m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Skansen zajmuje powierzchnię 22 ha, na których rozlokowane są obiekty z: Beskidu Śląskiego, podregionu podgórskiego, pszczyńsko-rybnickiego, lublinieckiego i regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Większość obiektów prezentuje tradycyjną architekturę ludową zarówno wiejską jak i małomiasteczkową, zróżnicowaną regionalnie, a także pod względem statusu społecznego i profesji wykonywanej przez jej dawnych mieszkańców. Skansen możemy zwiedzać indywidualnie, bądż z przewodnikiem.
Zajrzeć można do każdego wnętrza.
Duża różnorodność obiektów sprawia że każde z wnętrz prezentuje się interesująco. Niektóre z wnętrz służą w skansenie jako miejsca wystaw czasowych, np. fotograficznych czy malarskich (oczywiście nie to na zdjęciu;)) W szkole prowadzone są lekcje muzealne organizowane w ramach edukacji regionalnej(obejmują aż 35 tematów). Na terenie skansenu odbywają się każdego roku przeróżne imprezy folklorystyczne i widowiska plenerowe.
Imprezy folklorystyczne odbywają się cyklicznie.
Warto wybrać się tu więc na Dzień Chleba, Dzień Miodu, Święto Ziół, Dzień Kartofla, Jarmark Produktów Tradycyjnych, Dożynki, Dary Jesieni, Śląsko Wilijo, czy inną z licznych imprez odbywających się tu każdego roku. Myślę że pośród takiej mnogości ofert kulturalnych każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkową atrakcją skansenu są przebywające tu zwierzęta, takie jak konie, owce, czy kozy. Organizowane są tu także przejażdżki bryczką, a zimą kuligi. Chorzowski skansen jest prężnie działającą placówką.
Do tego ciągle się rozwija, przybywają nowe obiekty i wyposażenie wnętrz. Na terenie skansenu można nabyć miód. My zakupiliśmy także pyszny chlebek. Gorący i pachnący z chrupką skórką...pychota:)
Wiejski pejzaż został tu świetnie zaprezentowany. Pola uprawne, sady owocowe wyglądają jak na wsi, a przecież skansen umiejscowiony jest w mieście, w centrum aglomeracji przemysłowej-Śląska. Trudno uwierzyć że tuż obok znajduje się duże osiedle mieszkaniowe i liczne atrakcje Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. W skansenie panuje spokój i sielska atmosfera. Podczas naszego tam pobytu nie było wielu zwiedzających. Zapewne w weekendy przy pięknej pogodzie jest tłumniej. Kilka zdjęć wnętrz obiektów zaprezentuje różnorodność i bogactwo prezentowanych tu budynków... ... ...
... ... Wiatrak z Grzawy z 1813 roku był jednym z pierwszych obiektów przeniesionych do skansenu.
Uznany jest za ostatni wiatrak na Śląsku. Jest nieco nietypowy ze względu na mieszaną konstrukcję koźlako-paltraka. Stoi na drewnianym koźle, obudowanym murowanym cokołem, natomiast obracany jest cały w stronę wiatru za pomocą drewnianego dyszla (łogonu).
Wiatrak możemy zobaczyć w filmie „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego. We wnętrzu stodoły z Grzawy prezentowana jest stała ekspozycja ,,Pojazdy konne.
Prezentowane są tu pojazdy konne używane były na dworach i w gospodarstwach bogatych chłopów na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w XIX i XX wieku. Wśród innych obiektów znajdziemy tu zabytkowe, drewniane budynki mieszkalne, gospodarcze, sakralne, użyteczności publicznej i rzemieślniczo-przemysłowe jak garbarnia, kuźnia czy młyn. Otoczony drewnianym parkanem z dwuspadowymi daszkami i bramami Kościół p.w. św. Józefa pochodzi z 1791 roku i został przeniesiony tu ze wsi Nieboczowy. Wieś ma zostać zalana przez wody powstającego tam zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.
Wyposażenie kościoła nie jest pierwotne, ale obiekty pochodzą z innych kościołów drewnianych i są datowane na XVII-XVIII w.
Kościół posiada konstrukcję zrębową, trójbocznie zamknięte prezbiterium oraz prostokątną, wyższą od prezbiterium nawę. Przykryty jest gontowymi, siodłowymi dachami. Obok ogrodzenia ustawiono obelisk upamiętniający Jana Heidenreicha. W każdą niedzielę od maja do października w kościele odbywają się msze św. Budynki składające się na poszczególne zagrody pochodzą z różnych miejscowości danego podregionu. W latach pięćdziesiątych nie było już w obrębie Śląska pełnych obejść o zabytkowym charakterze i stąd takie właśnie zestawienie zagród.
Mimo to stanowią one układ jaki niegdyś był typowy, bowiem zestawiono je zgodnie z miejscową tradycją i wiedzą o danym układzie. Na obszarze skansenu działa także karczma, gdzie można skosztować specjałów kuchni śląskiej, oraz jest otwarty niewielki sklepik z pamiątkami. W sklepiku można nabyć także liczne wydawane przez Górnoślaski Park Etnograficzny publikacje, dotyczących działalności wystawienniczej, badawczej oraz edukacyjnej. Skansen jest idealnym miejscem do wypoczynku, który możemy połaczyć z edukacją. Odwiedzający Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie najczęściej kierują swe kroki do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego i Śląskiego Wesołego Miasteczka, często nawet nie wiedząc że niedaleko znajduje się taki przyjemny skansen. Oczywiście warto odwiedzić także inne atrakcje WPKiW, a jest ich tu bardzo wiele, między innymi Planetarium Śląskie, Rosarium- które jest największym różanym ogrodem w Polsce, czy zobaczyć znajdujący się tuż obok skansenu Stadion Śląski.
Nie możemy jednak zapomnieć będąc tu o Górnośląskim Parku Etnograficznym. Warto zabrać tu ze sobą dzieci, nie będą się nudziły.
Bratanica Męża była wniebowzięta wycieczką i z zainteresowaniem poznawała każdy skrawek skansenu. Kulturę, tradycje i zwyczaje naszych przodków warto wpajać dzieciom od najmłodszych lat, a miejsce takie jak skansen może być świetnym sposobem na edukację najmłodszych. Dziękuję za wspólny spacer po śląskim skansenie i zapraszam serdecznie do jego odwiedzin:)

najbliższe galerie:

 
Chorzów - dwa zabytki.  Powód do wstydu i dumy.
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Chorzów. Górnośląski Park Etnograficzny.
1pix użytkownik halszka odległość 1 km 1pix
Chorzów     cz.I
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Śląski Ogród Zoologiczny
1pix użytkownik wojtusch odległość 2 km 1pix
Chorzów
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (23):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 06.12.2011 21:32

Terezo w takim razie bardzo się cieszę że w mojej galerii odkryłaś to miejsce. Mam nadzieję że przy okazji swojego kolejnego pobytu na Śląsku odwiedzisz także ten skansen:)
Dziękuję i pozdrowienia ślę:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 06.12.2011 11:52

Anikm...Chorzów i okolice miałam okazję zwiedzać wielokrotnie,ale o tym skansenie nie słyszałam.Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 05.12.2011 21:32

Spaww ja także bardzo lubię wnętrza mieszkalne w skansenach. Szkoda że można je oglądać najczęściej tylko z progu przez kratownicę.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję:)

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 05.12.2011 10:29

Najbardziej w skansenach lubię wnętrza budynków mieszkalnych, chociaż trzeba przyznać że we wszystkich skansenach są do siebie bardzo podobne, nawet sposób aranżacji. pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.12.2011 22:56

Dispar cieszę się że spodobało Ci się to miejsce:)
Śląsk staje się coraz bardziej przyjemnym miejscem.
Serdecznie pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 04.12.2011 21:33

Mnie też urzekła taka wyspa sielskości w centrum przemysłowego Śląska. Tym bardzie, ze byłem dawno temu, kiedy Śląsk nie był jeszcze tak zielony.
Podobało się.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.12.2011 21:10

Mgfoto masz rację, ten świat odchodzi do przeszłości. W takich miejscach gdzieś wewnątrz duszy odczuwa się żal za tym co przemija, tym bardziej że często z takim właśnie światem wiążą się nasze najwspanialsze wspomnienia z dziecinnych lat.

Magdar niestety nie byłam tam na żadnej imprezie folklorystycznej. Zapewne są wspaniałe.
Miło że mogłaś zobaczyć w mojej galerii znane Ci miejsce.

Pozdrawiam serdecznie Dziewczyny:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 04.12.2011 20:58

Uwielbiam to miejsce :) Zazwyczaj odwiedzam skansen podczas Dni Miodu w lipcu :) Czuje się tam jak w gdzieś w Beskidach :)Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 04.12.2011 20:12

My jeszcze pamiętamy takie miejsca pełne życia. Twoja bratanica będzie pamiętała skansen. Świat starych drewnianych domów i ich ciekawych wnętrz to już prawie zawsze muzeum. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.12.2011 18:48

Skuza mam nadzieję że dotrzymasz obietnicy i zabierzesz tam kiedyś wnuki;)
Ja wiem że wiele osób odwiedza Zoo i Wesołe Miasteczko, a skansen pomija. Wcześniej sama odwiedzałam te miejsca nim dotarłam do skansenu. Jakoś jest mniej rozreklamowany niż inne atrakcje tego parku. Na wycieczkę prócz Bratanicy Męża zabraliśmy też Teściową i Szwagierkę. Mimo że mieszkają na Śląsku kilkadziesiąt lat były tam właśnie po raz pierwszy.
Także się cieszę że takie obiekty jak kościół ze wsi Nieboczowy znajdują godne miejsce i nadal są użytkowane.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 04.12.2011 18:35

Wstyd mi się przyznać,nigdy tam nie byłam,po ZOO i Wesołym Miasteczku, zabrakło czasu i sil,a szkoda skansen warty zwiedzenia.Obiecuje ze wybiorę się tam z wnukami,...tylko kiedy to będzie za 10,a może 20 lat:)))Bardzo mnie ucieszyła informacja o kościele z Nieboczow,nie wiedziałam ze został tam przeniesiony,wieś już powoli pustoszeje ,e tym roku odbyły się tam uroczyste ostatnie dożynki,a mieszkańcy budują domy w innej części gminy.Dziękuje za ta śląską galerie ,pozdrawiam serdecznie:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.12.2011 18:12

Elise cieszę się że przywołałam miłe wspomnienia z dzieciństwa:)

Afrodyto materac to pewnie siennik. Spałam kiedyś na takim u Babci. Twardy i trzeszczący, wolę swój średnio twardy;)

Caprio masz rację takie miejsca zawsze się podobają:)

Surykatko pewnie że pamiętam naszą rozmowę. Ten skansen jest bardzo fajny, choć tak różny od holenderskich skansenów;) Widać że jest dobrze zarządzany.

Anusia tak, takie wnętrza możemy pamiętać z naszego dzieciństwa. Moja Babcia nadal maluje ściany (oczywiście nie osobiście;)) w takie wzorki jak na 18-19. Te wałki do malowania wzorków to już niemal antyczne;)

Grace kiedyś zapewne wnętrza w których teraz mieszkamy będą prezentowane w skansenach, świat się zmienia, ale miło wrócić do przeszłości:)

Mapa jak masz okazję to jedż i zobacz:)

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję ślicznie:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 04.12.2011 17:27

Anikm, jak wiesz, bardzo lubie skanseny... jak to dobrze, ze pokazujesz ich sporo:) Tez pamietam takie obrazki z dziecinstwa, a fakt, ze teraz to juz skansen, jakos dziwnie zatrwaza...pozdrawiam Cie serdecznie:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 04.12.2011 17:07

Wnętrze z 19, to jak pokój mojej prababci. ;-). Pamiętam te wielkie łóżka, na nich pierzyny, poduchy, w tle tykające stare zegary, święte obrazy i specyficzny zapach starych domów. Miłam jakieś 10 lat, a prababcia 95. Taka mała rożnica wieku. ;-)
Ciekawy skansen, dużo eksponatów. Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7253) dodano 04.12.2011 16:27

Anikm - jak ja lubię takie klimaty! Fajny skansen. Dobrze,że niektóre dzieci lubią jednak zapach zbutwiałego drewna :-)))))) (pamiętasz naszą rozmowę ?) pozdrawiam :-)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 04.12.2011 16:14

Takie miejsca zawsze się podobają. Pozdrawiam :-))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4219) dodano 04.12.2011 15:50

Zdjęcie 18, świetne. Jeśli materac dobry, to OK, ale te poduchy i perzyny...
Fajna galeria.Podoba mi się:)
Pozdrawiam serdecznie.

elise użytkownik elise(wpisów:967) dodano 04.12.2011 14:25

Twoja galeria przywróciła mi wspomnienia z pobytu u mojej Babci, która mieszkała w Jodłówce Tuchowskiej kolo Tarnowa. Siedziałam na takiej lawie przy okienku jak na fotografii nr 4, jadłam chleb upieczony w piecu z masłem ubitym ręcznie w masalnicy. Pychotka. Byłam w wieku Twojej bratanicy.Serdecznie pozdrawiam i życzę milej niedzieli.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.12.2011 13:46

Pipol także nie wyobrażam sobie nocy spędzonej na takich betach, rano bym się z nich nie pozbierała;)
Również życzę przyjemnej niedzieli:)

Romana dziękuję za zainteresowanie skansenem. Tobie także życzę miej niedzieli:)

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 04.12.2011 13:29

Anikm - dzięki za tak ciekawe przedstawienie Chorzowskiego Skansenu. Miejsce naprawdę warte jest odwiedzenia i cieszę się, że pokazałaś ten piękny skansen na OŚ bo faktycznie brakowało go tutaj na portalu.
Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9037) dodano 04.12.2011 12:58

Z moim kręgosłupem to na takich poduchach z foty 18 bym umarł. Miłej niedzieli :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.12.2011 12:24

Kapsell może zrobisz więc reportaż z tej imprezy?
Pozdrawiam serdecznie:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 04.12.2011 12:22

Jakie znajome widoki. Ileż to kilometrów przeszedłem po tym skansenie.
Za tydzień odbędzie się tu „Śląsko Wilijo".

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!