron 9 i pół.Odwiedzam Cię z opóźnieniem,bo mnie nie było.Mówią,że lepiej późno niż wcale.Nastepnym razem postaram się nie spóźnić.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 20.09.2011 21:56

eee no czekałam, i dopiero teraz mnie odwiedzasz. Jak widzisz miotła mi potrzebna ;-).

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 20.09.2011 21:49

Też oglądałem ten zamek tylko z daleka.Po obejrzeniu Twojej galerii żałuję,że nie wstąpiłem.Muszę to nadrobić.Podoba mi sie prezentacja.Pozdrawiam

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 20.09.2011 21:42

poczekaj z podziękowaniami,jeszcze nie obejrzałem

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 20.09.2011 21:40

Dziękuję za odwiedziny i komentarze. Pozdrawiam

marek50 użytkownik marek50(wpisów:771) dodano 19.09.2011 08:56

ten zamek najlepiej fotografowalby sie przy jakies burzowej pogodzie, lub tez pozna jesienia. Bylem tam pare razy, ale to juz wieki temu i o zadnym festiwalu nie bylo wtedy mowy :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7085) dodano 18.09.2011 21:25

Rzeczywiście mroczny i ponury ten zamek, ale to chyba też za sprawą pochmurnej pogody. Być może wpadnę tam z wizytą w październiku, festiwalu co prawda nie zobaczę, ale może trochę sama powyję, kto wie :-) pozdrawiam

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 18.09.2011 17:36

byłam , widziałam, niestety wtedy aparatu przy sobie nie miałam
zamek podobał mi się, mimo-jak pamiętam-listopadowego przymrozka:) pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 18.09.2011 15:16

Bardzo dawno temu miałam okazje byc w tym miejscu ,mimo ze z oddali zamek wyglądał zachęcająco,w rzeczywistości była to jedna wielka ruina,niewiele się zmieniło od tego czasu,poprawki które zrobili nie dodały mu uroku,...może doczeka sie jeszcze odbudowy.Jak masz okazje,to wybierz sie na ten festiwal,tegoroczne fotki prezentuja sie kuszaco:)))Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6123) dodano 18.09.2011 11:50

:) Z mojego doświadczenia wynika, że świetnie się fotografuje takie stylizacje! Chętnie poczekam i zobaczę efekt!
Miłej niedzieli :)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 18.09.2011 11:39

Mgfoto to samo pomyślałam, że jeśli tam wrócę to tylko na festiwal. Dopiero kilka punktów w moich planach zamkowych odwiedziłam, więc jest duża szansa na przyszły rok. A takiego widoku nie mogę odpuścić. Bolków raz do roku przemienia się w mroczne miasteczko. Jestem bardzo ciekawa jak to wygląda. Sentymenty są, nawet już suknię szyłam ;-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6123) dodano 18.09.2011 11:22

Widziałam kiedyś ten zamek jadąc autobusem z Karpacza do Wrocławia. Pomyślałam, że warto by tam zabłądzić ale trasa po zamkach w tym rejonie nadal pozostaje tylko w planach. Za daleko na wypad sobotnio - niedzielny a dłuższą trasę trudniej zgrać terminowo. Zajrzałam do gotyckich zdjęć i poczułam się jak na pokazie mody steampunkowej ;) Autorzy niektórych charakteryzacji i stylizacji po takiej prezentacji dyplom mieliby już z w kieszeni ;) Nie wybierzesz się jeszcze raz w czasie festiwalu? Dawne sentymenty muzyczne pewnie jeszcze drzemią a widzę, że warunki na wspaniały plener fotograficzny są zapewnione! Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.09.2011 11:11

Interesujący zamek. Szkoda że nie dotarłaś na festiwal. Obejrzałam zdjęcia do których podałaś adres. Uczestnicy wyglądają fantastycznie!
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!