m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Ta spokojna wioska górska znajduje się około 10 km od miasta Thassos i 27 km od Skala Prinos . Miasteczko o szczególnych tradycjach kulturowych. Dlatego wielu turystów przybywa tu rok rocznie zakochanych i zauroczonych pięknem i tradycjami tej miejscowości. Niektórzy pozostają tu na zawsze aby tu żyć i cieszyć się prostotą życia, ciszą i spokojem . Głównie większość uliczek jest  brukowanych są wąskie i kręte, dostępne jedynie dla pieszych lub skuterów. Domki pokryte sa kamieniem łupkowatym. Panagia jest jednym z najbardziej bogatych w historię wiosek na wyspie, a także zachowuje swoje niezwykłe tradycje na  tle religijnym. W górnej części miejscowości tuż pod kościołem  znajdują się trzy żródła z czystą krystaliczną wodą która to potokami przepływa przez całe miasteczko
Każda panna która napije się tej wody z żródła spełnią się jej wszystkie marzenia i pragnienia. Oto wspomniane trzy źródełka z których woda spływa uliczkami aż do morza Obok  źródełek  rożpościera się ogromny platan  w jego pniu wydrążone otwory w kształcie serc dla zakochanych. Miasteczko posiada bardzo liczne i bogate tradycje związane z uroczystościami religijnymi prawosławia Kościół Wniebowzięcia NMP zbudowany 1832 roku. Główne sanktuarium Wyspy Thassos. !5 sierpnia  całe miasteczko jest oblegane przez pielgrzymów i turystów , urządzane są liczne festyny i parady liturgiczne na cześć Matki Bożej.
Oliwa z oliwek. Chyba najcenniejszy produkt spożywczy w Grecji. Dawno temu bogini Atena i Posejdon zaobserwowali prężnie rozwijające się miasto. Poczuli chęć objęcia nad nim pieczy. Ludzie podjęli decyzję, że wybiorą tego boga, który podaruje im coś cenniejszego. Posejdon uderzył w skałę trójzębem i wytrysnęła woda, ale słona. Atena ofiarowała im drzewko oliwne i tym kupiła ludzi. Miasto nazwano Atena (Athina). Nie wiedzieć dlaczego po polsku - Ateny. Co właściwie Atena dała ludziom? Oliwę - ciepło i światło, oliwę - podstawę greckiej kuchni, do spożywania, do smażenia. Środek do pielęgnacji ciała. Oliwki do jedzenia. Pracę i utrzymanie. A po pracy - cień.  Na Thassos niektóre drzewka oliwne dają cień już od ponad dwóch tysięcy lat!...... Jesteśmy w niewielkiej fabryczce oliwy w Panagia. Założonej w 1910 roku przez rodzinę Sotiereli. Oglądamy stare, zabytkowe urządzenia do tłoczenia oliwy.
Na video - pokaz współczesnej technologii. Najważniejsze, że oliwa z oliwek jest niezmiennie tak samo wyśmienita.I zdrowa! Grecy chleb traktują trochę po macoszemu, ale za to chlebem odsączą z talerza ostatnią kroplę oliwy. .....Drzewko zaczyna rodzić oliwki po siedmiu latach. Pełnię wydajności osiąga w wieku lat czterdziestu. Z jednego drzewka otrzymuje się przeciętnie ok. ośmiu litrów oliwy z pierwszego tłoczenia (tzw. extra vergine). Opuszczamy tłocznię muzeum i kierujemy się stronę nie wielkiego placu z stoiskami pamiątek i tutejszych wyrobów regionalnych. Przed odjazdem rzut oka na przepiękną panoramę na Skala Panagia słynną plażę Golden Beach, oddaloną tylko o 4 km. Zatoka z miejscowością Skala Panagia i plaża Golden Beach. 
Oprócz fascynującej historii i tradycji Panagia, jest to naprawdę niezwykłe miejsce do odwiedzenia.

DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Thassos 2011
1pix użytkownik bedeg odległość 3 km 1pix
Thassos  II
1pix użytkownik bedeg odległość 3 km 1pix
Thassos - wrzesień 2011 r.
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
Wyspa Thassos
1pix użytkownik pirania odległość 7 km 1pix
Sielski klimat THASSOS
1pix użytkownik karola odległość 8 km 1pix
Historia o Apollo i Afrodycie
1pix użytkownik mocar odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.10.2011 19:38

Przyjemne miasteczko i interesująca opowieść o oliwie.
Pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3881) dodano 14.10.2011 07:19

Urocze miasteczko,ładnie pokazane.Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.10.2011 01:13

bardzo ladne te urzadzenia z fabryczki oliwy, mimo uplywu czasu - zyja, bo stare przedmioty maja dusze :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 13.10.2011 21:54

Mnie Grecy nauczyli także cenić każdą kroplę oliwy.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!