m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Miejsca które prezentuje są rozrzucone po wyspie , to nie jest chronologiczny układ jak zwiedzałem. Na zdj. Wybrzeże i miasto Limenaria Limenaria to druga po Thassos (Limenas) duża miejscowość na Wyspie Thassos - doskonale przygotowana na przyjęcie turystów i zapewnienie im odpowiedniego komfortu. Och ! jak gorąco - żeby tylko nie odjechał hmm... Thassos jest też idealnym miejscem do odpoczynku z dala od gwaru innych, słynnych i licznie odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych. Wciąż niewielka ilość turystów, piękne okolice, gościnność Greków traktujących turystów jak gości, stawiają tą wyspę na szczycie najbardziej atrakcyjnych miejsc w Grecji.
Limenaria słynna z długiej, nadbrzeżnej promenady z licznymi tawernami i sklepami. Limenaria ze względu na swoje walory może stanowić zarówno punkt docelowy jak i bazę wypadową dla wypraw w inne miejsca na wyspie. Na zdj. Promenada nadmorska.
W odległości ok. 2 km na zachód od Limenarii znajduje się zatoka Trypiti z szeroką , piaszczystą plażą. ( Więcej zdjęć w po przedniej galerii.) Zaciszne zatoczki z piaszczystymi plażami... Wzgórza zachęcające do wędrówek... Gaje oliwne i malownicze wioski, w których zatrzymał się czas. To Thassos - wyspa o beztroskiej atmosferze, nieco na uboczu masowych szlaków. Idealna dla złaknionych wypoczynku i spokoju. Znakomita na zakosztowanie prawdziwej Grecji. Na zdj. Tawerna w Teologos. Na wyspie możemy korzystać z transportu publicznego. Codziennie jeździ wiele autobusów do Limenarii i Golden Beach via Panagia oraz Potamii, a także do Theologos i Aliki. Kilka autobusów dziennie wyruszą wokół wyspy podążając ' za słońcem'. Miasto stało się bardzo popularną wakacyjną destynacją, która zatrzymała sporo ze swojej kultury i tradycji. Na zdj. promenada. Turyści z przyjemnością korzystają z szerokiej oferty barów i tawern, serwujących wyśmienite potrawy kuchni greckiej. Położone są wzdłuż wybrzeża, dzięki czemu przy obiedzie czy kolacji można podziwiać piękno morza.
Również sklepy z drobnymi upominkami i suwenirami, można odnaleźć niemalże w każdym kierunku w który się udamy. Godzina ósma rano ,przy promenadzie w Limenarii pustka i cisza nawet kot zajął sobie miejsce w tawernie na drzemkę po nocnych łowach. Limenariia - widok na port i miasto Na Thassos możemy także użyć łodzi do opłynięcia wyspy z przerwami na kąpiel i piknik. Przeważnie łodzie wypływają z małego portu Limenaki rano i wracają po południu. Religia chrześcijańska była znana na wyspie już od roku 52 n.e, gdy apostoł Paweł przybył do Filipii i dokonał pierwszego chrztu w Europie.Na zdj. Fresk nad wejściem do monastyru Archangelos Michail . Większa część stałych mieszkańców Grecji jest wyznawcami prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Greckiego, na którego czele stoi metropolita Aten i całej Hellady (obecnie arcybiskup Hieronim II).Na zdj. Cerkiew w Limenarii .
Kościół podzielony jest administracyjnie na 81 diecezji, w których znajduje się 9000 kościołów i 300 monasterów..  Na zdj. ołtarz w cerkwi w Theologos. ..(nie licząc autonomicznego okręgu Świętej Góry Athos) widocznej przy dobrej pogodzie z wyspy Thassos - na zdjęciu . Zjeżdżając z Theologos i kierując się na północ, można zatrzymać się w monastyrze Michała Archanioła z XII w., przyklejonym do skały wiszącej nad urwiskiem.  Część klasztoru zamieszkana przez mniszki jest zamknięta dla zwiedzających, ale warto obejrzeć przepiękną kaplicę z najcenniejszą relikwią na wyspie - gwoździem z krzyża Chrystusa, i podziwiać zachwycające widoki. Oto widok z monastyru Michała Archanioła na urwiste brzegi. Patos: Dawna wioska rybacka, obecnie przekształcona w znaną miejscowość wakacyjną otoczoną urzekającą przyrodą.
 Patos posiada długą piaszczysto-żwirową plażę. Promenada nadbrzeżna ze względu na liczne tawerny i bary przyciąga rzesze turystów. W pobliżu znajdują się dwie zatoki Pefkari i Psili Ammos z białymi plażami. Panagiia, kilka kilometrów za Paradise Beach, w której czas płynie jeszcze wolniej niż w nadmorskich miasteczkach. Przy malutkim rynku stoją białe domy pokryte szarą dachówką, na balkonach kwitną cyklameny.  Warto przejść się kilkoma krętymi uliczkami, zajrzeć do największego kościoła na wyspie, w którym znajduje się szarfa Ryszarda Lwie Serce, a na koniec skosztować tutejszych specjałów - miodu piniowego i kandyzowanych owoców. Można wędrować górskimi ścieżkami, które prowadzą do malowniczych historycznych wiosek zbudowanych z kamienia. Na zdjęciu panorama wioski Theologos. Ewentualnie wioskę Kastro albo Maries.
  Wioska Theologos najlepiej oddaje klimat jaki panował na wyspie i panuje wciąż. W czasach osmańskich Theologos była stolicą wyspy. Do połowy ubiegłego stulecia było to największe miasto na wyspie. Przetrwały tu bielone domki z ogrodami, kryte szarymi dachami z łupku, otoczone murem i kilka kościółków oraz muzeum etnograficzne, młyn wodny oraz kamienny most (jedyny na Thassos). Część zabudowań jednak jest w stanie krytycznym, sam klimat - dość senny. Podobno domki mają zostać odbudowane. W Theologos można wynająć pokój by zatrzymać się na dłużej, można też zakupić miód z lokalnej pasieki. Bardzo podobały mi się wąskie uliczki które biegły równolegle do siebie na trzech jakby tarasach. W Theologos bowiem miałem wrażenie, ze czas zatrzymał się w miejscu. Miasteczko pomimo nielicznych przechodniów sprawiało jak by wymarłe. Theologos to miejsce, w którym można cofnąć się w czasie i poczuć wszechobecnego ducha antyku.
W Theologos jest jeden zakład szewski ,stolarski i piekarnia, a najwięcej sklepików i Tawern. Theologos stare zabytkowe zabudowania . Można tez tu i ówdzie z potkać nowe piękne zadbane zabudowania często emigrantów z Niemiec i Austrii . Na zdj. Zakochałem się w tej Wyspie I dlatego tu wracam. We wrześniu, na zamknięcie sezonu, kiedy po burzliwych dwóch miesiącach Thassos znowu złapie swój normalny rytm i można w spokoju trochę się ponudzić. Aliki, wioska na półwyspie z ruinami starożytnej świątyni, na których zbudowano dwie chrześcijańskie bazyliki, i z dawną kopalnią marmuru z VI w.  Sama wioska to kilka kamiennych domów, brukowana uliczka i trzy skromne tawerny nad zatoką.
Na zdj.Widok dawnej kopalni marmuru z VI w. Parę kilometrów dalej niewielki drogowskaz wskazuje Paradise Beach - rzeczywiście jest to rajska plaża, ale nie na pierwszy rzut oka. Strome zejście (ok. 500 m) od głównej drogi prowadzi na piaszczystą plażę z bambusowymi parasolami i knajpką. Raj zaczyna się dopiero po wejściu do wody. Wystarczy odpłynąć kilka metrów od brzegu, a potem się odwrócić... Nad Paradise Beach wyrasta ogromna, porośnięta lasem góra, która przypomina podrównikowe tropiki. Woda jest turkusowa, a dno złociste. Czy trzeba czegoś więcej ? - no chyba że do tego sałatka po grecku, musaka i piwo :) smacznego Nie znany prze zemnie kwiatek zauważony w przydomowym ogródku w Theologos . Owszem nie można sobie odmówić w tym raju tradycyjnego greckiego przysmaku jaki jest musaka i grecka sałatka z fetą, popijana miejscowym wyśmienitym piwem. Zatoka w Aliki. Klif w okolicach monastyru Michała Archanioła.
 Wszechdobylskie koty co niektórym walnełem kilka fotek. Zdobyty przez zemnie szczyt nad zatoką w Potos.

DZIĘKUJE

najbliższe galerie:

 
Sielski klimat THASSOS
1pix użytkownik karola odległość 12 km 1pix
Historia o Apollo i Afrodycie
1pix użytkownik mocar odległość 12 km 1pix
Thassos - Theologos
1pix użytkownik mocar odległość 14 km 1pix
Thassos - Moni Archangélou
1pix użytkownik mocar odległość 16 km 1pix
Wyspa Thassos
1pix użytkownik pirania odległość 18 km 1pix
Thassos - Aliki
1pix użytkownik mocar odległość 19 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 03.11.2012 23:40

uczta dla oczu :)))

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 19.10.2011 16:04

Faktycznie prawie jak Twoje Thassos. A jak wiemy prawie robi dużą różnicę;) Bardzo mi się podobają Twoje galerie a ta najbardziej wpadła mi w oko.
Pozdrawiam serdecznie:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 18.10.2011 22:13

raul - Człowieka wrażliwego na piękno poczucie estetyki poznaje się po jego zachowaniu. Dziękuje !

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 12.10.2011 23:48

Raul - dzięki za Twoją wielce pochlebną opinię , myślę że nie zasługuje na to.

Pozdrawiam równie serdecznie:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 12.10.2011 23:40

Dziękuje tu Wszystkim za pozostawiony ślad w mojej galerii.
Anikm - nie żartuj ! nie będę budził kotka a po drugie chcesz aby spadł z fotelika ?

Pozdrawiam.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 12.10.2011 19:03

Taki właśnie można zaobserwować efekt ... jak odpowiedni sprzęt, znajdzie się w odpowiednich rękach :) Kapitalnie !
Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 12.10.2011 12:37

Fajnie tam.Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 12.10.2011 03:49

zrobilo sie bardzo cieplo, sloniecznie i az sie glodna poczulam przy tej greckiej fecie. pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 11.10.2011 21:26

Barwna i smakowita ta Twoja Grecja.
14, 25 (tu warto horyzont naprostować),oraz 32 bardzo fajne.
Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 11.10.2011 19:40

Bardzo ładna całość,porównuje mój zeszłoroczny pobyt w Grecji,owoce były te same,widoki podobne,tylko,od 1 do 15 października ...lalo,bo deszczem nie można tego było tych opadów nazwać:)))Pozdrawiam:)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!