m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (18):

 
Morze Egejskie - we wschodniej części Morza Śródziemnego, położone między Półwyspem Bałkańskim, Azją Mniejszą a wyspami Kretą, Karpathos i Rodos. Poprzez cieśninę Dardanele łączy się z Morzem Marmara i Morzem Czarnym, a przez Kanał Koryncki z Morzem Jońskim. Linia brzegowa tego morza jest doskonale rozwinięta (liczne półwyspy i zatoki), a powierzchnię wodną urozmaicają liczne wyspy (archipelagi  ... Cykladów, Dodekanezu, Sporadów Północnych, pojedyncze wyspy: Eubea, Chios, Lemnos, Lesbos, Samotraka, Imroz i inne). Dodatkowo wyróżniono więc trzy akweny: Morze Trackie na północy, Morze Mirtejskie i Kreteńskie na południu. Pochodzenie nazwy jest najczęściej wiązane z postacią Egeusza, mitycznego króla Aten. Obszar Morza Egejskiego podzielony jest pomiędzy Grecję i Turcję.
Pomiędzy tymi państwami istnieje poważny spór dotyczący zarówno przynależności państwowej niektórych wysp Morza Egejskiego, np. Cypr. Na zdj. Wodorosty Odsłonięty kamienny brzeg morski podczas odpływu. Jeżowiec -  oto kilka praktycznych wiadomości o tym bezkręgowcu występującym w basenie śródziemnomorskim. Kąpiele w ciepłym morzu u wybrzeży Chorwacji, Grecji i innych państw regionu śródziemnomorskiego są wielką przyjemnością i atrakcją nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Korzystając z nich nie zapominajmy o ostrożności związanej z obecnością na morskim dnie jeżowców - zwierząt morskich należących do szkarłupni, których ciało jest kształtu kulistego lub dyskoidalnego, pokryte licznymi kolcami. Jeżowce mają również charakterystyczną pięciopromienistą symetrię ciała oraz szkielet wapienny zbudowany z licznych, drobnych płytek i kolców.
Niebezpieczne dla nas są kolce jeżowce, które z łatwością się wbijają w skórę stóp podczas chodzenia po dnie morza. Na zdj. Kolonia jeżowców. Wbicie takiego kolca lub kilku kolców jest bolesna, a ich wyciąganie sprawia jeszcze silniejszy ból. Po usunięciu kolca w skórze posotaje rana, którą nalezy opatrzyć wodą utlenioną i plastrem, a następnie dać stopie kilka dni odpoczynku od wody morskiej na gojenie się tego silnego skaleczenia.  Dlatego warto przed wejściem do morza dobrze zbadać dno morskie i okoliczne skały, ażeby uniknąć niepotrzebnego cierpienia. Mi jeszcze się nie przydarzyło nadepnąć na takie piękne zwierzątko , a na wszelki wypadek wchodząc do wody zakładam wodo odporne sandały. Morskie zwierze  nie znanego  mi pochodzenia, któremu uratowałem życie, znalazłem go  wyrzucone na plażę prze  fale więc pomogłem powrócić do jego naturalnego środowiska. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Alonissos
1pix użytkownik vivi odległość 73 km 1pix
Rejs po Sporadach Północnych
1pix użytkownik vivi odległość 75 km 1pix
Akti.
1pix użytkownik jotwu odległość 87 km 1pix
Grecja - Półwysep Sithonia
1pix użytkownik marioli odległość 89 km 1pix
Sithonia - Orange Beach
1pix użytkownik eljot odległość 92 km 1pix
Skolelos Chora
1pix użytkownik vivi odległość 92 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.10.2011 13:19

Pospacerowałabym sobie po tych kamykach. I cieplutko tu... :) Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 29.10.2011 21:53

Właśnie jeżowce najczęściej, albo zawsze występują na podłożu kamienistym dlatego zawsze używam sandałów pod wodę z dwóch powodów, pierwsze jeżowce , drugie ostre i śliskie kamienie to jest zagrożeniem korzystając z kąpieli morskich więc używajmy jakiś butów.

Dziekuje za Wasze odwiedziny, komentarze i oceny tej skromnej mojej galerii . Pozdrawiam Wszystkich.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 29.10.2011 14:40

Ja na szczęście nie miałam do czynienia jeszcze z jeżowcem, może dlatego, że z reguły wybieram piaszczyste plaże, a jeśli już kamieniste to zawsze w jakimś obuwiu;) to nawet nie chodzi o jeżowce, generalnie mało fajnie chodzi się po kamieniach, tak wiem, to jest super masaż dla stóp, ale jakoś do mnie taki masaż nie przemawia;) tak szum fal i to piękne morze bardzo korzystanie wpływa na dzisiejszy nastrój, zwłaszcza jeśli spojrzy się za okno;)
pozdrawiam:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 28.10.2011 19:25

Kiedys tam byłam i tęsknie za tym morzem.
Jeżowiec,to mi się trafił,ale w życiu.
Pozdrawiam.

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 27.10.2011 22:17

Czas chyba odpocząć trochę. Cieszę się, że znalazłem u Ciebie Mocar trochę spokoju, szumu fal, zachodu słońca ... kolec jeżowca też się trafił, jak to w życiu :)
Pozdrawiam ;)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 27.10.2011 21:31

Chętnie bym się wykąpała w takim ciepłym morzu o pięknym kolorze, ale niekoniecznie zależałoby mi na bliższym kontakcie z tymi całkiem sympatycznie wyglądającymi kolczastymi stworzonkami. Wierzę Wam na słowo i nie chciałabym sprawdzać jak to jest być ukłutą przez jeżowca :)
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 27.10.2011 20:19

A ja niestety miałem kontakt z jeżowcem, a właściwie jego kolcami. Potwierdzam, jest to bolesne przeżycie.
Pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.10.2011 12:42

pouczajaca lekcja z geografii morz - pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!