m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Miasto wzbogaciło się niegdyś na wyrobie wełny, w XV wieku było znanym centrum sztuki. Dziś jest to nowoczesne miasto gdzie występuje przemysł maszynowy, metalowy, farmaceutyczny i odzieżowy. Ja w swojej galerii zaprezentuję jednak to co stanowi największą atrakcję tego miasta. Kształt starego miasta pozostał niemal niezmieniony od czasów średniowiecza i stworzony jest na planie trójkąta, a jego granice wyznaczają Binnendieze. Binnendieze to sieć kanałów która przypomina nieco kanały weneckie. W odróżnieniu od nich Binnendieze przepływają pod domami, co jest dużą niezwykłością i stanowi atrakcję turystyczną. Po kanałach kursują ciche łodzie motorowe oferujące rejsy dla turystów. Sama nigdy nie wybrałam się w taki rejs. Kiedyś chcieliśmy skorzystać z oferty, ale na miejscu dowiedzieliśmy się że trzeba zarezerwować miejsca wcześniej telefonicznie, bowiem było duże zainteresowanie. Wracałam do miasta kilkakrotnie, ale jakoś nie złożyło się płynąć po kanałach... może kiedyś.
Za to zawsze chętnie wracam do moich ulubionych zakątków.
To jeden z nich. Ostatnio podczas pobytu tutaj nie zauważyłam już tej figurki. Mam nadzieję że trafiła do renowacji, a nie do czejegoś ogródka i wróci za jakiś czas na swoje miejsce.
Wiele tu urokliwych wąskich uliczek prowadzących do malowniczych zakątków nad kanałem. Poprowadzenie kanałów pod domami jest dość dziwne, ale ma swoje uzasadnienie. W 1185 roku
Książę Henryk I Brabancki rozpoczął budowę twierdzy w miejscu strategicznym. Był to zbieg rzek Dommel i Aa, na zalesionych wydmach z jeziorkiem w środku. Konieczne było uregulowanie rzek, aby ich wezbrane wody nie zniszczyły miasta. Nie było wiele miejsca więc kanały zostały poprowadzone wewnątrz murów, oraz pod domami. Pod miastem płynęły wówczas 22 km kanałów. Pełniły one funkcję odwadniającą, były drogami wodnymi i ściekami w jednym. W owym czasie 's-Hertogenbosch było drugim najludniejszym miastem Holandii, zaraz po Utrechcie. W 1430 roku miasto zostało przejęte przez Burgundię.
Kanały były połączone z rzekami i otaczającymi miasto bagnami. Owe bagna właśnie kilkakrotnie powstrzymały podczas holenderskiej wojny o niepodległość najwybitniejszego dowódcę holenderskiego, Maurycego Orańskiego. Stwierdził on, że zdobywanie bronionej przez Hiszpanów i błota twierdzy ‘s-Hertogenbosch jest bezcelowe. Jednak w 1629 roku po długotrwałym oblężeniu udało się to innemu niderlandzkiemu wodzowi. Fryderyk Henryk Orański nakazał przekopać przez bagna ok. 40 kilometrów rowów, po czym wypompować z nich wodę. Hiszpanie broniący miasta pozbawieni ochrony błot, musieli się poddać. W 1814 roku proklamowano Królestwo Holandii. Wkrótce do niego przyłączono Den Bosch, oraz pozostałą część Brabancji Północnej, gdy tymczasem Brabancja Południowa skłoniła się ku Belgii. Dawne podziały wpłynęły na Den Bosch. Związane politycznie i gospodarczo z Holandią pod względem kulturowym skłania się raczej ku katolickiej Flandrii.
Tradycje burgundzkie są tu widoczne w wiejskiej kuchni, warzonym w mieście piwie, najhuczniej obchodzonym w Holandii karnawale i bogatym życiu kulturalnym. Współcześni Burgundczycy szczycą się ciepłem, otwartością, oraz hojnością i oskarżają rodaków z północy o skąpstwo. Oczywiście Holendrzy z północy nie pozostają im dłużni. Kabarety z Hagi i Amsterdamu wyśmiewają się z miękkiej flamandzkiej wymowy, liberalnego katolicyzmu i wątpliwej moralności. XIX- wieczny francuski podróżnik P.M.M. Lepeintre zwiedzający kalwińskie północne prowincje Holandii tak pisał o ich mieszkańcach: ,,Holendrzy są jakby niedogotowani- pozbawieni ognia, melancholijni i zatęchli. Prowincje południowe mają zupełnie inny charakter. Czerpią bowiem z burgundzkiej tradycji. William Shetter, specjalista od spraw holenderskich tak pisze o mieszkańcach katolickiego południa: ,,Mieszkańcy południowych prowincji uważają się za religijnych, hołdują wartością mieszczańskim i lubią dominować, natomiast zupełnie nie pasują do holenderskiego stereotypu człowieka wyzutego z emocji, pełnego rezerwy i poważnego. Tacy właśnie moim zdaniem są mieszkańcy południa Holandii i Den Bosch. Pełni życia, radośni i otwarci. W mieście organizowane są koncerty muzyki poważnej i spektakle baletu nowoczesnego. Mieści się tu również siedziba Orkiestry Brabancji Północnej.
Sercem starówki jest Sint-Janskathedraal (katedra św. Jana).
Poświęcę jej osobną galerię. Wracając jednak do Binnendieze i historii miasta...

Po zdobyciu niepodległości przez Holandię twierdza Den Bosch została znacznie rozbudowana. Binnendieze zostały włączone w system fos i kanałów nowej twierdzy. Oparła się ona francuskim wojskom Ludwika XIV, a armia rewolucyjnej Francji z trudem zdobyła Den Bosch. W XIX wieku po raz kolejny rozbudowano twierdzę. Den Bosch było głównym holenderskim miastem garnizonowym. Ze względu na plagi szczurów w XX wieku sieć kanałów stała się uciążliwa i po wojnie podjęto decyzję o likwidacji kanałów.
Zostały one zasypane.
Na całe szczęście w 1973 roku uznano że kanały mogą być wielką atrakcją turystyczną i postanowiono je odbudować. Jesienią 1998 roku ukończono ostatni odcinek kanałów. Co prawda dzisiejsze kanały nie mają już jak dawniej 22 km, tylko 3630 metry, ale i tak stanowią nie lada atrakcję i nadają miastu niepowtarzalnego charakteru. Warto pospacerować po starym mieście, podziwiając jedne z najstarszych domów w Holandii. Warto przyglądać się im dokładnie, aby nie pominąć takich detali architektonicznych jak te piękne płytki z Delft wkomponowane w budynek. Centrum jest bardzo ruchliwe, a w bocznych uliczkach starówki jest cicho i spokojnie... ...
Zwiedzając starówkę wcześniej, czy póżniej dotrzemy na Markt. Plac gdzie w każdą sobotę jak i w innych miastach Holandii rozkłada się targowisko. Nabędziemy tu po atrakcyjnych cenach (jak na Holandię;)) owoce, ryby, pieczywo no i oczywiście kwiaty.
Kwiaty w Holandii nie są sprzedawane na sztuki, tylko w wiązankach, po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk, a wybór mamy przeogromny. Jak na targ holenderski przystało nie może zabraknąć sera. Każdy jego amator może zostać przytłoczony ilością gatunków. Przecisnęłam się do stoiska z jednym z holenderskich specjałów. Stoisko było oblegane, więc przepraszam za łokcie na pierwszym planie. Jednak wartość edukacyjna przesądziła o tym że umieściłam to zdjęcie;) Pani przygotowuje poffertjes. Maleńkie naleśniki jedzone z roztopionym masłem i cukrem pudrem są bardzo smaczne.
Niezbędna do ich przygotowania jest specjalna patelnia z wgłębieniami. Pani na zdjęciu ma taką w wersji maxi;) Na Markt stoi pomnik Hieronima Bosch'a. Malarza niderlandzkiego. Właściwie nazywał się Hieronymus Anthoniszoon van Aken, ale sygnował swoje obrazy ,,Bosch, od nazwy miasta w którym się urodził i spędził większość swojego życia. Jego dzieła możemy dziś podziwiać m. in. w madryckim Prado, paryskim Luwrze, czy w Pałacu Dożów w Wenecji. Jeszcze krótki spacerek nad kanałem typowym dla innych holenderskich miast.
Tutaj domy od kanału oddziela ulica. Kanał jest też szerszy niż wąziutkie Binnendieze. Do Holandii powoli wkrada się jesień. Złocąc liście drzew nad kanałem... ...jeszcze jeden widoczek- tak lubię widoki holenderskich kanałow że nie mogę się oprzeć;) Holendrzy kochają wodę i często spędzają czas wolny korzystając z jej uroków. Niektórych stać na takie jachty by w pełni cieszyć się obcowaniem z wodą... ...inni zadowolą się spędzeniem czasu nad kanałem. Najważniejsze by nie siedzieć zamkniętym w czterech ścianach. Przebywanie na świeżym powietrzu to domena Holendrów, ale o tym napiszę innym razem:)
De Groote Stroom to ujęte w karby dawne koryto rzeki Dommel.
Przerzucone nad nim jest dziesięć mostów.
Na zdjęciu typowa barka jakich wiele spotyka się w Holandii. Sieć kanałów jest tu tak dobrze rozwinięta że transport śródlądowy może dotrzeć do każdego zakątka tego kraju.
Kończę opowieść o uroczym mieście widokiem na parkę spędzającą sobotnie popołudnie nad wodą. Jednak jeszcze nie rozstaniemy się z Den Bosch na dobre, bowiem w kolejnej galerii zaprezentuję drugą atrakcję tego miasta- piękną katedrę św. Jana.
Już teraz zapraszam do jej obejrzenia:)

najbliższe galerie:

 
Sint-Janskathedraal w 's- Hertogenbosch.
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
Holandia - Brabancja Północna
1pix użytkownik ignac74 odległość 1 km 1pix
Holandia - zamek w Heeswijk-Dinther
1pix użytkownik anikm odległość 12 km 1pix
Parki rozrywki Europy - Efteling
1pix użytkownik raul odległość 19 km 1pix
BOŻE NARODZENIE 2013
1pix użytkownik afrodyta odległość 27 km 1pix
EINDHOVEN
1pix użytkownik patryk80 odległość 30 km 1pix

komentarze do galerii (65):

 
arnoldlayne użytkownik arnoldlayne(wpisów:2) dodano 26.12.2017 13:48

Bardzo fajna galeria. W Den Bosch byliśmy dwukrotnie: pierwszy raz w maju ubiegłego roku. Wyjazd wymyśliłem spontanicznie. Ot, siedząc w zeszłym roku na działce w czasie Wielkanocy, przeczytałem artykuł Doroty Wodeckiej o wystawie obrazów Hieronima Boscha w jego rodzinnym mieście, z okazji pięćsetnej rocznicy śmierci wielkiego malarza. Cudem zdobyliśmy bilety - zwiedzanie wystawy w środku nocy, od godz. 3.30 miało niezwykły urok. Tym bardziej, że następnego dnia(chyba 8 maja), wystawa była już nieczynna. Obrazy przygotowywano do powrotu do swoich miejsc zamieszkania ;-). Cała wyprawa odbyła się w sposób dość niezwykły. Złamałem nogę, i obowiązki kierowcy - znakomicie zresztą - pełniła moja żona. Na szczęście mieliśmy przystanek u znajomych w Kassel. Jednym rzutem trochę trudno byłoby pokonać dystans z Warszawy do Holandii.
Drugi wyjazd był bardziej zaplanowany. Najpierw zajechaliśmy do Bredy, odwiedzając tam cmentarz polskich żołnierzy - wyzwolicieli Bredy, oraz grób ich dowódcy, generała Stanisława Maczka. Potem, Den Bosch. Przejazdem, odwiedziliśmy park narodowy Drunense Duinen.
W przyszłym roku chciałbym odwiedzić kilka miast w Belgii, ale to na razie melodia przyszłości. Pożyjemy, zobaczymy...

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.03.2013 01:32

Travis dziękuję i również serdecznie pozdrawiam:)

travis użytkownik travis(wpisów:161) dodano 23.03.2013 01:25

piekne fotki pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.02.2013 23:38

D-B wspaniały sposób zwiedzania Holandii.
Mam nadzieję że będziecie zadowoleni. Żeby tylko pogoda dopisała, to będzie Wam się wspaniale podróżowało na rowerach:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 12.02.2013 22:25

Czekamy na ciepełko :-)
marzy nam się zwiedzanie z wysokości siodełka, bo gdzie jak gdzie, ale tam aż nie wypada inaczej... :-) jak chłonąć to całym sobą :-)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.02.2013 22:20

D-B ja już czekam na Wasze holenderskie galerie z niecierpliwością, choć oczywiście zdaję sobie sprawę że może to jeszcze trochę potrwać;)
Pozdrawiam raz jeszcze serdecznie:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 12.02.2013 22:07

Ech, te kanały... ech, te domy na wodzie...
Piękne miejsce... czas na zachłyśnięcie się Holandią na żywo... nie tylko z obrazków...
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 21.09.2012 12:43

bardzo ciekawy temat

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.01.2012 21:28

Wrowal dziękuję za zainteresowanie moją galerią i miłe słowa.
Pozdrawiam również serdecznie:)

wrowal użytkownik wrowal(wpisów:115) - Użytkownik usunięty. dodano 25.12.2011 11:03

Galeria prawie jak reportaż zawodowca :-) Te holenderskie miasteczka mają bardzo ciekawy klimat. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.11.2011 19:56

Zibi dziękuję i cieszę się bardzo że moja galeria Ci się spodobała.
Serdecznie pozdrawiam:)

zibi11111 użytkownik zibi11111(wpisów:100) dodano 23.11.2011 13:26

Bardzo dobry opis poszczególnych zdjęć,dobra ich jakość ,co nie jest bez znaczenia,a co najważniejsze zachęca do wyjazdu w te okolice.-POZDRAWIAM.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.10.2011 18:47

Konty witaj na Obieżyświacie:)
Prawda leży pośrodku, jest to portal dla ludzi kochających podróżowanie i fotografowanie. Galerie oceniane są zarówno pod względem wizualnym jak i merytorycznym.
Oczywiście nie chodzi o jak to określiłeś ,,mistrzostwo fotografii”, bowiem jest tu miejsce także dla tych którzy o fotografii wiedzą niewiele, ale dzięki komentarzom i pouczającej krytyce mogą poszerzyć swoją wiedzę o niej i wiele się nauczyć.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

konty użytkownik konty(wpisów:4) dodano 14.10.2011 13:54

Ciekawe miejsce i ładne fotki, czytając niektóre komentarze zastanawiam się czy chodzi tu o mistrzostwo fotografii i branie pod uwagę umiejętności ich wykonawcy, czy też pokazanie w taki czy inny sposób miejsc gdzie się było, aby innym je przybliżyć - zarówno fotką jak i tekstem pod nimi :). Zajrzałem tu po raz pierwszy i nie wydaje mi się że jest to portal mający za zadanie gloryfikowanie mistrzostwa wykonania zdjęć lecz właśnie pokazanie miejsc, które szczególnie przypadły zwiedzającemu do gustu...Dodatkowy opis często pozwala na zdobycie minimum wiedzy o danym mieście czy też obiekcie, dlatego uważam że galeria jest świetnie skomponowana i oceniam na 8 :) oglądanie fotek zachęca do odwiedzenia tego miasteczka, a przy tym całego kraju gdzie jeszcze nie byłem ....Oczywiście b. daleko temu miasteczku do urokliwej ale rozdeptywanej Wenecji, lecz ma swój niepowtarzalny urok....

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 12.10.2011 17:48

Pewnie, że nie zauważyłem ... już czytam ... ;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.10.2011 17:36

Raul byłeś bardzo blisko, może nawet jadąc do Efteling przejeżdżałeś obok zjazdu na Den Bosch, chyba że jechałeś od strony Tilburga.
Napisałam już wcześniej komentarz do Twojej galerii, ale może jeszcze nie zauważyłeś.
Willa Volta bardzo mi się spodobała. Niesamowite jak można oszukać ludzkie zmysły.
Dziękuję i pozdrawiam:)

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 11.10.2011 23:45

A byłem tak blisko :) Przecież Efteling tuż, tuż ... ale kazali na karuzele to się bawiłem :) Czytam, że nie dopisała Tobie Anikm pogoda w Eftelingu. Ciekawy jestem jakie wrażenie zrobiła Villa Volta ?
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 11.10.2011 21:12

Mapa masz rację. Jeśli zwiedzamy, to odbieramy to z czym się stykamy wszystkimi zmysłami i wszystko to tworzy atmosferę danego miejsca.

Surykatko bardzo się cieszę że tak wiernie śledzisz moje wypociny:)

Eddie Brugia w ogóle jest poza konkurencją i nawet nie trzeba specjalnie do niej przekonywać;)

Dziękuję ślicznie i pozdrawiam serdecznie:)

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 11.10.2011 19:08

Świetnie się czyta. Norma u Ciebie. Co do miejsca. Fotograficznie ma potencjał, ale Brugią bardziej mnie przekonałaś. Pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7334) dodano 11.10.2011 17:16

Skaczę po tych galeriach jak kura po grzędach i obawiam,że coś ciekawego mi umknie, ale Twoich prezentacji to pominąć nie mogę :-). Bardzo klimatyczne te kanały i zaułki, przyjemnie się spacerowało czy też pływało z Tobą :-) pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.10.2011 19:37

Margo wzajemnie: miłego wieczorku:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 10.10.2011 19:34

Oczywiście, że masz rację. Niska ocena poparta argumentem nie jest niczym złym. Wystawiona tylko ot tak lub też nie daj boże w odwecie może drażnić.
Poza tym 6 czy 7 dana przez Dispara, Zibida, Marka czy Raula ma zupełnie inny wydźwięk niż np taka ocena wystawiona przeze mnie. Celowo nie wymieniam Magdar bo tak naprawdę to obejrzałam tylko jedną jej galerię, a może aż jedną. Miłego wieczoru życzę.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.10.2011 19:32

Rozumiem o jaką konsekwencję Ci chodzi i popieram ale coraz częściej łapię się na tym, że albo coś mi się podoba albo zupełnie do mnie nie przemawia. Natomiast powód podobania jest tak subiektywny i różny w każdej z ocenianych galerii... Naprawdę dochodzę do wniosku, że gdybym miała tylko jedną ocenę to zupełnie by mi ona wystarczyła.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.10.2011 19:23

Wiadomo że nie chodzi o to by szastać dziesiątkami na lewo i prawo, ale by wystawić ocenę zgodną z naszymi odczuciami. Czasami galeria ze słabszymi zdjęciami może nam się spodobać, bo jest niebanalna, interesująca, ma ciekawy opis, czy też jakoś szczególnie do nas przemówiła. Dziwi mnie jednak to że ktoś pisze,, ale pięknie", a stawia ocenę pasującą do podpisu,,ale miernie". Bądżmy konsekwentni, coś się nie podoba, to piszę co i stawiam ocenę odpowiednią, a jak się podoba, to wystawiam ocenę odpowiednią do zachwytu jaki zamieszczam w komentarzu.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 10.10.2011 19:19

U ciebie Magdar przynajmniej skreśliła parę słów. U mnie jest tylko ocena /notabene jeszcze niższa niż tutaj/. Tylko czy 6 jest niską oceną, co w takim razie powiedzieć o 1 czy 2. Mam do tego bardzo luźne podejście, zresztą ty pewnie też. Pozdrawiam serdecznie

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.10.2011 19:14

Staram się być surowa ale nie ja sobie oceny wystawiam za to ewoluuję i stawiam coraz wyższe noty. Jeszcze trochę i dojdę do takiego stanu, że będę rozdawała tylko same dziesiąteczki ;))))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.10.2011 19:09

Mgfoto masz rację, tak rzuciłam lużny pomysł, bo zastanawiałam się nad tym czy jesteśmy równie surowi w ocenie własnej twórczości, jak potrafimy oceniać innych;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.10.2011 19:07

Pomysł Pipola brzmi lepiej!

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.10.2011 19:06

Anikm : Nie wiem czy to dobry pomysł. Niektórzy nie są obiektywni w ocenie własnych fotek ;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.10.2011 19:06

Pipol pomysł niegłupi.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 10.10.2011 19:01

Powinna być taka opcja, jak na innych portalach, by oceny mogli wystawiać ludzie z odpowiednią (np.8) średnią własnych galerii. Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.10.2011 18:57

Pipol no faktycznie u Dispara13, taką galerię ocenić na 5... ja już nie wiem o co chodzi. Jeszcze jakby Marek50 dawał nam takie oceny to ja bym zrozumiała. Szkoda że nie ma takiej opcji, że samemu trzeba sobie wystawić ocenę przed zakończeniem galerii, bo jestem ciekawa jaką ocenę wystawiłaby Magdar swoim galeriom;))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 10.10.2011 18:49

Anikm zobacz np. na te oceny : http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=16841

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 10.10.2011 18:46

Anikm, Magdar tak ma ;). Nie tylko u Ciebie ocenia galerie zupełnie bez podania przyczyny niskich not. Ja mam na to wytłumaczenie, ale ..... zachowam dla siebie ;)))) Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.10.2011 18:42

Pipol komarów tam nie spotkałam, ale też specjalnie się nie podkładałam;)
Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.10.2011 18:41

Magdar zauważyłam że nie oceniasz zbyt wysoko moich galerii, choć jak np. tutaj piszesz galeria jest ciekawa. Mam do Ciebie prośbę, abyś w przyszłości napisała co Ci się nie podoba w moich galeriach, bowiem to co piszesz w komentarzach nie pokrywa się z ocenami.
Nie wiem, może żle kadruję, budynki są krzywe, galeria jest nudna, zdjęcia nieostre, opisy Ci się nie podobają, a może jeszcze coś innego. Ja bardzo się staram, ale może mi coś nie wychodzi, więc na przyszłość się nie krępuj, tylko jak uważasz że coś jest żle, to pisz, będę wiedziałą co powinnam poprawić, aby galerie były dla Ciebie lepsze.
Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.10.2011 18:35

Grace dziękuję za tak miłe słowa i za reklamę jaką mi robisz;)
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do moich kolejnych holenderskich galerii:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.10.2011 18:34

Skuza niestety elfów teraz nie będzie było dużo ludzi i nie zdołałam zobaczyć Droomvlucht. Bardzo żałuję, bo jeszcze dzisiaj kolega w pracy pytał czy widziałam te elfy i mówił że to trzeba koniecznie zobaczyć.Jeszcze tam wrócę i popędzę najpierw do elfów:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 10.10.2011 12:20

Fajne miejsce, ale pewnie komarów kupa ;))) Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 10.10.2011 12:04

Ciekawa galeria.Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.10.2011 23:51

Anikm, bardzo mi sie podoba Holandia w Twoich galeriach, i kolejny raz udowodnilas, ze umiesz ten kraj pieknie opowiadac obrazem i slowem. Ja do Holandii mam specjalny sentyment i dlatego z wielkim zainteresowanie ogladam zdjecia z tego cudnego kraju. Polecilam juz wczesniej Twoja Holandie przyjaciolom mieszkajacym w tym kraju. Holandia jest jak bombonierka, piekna i pieknie podana, z duza dbaloscia o szczegoly. A Ty umiesz oddac holenderskie klimaty. serdecznie pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.10.2011 23:21

Anikm,to czekam na galerie z Elfami,one mi najbardziej utkwiły w pamięci:))))))))))))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.10.2011 20:44

Skuza motor będzie w lutym- marcu, teraz tylko się rozglądamy. Wczoraj w Eftelingu pogoda była taka że lepiej nie mówić, deszcz przeplatał się z ulewami, a słońce wychodziło na momenty, chyba tylko po to aby sobie z nas zadrwić;)
To jednak nie zraziło 42 tysiące ludzi, którzy wczoraj musieli się tam akurat zwalić razem z nami;) Mimo wszystko podobało nam się bardzo, a była to nasza pierwsza wizyta w tym parku rozrywki.

Mgfoto ja też nie narzekam na brak zieleni, a że mieszkałam w różnych miejscach (w życiu przeprowadzałam się kilkanaście razy), to wiem jaka to radość i błogosławieństwo:)

Annuus bardzo się cieszę, że Ci się spodobała moja galeria:)
Pozdrawiam serdecznie:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 09.10.2011 20:36

Z przyjemnością pospacerowałam sobie uliczkami tego miasta. Bardzo fajna galeria. Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.10.2011 20:17

Zgadzam się. Trudno trafić na miejsce blisko centrum w którym jednocześnie panuje cisza, spokój, woda i zieleń. Miałam farta ;)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.10.2011 20:16

Ach,to znaczy motor kupiłaś i do Eftelingu na nim pojechałaś,jak było,u nas nawet nie padło do 16.oo,a potem oberwanie chmury przeżyliśmy:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.10.2011 20:14

Mgfoto widok jaki się roztacza za oknem jest bardzo ważny. Fajnie że masz takie przyjemne widoki, szczególnie że mieszkasz w dużym mieście.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.10.2011 20:13

Skuza do Den Bosch nie masz daleko, może jak jeszcze zaprezentuję katedrę, to się bardziej rozochocisz do wizyty :)
Jakoś do tych łódek mi nie po drodze. Ostatnio np. pojechaliśmy tam ze względu na sklep z motorami i wykorzystałam okazję do spacerku z aparatem.

Dzidka tak naprawdę trzeba by zobaczyć to miejsce na żywo i powąchać;) Ogólnie Holandia jest bardzo wilgotnym krajem, więc nie wiem jak osoby z reumatyzmem się tu czują. Nam tutejszy klimat sprzyja. Mój Mąż każdego roku w Polsce przechodził grypę, odkąd jesteśmy w Holandii jeszcze nie chorował:)
Te kafle były umieszczone na wysokości kilku metrów, także musiałam je wypatrzyć , ale czytałam wcześniej że na tej ulicy można takie zobaczyć na budynkach, więc chodziłam z ,,głową w chmurach” ;)
U mnie okropna pogoda, więc cieszę się z Twoich słonecznych pozdrowień i odpozdrawiam równie słonecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.10.2011 20:07

Chyba masz rację z tą wodą a na widok z okna nie narzekam, tym bardziej, że za kanałkiem mam mnóstwo zieleni ;)

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 09.10.2011 20:02

Witaj Anikm,
Nie zrozum mnie źle,ale miasto z kanałami do mnie nie przemawia.Podobnie jak Margo mam zakodowany przykry zapach z Wenecji i taki reumatyczny ból w kościach.
Nie byłam w Holandii,a szkoda,bo może zmieniłabym zdanie o tych kanałach.Naleśniki mniam w każdej postaci.Te kafle na murze z cegieł -rewelacyjne.I oczywiście czyste skwery i planty.Pozdrawiam słonecznie,choć już jesień zadomowiła się u mnie na dobre,brrr.Wypatrywać będę galerii z katedrą.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.10.2011 20:02

Zastanawiam się,dlaczego mnie tam jeszcze nie było,znam tyle miast i miasteczek,a tam mi jakoś nie było po drodze.Bardzo mi się podoba,szczególnie te specyficzne kanały pod domami,szkoda ze nie płynęłaś lodka...to byłoby ciekawie,następnym razem,koniecznie:))))Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.10.2011 19:59

Mgfoto z Twojego opisu wyłania mi się bardzo malowniczy obraz tego kanału. Komary nie wylęgną się w kanale, gdzie woda jest w ruchu, tylko w stojącej wodzie, tak mi się przynajmniej wydaje.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.10.2011 19:54

Po moim pływają tylko kaczki :))) Nie jest tak bardzo szeroki i brzegi są porośnięte drzewami i innymi roślinkami. Gdy kupowałam mieszkanie słyszałam od znajomych, że woda to wylęgarnia robactwa i że nie opędzę się od komarów itp. Żadne z proroctw się nie spełniło. Dopiero w tym roku miałam nadmiar meszek i komarów ale niepowtarzalna letnia pogoda A.D. 2011 zaserwowała takie atrakcje nie tylko w mojej okolicy i kanałek nie ma z tym nic wspólnego :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.10.2011 19:48

Mgfoto to mieszkasz prawie jak w Holandii;) Ja mam do kanału nieco dalej bo ok. 500 metrów, jest szerszy od tego na 48 i pływają po nim właśnie takie barki jak na zdjęciu.
Pozdrawiam i dziękuję:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.10.2011 19:41

Romana, Dispar miło było Was gościć.
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.10.2011 19:40

Czytając komentarz Margo zdałam sobie sprawę, że sama mieszkam nad kanałem. Wprawdzie nie jest tak malowniczy i nie płynie pod samym budynkiem ale widzę go z okna i dzieli mnie od niego zaledwie kilkanaście metrów - mimo to nie odczuwam, żadnych przykrych skutków tego sąsiedztwa. Miejsce, które pokazałaś bardzo mi się podoba. Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 09.10.2011 19:36

Bardzo ciekawa wycieczka.
5- bardzo fajna.
Podobało się.
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 09.10.2011 17:31

Ja również z przyjemnością zwiedziłam to miasteczko. Bardzo mi się tu podoba. A kanały moim zdaniem nadają temu miejscu dodatkowego uroku
Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.10.2011 16:03

Agatko a ja dziękuję za odwiedziny. Właściwie to całkiem duże miasto, a nie miasteczko i jest stolicą prowincji.
Pozdrawiam serdecznie:)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 09.10.2011 16:01

Anikm, dziękuję za miły spacer po uroczym holenderskim miasteczku. Podoba mi się:)
Pozdrawiam serdecznie!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.10.2011 15:36

Margo holenderskie kanały nie mają specyficznego zapachu, przynajmniej ja się z tym nie spotkałam.

Afrodyta tak wiem, że takie widoki to dla Ciebie nie nowość i bardzo mnie cieszy że zaineresowała Cię moja galeria. Nie wiem czy byłaś już w Den Bosch, ale warto je odwiedzić bowiem Binnendieze nie są typowymi dla Holandii kanałami, więc warto je zobaczyć:)

Dziękuję i pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 09.10.2011 14:51

Podoba mi się galeria. Widoki bardzo mi znane i bliskie memu sercu. Holandia ma swój klimat, który bardzo mi odpowiada.
Pozdrawiam serdecznie.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 09.10.2011 14:49

Obcujesz z nimi już pewnie od wielu lat, wiesz zatem o czym piszesz. Ja miałam styczność jedynie z weneckimi kanałami. Kojarzą mi one tylko z nieprzyjemnym zapachem. Stąd moje sceptyczne podejście do nich. Może kiedyś będę miała okazję zwiedzić Holandię i wyrobić sobie nowe zdanie na ich temat. Pozdr.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.10.2011 14:39

Margo kanały mają wiele uroku, a w Den Bosch aby dojść do kanałów zagłębiamy się w wąskie uliczki i docieramy do urokliwych zakątków nad kanałami. Wychodzimy z tych zakątków, wchodzimy w kolejną uliczkę i docieramy do kolejnego zakątka z kanałem. Odkrywa się tam takie zaułki, urokliwe, pełne ciszy i spokoju.
Ja bardzo lubię wodę, więc te widoki bardzo mi się podobają.
Pozdrawiam również serdecznie i dziękuję za wizytę:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 09.10.2011 14:25

Dobrze, że jestem już po obiedzie bo inaczej pewnie już smażyłabym naleśniki. Mam do nich wielką słabość. Ttakich, w wersji holenderskiej jeszcze nie jadłam.
Miasteczko ma w sobie dużo uroku choć ja akurat wolę typowe uliczki aniżeli kanały. Chyba do mieszkania w ich sąsiedztwie trzeba się przyzwyczaić.
Pozdrawiam serdecznie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!