m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Dzisiaj zapraszam na spacer wokół pałacu w Wilanowie. Najstarsze zdjęcia pochodzą z 2009 r. i zrobione zostały wkrótce po zakończeniu renowacji fasad. Może zaciekawi Was historia tego miejsca? Informacje pochodzą ze strony muzeum. Wilanów jest jedną z najstarszych osad w okolicach Warszawy. Pierwotnie nazwa brzmiała Milanowo lub Milanów. Pochodzi ona od nazwy osobowej Milon lub Milan, wywodzącej się prawdopodobnie z imion złożonych typu Milosław, Milobrat. Obecna forma powstała najprawdopodobniej poprzez nawiązanie do nazwy pałacu Villa Nova, po jego powstaniu w XVII wieku. Pałac w Wilanowie to główny obiekt i centrum zabytkowego zespołu pałacowo-ogrodowego. Jest jednym z najcenniejszych zabytków polskiej kultury narodowej.
Wilanów był ulubioną letnią siedzibą króla Jana III Sobieskiego. W ciągu ponad 300 lat swojego istnienia pałac w Wilanowie przeżywał okresy upadku i świetności. Gromadzone w Pałacu zbiory artystyczne, dzieła wybitnych twórców polskich i zagranicznych świadczą o wysokim poziomie narodowego kolekcjonerstwa pomimo wielu strat w okresach wojennych. Dzieje muzeum sięgają 1805 r., kiedy to wybitny działacz Oświecenia Stanisław Kostka Potocki , udostępnił sale swej rezydencji wraz ze zbiorami polskiemu społeczeństwu. Za czasów hitlerowskiej okupacji w kordegardzie pałacowej siedzibę miał mały oddział armii niemieckiej. W 1945 dawna rezydencja monarsza stała się własnością całego narodu. W latach 1954-1962 przeprowadzono remont generalny Pałacu i konserwację wielu bezcennych zabytków. Wnętrza pałacowe odzyskały wówczas swój pierwotny wygląd.
Zespół pałacowo-parkowy jest jednym z najpiękniejszych zabytków europejskiego baroku. Historia Pałacu Wilanowskiego rozpoczęła się 23 kwietnia 1677 r., kiedy to wioska zwana jeszcze Milanów stała się własnością Jana III Sobieskiego. Wkrótce nazwę zmieniono na Villa Nova, w nawiązaniu do tradycji antycznych, a potem spolszczono ją na Wilanów. Początkowo zbudowana w tym miejscu rezydencja była niewielka, gdyż Augustyn Wincenty Locci, nadworny architekt króla, otrzymał za zadanie wzniesienie jedynie parterowego dworu o układzie typowym dla zabudowy Rzeczypospolitej. Sukcesy militarne i wzrost znaczenia monarchy w następnych latach wpłynęły na znaczne poszerzenie pierwotnego projektu. Wielka rozbudowa prowadzona była w latach 1677-1696. Po jej zakończeniu budowla połączyła w sobie elementy dworu szlacheckiego, włoskiej willi ogrodowej i francuskiego pałacu w stylu Ludwika XIV.
Po śmierci króla Pałac stał się własnością jego synów, natomiast w 1720 roku mocno podupadłą rezydencję nabyła jedna z najbogatszych kobiet w ówczesnej Polsce - Elżbieta Helena Sieniawska. Przez 9 kolejnych lat kontynuowała prace budowlane rozpoczęte przez Sobieskiego. Wtedy właśnie powstały boczne skrzydła, której to inwestycji król nie zdążył już zrealizować. Po śmierci Sieniawskiej właścicielką Wilanowa została jej córka Maria Zofia Denhoffowa, po mężu Czartoryska. W 1730 r. Pałac na trzy lata znalazł się w rękach króla Augusta II Mocnego, który dokonał w rezydencji wielu zmian, szczególnie jeżeli chodzi o wystrój wnętrz. W połowie XVIII wieku dobra wilanowskie odziedziczyła córka Czartoryskich, marszałkowa Izabela Lubomirska, za rządów której Wilanów znów zaczął błyszczeć dawnym blaskiem. W 69 lat później księżna marszałkowa przekazała Wilanów swojej córce i jej małżonkowi Stanisławowi Kostce Potockiemu.
W 1805 z inicjatywy ówczesnego właściciela, Stanisława Kostki Potockiego, w części pałacu powstało jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. Obok prezentacji bogatych zbiorów sztuki europejskiej i dalekowschodniej, część centralną pałacu poświęcono pamięci Jana III i wspaniałej przeszłości narodowej. Rodzina Potockich z Wilanowem związana była aż do 1892 r., kiedy to ostatnia z rodu Aleksandra z Potockich Potocka - żona wnuka Stanisława Kostki, Augusta - zapisała włości swemu kuzynowi Ksaweremu Branickiemu. Na zdjęciu : ozdobny, fasadowy zegar słoneczny znajdujący się na elewacji pałacu. Ród Branickich zamieszkiwał w Wilanowie do 12 września 1944 r., kiedy to rodzina została ewakuowana przez wojska okupacyjne do Nieborowa, a stamtąd po wyzwoleniu wywieziona przez NKWD i internowana w ZSRR. Przejęty po ostatniej wojnie na własność państwa, po gruntownych pracach konserwatorskich i rewaloryzacyjnych oraz rewindykacji znacznej części zbiorów wywiezionych przez Niemców, został udostępniony publiczności w 1962 r.
Pałac w Wilanowie należy do tych nielicznych zabytków w Warszawie, które w niezmienionej postaci przetrwały okres II wojny światowej. Na zdjęciu : Rzeźba - wodotrysk  „Chłopiec z łabędziem” autorstwa Theodora Erdmanna Kalide (1801 - 1863). Architektura pałacu jest oryginalna - jest to efekt połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowlaną. Początkowo była to typowa podmiejska rezydencja magnacka, w kształcie dworu polskiego z alkierzami. W kształcie z 1696 r. reprezentuje charakterystyczny typ barokowej rezydencji podmiejskiej. W latach 1720-1728 dobudowano skrzydła boczne (autor projektu: Giovanni Spazzio - główny architekt Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej). Na tym i 2 kolejnych zdjęciach : rzeźby zdobiące główną bramę. Zachowany wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych, który w nawiązaniu do symboliki antycznej głosi apoteozę rodu Sobieskich i gloryfikację sukcesów militarnych króla.
Wystrój sztukatorski i malarski pałacu jest dziełem takich twórców jak Józef Szymon Bellotti, Jerzy Siemiginowski-Eleuter, Michelangelo Palloni, Claude Callot, Jan Samuel Mock (obrazy Augusta II Mocnego w Gabinecie Holenderskim). Dekoracje w tarczach elewacji wykonał Francesco Fumo. Ornamentyka regencyjna (lata 20. i 30. XVIII w.) jest dziełem Pietro Innocente Comperetiego. Autorem rzeźby gabinetowej jest pochodzący z Puław twórca wywodzący się  z rodziny rzeźbiarzy działających dla Lubomirskich - Eliasz Hofmann. Dziś te nazwiska niewiele nam mówią ale byli to najwybitniejsi artyści swojej epoki. Od 1995 pałacem i zespołem pałacowo-parkowym zarządza Muzeum Pałac w Wilanowie.
O kolegiacie św. Anny widocznej na tym zdjęciu już Wam opowiadałam w innej galerii : http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=15424 Dzwonnica znajdująca się na tyłach kolegiaty św. Anny. Pałac jest nie tylko bezcennym świadectwem dawnej świetności Rzeczypospolitej, ale również miejscem wydarzeń kulturalnych i koncertów. Mieszkańcy Warszawy szukają w ogrodach Wilanowa odpoczynku od zgiełku miasta a turyści przybywają by zwiedzić to piękne miejsce. Mam nadzieję, że i Was zachęciłam do odwiedzin.

najbliższe galerie:

 
Wilanów 04.2009
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Wilanów we wrześniu 2014
1pix użytkownik millotaurus odległość 0 km 1pix
Warszawa-Wilanów-2014
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Warszawa - Wilanów
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Moja Warszawa (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Warszawa-Wilanów
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (37):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 12.10.2011 20:24

Mietku : Dziękuję, mam nadzieję, że też będziesz miał okazję ponownie odwiedzić Wilanów. Ostatnio naprawdę pięknie się prezentuje :)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 12.10.2011 19:43

Sporo wody już upłynęło jak byłem w Wilanowie.Pałac pokazany pięknie,a galeria zachęca do ponownego odwiedzenia tego miejsca.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 11.10.2011 16:35

Ela : Nie ma to jak kochana Ciotka! Jak miło przywoływać dobre wspomnienia :) Pozdrowionka

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7265) dodano 11.10.2011 16:09

Piękny spacer. Wilanów dobrze mi się kojarzy. Z beztroskim zwiedzaniem stolicy, wolną chatą i szampanem na srebrnej tacy u mojej kochanej ciotki :-) pozdrówki

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 10.10.2011 21:53

Glockerka : Bardzo pięknie dziękuję za wizytę i dobre słowo. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 10.10.2011 21:52

Pipol : Trudno, nie mogę prostować kompaktowych fotek bo strasznie tracą wtedy na jakości a ta i tak do dobrych nie należy. Kiedyś jedną wyprostowałam w galerii o W-wie i o ile dobrze pamiętam to właśnie Ty wyłowiłeś ją jako słabą ;) Niech już lepiej zostanie tak jak jest. Ale spokojnie możesz poszukać jakiejś krzywizny wśród zdjęć robionych lustrzanką. Z przyjemnością coś wyprostuję ;)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9042) dodano 10.10.2011 21:30

Chodziło mi ,że nr.5 jest krzywo ;)))))

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:741) dodano 10.10.2011 21:23

Architektura w roli głównej... temat niełatwy, a wyszło baaardzo ładnie.
Pozdrawiam.:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 23:31

Witaj Agatko : Miło, że spacer uznałaś za udany. Pozdrawiam :)

agata użytkownik agata(wpisów:428) dodano 09.10.2011 23:28

Mgfoto dziękuję za ciekawy spacer. Podobało mi się:)
Pozdrawiam serdecznie.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 19:46

Skuza : No to jesteśmy umówione :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 19:45

Zibid : Pewnie aparat ;) Dzięki! Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.10.2011 19:30

Dam znać,na mur beton:)))))))))

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 09.10.2011 19:30

zdjęcia z 2011 zdecydowanie lepsze - to chyba aparat :)
bardzo podoba mi się kadr 37!!!

Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 19:28

Skuza : Daj znać jak już wizja się będzie spełniała to i ja wybiorę się na spacerek :) Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.10.2011 19:25

Mnie zachęciłaś i to bardzo,mogę sobie wyobrazić ..."początek listopada,piękny słoneczny dzień,ścieżki zasypane liśćmi,cala paleta jesiennych kolorów i ten zółty pałac w tle"......to tylko wizja,może kiedy się spełni.Przyznaje ,ze nalezę chyba do nielicznych Polaków,którzy w Wilanowie nie byli,nawet wycieczki szkolnej do Warszawy z moich szkol nie było:((( Bardzo mi się galeria podoba,w pięknym stylu pokazałaś detale:)))Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 17:14

Anusia : Mamy wspólne klimaty ;) Miło, że podobał Ci się spacerek w moim towarzystwie. Pięknie dziękuję i pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 17:13

Anikm : Fajnie, że wpadłaś. Wilanów to bogactwo kadrów więc jest w czym wybierać :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 17:13

Paweller75 : Cieszę się, że udał Ci się spacer. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 17:12

Magdar : Mam nadzieję, że trafisz na piękną pogodę. Jesień w Wilanowie też ma wiele uroku. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 17:11

Grace : Właśnie odebrałam Twoje słoneczne pozdrowienia. Masz niezłą moc bo razem z nimi i za oknem pojawiło się słonko!!! Fajnie, że obudziłam Twoje miłe wspomnienia. Serdecznie pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 17:11

Pipol : Nie żartuj, podoba Ci się 5? Niemożliwe!!! Nie zauważyłam jak marnie wygląda po przerzuceniu ale już nie będę nic zmieniała. Chciałam zauważyć, że pierwsze 34 zdjęcia robiłam jeszcze kompaktem więc z jakością bywa różnie. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 17:11

Dreptak : Dziękuję, Wilanów w słońcu dobrze się prezentuje o każdej porze roku :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 09.10.2011 17:10

Raul, Watcher : Dzięki! Miałam nadzieję, że panoramy nie wyszły źle ;) Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7377) dodano 08.10.2011 22:45

Ładnie tu w tym Wilanowie, fajny spacerek. Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.10.2011 22:01

Bardzo fajnie pokazane. Najbardziej podoba mi się 1.
Pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 08.10.2011 19:09

Mam nadzieje że też zwiedze piękny Wilanów już w listopadzie,pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 08.10.2011 18:23

dziekuje za piekny spacer, tyle wspomnien przywolalas. slonecznie pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 08.10.2011 16:21

Spacer po Wilanowie uważam za udany. Dzięki za panoramy pałacu bardzo ładne. Klimat też mój, więc jak najbardziej 10teczka. Pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 08.10.2011 14:04

Swietne panoramy.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9042) dodano 08.10.2011 14:01

fota 5 !!!!!

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 08.10.2011 14:01

śliczne zdjęcia
jeszcze słoneczne:)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 08.10.2011 12:15

Bardzo fajnie, a panoramy świetne :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.10.2011 11:55

Beato i Zbychu : Pięknie dziękuję i pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 08.10.2011 11:55

Witaj Margo : Raczej nie a propo. Sztuka bardziej mnie ciekawi niż polityka ale jak ktoś znajdzie natchnienie to proszę bardzo :) Pozdrawiam

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 08.10.2011 11:53

Witamy - podobała się nam Twoja galeria a 35 najbardziej - typujemy to zdjęcie do kalendarza na 2012r. Też lubimy to miejsce. Pozdrawiamy

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 08.10.2011 11:38

Lubię Wilanów. Ładnie go pokazałaś. Pojawiły się i panoramy, pierwsza bardzo mi się podoba.
A piosenka to tak a propo jutrzejszego dnia? Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!