m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Przyjeżdżając na miejsce auto zostawiamy na parkingu, bowiem w centrum uzdrowiska obowiązuje zakaz ruchu samochodowego.
Atmosfera w uzdrowisku przypomina atmosferę spokojnego, sennego miasteczka, gdzie czas zwalnia.
Pierwsza wzmianka o Bardejovskich Kupelach pochodzi z 1247 roku. Wtedy to węgierski król Bela IV podarował Bardejovskie Kupele miastu Bardejov.
Aż dziw bierze, że już w średniowieczu ludzie poznawali walory lecznicze wód zdrojowych.
W 1505 roku wybudowano tu pierwsze baseniki (nie na zdjęciu;)) dla chorych zjeżdżających tu na leczenie z odległych miejsc.
Niemały wpływ na rozwój uzdrowiska miała węgierska i polska szlachta, która ceniła sobie walory tutejszych wód. Gościła tu nawet królowa Marysieńka, żona Jana III Sobieskiego.
To właśnie lecznicze źródła mineralne są prawdziwym bogactwem tego uzdrowiska. Należą do najsłynniejszych w Europie. Używa się ich do spożycia, inhalacji, kąpieli mineralnych i irygacji. Ujęcie dwóch żródełek znajdują się w budynku (Kolumnadzie z 1972 roku), który widoczny był na poprzednim zdjęciu.
Kolejka ustawiła się niemała, ale do pierwszego żródełka leczniczego. Każdy kolejkowicz miał ze sobą torbę pełną pustych butelek, a ja z jedną buteleczką 0,5l;) Skorzystałam więc z mniej popularnego żródełka po lewej stronie, podpisanego jako główne. Jednak z Mężem nie nadajemy się na takie leczenie wodami. Stwierdziliśmy że woda jest słonawa, śmierdząca i smakuje jak z zardzewiałej rury;)
Cóż jak się chce być zdrowym, to trzeba się truć takimi świństwami;)
Nie doceniliśmy walorów wód, a owe dwa żródełka w 1795 roku badał doktor Pavol Kitaiblom. W tamtych czasach eksploatowano  siedem zdrojów. Obecnie jest ich aż trzynaście. Wody występujące tu są klasyfikowane jako chlorkowo-sodowe, żelazawe, zimne, ze zwiększoną zawartością kwasu borowego. Leczone są tu choroby:
układu krążenia, 
układu trawiennego,
przemiany materii 
dróg oddechowych za wyjątkiem grużlicy,
choroby nerek oraz dróg moczowych.
Na początku XIX wieku korzystała ze źródeł córka Franciszka I, późniejsza żona Napoleona, Maria Luiza. Zatrzymał się tu również car Aleksander I. Pobyty w uzdrowisku takich osobistości były dobrą dla niego reklamą. W latach czterdziestych XIX wieku bywało tu już około tysiąca kuracjuszy rocznie. W 1895 roku na leczenie przybyła do Bardejovskich Kupeli żona Franciszka Józefa I, cesarzowa Elżbieta, znana jako Sissi ( jej pierścień już znacie z poprzedniej galerii;))
W parku zdrojowym znajduje się jej pomnik,a jej imieniem - „Alžbeta” - nazwano jeden ze zbudowanych pod koniec XIX wieku domów sanatoryjnych. Po pierwszej wojnie światowej uzdrowisko podupadło, a jego ponowny rozwój jest zasługą dr. Mikulasa Atlasza -lekarza, aptekarza i botanika, który zainicjował inhalacje i zorganizował kąpielisko.
W uzdrowisku jest wiele pięknych starych budowli, niestety przeplatają się one z budowlami przypominającymi mi minione czasy socjalizmu. Mimo to uzdrowisko jest bardzo przyjemne. Nas do tego miejsca przywiodła również chęć zobaczenia tutejszego skansenu mieszczącego się w samym centrum uzdrowiska. Jest to najstarszy skansen na Słowacji, otwarty w 1965 roku. Niewielka powierzchnia skansenu (1,5 hektara) pomieściła 24 obiekty pochodzące z najbliższej okolicy, obejmującej dwie krainy historyczno-geograficzne: północnego Szarisza i północnego Zemplina. Ekspozycja skonstruowana jest na kształt wsi pogranicza, takiej, jakie bywały w tym regionie. Pokazuje kulturę Łemków, którzy zamieszkiwali doliny wciskające się w łagodne grzbiety Beskidu Niskiego, oraz Słowaków, którzy zagospodarowali tereny wewnątrz łuku Karpat. We wszystkich pomieszczeniach zgromadzono mnóstwo sprzętów, naturalnie zgodnych z pierwotnym przeznaczeniem obiektów.
Kolekcja oryginalnych przedmiotów jest spora, bowiem łemkowskie wsie po słowackiej stronie nie były wysiedlane, jak w Polsce. Ludzie żyli w swoich odwiecznych domostwach, zachowali więc wiele z dawnego wyposażenia. Niestety do wnętrz nie można wejść, ale można je sobie pooglądać przez drewniane kratki;)
Są tu także oczywiście zabudowania gospodarcze, takie jak chlewiki, stodoły, suszarnie owoców. Sprzętom gospodarskim możemy przyjrzeć się z bliska, pomacać, powąchać i ogólnie przybliżyć sobie wiedzę na temat dawnego życia na tych obszarach. Niestety jak to baba z miasta nie znam się na sprzętach gospodarskich i ciężko mi stwierdzić do czego służyły.
Te urządzenia stały w zakładzie produkcji sukna (foluszu). Może Wy wiecie jak działały? Prócz folusza z innych zabytków wiejskiego przemysłu można tu zobaczyć także kuźnię, oraz unikatowe urządzenie do drążenia z drewnianych pni rur wodociągowych.  Obiekty są opisane, ale dość zdawkowo. Niewielka, ale ciekawa kolekcja uli. Brakowało mi tu tylko kolorowych ogródków z przydomowymi kwiatami. Nie wierzę aby na Słowacji nie mieli dawniej kwiatów pod oknami;) Najpiękniejszymi budynkami w skansenie są budowle sakralne.
Pierwsza z nich to cerkiew pw. św. Mikołaja przeniesiona tu ze Zboja w Górach Bukowskich, na pograniczu polsko-ukraińsko-słowackim, dwie dzwonnice i kaplica św. Jana z Nepomuka, oraz...
...łemkowska grekokatolicka cerkiew z Mikulasovej-Niklovej z 1730 roku, pod wezwaniem Matki Boskiej Opieki. Ta cerkiew zachwyciła mnie. Jest naprawdę piękna. Jest jedną z nielicznych cerkwi malowanych z zewnątrz. Zegar na jednej z wież jest również namalowany dla dekoracji. W wnętrzu mieści się XVIII-wieczny ikonostas. Cerkiew stała w swoim pierwotnym miejscu do 1926 roku. Kiedy w miejscowości wybudowano nową świątynię cerkiew zaczęła powoli popadać w zapomnienie i ruinę. W 1931 roku budynek został przeniesiony do Bardejovskich Kupeli i teraz tu raduje oczy:) Powoli kończę opowieść o niewielkim słowackim uzdrowisku z bogatymi tradycjami. Jeszcze ostatnie spojrzenie na moją ulubioną budowlę skansenu w Bardejovskich Kupelach i dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Bardejov a skanzen v Bardejovskych Kupeloch
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Słowacja zimą
1pix użytkownik paraprawo odległość 2 km 1pix
Łemkowskie cerkwie na Słowacji 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix
Bardejov- najbardziej gotyckie miasto Słowacji
1pix użytkownik anikm odległość 4 km 1pix
Bardejov 2015
1pix użytkownik teerose odległość 4 km 1pix
BARDEJÓW I BARDEJOWSKIE KUPELE
1pix użytkownik smorodina odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (41):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6369) dodano 08.10.2012 09:16

wspaniałe widoki tak z wnętrz jak i na zewnątrz

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.10.2011 15:38

Agata, Annuus80 ja również serdecznie Was pozdrawiam dziewczyny i dziękuję:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 09.10.2011 01:42

Dołączam się do agaty. Pozdrawiam serdecznie:)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 09.10.2011 00:02

Ciekawa miejsce a galeria super. Dziękuję za miły spacerek.
Pozdrawiam serdecznie Anikm:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 05.10.2011 22:05

Carmel miło mi było Cię gościć:)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 05.10.2011 16:34

Bardzo ciekawe miejsce. Skanseny uwielbiam ;) Podobało mi się baaaaardzo :) Zdjęcie 20 naj :) Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.10.2011 14:06

Afrodyta tak,to było bardzo intensywne zwiedzanie. Cieszę się że galeria Ci się spodobała:)
Dziękuję i pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 04.10.2011 13:15

Jak na jednodniowy wypad, to przyznam, że napracowałaś się mocno. Pokazałaś piękne miejsca.
17,30,31-super!
Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 03.10.2011 18:28

Babuch dziękuję ślicznie i pozdrawiam serdecznie:)

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 02.10.2011 19:43

Jak zawsze u Ciebie - miło, ciekawie i śliczne foty. 7 super! Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.10.2011 08:42

Grace dziękuję. Bardzo lubię skanseny. Mam jeszcze zdjęcia z jednego polskiego skansenu, który nie ma do tej pory prezentacji na Obieżyświecie. Za jakiś czas zaprezentuję go.
Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 01.10.2011 16:30

Bardzo, bardzo ladny kolejny skansen wsrod Twoich galerii, masz dobre oko do znajdowania takich perelek i jeszcze lepsze do ich pokazywania. 20 bardzo mi sie podoba, lubie takie klimaty. Dziekuje i serdecznie pozdrawiam:))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.09.2011 22:54

Wróciłam,bo najpierw zobaczyłam tylko fotki,a tekst zostawiłam sobie na później.Duzo czasu zabiera mi opisywanie tych duńskich galerii,muszę korzystać z niemieckich źródeł,bo polskich nie znalazłam,a w nich tyle idiomów i przetłumacz to na polski a potem streść...katastrofa:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 29.09.2011 22:37

Skuza dziękuję że wróciłaś do mojej galerii:)
To był jednodniowy wypad, ale bardzo intensywny.
Pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.09.2011 22:34

Duzo zobaczyliście,jak na jeden dzień,bardzo interesująca galeria,większość zwiedzających koncentruje się na mieście,a tu takie piękne obiekty w skansenie.Twoja ulubiona cerkiew,tez mi się podoba,jak zresztą cala galeria:)))Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 29.09.2011 18:35

Pesteczko szkoda że nie zobaczyłaś skansenu podczas swojego tam pobytu.
Może jeszcze kiedyś będziesz miała okazję.
Dziękuję ślicznie i serdecznie pozdrowienia przesyłam:)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 29.09.2011 11:43

Zabrakło mi czasu w Bardejovskich Kupelach na skansen, z tym większą przyjemnością obejrzałam tą galerię.
Fotki 15, 16 dla mnie naj. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.09.2011 22:10

Spaww dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 28.09.2011 21:53

Kolejna Twoja bardzo profesjonalna galeria z wyczerpującymi opisami. cerkiewka przeładna. pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.09.2011 19:33

Deszczu zgadzam sie z Twoją wypowiedzią że Bardejov o wiele piękniejszy.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 28.09.2011 19:29

... Bardejovskie Kupele już nie tak piękne jak stary Bardejov. Ale fotografie " zacne " , że tak powiem. Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.09.2011 19:02

Mgfoto to cieszę się że miło Cię zaskoczyłam:)
Dziękuję i pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 28.09.2011 18:57

Zaskoczyłaś mnie. Nie wiedziałam, że jest tam skansen. Spacerek się podobał :) Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.09.2011 18:41

Surykatka, dlaczego jestem taka spokojna w reakcjach? Jestem wyrozumiała dla niewiedzy kolegi Dispara- cóż nikt nie jest idealny;)

Mapa nie wiem czy to był ten pan o którym mówisz (o podróżach z Tobą nie wspominał), ale był Polakiem, bo głośno zachwycał się smakiem wody;)

Agra miło mi że powspominałeś sobie w mojej galerii własną wyprawę do uzdrowiska:)

Wmp cieszę się że chociaż kratki były, a nie drzwi zamknięte:)

Sylwia ja też do basenów nie dotarłam, ale co tam, basenów nie widziałyśmy?;)

Skuza Tobie również serdecznie dziękuję za odwiedziny i choć niczego nie napisałaś, to widzę że Ci się podobało:)

Dziękuję ślicznie i pozdrowienia przesyłam gorące:)

sylwia80 użytkownik sylwia80(wpisów:627) - Użytkownik usunięty. dodano 28.09.2011 16:37

oćććć...powoli pojawiają się obiecane galerie, super bo uwielbiam te z Beskidów:) a to miejsce też zwiedzałam, ale do basenów nie dotarłam...
czekam na kolejne :) pozdrawiam

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2373) dodano 28.09.2011 11:07

Wnętrza bardzo klimatyczne, chociaż przez drewniane kratki, naj 20.
Też mi się podaoba Mąż, przez duże M.
Pozdrawiam.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 28.09.2011 06:23

Służysz mi jako przewodnik po miejscowości którą zwiedzałem rok temu .Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 27.09.2011 23:12

Przecież ja już te różnice pojąłem. Toż mówię, że się uczę.
Nigdzie nie pojechałem. Właśnie skończyłem podróżowanie.
Ja też Cię bardzo lubię.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 27.09.2011 23:05

Dispar - kokietki? to nie to samo co kobietki, a tym bardziej nie to samo, co ciemne masy...no pojechałeś....
Anikm - jesteś nad wyraz spokojna w reakcjach :-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 27.09.2011 22:41

I właśnie ta chwila radości jest najważniejsza.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.09.2011 22:36

Hehehe...to niewybaczalne wręcz, tym bardziej że dałam się tak podejść i już byłam uradowana;)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 27.09.2011 22:35

A ja myślałem, że to synonimy. Człowiek to się jednak uczy do końca życia i wiadomo jaki umiera.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.09.2011 22:32

Dispar jesteś zaprawdę bardzo miły i kulturalny- prawdziwy dżentelmen, że nie nazwałeś nas ciemnymi masami, tylko kokietkami;)
I jeszcze do tego jesteśmy ulubionymi koleżankami:)))- dziękuję:)))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 27.09.2011 22:29

Ależ z Was kokietki. Nasze galerie są obok siebie.
No dobra, powiem to. Jesteście moimi ulubionymi koleżankami.
Zadowolone?

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.09.2011 22:27

Surykatka to mamy chyba taki sam gust: najpierw pierścionek, teraz cerkiew;)
Dziękuję i pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 27.09.2011 22:24

Fajny skansen, bo uzdrowisko takie sobie :-) Rzeczywiście ta cerkiew co Ci się podobała najbardziej, mi tez wpadła w oko. Przecudna ! pozdrawiam :-)
p.s. Tez się zastanawiałam o co chodzi z tymi sąsiadkami :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.09.2011 22:18

Dispar Ty to potrafisz wszystko wytłumaczyć. Dobrze że nie piję właśnie tej wody tylko herbatkę, ale i tak mi podeszła do gardła ponownie;)
Męża trzeba szanować, to szacunek jest obopólny. Trzeba dbać o związek:)
Nie rozumiem tylko o co chodzi z tymi sąsiadkami.
Pozdrawiam i dziękuję:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 27.09.2011 22:12

Najbardziej podobało mi się słowo "Mąż" tak właśnie pisane.
Na 4 pomyliłaś kolejność. Te wody do spożycia podawane są po wszystkich wcześniejszych zastosowaniach. Przypominasz sobie ich smak? A myślałaś, że skąd on się bierze?
Skansen podobający. Cerkiew w szczególności.
Całość podobająca.
Fajne sąsiadki mam po prawej.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.09.2011 21:51

Pipol, ,,Przeniuniaste"- fajne słowo. Wzbogacasz jak widzę swoje słownictwo;)))

Margo skansen jest niewątpliwie dużą atrakcją uzdrowiska.

Pozdrawiam i dziękuję:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 27.09.2011 21:43

Nie wiem co Pipol miał na myśli pisząc przeniuniaste, ale zgaduję, ze te zdjęcia najbardziej mu się podobały.
Mnie też druga część, poświęcona skansenowi podoba się bardziej. Dla mnie to zdecydowanie większa atrakcja aniżeli uzdrowisko.
Pozdrawaim

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 27.09.2011 21:33

16,17,20 jak dla mnie przeniuniaste :) pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!