m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Główne wejście do kompleksu znajduje się w zachodniej części miasta - przekraczamy główną bramę i ruszamy główną aleją, wyznaczającą centralną oś parku Jako pierwszy jawi nam się Pałac Sanssouci - z z francuskiego sans souci - beztroski. Wzniesiony w latach 1745-1747 jako rezydencja letnia na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego przez Georga Wenzeslausa von Knobelsdorffa według szkiców fundatora. Pałac a szczególnie tarasowe winnice prezentują się okazale. Nazywany „pruskim Wersalem” rokokowy pałac początkowo Fryderyk Wielki zaplanował pierwotnie jako mały domek na winnym wzgórzu, w którym chciał spędzać letnie miesiące razem ze swoimi ukochanymi psami. Jako absolutny „żelazny punkt programu” zajrzymy tu w drodze powrotnej. Park zajmuje powierzchnię 700 akrów (287 ha) i składa się z kilku różnorodnych ogrodów. Kierujemy się w stronę Nowej Oranżerii.
Nowa Oranżeria w stylu neorenesansowym to pałacwybudowany w latach 1851-64 na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV przez Ludwiga Persiusa, Friedricha Augusta Stülera i Ludwiga Ferdinanda Hessego, także na podstawie szkiców fundatora. Pałac pełnił funkcję oranżerii - przechowywano tu zimą egzotyczne rośliny doniczkowe, wystawiane latem w parku Sanssouci. Oprócz tego w pałacu urządzono galerię malarstwa - w Sali Rafaela wystawiono ponad 50 kopii dzieł mistrza. Ponadto w pałacu znajdowały się apartamenty mieszkalne, w których kwaterowano królewskich gości. W 1859 zatrzymała się tu siostra króla i wdowa po carze Rosji Mikołaju I, Aleksandra Fiodorowna, urodzona jako Charlotta Pruska. W 1883 w pałacu gościł król Rumunii Karol I, w 1889 szach Persji Naser ad-Din Szah Kadżar, a w 1892 król Włoch Humbert - tu takze zajrze w drodze powrotnej Na horyzoncie Nowy Pałac w zbudowany stylu barokowym  w latach 1763-69 na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Pierwotnie służył jako dom gościnny, w latach 1871-1918 pełnił funkcję rezydencji cesarskiej. Wschodnia elewacja pałacu. Obecnie (2008) w pałacu mieści się muzeum a dawne budynki gospodarcze zajmuje Uniwersytet Poczdamski. Budowa pałacu rozpoczęła się w 1763, zaraz po zwycięstwie Prus w wojnie siedmioletniej. Nowa budowla miała świadczyć o potędze królestwa pruskiego.
Barokowa rezydencja nie cieszyła się jednak sympatią Fryderyka II Wielkiego, który mawiał o niej fanfaronada. Rzadko pomieszkiwał w Nowym Pałacu, preferując Pałac Sanssouci. Rezydencja od początku miała służyć jako kwatera dla królewskich gości, którzy mieli tu do dyspozycji 200 komnat, 4 bawialnie oraz rokokowy teatr. W krótkich okresach pobytu, Fryderyk mieszkał w południowym skrzydle bocznym, w apartamencie królewskim, zwanym też apartamentem Fryderyka. Po jego śmierci w 1786, pałac używany był bardzo rzadko, jedynie z okazji wielkich uroczystości. Pałac oraz budynki gospodarcze zdobi ponad 400 figur z piaskowca. Rzeźby te wyszły spod dłuta, m.in. Johanna Petera Benckerta, Johanna Matthiasa Heymüllera oraz braci Johanna Davida i Johanna Lorenza Räntzów. Ściany pałacu pomalowane są we wzór imitujący mur ceglany. Jedynie południowe skrzydło pałacu - tam gdzie przybywał Fryderyk II - posiada oryginalny mur z cegły. Jako że w czasie budowy dostawy cegieł były nieregularne, a łączenie cegieł różniących się wymiarami wymagało pracochłonnej i drogiej szlifierki, powstał mur o nieregularnej powierzchni, którą następnie pokryto stiukami i pomalowano we wzór imitujący mur ceglany. Bardzo polecam do obejrzenia wnętrza pałacu - poza bogato wyposażonymi komnatami królewskimi, w pałacu znajdują się cztery sale bawialne: sala-grota, Galeria Marmurowa, Sala Marmurowa oraz Galeria Górna. Prezentuje tylko jedno zdjęcie - pośpiech jest złym doradcą i ....... ! Mniejsze kopuły z pozłacanymi orłami zdobią także dachy jednopiętrowych budynków gospodarczych. Pałac posiada trzy skrzydła. Trzy-piętrowa fasada główna liczy 220 m, nad jej centralną częścią wznosi się 55-metrowa kopuła. Na jej szczycie znajdują się trzy gracje podtrzymujące symboliczną koronę Prus. Kopuła jest jedynie zewnętrznym elementem dekoracji, tzn. nie wieńczy żadnej sali.
Po przeciwnej stronie dziedzińca usytuowane są budynki gospodarcze, tzw. Communs, zaprojektowane przez Carla von Gontarda i Jeana Lauerentego Le Geaya w latach 1766-69. Utrzymane w tym samym stylu co pałac - obecnie zajęte przez Uniwersytet Pałac od strony południowo zachodniej. W 1859 do pałacu sprowadził się z rodziną książę Fryderyk Wilhelm, późniejszy cesarz Fryderyk III. Podczas jego krótkiego 99-dniowego panowania (9 marca -15 czerwca 1888), pałac otrzymał nazwę Friedrichskron. W tym czasie na terenie pałacu przeprowadzono szereg prac modernizacyjnych, m.in. zasypano fosę, zainstalowano ogrzewanie parowe, doprowadzono prąd elektryczny, a w poszczególnych apartamentach urządzono łazienki i toalety. W 1903 zainstalowano windę w północnej klatce schodowej. Do 1918 pałac był ulubioną rezydencją ostatniej pary cesarskiej Wilhelma II i Augusty Wiktorii. Obecnie park przypałacowy utrzymany jest w duchu parku angielskiego, zgodnie z projektem Petera Josepha Lennégo. Niedaleko pałacu znajduję się Świątynia Przyjaźni - rokokowa rotunda wzorowana na świątyni Apollina w ogrodzie Amaltei w Neuruppin.......
...... oraz ogrody w stylu włoskim. Rajski Ogród (2,5 ha) urządzono w 1841 na życzenie Fryderyka Wilhelma IV w stylu włoskiego ogrodu użytkowego. Ogrody znajdują się w bliskim sąsiedztwie Nowej Oranżerii.
Obok szkiców pałaców Fryderyk Wilhelm IV sporządził również plany południowych tarasów, czerpiąc inspirację z ogrodów willi d’Este w Tivoli koło Rzymu. Pierwotne plany bogato obsadzonych tarasów, ujętych w ściśle geometryczne formy ogrodów renesansowych, zostały skorygowane osobiście przez monarchę po jego podróży do Włoch w 1859 Przed Nową Oranżerią na górnym tarasie (240 m długości), sąsiadującym bezpośrednio z gmachem, znajduje się zbiornik wodny z fontanną wybudowaną w 1862 przez Ferdinanda von Arnima
Przed wejściem do oranżerii stoi klasycystyczny, marmurowy pomnik Fryderyka Wilhelma IV, wykonany przez Gustava Bläsera. Król przedstawiony jest jako osoba prywatna, wybierająca się na spacer, z laską i kapeluszem w dłoni. Elewacja południowa oranżerii - szklarnie (103 m długości, 16 m szerokości) mają po stronie południowej ogromne okna dzielne, przedzielone niszami z alegorycznymi przedstawieniami miesięcy i pór roku. Szklarnie zakończone są symetrycznie pawilonami narożnymi. Pawilony połączone są ze szklarniami dwoma podwójnymi portalami w stylu Palladio. Portale były pomyślane jako przejazdy Pałac Neue Kammern to barokowy pałac wybudowany w 1745 r. na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wielkiego według projektu Georga Wenzeslausa von Knobelsdorffa. Powstała budowla z siedmioma pomieszczeniami o ogromnych oknach, przystosowana do przechowywania ciepłolubnych roślin doniczkowych z tarasów pałacu Sanssouci w okresie zimowym. W lecie w pustej oranżerii organizowano bale, koncerty i przedstawienia teatralne.
Pawilon kratowy bogato zdobiony złotymi ornamentami to miejsce napowietrznego odpoczynku gości pałacu Sanssouci Obecnie znajdują się dwa rozlokowane symetrycznie wzdłuż elewacji pałacu. Fasada północna pałacu jest dużo skromniejsza od południowej. Korpus środkowy zaznaczony jest prostokątnym ryzalitem o płaskim pulpitowym dachu podtrzymywanym przez korynckie pilastry. Od gmachu pałacu rozchodzą się kolumnady budujące półkole wokół skromnego dziedzińca, z przerwą naprzeciwko ryzalitu dla stromego podjazdu. 88 korynckich kolumn rozmieszczonych w podwójnych rzędach tworzy przejście. Skromny pałac z dwunastoma pokojami, z których Fryderyk II Wielki zajmował jedynie pięć, odzwierciedlał zmianę w dworskiej sztuce budowlanej jaka nastąpiła w poł. XVIII w. - z ogromnych rozmiarów i wystawności, wielu władców zaczęło zwracać się ku intymności i wygodzie W okresie II wojny światowej, w obliczu alianckich ataków lotniczych na Berlin, w 1942 wiele drogocennych eksponatów zostało wywiezionych z poczdamskich pałaców. Pomimo silnych ostrzałów artyleryjskich w kwietniu 1945 pałac nie został zniszczony, choć sąsiednie budowle, m.in. ”Historyczny Młyn” czy belweder na wzgórzu Klausberg zostały zburzone.
Półkolisty, lekko wysunięty korpus środkowy wieńczy kopuła górująca nad relatywnie płaskim dwuspadowym dachem skrzydeł bocznych. Na fasadzie południowej korpusu, od strony ogrodu, umieszczono brązowy napis z nazwą pałacu: Sans. Souci. Dekoracje fasady ogrodowej nawiązują do motywu wina Dość szybko z pięknego przedpołudnia robi nam się dość pochmurno.... niestety trochę popadało .... Na horyzoncie ukazaje nam się taki oto rokokowy pawilonik. Pawilon chiński to pawilon ogrodowy w stylu chinoiserie wybudowany w latach 1755-64 przez Johanna Gottfrieda Büringa. Architektura pawilonu łączy elementy pruskiego rokoko z formami wschodnioazjatyckimi. Jak dla mnie trochę to kiczowate - ale było tam. Kościół Pokoju to jedyny kościół w parku Sanssouci. Zaprojektowany w poł. XIX w. na podstawie wskazówek króla Fryderyk Wilhelma IV przez Ludwiga Persiusa w stylu arkadowym. Miejsce ostatniego spoczynku członków rodu Hohenzollernów.
Nam obejrzenie parku zajęło 6 godzin, to stanowczo za mało dla obejrzenia wszystkich atrakcji - plan zrealizowany tak na 60% - może następnym razem.

najbliższe galerie:

 
Poczdam. Zespół pałacowo - parkowy Sanssouci.
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
PODSTUPIM DAWNY PODSTĄPIN- A CO TO TAKIEGO?
1pix użytkownik bartekplk odległość 0 km 1pix
Pocztdam w kwietniu
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Niemcy  – Bez Zmartwień
1pix użytkownik filmdil odległość 0 km 1pix
Niemcy - Poczdam - Park Sanssouci
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Sanssouci
1pix użytkownik muzelea odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 16.03.2014 08:33

i powiało eleganckim światem....

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 16.10.2011 22:32

Piękny budynek! Od razu widać niemiecki porządek.
Zdziczały na szkockich wrzosowiskach bratek nieswojo czułby się na tych wypieszczonych trawnikach. ;-)
Pozdrawiam!

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 01.10.2011 19:38

Zmyliłeś mnie wizytówką;-) Liczyłam na inne zdjęcia, a tu jednak architektura;-) Nieskazitelna geometria i nienaganne kadry. Szukałam dziury w całym, ale nie znalazłam:-( Pozdrawiam:-)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 22.09.2011 19:22

deszcz i mieczysław - dzięki :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 22.09.2011 16:17

... zaczyna się " życie " wkradać w Twoje niemieckie kadry. Mnie to cieszy. Pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 20.09.2011 21:55

wszyscy już powiedzieli, to co chcialbym powiedzieć,więc tylko pozostawię ocenę

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 20.09.2011 21:51

ankim margo mgfoto, marioli, surykatka, anusia - dziękuje za pozytywny odbiór i dobre słowo
Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 20.09.2011 21:49

skuza - także zrobię poprawkę - tak jak piszesz można i trzeba tam wrócić
Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 20.09.2011 21:46

Raul - daleka droga jeszcze
nie wszystkie koślawce pokazałem - parę sztuk nie przeszło selekcji
Dzięki za dobre słowo ...

Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 19.09.2011 16:31

Ależ tu wszystko wypieszczone, wymuskane, przystrzyżone - mówię i o ogrodach i o Twoich zdjęciach :-) pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 19.09.2011 08:36

Zibid kolejna rewelacyjna galeria. Ujęcia, porządek, opisy. Kompleksowe przygotowanie. Mistrzostwo.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2011 23:15

Już wiem. 5, 11, 14, 21, 39 i 42 podobają mi się najbardziej :)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 18.09.2011 23:13

Takie miejsce jak Sanssouci, to idealny dla Ciebie obiekt do fotografowania - tylko Ty potrafisz tak perfekcyjnie pokazać harmonię i ład budowli. Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 18.09.2011 23:06

Mnie namawiac nie trzeba,bylam juz ze 4 razy i tez wszystkiego nie obejrzalam,mimo ze obiecuje sobie zaczac zwiedzanie od jeszcze nie znanej mi czesci kompleksu.Tam jest cudownie i mozna ogladac setki razy,a zawsze zobaczysz cos nowego.Dziekuje za piekna galerie i bardzo rzetelne opisy.Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.09.2011 22:21

Po wizytówce to myślałam, że zmieniłeś zainteresowania ;)
Nie dość, że piękne miejsce to i piękne fotki. Sprawiłeś mi ogromną przyjemność tą galerią więc jeszcze sobie pospaceruję... Pozdrawiam :)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 18.09.2011 22:14

Świetnie Zibid :) Gdybyś teraz zobaczył moją roześmianą od ucha do ucha paszczę ... bo ja wiedziałem, że położysz tego PS- a na łopatki, ale nie wiedziałem, że on przed Tobą uklęknie. A tu widzę jasno i wyraźnie - poddał się, robisz z nim co chcesz, a on jeszcze merda ogonkiem. Mów mu Fafik i niech je z ręki - od tego jest :))
Piękne kadry, wyczerpujący komentarz i do tego ta nieskazitelna geometria - gratuluję.
Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 18.09.2011 22:14

Sześć godzin zwiedzania i niewiele ponad połowa zobaczona - jestem pod wrażeniem ogromu tego miejsca. Przepychu też.
Bardzo podoba mi się ujęcie pałacu na 11.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.09.2011 22:06

Przepiękne miejsce i bardzo ładne zdjęcia. Szkoda że jakieś nieszczęście Cię spotkało we wnętrzach i tylko jedno się tu pojawiło- ale i tak jest cudnie.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!