m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Poznańska fara (1651-1701)  zaliczana jest do najbardziej okazałych barokowych budowli sakralnych w Polsce. Przy budowie pracowali najlepsi architekci: Tomasz Poncino, Jan Catenazzi oraz ojciec Bartłomiej Nataniel Wąsowski … … a także malarze i sztukatorzy, m.in. Karol Dankwart, Szymon Czechowicz, Alberto Bianco, Jan Weydlich (autorem obecnej dekoracji malarskiej z lat 1948-49 jest Stanisław Wróblewski). Bogato zdobioną różową fasadę ograniczają z obu boków dwie niskie, nie wystające ponad korpus kościoła wieże, zwieńczone miedzianymi hełmami. Między wieżami znajduje się szczyt o charakterystycznych dla okresu baroku bocznych spływach. Fasada i wieże dzielone są na kondygnacje przez gzymsy. Nad bogatym barokowym portalem znajduje się wnęka z figurą św. Ignacego Loyoli - założyciela zakonu, trzymającego w ręce gorejące serce, zaś u jego stóp widzimy wizerunek orła - symbol Chrystusa walczącego z wężem - symbolem szatana.
Pod figurą św. Ignacego Loyoli znajduje się medalion z łacińską inskrypcją: Domus Domini porta coeli (dom Boga i brama do nieba). Po obu stronach medalionu znajdują się  mniejsze wnęki z wyobrażeniami św. Wojciecha i św. Stanisława Kostki po lewej oraz św. Stanisława biskupa i św. Alojzego Gonzagi. Powyżej znajdują się jeszcze dwie figury świętych: św. Franciszka Borgiasza i św. Franciszka Ksawerego. Fara to budowla trójnawowa, nakryta sklepieniem kolebkowym z lunetami i niezwykle bogatym wystrojem. Nawa główna otwarta jest do naw bocznych półkolistymi arkadami, pomiędzy którymi ustawiono potężne kolumny wykonane ze sztucznego marmuru. Na przecięciu nawy głównej i transeptu znajdowała się niegdyś apoteoza Trójcy Świętej. Po jej zniszczeniu zastąpiono ją iluzoryczną kopułą ze sceną powitania św. Stanisława w niebie namalowaną w 1949 r. przez Stanisława Wróblewskiego. Ołtarz główny wykonany w latach 1727-32 według projektu Pompeo Ferrari w swojej centralnej części zawiera obraz pędzla Szymona Czechowicza  (1756 r.)Wskrzeszenie Piotrowina przez św. Stanisława biskupa .
Po jego lewej stronie znajduje się rzeźbiarskie powtórzenie motywu z obrazu (na zdjęciu), zaś po prawej św. Stanisław Kostka odtrąca siedmiogłową bestię. Całość ograniczają proste kolumny dźwigające falujące belkowanie i unoszące się nad nim alegorie wiary i nadziei. Nawy boczne sklepione krzyżowo podzielone są na kaplice z ołtarzami, które powstały w pierwszej połowie XVIII w. wg proj. Franciszka Koźmińskiego z dekoracją Jana Weydlicha. Po bokach prezbiterium znajdują się dwie kaplice z 1743 r.; z lewej św. Krzyża, a z prawej kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Nad kapitelami szesnastu kolumn wykonanych ze sztucznego czerwonego marmuru znajdują się 2,5 m figury apostołów i czterech Ojców Kościoła. Wspomniane wcześniej kolumny nie pełnią żadnej funkcji podporowej. Spod  gzymsu wychylają się główki aniołków, w otoczeniu wijących się pnączy, akantu, owoców i kwiatów oraz rogów obfitości. Utrzymana w tym samym stylu dekoracja pokrywa wolne połacie sklepienia i ram malowideł.
Ołtarze boczne wykonane są na wzór ołtarzy z kościoła św. Ignacego w Rzymie. Pomiędzy spiralnymi kolumnami znajdują się obrazy św. Ignacego Loyoli, spisującego regułę zakonu jezuitów, oraz św. Stanisława Kostki, przyjmującego komunię z rąk anioła. Nawę główną zamyka chór z niezwykle cennymi organami (1872-75) wykonanymi w Saksonii przez Fryderyka Ladegasta z Weissenfels. Niektórzy specjaliści oceniają barwę ich dźwięku wyżej, niż sławniejszych organów w Oliwie czy Leżajsku. Z ponad 2600 piszczałek cynowych i drewnianych - najdłuższe mają ponad 5 m długości, a najkrótsze to pojedyncze centymetry. Uliczka wiodąca ze Starego Rynku w kierunku obecnego kościoła farnego była w okresie przedrozbiorowym nazywana Świętosławską od imienia św. Stanisława biskupa, patrona fary. Zabytkowa figura tego świętego pochodząca z 1603 r. znajduje się na fasadzie kamieniczki Nr 10. Spacerując po ulicy Świętosławskiej posłuchajcie krótkiej historii fary.
W 1570 r. biskup Adam Konarski sprowadził do Poznania jezuitów, oddając im kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa. W 1651 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła, którego plany przysłano przypuszczalnie z Rzymu. Szwedzka okupacja (1655-1660) przerwała prace, które następnie wznowiono. W 1705 r. kościół został konsekrowany przez biskupa Hieronima Wierzbowskiego, pomimo że był jeszcze nieukończony. W latach 1727-1732 Pompeo Ferrari zbudował ołtarz główny i główny portal. Zajrzyjmy też w okoliczne uliczki. Przy Placu Kolegiackim znajdziemy niesforne koziołki.
Po kasacie zakonu w 1773 r. i zniszczeniu dotychczasowej fary w 1780 r., nowy kościół, na polecenie biskupa Ignacego Raczyńskiego, został przejęty przez parafię farną w 1798 r. Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939 r. kościół został ograbiony, a wnętrze stało się magazynem. Po wojnie przywrócono mu dawną świetność. Proponuję dalszy spacer tym razem ulicą Wodną przy której znajdziemy nie tylko urokliwe kamieniczki. Pałac Górków został zbudowany w latach czterdziestych XVI wieku w drodze przebudowy kilku gotyckich kamienic. Na przestrzeni lat pełnił różne funkcje, był przebudowywany a w 1945 r. został poważnie uszkodzony. Odbudowa z lat 1960 - 1967 prowadzona była na podstawie litografii z 1833 r. i starych fotografii. Odsłonięto wówczas renesansowy kolumnowy krużganek na dziedzińcu oraz dwa renesansowe portale. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Archeologiczne, które posiada najbogatsze w Polsce zbiory dotyczące starożytnego Egiptu będące depozytem z Muzeów Archeologicznych w Berlinie i Monachium.
Jako ciekawostkę można dodać, że w pałacu w czasach jego świetności można było znaleźć wiele niespotykanych rozwiązań architektonicznych takich jak np. taras z sadzawką  mieszczący się na dachu budynku. Wróćmy jeszcze raz na ulicę Gołębią gdzie mieści się kościół farny. W rozległych podziemiach pod kościołem znajdują się sklepione kolebkowo krypty, w których niegdyś chowano zakonników i dobroczyńców kolegiaty, a w latach 1798-1810 także parafian. W trakcie prac badawczych w latach dziewięćdziesiątych XX w. odkryto w nich m.in. fragment muru wewnętrznego średniowiecznych fortyfikacji miejskich. W sąsiedztwie fary znajdują się okazałe budynki dawnego klasztoru i kolegium Jezuitów, którzy przybyli do Poznania w XVI w. Otwarta w 1573 r. szkoła reprezentowała wysoki poziom nauczania i jedynie sprzeciw Akademii Krakowskiej spowodował, że nie została ona uniwersytetem. Rozwój kolegium zmusił jezuitów do podjęcia decyzji o budowie nowej siedziby. Prace zlecono włoskiemu architektowi Janowi Catenazziemu, który w 1701 r. przystąpił do budowy obecnego gmachu. Od kasaty zakonu jezuitów budynek pełnił różne funkcje administracyjne a obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta. Skrzydła budynku obejmują dziedziniec w kształcie trapezu, który od ulicy Gołębiej zamknięty jest piętrowym budynkiem z bramą, nad którą wzniesiono wieżę (1748-52). Elewacje kompleksu bez względu na czas powstania - zdobi jednolita stylowo, barokowa i neobarokowa dekoracja.
Spójrzmy jeszcze raz na kościół farny tym razem od ulicy Podgórnej. Mam nadzieję, że spodobał Wam się ten fragment Poznania.

najbliższe galerie:

 
Poznań - Stare Miasto
1pix użytkownik maca odległość 0 km 1pix
Kamienice na Starym Rynku w Poznaniu cz. 1
1pix użytkownik tomszw odległość 0 km 1pix
Trochę Poznania
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Poznań - stary rynek zimą
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Poznań
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Poznań –  Wędrówki przez Stary Rynek
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (76):

 
barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 22.04.2013 22:14

witam.

dziekuje ( mgfoto) w imieniu Poznaniakow za tak atrakcyjne i piekne zdjecia oraz ciekawy opis o moim miescie.

Pozdrawiam Karol Barsolis Poznan

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.11.2012 13:23

Antala : Dzięki :) Fajnie przeczytać takie wspomnienie... Pozdrawiam :)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 05.11.2012 21:54

Kiedy mieszkałam w Poznaniu lat kilka - fara nie była tak wspaniała, jak dziś, znaczy - taka kolorowa. Wnętrze było ciemne, z wirującym kurzem w promieniach słońca bijących z okien i latarni. Fascynowało mnie, choć nie z powodów religijnych... Pięknie pokazałaś.Odnalazłam coś z tamtych wspomnień...

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.11.2011 23:21

Travelan : Cała przyjemność po mojej stronie :) Pozdrawiam

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 04.11.2011 15:36

Dzięki za swojskie klimaty:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.10.2011 18:07

Babuch, Carmel, Marcowa dziewczyno : Dzięki za wizytę. Cieszy mnie, że podobała Wam się galeria. Pozdrawiam :)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 17.10.2011 22:26

Bardzo starannie opracowana galeria ,podoba mi się :))) Pozdrawiam :)))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 16.10.2011 15:24

bardzo podobało mi się , pozdrawiam

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 13.10.2011 19:55

Ciekawa galeria. Ślicznie ukazana budowla. 14 i 33 dla mnie najbardziej urokliwe. Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 13.10.2011 01:02

Dispar : Przeczytałam jeszcze raz na spokojnie i dopiero teraz dopatrzyłam się, że zwróciłeś uwagę na okienko. Było genialne i prawie udało mi się to pokazać. Bardzo lubię te zdjęcia.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 13.10.2011 00:41

Skuza : To są chyba właśnie szyldy - nie przychodzi mi do głowy inna nazwa.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 23:42

Skuza : Wystarczy powodzenia. Słońce nie będzie mi tym razem potrzebne. Pięknie dziękuję :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.10.2011 23:39

Czego mam Ci życzyć...Powodzenia,dużo słońca czy udanego urlopu...nie wiem,wybierz zatem sama:)))))Co do tematu,wyczerpująca informacja,to już pierwszy stopień do sukcesu:)))Pozdrawiam cieplutko:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 23:39

Deszcz : Ty jeździsz na koniec świata i pokazujesz piękne miejsca a ja jeżdżę na przykład do Poznania i też pokazuję piękne miejsca ;) Muszę Cię zmartwić. To jeszcze nie koniec ale dopóki tu zaglądasz i dostrzegasz urok tego co pokazuję wszystko jest w porządku. Chociaż... chętnie zobaczyłabym Poznań widziany Twoimi oczami. Ja też bardzo serdecznie pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 23:34

Skuza : Informacja niestety kuleje. Temat rzeka. Tym razem nie dam rady ale mam nadzieję, że wkrótce wrócimy do tego tematu. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 23:33

Paweller75 : Dzięki. Pozdrawiam :)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 12.10.2011 23:28

... bardzo Cię proszę o litość. Dwa dni w Poznaniu i tyle tematów. Galerii. Ja jednego zdjęcia z Poznania - miasta - nie przedstawiłem. Muszę to naprawić! Tylko kiedy ?.. pozdrawiam serdecznie.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.10.2011 23:21

Mgfoto,dziękuje za link,tylko ze o tym trzeba wiedzieć ,gdzie szukać,byłam naprawdę rozczarowana, ze na stronie miasta Warszawy nie było żadnych informacji,tu już nie chodzi o koszt,tylko o szybkie szukanie informacji,klikając na hasło, zwiedzanie miasta,ja mam od razu ,gdzie ,o której,wybieram termin który mi odpowiada i jadę na pewniaka,taka jest różnica:)))Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 12.10.2011 23:06

Piękne zdjęcia, :) Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 23:06

Jeszcze bym tu z Wami podyskutowała ale na trochę muszę zniknąć. Czujcie się jak u siebie. Chciałabym poznać Wasze zdanie w tej dyskusji i chętnie do niej dołączę ale będzie to możliwe dopiero za jakiś czas gdy ponownie pojawię się przy komputerze. Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 23:00

Dispar : Dzięki. Tą dwójkę chyba jednak zostawię. Pozdrawiam ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 22:58

Skuza : Co do innych miast to nie wiem ale gdybyś chciała zwiedzać Warszawę z przewodnikiem - i nie mówię tu o mojej skromnej osobie - to możesz to zrobić nawet za darmo. Praktycznie co tydzień odbywają się takie wycieczki organizowane przez biuro przewodników warszawskich TRAKT. Tej jesieni proponują np. jesienne spacery po Mokotowie. W zeszłym roku zwiedzałam z nimi Starą Pragę. Zainteresowani znajdą informację na tej stronie : http://www.trakt.com.pl/
Wyjeżdżam też na niezbyt drogie jednodniowe wycieczki w Polskę. Koszt to 60-80 PLN. Dzięki temu mogłam zaprezentować galerie ze Spycimierza a w kolejce czeka jeszcze trochę zdjęć z kolejnego wyjazdu. Więc trochę już jest ale wiem, ja mieszkam w Warszawie ;)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 12.10.2011 22:51

:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 22:48

Watcher : Czekam na galerie :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 12.10.2011 22:38

Watcher - a raczej Piotrek , a co mi tam, do Ciebie się też uśmiecham szeroko :-))))) pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 12.10.2011 22:22

...bez futerka calkiem Ci do twarzy... alez ta transformacja cieszy :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 12.10.2011 22:08

Pipol - a raczej Paweł - miło mi ponownie :-) A mi net się zagubił gdzieś w czasoprzestrzeni, potem wychodziłam z domu, więc ominęła mnie chwila zapoznawcza:-), ale już to nadrabiam szerokim uśmiechem :-)))))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 12.10.2011 22:04

Próbowałem kiedyś pstrykać wewnątrz, ale brak światła i statywu zniechęcił mnie skutecznie. Dlatego doceniam Twoje dzieło.
Fajne też okna na 33 i 37. Pozbyłbym się 2 (za ciemno).
Dyskusję dopiero muszę przeczytać.
Pozdrawiam.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.10.2011 21:53

Bardzo mi się podobało,podziwiam Twoje fachowe opisy,mam wrażenie ze słucham przewodnika,kiedy je czytam.Najbardziej podoba mi się ujecie z fotki nr.11 i te pięknie pokazane wiszące szyldziki,a tak przy okazji,czy istnieje jakaś fachowa nazwa określająca precyzyjne takie wiszące szyldy...potrzebna mi jest do opisania następnej galerii.
Dodam parę slow do komentarza Mieczysawa,postaram się odpowiedzieć na pytanie,kiedy zaczniemy my tak myśleć?.Moim zdaniem wtedy gdy stworzy nam się takie warunki do zwiedzania miast jakie są w Niemczech i innych krajach zachodnich.Przed napisaniem komentarza,sprawdziłam w internecie jakie są możliwości zwiedzenia Warszawy i Katowic z przewodnikiem bez zameldowania,bardzo byłam zaskoczone.....takich możliwości nie ma.Na hasło zwiedzanie miasta,wyskakuje długa lista adresów ,gdzie trzeba najpierw zadzwonić,najprawdopodobniej ustalić cenę i miejsce spotkania.Nie znalazłam żadnej informacji,ze w każdą sobotę i niedziele ,czeka na Was przewodnik pod informacja turystyczna np. na Starym Mieście w Warszawie ,czy pod dworcem PKP w Katowicach, o godz.10.00,koszt 20 zł,czas zwiedzania 2 godz.Takie informacje można znaleźć na portalach niemieckich miast,nie tylko Kolonii czy Berlina,ale również innych małych miasteczek,w moim (35 tys.) np: raz w miesiącu w okresie letnim,można zwiedzać miasto z przewodnikiem,za jedyne 3 Euro,w większych miastach,od 5-10 Euro.W ten sposób, dla orientacji w obcym mi mieście i za niewielkie pieniądze,mogę dowiedzieć się więcej o mieście,zobaczyć najciekawsze zabytki,posłuchać ciekawych ,a często zabawnych historyjek,takie możliwości motywują mnie osobiście ,do spontanicznych wypadów za miasto przy pięknej pogodzie...ostatni był bardzo owocny w wrażenia i fotki:)))
Mgfoto,przewodnika po Warszawie już mam w Twojej osobie,jesteśmy zresztą umówione,życzyłabym sobie jednak żeby i w innych polskich miastach czekał na mnie przewodnik,co zaoszczędzi mi czas i uchroni przed błądzeniem po mieście.Pozdrawiam serdecznie:))

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 12.10.2011 21:18

...doskonale Cie rozumie .. kiedys powtarzalem ze zaczne zwiedzac Polske jak autostrady zbuduja , sceptycy mówili "nie dozyjesz" ...zaczynam niebawem.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 20:19

Watcher : Zwiedzam w Polsce różne miejsca. Czasem piękne czasem trochę mniej. Często są to kościoły bo niekiedy tylko w nich przetrwało dzieło poprzednich pokoleń. Zgadzam się z Mieczysławem. Polacy zachwycają się tym co daleko a nie doceniają tego co mają na wyciągnięcie ręki i nie potrafią promować kraju poprzez miejsca warte pokazania. Trochę to się zmienia ale bardzo powoli. Ja też zwiedziłam kawałek Europy i zachwycam się wieloma zakątkami ale spokojnie mogę powiedzieć, że też nie mamy się czego wstydzić bo mamy Kozłówkę, Pszczynę, Płock nie mówiąc już o Krakowie czy chociażby poznańskiej farze. A temat, który wcześniej poruszyliście też jest bardzo ważny. Niestety jak widać równie kontrowersyjny ale to zupełnie inna historia. Pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 12.10.2011 19:55

Mgfoto wnetrza podobaja mi sie nabardziej ...staram sie jednak nie dopuszczac mysli ze patrze na nasz kosciol . :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 12.10.2011 19:52

...no i pogadaliscie ... :DDDD

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 19:17

Raul : Dziękuję! Nie jestem aż tak kompetentna. Staram się po prostu być bardzo uważna i dokładna bo sama szukając informacji o różnych miejscach natykam się w internecie na opisy, które niewiele mają wspólnego z faktami. Chcieć to móc. Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 19:13

Mietku : Bardzo Ci dziękuję, że ubrałeś w słowa to co próbuję pokazać w każdej kolejnej galerii z wartych zobaczenia zakątków Polski. Pozdrawiam serdecznie

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 12.10.2011 18:42

Wnętrze faktycznie zaskakuje bogactwem wystroju. Czytam, że zdania są podzielone co do zasadności tego przepychu :)
Jedno jest pewne - to trudne zdjęcia - jest wysokość, światło o różnym stopniu natężenia, brak miejsca do pełnego kadru, a mimo wszystko wyszło bardzo ciekawie.
Znajduję jeszcze jeden atut tej galerii - bardzo precyzyjne i fachowe nazewnictwo w opisie, a to świadczy o Twojej Mgfoto kompetencji w temacie :)
Pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 12.10.2011 18:40

Poznańska fara należy do najpiękniejszych kościołów w Polsce i zawsze każdemu będę polecał zwiedzenie jej.Na takie budowle patrzę jak na zabytek,na to co pozostawili mi do zwiedzenia przodkowie.Gdyby nie ten przepych,któż z nas chciałby tam zajrzeć i fotografować.Właśnie to jest gratka dla zwiedzającego,a jak jest zakaz fotografowania to dopiero podnieca zrobienie kilku zdjęć z ukrycia.Podziwiamy meczety,świątynie buddyjskie i inne budowle różnych wiar.Robią na nas wielkie wrażenie.Czyż tam nie ma przepychu?Czy pozłacane kopuły świątyń to nie przepych?Wystarczy tylko pooglądać i poczytać komentarze w galeriach zamieszczonych na OS.Tacy jesteśmy,podziwiamy to co jest daleko od nas ,a nie doceniamy tego co mamy pod nosem.Należę do Towarzystwa Polsko-Niemieckiego,które często organizuje wyjazdy turystyczne.Zanim my Polacy zastanowimy się gdzie chcemy pojechać,niemieccy członkowie mają już 20 propozycji na zwiedzenie swojego kraju,bo u nich wszystko jest "najpiękniejsze".Kiedy my tak zaczniemy myśleć?
Skoro został zauważony przepych,to znaczy ,że wykonałaś bardzo dobrą robotę.Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.10.2011 18:39

Mgfoto, ależ ja jestem niedomyślna;)
We wrześniu będę już miesiąc po urlopie niestety;(

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 18:30

No oczywiście masz rację ale ja miałam w domyśle pytanie : Co robisz we wrześniu przyszłego roku? :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.10.2011 18:28

Mgfoto tyle jeszcze do zobaczenia na tym świecie że jakby człowiek miał 100 żyć to i tak wszystkiego by nie zobaczył.
Dobrze więc że jest Obieżyświat;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 18:25

Anikm : Okazji czasem trzeba pomóc :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.10.2011 18:16

Mgfoto nawet mam w Poznaniu dość bliską rodzinę i kiedyś bywałam w tym mieście, ale teraz kontaktu za bardzo nie utrzymujemy, więc okazji jakoś nie mam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 18:06

Anikm : Jakoś tak ostatnio różne ważne rzeczy dzieją się pod moimi galeriami. A to rozbieramy Surykatkę z futerka, a to jakieś rozpoznanie... ;)))
Jak będziesz miała okazję być w Poznaniu zajrzyj do fary koniecznie. Jak Ela napisała "naprawdę robi wrażenie". Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.10.2011 18:00

Jaki się tu u Ciebie Mgfoto zrobił kącik zapoznawczy;)
Kościół faktycznie aż grzeszy przepychem;) Ja bardzo lubię oglądać wnętrza zabytków, więc z przyjemnością obejrzałam bo na żywo okazji nie miałam.
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 17:33

O, jakie miłe rozpoznanie :) My już się chyba znamy ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 17:31

Wiem, wiem, pobiłaś wszystkie rekordy! A koziołki są bardzo blisko fary tylko trzeba troszkę zboczyć z prostych szlaków. Kościół zwiedziliśmy po południu dlatego udało się złapać fajne światło a rano wróciłam, żeby uwiecznić fasadę. Nie zawsze jest taka możliwość ale tym razem się udało ;)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 12.10.2011 17:28

Paweł, dla przyjaciół Paweł :)))) Miło mi.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 12.10.2011 17:26

Pipol - zgadza się! Ela, miło mi, a Ty jak? :-)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 17:26

Pipol : A gdzie Ty się uchowałeś, że dopiero teraz to odkryłeś ;)))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 12.10.2011 17:26

Małgoś - Ty widziałaś w jakim locie opuszczałam miasto ;-), byłam trochę roztrzepana jeśli koziołków nie znalazłam, inna rzecz,że spędziłam sporo czasu na obserwacji ludzi i ich instrumentów :-) sącząc piwo w ogródku :-))))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 12.10.2011 17:22

Czyli Surykatka to Ela !!!! :)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 17:17

Ela : Wygląda na to, że pojechałaś do tego Poznania zupełnie nieprzygotowana ;) Powtórka konieczna! Tych na ratuszu tym razem też nie widziałam bo w południe szlajałam się po innych częściach miasta więc też muszę to nadrobić. Może za rok? ;)))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 12.10.2011 16:59

Rzeczywiście światło było tam piękne, cudnie podkreślało urodę wnętrza, mimo ,że sporo przepychu, a za barokiem to ja aż tak nie tęsknię, to kościół naprawdę robi wrażenie... więc mogę powiedzieć,że warto tam zajrzeć :-)
A wiesz,że koziołków nie widziałam, mam spore zaległości w takim razie, ani tych trykających na ratuszu, ani tych avatarowych :-))))
buziaki

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 16:54

Magg : Lepszy sprzęt mam od niedawna ale mój kompakt nie miał za dobrze ustawionych parametrów w trybach automatycznych. Sporo kombinowałam i właściwie przez te kilka lat wcale nie ustaliłam jakiejś konsekwentnej strategii ustawiania parametrów do zdjęć nocnych. I jeszcze ten balans bieli... Lustrzanka faktycznie daje większe możliwości ale jak to się mówi : jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Ja na szczęście już to mam za sobą.

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 12.10.2011 16:45

Masz dużo lepszy sprzęt ,więc nie musisz kombinować z trybem nocnym tak jak ja.
Czasem też jak nie jest zbyt ciemno to wystarczy że w automatycznym trybie zablokuje lampę
,czym wymuszę dłuższy czas naświetlania i wychodzi całkiem nieźle.Z tym ,że statyw muszę mieć w jednym i drugim przypadku.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 15:47

Mapa : Lejesz miód na moje serce ;) Masz rację Poznań polubiłam już parę lat temu choć spędziłam w nim tylko jeden dzień. Teraz miałam więcej czasu i udało mi się zobaczyć nowe ciekawe fragmenty miasta. Jeszcze coś postaram się wkrótce zaprezentować. Obiecuję też, że z Katowicami to nie był koniec tylko proszę o troszkę cierpliwości. Pozdrawiam serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 15:26

Magg : Nie przyszłoby mi do głowy włączenie trybu nocnego. Przeważnie pozwalam aparatowi dobrać czas do wybranej liczby F. Zresztą, nie rozgryzłam zupełnie gotowych programów w aparacie i nie bardzo wiem czego się można po nich spodziewać. Tylko czasami włączam tryb sportowy. Jeśli mogłabym być troszkę wścibska to zapytałabym dlaczego nie pokazujesz swoich zdjęć?

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 12.10.2011 15:02

Ja zdjęcia w ciemnych wnętrzach robie w trybie nocnym.Pewnie jest to pójście na łatwiznę i traci się w ten sposób klimat.
Za to są dobrze doświetlone.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 14:36

Dzięki Pipol : Obawiałam się tych zdjęć we wnętrzu bo światło było bardzo kontrastowe a za statyw służyło pudełeczko od pilota ale też lubię zdjęcia, które wskazałeś :) Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 12.10.2011 14:32

3, 11 i 17 przypadły mi do gustu. Amen.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 14:00

Magg : Wydaje mi się, że nadinterpretowałeś słowa moich znajomych. To niezbyt dobry wstęp do rzeczowej rozmowy. Poza tym nadal nie wiem co sądzisz o mojej galerii. Doczekam się paru słów komentarza czy raczej nie mogę na to liczyć? Pozdrawiam

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 12.10.2011 12:59

Wather, myślisz ,że jakby państwo zabrało majątek kościołowi to dało by te pieniądze emerytom ?

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 12.10.2011 12:56

Magg gdzie napisałem, że nie lubię kościołów? Ja nie lubię tego przepychu w niektórych kościołach !!! A to DUŻA różnica. Ale faktem jest, że wolę sushi.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 12.10.2011 12:43

..restauracje srokoko i inne w odroznieniu od prezentowanej na zdjeciu instytucji znajduja sie na liscie "darczyncow" urzedu skarbowego ... ot , taka nie wielka roznica jesli o miejsca urzadzone z przepychem chodzi Magg.. a naszym pieknym kraju emeryci niemal gloduja..

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 12.10.2011 12:42

hej magg - " awatar prosto z nieba", a po co tak od razu napadac na ludzi. Prawda jak zwykle lezy po srodku, fora jest kosciolem barokowym to i kapie od ozdob architektonicznych, charaktrystycznym dla tej epoki. Jedni to lubia, inni nie - ich prawo. Prawda jest rowniez, ze na zachodzie koscioly sa duzo bardziej skromniejsze, stad moze niektorych drazni ten przepych. Nie ma sie o co klocic, pozdrawiam:)

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 12.10.2011 12:33

Pipol jeśli nie lubisz kościołów, to nie musisz do nich wchodzić.Idziesz do baru sushi lub na kręgle, a kościół
omijasz szerokim łukiem. Masz wolny wybór.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 12.10.2011 11:38

Czyli świątynia równa się przepych i przesada. Nie dla mnie. A restauracji srokoko też nie lubię. Pozdrawiam.

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 12.10.2011 11:32

Pipol, przypuszczam ,że jak idziesz do restauracji, kina lub teatru to chcesz ,żeby tam było ładnie i komfortowo,
a ktoś kto idzie do kościoła to też chciałby, żeby tam było tak jak przystało na świątynię ,a nie jak w bunkrze.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 08:05

Pipol : W baroku to wszystko było za bardzo wypasione ale Ty pewnie nie w tym kontekście ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 08:03

Wielkopolanko : Gdy robiłam tą galerię chodziło mi po głowie, że to Ty niedawno upominałaś się o zdjęcie fary i starałam się pokazać ją najlepiej jak umiem. Jeśli podoba się mieszkance Poznania to nie jest źle ;) Dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 12.10.2011 07:57

Wypasiony ten kościół, za bardzo wypasiony !!! Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 07:50

Dispar13 : Chyba jeszcze śpię... gdzie te pomarańcze??? ;)
Ale wybierz się wybierz! Może pokażesz mi w stolycy coś czego nie zauważam biegnąc obok co dnia. Miło, że w odbiorze nie przeszkodziła Ci perspektywa. Ja lubię ten rodzaj pochylenia ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.10.2011 07:45

Grace : Pięknie dziękuję i pozdrawiam :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1939) dodano 12.10.2011 06:58

Małgosiu! pięknie pokazałaś perełkę Poznania! pozdrawiam serdeecznie:))))

dispar13 użytkownik dispar13(wpisów:136) dodano 12.10.2011 05:46

A podobał się... nawet z pochyloną perspektywą przy 18mm ;-)))... trzeba sie kiedyś by wybrać do stolycy Krainy Kopcowanych Pomarańczy :-)))
pzdr

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 12.10.2011 02:29

No prosze jaka uczta duchowa, Anikm z katedra i Ty z Fara. Pieknie pokazalas bogate wnetrza tej perly architektonicznej, duzo interesuajcych faktow - jak zwykle u Ciebie z duza pieczolowitoscia dopracowane informacje. Bardzo mi sie podoba. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!