m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (27):

 
Dwaj wędrowcy,wyruszający,by zobaczyć świat,A tyle jest do zobaczenia na świecie.Jesteśmy na końcach tęczy,Za zakrętem czeka mój oddany pies,Księżycowa Rzeka i ja.
Słowa piosenki,które śpiewał Sinatra,Armstrong,Hepburn. Droga bez korków?
Wyjeżdżamy z Mono,mamy bliżej od tych z miasta. Rejon, do którego zdążamy nazywany jest krainą 30 tysięcy wysp.Są to wyspy z domkami letniskowymi i wystające z 20-30 cm wody skały. Niedźwiedzie,węże i rekordowe muskie (drapieżne szczupaki) czekają na żer. Po jeziorze będziemy poruszać się motorówką.Czekamy i podziwiamy. Są cztery największe jeziora świata:
1.M.Kaspijskie-371.800 km2
2.J.Górne-    82.410 km2
3.J.Wiktoria-   68.800 km2
4.Huron -     59.596 km2 
  głębokość dochodzi do 229m
Raj dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych. Na jednej z wysp ,jak podają kroniki,swoją daczę miał Alkapone. Jezioro Huron jest drugim co do wielkości jeziorem w kompleksie Pięciu Jezior Ameryki Północnej. Pięć Jezior Ameryki Północnej to:
1.Jezioro Górne,
2.Jezioro Huron,
3.J.Michigan,
4.Jezioro Erie,
5.Jezioro Ontario. Park Georgia Bay Islands powstał w 1929r.Po tym jeziorze sto lat temu spławiano drewno,pływały statki parowe handlowe i pasażerskie.Kiedy lasy wycięto,a w żeremiach bobrów zabrakło,Kampania Zatoki Hudson utworzyła rezerwat. Po wykarczowaniu lasów odsłoniła się ...skała wulkaniczno-polodowcowa Wielkiej Tarczy Kanadyjskiej.
Przyroda odtwarza się powoli,ale czy fala turystów nie zniweczy tego trudu?
Biwakujemy w wyznaczonym miejscu. Zażywamy kąpieli do czasu,gdy...
wciągnęło mnie coś pod wodę!!!
Tu jak dotąd padł rekordowy połów Ameryki Północnej:drapeżny muskie(szczupak)miał 29,5 kg i 137,2 cm.
Jezioro Górne też ma swoją legendę.Indianie Chippewa w swych przekazach mówią o jesiotrze,który nawiedza jezioro i może połknąć nawet statek,jego płetwa może spowodować taki wir,że...Trójkąt Bermudzki to mały wirek! Od 300 lat spisywane są dziwne katastrofy na jeziorach i w powietrzu w rejonie Wielkich Jezior. Pogoda sprzyjała owadom,które kąsały niemiłosiernie. Znajduję się w miejscu,gdzie geolodzy uważają ,że tu nastąpiło międzykontynentalne zderzenie około 1,1 miliarda lat temu.
W okolicach Vankuwer powstały góry,a w okolicach Ontario płaskowyż z licznymi morenami.
Erozja i morze pozostawiły pokłady wapienia.
Docieramy do wodospadu Moon River.Powyżej wodospadu rzeka ma 50-6o m,a spada do zatoki wodospadem 2-3 m szerokości i 5 m wysokości. Krajobraz księżycowy,to i Rzeka Księżycowa.Wszystko wydaje się na wyciągnięcie dłoni,a czas leci.
Nie sposób było tam dotrzeć.
Bratowa wymachuje rękami,nie wiem,czy odgania się od olbrzymich much,czy pokazuje,że czas wracać.Dla kilku zdjęć poświęciłyśmy swoje ciała.Owady tam cięły równo. W sierpniu 2009r siedem osób zostało porwanych przez wzburzone wody wodospadu.Troje z nich zginęło.Jednym z nich był 20 letni turysta z Polski. Schodząc zauważyłam w kilku miejscach układane kamienie.Przypominały postaci ludzi.Inukshuk-tak nazywają te układanki Indian.
Dawno temu wędrowcy (Indianie,odkrywcy,podróżnicy),którzy nie wytrzymywali trudów podróży,pozostawali tu na zawsze,a ich ciała zabierała woda.Jak miał towarzysza w podróży,to obowiązkiem jego,było postawić takie kamienie w kształcie postaci ludzkiej. Usiadłam nad rzeką i nie umarłam,tylko zmoczyłam twarz.
Upał tego lata był niewyobrażalny! Poprawiłam włosy do zdjęcia i...
próbowałam sobie przypomnieć ,jak to leciało:,,Księżycowa Rzeko,szersza niż mila,przejdę kiedyś przez Ciebie,Ty łamaczu serc,gdziekolwiek zmierzasz,podążam za Tobą...
Dwaj wędrowcy,wyruszający,by zobaczyć świat,A tyle jest do zobaczenia na świecie.Jesteśmy na końcach tęczy,Za zakrętem czeka mój oddany pies,Księżycowa Rzeka i ja.
Słowa piosenki,które śpiewał Sinatra,Armstrong,Hepburn. Z wyprawy po J.Huron mam pamiątkę-bobra.Jeden z wielu symboli Kanady.A to ,że duży ,no cóż ,w Kanadzie wszystko jest duże. Na dowód tego,że magiczne to miejsce,wystarczy spojrzeć na niebo.
Piorunami będę strzelać jak mi nie wystawicie oceny.
Dziękuję za wizytę.
http://www.youtube.com/watch?v=tmKbUF0SDVI&feature=related

najbliższe galerie:

 
Toronto
1pix użytkownik darkopolo odległość 216 km 1pix
KANADA. . . TORONTO - BREAKFAST TELEVISION
1pix użytkownik deszcz odległość 217 km 1pix
Toronto
1pix użytkownik januszek52 odległość 217 km 1pix
Toronto. . . i dlaczego mnie nie powaliło !
1pix użytkownik pipol odległość 219 km 1pix
Toronto.
1pix użytkownik dzidka55 odległość 230 km 1pix
Niagara, czyli między Welonem Panny Młodej a Podkową.
1pix użytkownik dzidka55 odległość 243 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 02.10.2011 19:23

Witaj Mapa,
Cieszę się,że wpadłeś.Jeśli pojawisz się w mojej nowej galerii,to będzie dowód,że pioruny Ci nie straszne.Zresztą J.Huran daleko.Pozdrawiam.

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 01.10.2011 16:01

Tamto zdjęcie robiłam w pędzie ,jak to na motorówce bywa.Zastąpiłam go innym.Pipol ,co Ty w sobie masz,że ja taka uległa do zmiany...zdjęcia.Fajnie ,że nie muszę kupować nowego sprzętu fotograficznego.Więcej zmian w tej galerii nie będzie,ale dziękuję za konkretną uwagę.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9042) dodano 01.10.2011 12:00

a nie , to ramie nie kolano ;)))))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9042) dodano 01.10.2011 11:53

Absolutnie nie chodzi mi o lepszy sprzęt, tylko o staranność wykonywania zdjęć. Np. foto nr 26. Wystarczy prosty horyzont, brak kolana, grzywki i fotka będzie ok. A tak zdjęcie wygląda na zrobione „na odwal” Pozdrawiam

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 01.10.2011 11:28

Anikm nie wiem,czy to się dziękuje,czy nie dziękuje,ale jestem happy!Mogą być nawet bliźnięta.Sama mam córki rok po roku,to wiem ,,co to za szczęścia dwa".

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 01.10.2011 11:25

Witaj Pipol,
Wiem,że muszę zainwestować w lepszy sprzęt,bo chyba o to Ci chodzi? Może te zdjęcia usatysfakcjonują Cię,jeżeli zainteresowało Cię miejsce.Sama widzę różnicę...
http://www.kanu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=77&Itemid=54
Wszystko przede mną.Surowym jesteś jurorem.Będzie dobrze.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 01.10.2011 11:16

Dzidka gratuluję i życzę zdrowego, silnego wnuka, lub wnuczki:)

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 01.10.2011 11:12

Witaj Anikm,
Na potwierdzenie rozmiarów ryb,które pływają po tym jeziorze podaję namiar:
http://www.wedkarstwowkanadzie.com/Wiadomo%C5%9Bci-W%C4%99dkarskie/W%C4%99dkarstwo-i-ryby-Ontario/ryba-stu-godzin.html,
Po powrocie z Kanady czytałam o paranormalnych zjawiskach na tym terenie i o kilku przypadkach(udokumentowanych)ataku tej drapieżnej ryby.
Jak dobrze,że nie wiedziałam wcześniej o tym.Coś mnie tam smyrało,ale żeby takie potwory?Chciałam tylko nadmienić ,że Jezioro zajmuje 1/5 powierzchni Polski.Zresztą w kanadzie wszystko jest duże.A woda nie taka przeźroczysta jak na naszych Mazurach,jest czarna,zamulona i nie dziwię się ,że jest siedliskiem potwornie wielkich ryb.Pozdrawiam jesiennie i oznajmiam wszem i wobec,że będę Babcią pierwszy raz!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9042) dodano 01.10.2011 09:41

nie jest dobrze :(

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 01.10.2011 08:42

Zastanawiałam się czy pozostawić ślad swojej bytności w Twojej galerii, bo jak teraz nie wystawię oceny, to jak nic piorun jakiś może mnie trafić;)
Na zdjęciach nie widać ogromu jeziora, pewnie ze względu na jego kształt.
Przy 14 się przestraszyłam że będzie tragiczny opis dalszych wydarzeń, a przy 15 już się śmiałam;)
Dobrze że się wyswobodziłaś temu czemuś (to był zapewne ten wielki szczupak, a nie połykający statki jesiotr, bo byś nie miała szans;)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!