m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Alikí nigdy nie było prawdziwą wioską. Ziemie należały do mieszkańców Theológos, którzy spędzali tutaj tylko czas podczas zbiorów oliwek. W czasach obecnych, ze względu na ochronę zabytków nie wolno tutaj wznosić żadnych budowli. Dzięki temu półwysep zachował swoja pradawną formę i atmosferę. Bardzo ciekawy i wart polecenia jest spacer dookoła półwyspu.  Po przejściu około 50 metrów dochodzi się do sarkofagu z czasów rzymskich o niespotykanych rozmiarach. Na zdj. Tablica informacyjna. Plan wykopalisk antycznych w Alikí. Sarkofag z czasów rzymskich .
Sarkofag z czasów rzymskich z innej strony.  Ścieżka prowadzi dalej do antycznego wzgórza świątynnego, na którym znajdują się ruiny dwóch świątyń datowanych na VII wiek przed Chrystusem. Dwie świątynie, oparte na niemalże kwadratowych fundamentach wzniesione były tuż przy sobie.   Z czasów ich świetności pozostało niewiele, kilka kolumn stojących tu i ówdzie. W jednaj ze świątyń można zauważyć coś na wzór otoczonego kolumnami przedsionka. W obydwu świątyniach znajdują się ślady ołtarza ofiarnego. Na prawo od świątyń znajduje się grota, w której prawdopodobnie czczono Apolla.
Dalej ścieżka pnie się w gore. Po kilkudziesięciu metrach z sosnowego lassu wyłaniają się ruiny dwóch wczesnochrześcijańskich bazylik z V wieku naszej ery. Obydwie bazyliki zostały zbudowane w oparciu o podobny schemat konstrukcyjny.  Świątynia była podzielona na trzy części, każda z nich oddzielona była rzędem kolumn . W północnej świątyni zachowała się chrzcielnica. Dalej ścieżka podąża w kierunku południowego cypla półwyspu. Resztki antycznych pozostałości z VII  wieku przed Chrystusem. Resztki antycznych pozostałości z VII  wieku przed Chrystusem.
Najpiękniejsze widoki można podziwiać trzymając się ścieżki idącej najbliżej brzegu. Cale wybrzeże południowe półwyspu to jedna wielka kopalnia marmuru. Przyglądając się dokładnie ścianom marmurowych bloków dostrzec można ślady narzędzi, którymi starożytni odcinali marmur od skal oraz ślady urządzeń umożliwiających ładowanie bloków na statki,  ...którymi marmur wywożony był we wszystkie zakątki Morza Śródziemnego. W czasach świetności za panowania rzymskiego, biały marmur z Thasos był szczególnie ceniony. Intensywna eksploatacja złoża w tamtym okresie spowodowała znaczne zmniejszenie półwyspu. Przy spokojnym morzu, można obserwować pierwotne granice lądu.
Droga powrotna do plaży biegnie wzdłuż północnego wybrzeża. Około 100 metrów przed plażą, od drogi głównej odchodzi ścieżka do skalnego kościoła w grocie. Innym skarbem, który ma do zaoferowania Alikí to dwie spokojne zatoczki i leżące przy nich plaże. Na Thasos Alikí bywa często nazywa wanną wyspy, co nie jest zresztą przesadą. Na zdj. Domki mieszkalne tuż przy plaży. Zwłaszcza na krańcu półwyspu, gdzie dno morskie pokryte jest skalami marmurowymi, woda nagrzewa się szybko do bardzo przyjemnych temperatur. Opuszczamy uroczą zatoczkę i plaże z  kilkoma tawernami i stromą wybrukowana alejką wychodzimy na główną  drogę . Rzut oka z drogi w kierunku zatoczki  i plaży Alikí.

Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Tassos - marmurowa perła Hellady
1pix użytkownik degial odległość 0 km 1pix
Thassos - Moni Archangélou
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix
Thassos - Theologos
1pix użytkownik mocar odległość 8 km 1pix
Sielski klimat THASSOS
1pix użytkownik karola odległość 11 km 1pix
Historia o Apollo i Afrodycie
1pix użytkownik mocar odległość 11 km 1pix
Thassos - Panagia
1pix użytkownik mocar odległość 14 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 16.10.2011 21:02

Piękne marmury i ciekawe zatoki-naj.foty nr.2,23 i 29-pozdrawiam.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 16.10.2011 15:34

Bardzo ciekawe miejsce , pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 16.10.2011 00:51

Bardzo ciekawe miejsce. Tyle skarbów starożytności w jednym miejscu.
Marmurowe klify wyglądają nadzwyczajnie.
Takie kwiaty jak te na 26 rosną w moim ogródku, niestety nie wiem jak się nazywają.
Pozdrawiam serdecznie:)

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 16.10.2011 00:17

Ładnie tam. 20 podoba mi się bardzo. Pozdrawiam.
P.S. Miło mi, że nie tylko ja podziwiam o tej porze galerie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!