m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Oto Helmond, moje miasto. Nie mieszkam tu długo, zaledwie kilka lat, ale polubiłam je. Mam nadzieję że Wam się spodoba, zatem zapraszam za mną, z przyjemnością Was poprowadzę :) Tym co przykuło moja uwagę i zachwyciło gdy pierwszy raz wjechałam do Helmond po estakadzie, na której stałam na poprzednim zdjęciu był zamek, który zobaczyłam z okien samochodu. Widok był prawdziwym zaskoczeniem, bowiem stoi w centrum miasta, na niezbyt dużym zielonym terenie, a dokoła rozciąga się współczesne miasto. Przez ułamek sekundy pomyślałam że wzrok mnie oszukuje, tak nagle zmienił się obraz za oknem. Budowa zamku na wodzie została zapoczątkowana w Helmond około 1325 roku. Zastąpił on wcześniej istniejący zamek  't Huys Oude z XII wieku , który znajdował się 200 metrów dalej. Zamek składał się z wysokiej wieży, kilku budynków gospodarczych, otoczonych drewnianą palisada i fosą. Służył jako rezydencja szlachecka.
Wykopaliska wykazały że miał zamożnych lokatorów, znaleziono wiele srebrnych elementów ubiorów, oraz wiele części broni, co wskazuje na to że zamek często walczył.
Póżniejszy zamek został zaprojektowany jako zamek na wodzie. Posiada na każdym rogu wieżę. Taka budowa zamku okazała się spisywać lepiej w obronie, niż starsze okrągłe zamki. Wejście do zamku prowadzi przez budynek bramny. Przed wejściem po obu stronach znajdują się także dodatkowe wieżyczki.
Nie zachowały się jednak oryginalne wnętrza. Przez wieki  był stale dostosowywany do nowych funkcji i zachował średniowieczny wygląd jedynie z zewnątrz. Jedyne elementy dawnego wnętrza to sztukaterie na suficie i kominki. Obecnie budynek pełni funkcję muzeum miejskiego. Posiada eksponaty związane z historią miasta, a także kolekcję sztuki powiązaną z tematyką ludzkiej pracy i odzwierciedla historię przemysłowego miasta. W budynku organizowane są także różne warsztaty dla dzieci.
Przed zamkiem odbywają się wszelakie imprezy. W piątkowe wieczory w lipcu i sierpniu organizowane są koncerty, a zimą przed zamkiem pojawia się lodowisko. Poza tym to bardzo przyjemne miejsce, gdzie można najzwyczajniej w świecie usiąść na ławeczce, lub trawce i odpocząć. W kanale tuż obok zamku płynąca woda tworzy abstrakcyjny obraz nowoczesnego miasta. Przechodzimy pod estakadą wzdłuż kanału, którego odcinek został wyłączony z ruchu  wodnego. Fontanny królują tu przez niemal cały rok, gdy nadchodzą Święta Bożego Narodzenia w ich miejscu pojawiają się wielkie choinki, stojąco pośrodku wody. Nad samym kanałem ulokowały się kawiarniane ogródki. W niedzielne południe niewielu jeszcze amatorów kawy. Holendrzy odsypiają sobotnie szaleństwa, lub wolą wypoczywać za miastem.
Puste stoliczki czekają na klientów. Samo centrum, po obu stronach ulicy znajdują się sklepy. W Holandii w niedzielę sklepy są pozamykane, także spożywcze, więc jest idealnie pusto. Zapewniam że nie mieszkam w mieście widmie. Mieszka tu wraz ze mną 88.617 osób (dane na 1.04.2011).
Na ulicach co rusz natykamy się na wiele interesujących przejawów sztuki. Na każdej ławeczce znajduje się tabliczka z inną sentencją, wiele rzeżb rozlokowanych jest w każdym zakątku. Nieco dziwna fontanna. Woda spływa wąskim kanalikiem przez całą długość uliczki, a na końcu…
… wygląda tak. Kawiarnia przy pasażu handlowym też dzisiaj świeci pustkami. Wszyscy zapewne słyszeli o domach kostkach, zwanych także domami na słupach, bądż domami drzewami i kojarzą je z Rotterdamem. Mało kto wie że takie domy znajdują się także w Helmond, ba mało kto wie że w Helmond powstały pierwsze domy kostki. Te trzy Kubuswoningen (przepraszam dwa, trzeci znajduje się za pokażnym cisem;)), powstały jako pierwsze w latach 1974-75 i znajdują się w Helmond na Europaweg. Zostały tu postawione jako projekt eksperymentalny. Dla porównania pierwsze takie domy w Rotterdamie pojawiły się w latach 1982-84. Budynki zaprojektował holenderski architekt Piet Blom. Zauważcie jak mało miejsca zajmuje taki dom. Ile pod nim wolnej przestrzeni.
Sześcian zawiera trzy piętra, a kolumna mieści klatkę schodową.
Tak wygląda jedno z przykładowych pomieszczeń w domu kostce. Zdjęcie umieściłam ze względu na zainteresowanie Koleżanek z Portalu. Pochodzi z ulotki ,,Paalwoningen, którą dostałam w Urzędzie Miasta Helmond. Autora zdjęć nie podam, bowiem ulotka takowej informacji nie zawiera. Te które teraz widzicie na zdjęciach stanowią kompleks teatru (Teatr 's Playhouse).
Teatr składa się z 37 sześcianów i posiad trzy sale.  Największa sala może pomieścić 430 osób. Teatr został otwarty w październiku 1977 roku w rocznicę 800 lat miasta, przez Księżną Beatrix, obecną Królową Holandii (od 1980 roku).
Całości architektonicznej dopełnia 18 domów kostek otaczających teatr. Wracamy do ścisłego centrum. W każdą sobotę rozkłada się tu targowisko. Jak uważacie że na zdjęciach brak oznak życia to postaram sie zrobić galerię z mieszkańcami miasta, a najlepsze miejsce do stworzenia takiej galerii to właśnie miejskie targowisko. Teraz wkraczamy do mojego ulubionego zaułka.
W każdym kącie, na dole, na górze znajdują się tu urocze elementy architektoniczne nadające temu miejscu klimatu i uroku... ... W oficynie znajdują się niewielke sklepiki. Tak naprawdę nigdy nie ma tu wielu ludzi, chyba że ja przyprowadzę tu swoich gości;) Glicynie tworzą zielone, naturalne łuki nad wąskim przejściem. Wracamy do centrum. Na tej scenie prawdę mówiąc nie widziałam aby cokolwiek się odbywało. Chyba jest tylko po to aby być. W pobliżu rozlokowały się kolejne kawiarenki.
Ten biały budynek to najstarszy dom w Helmond. Prawdopodobnie zbudowany około 1450. W 1587 roku budynek spłonął w jednym z wielkich pożarów miasta. Zachowały się piwnice. Został odbudowany w 1594 roku. Pierwotnie była to karczma ,, De Swaen”. Przypomina o tym łabądż umieszczony na szczycie budynku. Inne charakterystyczne elementy to okrągłe okienko z pentagramem, charakterystyczny daszek, a pod nim znajdujący się napis i data upamiętniające pożar. Budynek mieścił przez wieki różnorakie interesy: sklepiki z mydłem, księgarnie, złotnika, następnie browar (zachował się właz w przedniej części budynku, przez który wyciągano beczki), póżniej funkcjonowała tu apteka. Za moich czasów w mieście mieścił się tu sklep z ceramiką, a ostatnio otwarto w nim kawiarnię z włoską kawą i lodami, oraz czekoladą. Budynek znany jest również jako dom z baldachimem. Na zdjęciu okna młodszego budynku znajdującego się tuż obok. Kolejny motyw pięknej architektury miasta... ...i odmienny widok na nowoczesną ścianę budynku. W wielu miejscach miasta znajdują się zdjęcia z imprez kulturalnych z ubiegłych lat, ludzi sportu, wywodzących się z Helmond, lub tak jak na zdjęciu z Avondvierdaagse, czyli wieczornej czterodniówki. To bardzo dziwna rzecz. Każdego roku Holendrzy umawiają się na wspólny spacer z góry ustalonymi trasami. Wychodzą z domów i przez cztery wieczory spacerują razem. My mających awersję do pochodów dziwimy się, a dla nich to rzecz zwyczajna, nic specjalnego, ot taka holenderska tradycja. Kościół Saint-Lambert zbudowany w latach 1856-1861 w stylu neogotyckim zastąpił wcześniejszy średniowieczny kościół mieszczący się w tym miejscu.
We wnętrzu znajdują się organy sławnego budowniczego organów Guillaume Robustelly.
Wracam na estakadę, bowiem to najlepszy punkt widokowy w mieście;)
Most został odnowiony w zeszłym roku. Poszerzono między innymi chodniki, ustawiono donice z bukami, zamontowano nowe oświetlenie i barierki. Nazwa Helmond po raz pierwszy została wymieniona w 1179 roku w bulli papieża Aleksandra III. Tak naprawdę jest to miasto przemysłowe. W XIV wieku zaczął się rozwijać w mieście przemysł włókienniczy. Istnieje do dzisiaj. Najstarsza działająca nadal firma włókiennicza w Helmond to Królewskie Holenderskie fabryki włókiennicze JA Raymakers & Co. BV. Rok założenia oficjalnie 1774, ale faktycznie miało to miejsce kilka lat wcześniej. W XIX wieku rozwijał się tu niewielki przemysł tytoniowy. Było kilka fabryk tabaki, cygar i tytoniu.
W latach 1871 - 1992 istniały tu Królewskie Holenderskie maszyny v / h EH Begemann. Produkowali pompy (głównie wykorzystywane przy wydobyciu ropy naftowej) i konstrukcje stalowe.  Poza tym istniały tu fabryki drutu, kakao, niegdyś największa w Holandii fabryka margaryny. W Helmond powstała sieć supermarketów Edam. Spółka miała 286 supermarketów. Niestety przez wojnę cenową z dwoma innymi firmami (Albert Heijn i Super de Boer) firma padła. Obecnie w mieście mieści się muzeum supermarketów Edam. Miasto miało także swój epizod motoryzacyjny. Produkowano tu markę Max. Większe znaczenie jednak mają produkowane w Helmond znane foteliki samochodowe Maxi Cosi.
Kościół De Onze-Lieve-Vrouwekerk został wybudowany w latach 1915-1928. Charakterystyczna dla budowli jest kopuła w neobizantyjskim stylu. Już wspominałam o tym że kościoły w Holandii wyprzedają swój majątek. Na zdjęciu dawny kościół, dzisiaj biuro adwokackie.
Powody są przynajmniej dwa. Po pierwsze Holendrzy nie chodzą do kościoła. Mała ilość praktykujących wiernych i jedna msza tygodniowo.
Aby poznać drugi powód musimy cofnąć się o 30 lat. W tamtych czasach istniało jeszcze wiele szkół kościelnych, niektóre z internatami. W owych czasach w Holandii doszło do wielu aktów wykorzystania nieletnich podopiecznych przez księży.
Kościół katolicki miał wówczas ubezpieczenie OC wykupione w fimie Aegon. W roku 2000 firma ta widząc jakie wysokości odszkodowań z tytułu takich roszczeń są wypłacane w USA zorientowała się że nie będzie w stanie pokryć wszystkich roszczeń i wypowiedziała umowę ubezpieczenia. 
Po negocjacjach pomiędzy archidiecezją w Utrechcie reprezentującą kościół katolicki w Holandii i firmą Aegon uzgodniono, że ubezpieczyciel pokryje roszczenia za szkody wyrządzone przed rokiem 2000 tylko do kwoty miliona euro. Kwoty ponad tę sumę kościół wypłaci z własnej kieszeni między innymi poprzez sprzedaż nieruchomości. Obecnie kościół katolicki w Holandii jest ubezpieczony w Nationale Nederlanden, ale polisa nie pokrywa wykorzystywania seksualnego. Żadna firma w Holandii nie zgodziła się objąć ubezpieczeniem tego typu roszczeń. Aby nie było już tak ponuro, to teraz miły akcent. W Helmond też zapanował zwyczaj zapinania kłódek na moście. Co prawda jeszcze ich niewiele, bowiem barierki są nowe, ale miejsca jest sporo, więc za kilka lat może zebrać się tu pokażna kolekcja.
Jeszcze spojrzenie na zieleń przy zamku i pora kończyć Nasz spacerek. Zapomniałambym dodać że miasta partnerskie Helmond to belgijskie Mechelen i Zielona Góra- miło prawda?:) Mam nadzieję że spodobało się Wam moje miasto i gdybym chciała jeszcze kiedyś je pokazać, nie będziecie mojej galerii omijać szerokim łukiem;)
Dziękuję za wspólne miasta odkrywanie:)

najbliższe galerie:

 
Dla Naszych miłych Panów: )
1pix użytkownik anikm odległość 1 km 1pix
Wiosennie
1pix użytkownik anikm odległość 2 km 1pix
Dickens Night
1pix użytkownik anikm odległość 3 km 1pix
Wielkanocnych życzeń składanie
1pix użytkownik anikm odległość 4 km 1pix
Jesienny spacerek po mojej dzielnicy.
1pix użytkownik anikm odległość 4 km 1pix
Eindhoven- światło w sztuce i architekturze
1pix użytkownik anikm odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (111):

 
arnoldlayne użytkownik arnoldlayne(wpisów:2) dodano 26.12.2017 14:28

Domy - kostki kojarzą mi się z domami sferycznymi w Bolwoningen, dzielnicy Den Bosch - https://www.google.pl/search?q=bolwoningen&client=firefox-b-ab&dcr=0&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=jzMwHhzEU8DxKM%253A%252CktitLcYpNcvNFM%252C_&usg=__xSV2Hd-ve0tow6h9_2QbT21_yZ4%3D&sa=X&ved=0ahUKEwj5w_jT46fYAhWCCuwKHRHiDjIQ9QEIKTAA#imgrc=jzMwHhzEU8DxKM:

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.09.2012 21:27

Kapsell dzięki za odwiedziny. Ten kompleks teatru w kostkach dwa miesiące po tym jak robiłam zdjęcia palił się. Co prawda z zewnątrz jak tamtędy przechodziłam widziałam nieznaczne straty, ale chyba gorzej wygląda wewnątrz.
Tu są zdjęcia jak chcesz zobaczyć:
http://www.standaard.be/artikel/detail.aspx?artikelid=DMF20111229_172&pid=1418606
Pozdrawiam serdecznie:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 18.09.2012 21:04

Ładne miasteczko. Przypadły mi do gustu domy z kostek, świetnie wyglądają. Pozdrawiam:-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.03.2012 23:16

Asdur dziękuję ślicznie. Zapraszam także do innych moich galerii:)
Pozdrawiam serdecznie:)

asdur użytkownik asdur(wpisów:11) dodano 18.03.2012 22:36

Bardzo ładne zdjęcia i naprawdę wspaniały opis dopełniający całości. Też chciałbym tak umie opowiadac :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 03.11.2011 19:34

Beata-Zbychu dziękuję Wam ślicznie i pozdrowienia ślę:)

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 03.11.2011 11:19

Witamy - fajnie nas oprowadziłaś po tak niezwykłym mieście - zdjęcie nr 18 typujemy do kalendarza na 2012 r. Pozdrawiamy

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 01.11.2011 23:00

Wrowal dziękuję ślicznie i pozdrawiam również serdecznie:)

wrowal użytkownik wrowal(wpisów:115) - Użytkownik usunięty. dodano 01.11.2011 22:58

Jak dopieszczone jest to miasteczko!!! Opis bardzooo udany!
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 29.10.2011 12:49

Maja cieszy mnie że podoba Ci się moje miasto. Ta mała ilość ludzi na ulicach jest jednak złudna. Tak miasto wygląda w niedzielę. W tygodniu nie różni się niczym od polskich miast, gdzie panuje gwar i tłok na ulicach.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 28.10.2011 21:30

Śliczne to Twoje miasto....... sprawia wrażenie bardzo czystego i poukładanego. Mała ilość ludzi na fotkach, jakby spowolniła w nim ten szalony rytm codzienności jaki przejawia się w polskich miastach. Architektura bardzo zróżnicowana i ciekawa. Chętnie sama pospacerowałabym ............. pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 27.10.2011 18:09

Pipol no nie mów, że Cię zazdrość zżera !

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.10.2011 14:26

Jako że dzisiaj nabyłam nowy zapas wazeliny mogę przystąpić do smarowania;)

Więc pozdrawiam tych co dzień rozpoczynają i dobrej nocy życzę tym którzy go kończą :)
Do tego przesyłam gorące pozdrowienia wszystkim z mojego ,,TWA,,;))))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.10.2011 14:14

Tu sie zawsze cos dzieje, jak ja musze isc spac, dobrej nocy wszystkim co zuzywaja wazeline, coby nam sie nie zepsula:))))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 27.10.2011 14:02

No proszę , jakie "TWA" przez duże T , duże W i duże A, a żeby Wam ta wazelina zjełczała !!!!

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 27.10.2011 00:01

aaaahyyyy.....sława i pieniądze powiadasz mapo:)

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 26.10.2011 23:30

ale ze o co chodzi, ze niby kazdy ma tu sie pojawic i kliknac?:) nic nie rozumiem, chyba za rzadko na Obiezyświata zaglądam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7334) dodano 26.10.2011 23:04

Aniu, weszłam tu do Ciebie na wszelki wypadek, żeby nic mnie nie ominęło , pozdrawiam :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 26.10.2011 22:31

Dispar a ile razy musiałeś odświeżać stronę aby nabić to tysięczne wejście?
Mam nadzieję że palec Cię nie boli ;))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 26.10.2011 22:16

Za to popełniłem tysięczne wejście do Twojej galerii.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 26.10.2011 22:03

Dispar każdy komentarz jest dobry by podnieść licznik, nawet ten najbardziej bezsensowny, także się nie krępuj na przyszłość;)))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 26.10.2011 21:33

Zapomniałem, że aktualizacja jest z opóźnieniem.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 26.10.2011 21:31

Brakuje jeszcze jednego komentarza. No to jest.
Chociaż co to za komentarz?.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 26.10.2011 21:29

Annuus jak już wiesz która pierwsza, to teraz się to zmnieni;)
Pozdrawiam wazeliniarsko innych miłośników wazeliny;)))

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 26.10.2011 21:25

A jak jest remis w komentarzach, to która galeria jest na pierwszym miejscu;)?

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 25.10.2011 23:04

Jakie ..fuj...wazelina nie śmierdzi,raczej jest bezwonna:))))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 25.10.2011 23:00

Skuza !!!!! Fuj !!! ;D

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 25.10.2011 22:59

napisz do mnie u mnie !!!!! ;))))))))))))))))))))))))

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 25.10.2011 22:56

Pipol, czy mógłbym Ci jakoś pomóc :-D

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 25.10.2011 22:56

Pipol,babska solidarność,to mężczyźni potrzebują wazeliny,a nie my:))))))))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 25.10.2011 22:47

przez Wasze rozmowy galeria Anikm wyprzedza mnie w najwięcej komentowanych !!!!!!!!!! STOP !!!!!! Tak nie można !!!!! To spisek i wazelina !!!!!!!!

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 25.10.2011 22:43

Anikm,nie ma nic złego co by na dobre nie wyszło...masz najwięcej komentarzy i teraz Twoja galeria będzie dłużej niż jak tydzień na tytułowej stronie,:))))Pozdrawiam:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 25.10.2011 19:39

Afrodyto dziękuję za Twój komentarz. Doskonale rozumiem co masz na myśli.
Nie wiem czy zaglądałaś do jednego z wątków forum.
Wyszłam tam z propozycją zamiany wystawiania oceny na dawanie punktów dla galerii.
Zapoznaj się z postem i napisz tam proszę czy taki system by Ci odpowiadał.

http://obiezyswiat.org/index.php?action=forum&topic=415

Pozdrawienia ślę:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 25.10.2011 19:15

Witaj Aniu. Wróciłam do tej galerii kolejny raz i zapewne wiesz dlaczego.
Jednocześnie przeczytałam wszystkie komentarze i przyznam, że masz rację w swoich wypowiedziach w 100%. Wcześniej się nie wypowiadałam, bo pamiętam jak byłam atakowana na początku, kiedy wystawiałam swoje zdjęcia. Miałam skasować wszystkie galerie i wyrejestrować się z tego portalu, ale w końcu postanowiłam zostać, bo jak piszesz PASJA jest najważniejsza. Bardzo cenię Twoje galerie. Mają charakter, sens i duszę. Wiem co boli, ale niestety musimy się z tym pogodzić. Każdy ocenia zdjęcia pod innym względem; bo nie lubi tego miejsca, bo nie lubi zwierząt itd,itd...Ja uważam, że oceny są tu zupełnie niepotrzebne. Wystarczyłyby komentarze. To jest moje zdanie, inni myślą inaczej:)
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 25.10.2011 17:42

Mapa dziękuję Ci ślicznie :)
Pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 25.10.2011 15:41

Grace dziękuję :)
Pozdrawiam cieplutko:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 25.10.2011 05:36

Aniu, przeczytalam wszystkie wypowiedzi, jakie zamiescilas tu i na forum, moj komentarz: Aniu MASZ KLASE, serdecznie pozdrawiam

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 25.10.2011 00:35

Szkoda, że Polacy tak nie potrafią. Można tylko się pocieszać, że na szczęście nie wszyscy są tacy sklepowi spacerowicze.
Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 24.10.2011 22:40

Annuus miło mi że do mnie zajrzałaś po kilkudniowej nieobecności na portalu:)
Co do sklepów to właściwie tu nie ma takich wielkich centrów handlowych jak w Polsce. Także spędzanie niedzieli na zakupach nikomu by tu nie przyszło nawet do głowy. Holendrzy lubią spędzać czas na wolnym powietrzu. W niedzielę szczególnie wiele osób spotyka się na rowerach. Wielu spędza niedzielę z rodziną w przydomowym ogródku, albo za miastem na łonie natury.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję ślicznie:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 24.10.2011 22:27

Kilka dni bez internetu i proszę...
Mieszkasz w super miasteczku i masz na jego temat sporą wiedzę. Piękna galeria, którą obejrzałam jednym tchem.
Piękne zdjęcia i interesujące opisy.
Bardzo mi się podoba, że sklepy są pozamykane w niedzielę. Z tego co piszesz wynika, że ludzie potrafią zorganizować sobie czas gdy nie "działają" centra handlowe.
Z zainteresowaniem obejrzałam też domy kostki. Nie słyszałam o nich wcześniej.
Pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 24.10.2011 19:28

Romana dziękuję serdecznie. Najbardziej cieszy mnie to że moje galerie się Wam podobają niezależnie od tego czy bardziej, czy mniej od innych.
To że do mnie zaglądacie jest bardzo motywujące.

Anusia_osia miejmy nadzieję, bo to nie jest jedyna taka sytuacja gdy los galerii spoczął w rękach jednej osoby.

Pozdrawiam cieplutko:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 24.10.2011 19:04

Trochę się zadziało na portalu. Też uważam, że system ocen jest zły. Mam nadzieję, że administrator zabierze głos a zarazem posłucha naszych rad.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 24.10.2011 18:58

Anikm zgadzam się z Tobą - moim zdaniem powinna wygrać galeria mająca największą ilość punktów w sumie - niezależnie z jakich ocen się ta suma składa. Obecny system pozwalający na sytuację taką jaka właśnie miała miejsce bardzo mi się nie podoba. Dla mnie zdecydowanie galerią tygodnia jest właśnie TWOJA galeria :)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 24.10.2011 18:52


Magdaleno Twój komentarz jest bardzo trafny. Lepiej bym tego nie ujęła. Dwa dni od wstawienia komentarza czekać do ostatniego momentu z dyskwalifikacją galerii, to jak podstawienie nogi przed metą.
Dziękuję za poparcie.

Dispar dziękuję Ci za słowa otuchy. Bardzo mi miło że mnie wspierasz. Fajny z Ciebie Gość:)

Kabaczku obecny system nie jest doskonały, co właśnie naświetliłam na forum.
Jednak pozwolę sobie podać i tutaj teoretyczny przykład.
Galeria z punktacją 50x10 i 3x9 przegrałaby obecnie z galerią o wynikach 3x10 i 2x1.
Odbiegając od przykrego tematu dziękuję za miły komentarz:)

Mgfoto system jaki obecnie panuje z wprowadzaną punktacją powoduje tylko napięcia między nami. Mam nadzieję że się to zmieni.


Pozdrawiam Was serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 24.10.2011 10:13

Nie takie to wszystko proste i pewnie każdy system oceniania będzie miał plusy i minusy.
Gwoli ścisłości warto wspomnieć, że jak już galeria zawiśnie na pierwszej stronie jako galeria tygodnia to zagląda do niej tak wiele osób dorzucając często swoje oceny, że szansa innej galerii na przebicie jej pozycji jest dość nikła.
A zdanie, że lepsza jest pozycja galerii, które zostały zaprezentowane na początku tygodnia też jest trudne do obronienia. Świetnie to ilustrowała galeria Doracza prezentująca wieczór w fiordach. Wrzucona bardzo późno tak się spodobała, że błyskawicznie zebrała sporą kolekcję dziesiątek.
Temat rzeka.
Wspomnę przy okazji, że na spotkaniu Obieżyświatów w Poznaniu z ust Witoldsona padły słowa mówiące o zastanawianiu się nad wprowadzeniem jednej oceny mówiącej, że coś się podoba albo nie. Za dużo się działo i temat nie doczekał się rozwinięcia więc sama jestem ciekawa czy i jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższym czasie.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1221) dodano 24.10.2011 09:39

Dopiero dzisiaj, po "zamieszaniu" z galerią tygodnia zajrzałem do Ciebie.
Podobało mi się w Twoim miasteczku, zachęciłaś do jego odwiedzenia i pokazałaś parę fajnych fotografii.

Nie ujmując nic galerii Zibid-a (bo sam nie wiem która z Waszych galerii powinna zdobyć ten zaszczytny tytuł "Galerii tygodnia") pomysł Dispara o sumie głosów ma plusy i minusy.

Plusem jest to, że wydaje się, że tak jest bardziej sprawiedliwie. Więcej osób głosowało tzn galeria bardziej poruszająca, robiąca wrażenie i może nawet zamieszanie na portalu.
Minusem jest to, że taka galeria umieszczona w poniedziałek ma dużo większe szanse na wybór niż umieszczona pod koniec tygodnia (wiem po sobie, że nie zawsze jestem na bieżąco i czasem zaglądam do interesujących mnie galerii po kilku dniach).
Chyba, że tytuł galerii tygodnia byłby ustalany nie na stałe tzn np po miesiącu np w październiku okazałoby się, że na początku września galerią tygodnia nie jest wybrana początkowo galeria pana X ale po miesiącu więcej dobrych ocen ma galeria pani Y.
Lub prościej galeria tygodnia by była przyznawana po tygodniu obecności zdjęć na portalu tj. z tygodniowym opóźnieniem.

Przepraszam, że się tak rozpisałem może nie w tym miejscu co powinienem.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 24.10.2011 07:22

Już wczoraj nad tym ubolewałem. Coraz więcej argumentów za zmianą punktowania.
Według mnie powinna się liczyć suma punktów. Można by się chwalić na portalu np.'Śnieżką w szadzi", a tak ginie gdzieś w otchłani.
Tu mamy podobny przypadek. Niewątpliwie najlepsza galeria tygodnia spada w ostatniej chwili.
A nie mówiłem Pipol, żeby wykorzystać szansę na siedzenie cicho?
Pozdrawiam serdecznie. Dla mnie to Ty wygrałaś.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 24.10.2011 07:08

Nola76, podłożyłaś Anikm złośliwie nogę tuż przed metą!!! Pozdrawiam Aniu:-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.10.2011 13:15

Romana dziękuję ślicznie. Bardzo się cieszę że tak Ci się spodobało moje miasto i moja o nim opowieść.
Pozdrawiam serdecznie:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 23.10.2011 13:11

Anikm - bardzo ciekawie zaprezentowałaś swoje miasto, podoba mi się tu i chętnie wrócę tu znowu jeśli zdecydujesz się zaprosić nas ponownie w swoje okolice. Miło było z Tobą pospacerować i posłuchać (poczytać) Twojej opowieści :)
Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.10.2011 13:08

Skuza to życzę Ci miłego wypoczynku :)
Ja za chwilkę uciekam z domu na resztę dnia.
Prawda że najciężej zabrać się za pokazanie tego co widzimy na co dzień?
Czekam na Twoją mobilizację i galerię z Twojego miasta.
No i czy będzie galeria z latawcami?:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.10.2011 12:45

Anikm,siedzę w domu,bo miałam bardzo pracowity tydzień,zmęczenie daje się we znak.U nas zaczęły się ferie,urlopu wprawdzie nie mam,ale są plany,może się uda co nie co zobaczyć,nawet w moim mieście,bo do utworzenia galerii o nim zabieram się już od dłuższego czasu:))))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.10.2011 11:26

Niestety papużki dostają szału i podnoszą alarm, nie są zbyt waleczne;)
Wtedy gnam do ogródka i kotka helmondzkim zwyczajem serwuję następnego dnia na obiad, takie papużki to dobra zanęta;)))
U mnie słoneczny dzień się zapowiada, więc u Ciebie zapewne również. Nie siedż w domu w taki piękny dzień:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.10.2011 11:18

No, widzisz ,a jednak prawda leży pośrodku...ktoś ma jeszcze apetyt na kota:))))))))))))))))))Ja tez miałam takiego kota,co chadzał swoimi drogami,był lepszy od psa,do ogrodu żadnego innego czworonożnego stworzenia nie wpuszczał.Teraz czasami zajrzy kot sąsiadów, kury podnoszą wtedy alarm....obcy w ogrodzie,Twoje papużki tez pewnie bronią swojego terytorium,lubię obserwować takie sytuacje:))))Słonecznej niedzieli:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.10.2011 10:50

Skuza oczywiście nie odebrałam tego co napisałaś w takiej kategorii :)
Dziękuję że poruszyłaś ten temat, bo w rezultacie dowiedziałam się czegoś nowego o swoim mieście.
Legenda, legendą, ale skądś musiała się wziąć, więc szukałam do skutku.
Jeszcze odnośnie kotków w Holandii, to nie ma tu bezpańskich kotów, ani psów. Co prawda koty spotyka się na ulicach (psy zawsze z właścicielem), ale to dlatego że Holendrzy pozwalają tym domownikom chodzić własnymi ścieżkami. Wychodzą i wracają do domów kiedy mają na to ochotę.
Odnośnie Helmond to znalazłam informację że czasami giną mieszkańcom koty, więc może grasuje jeszcze jakiś ,,kattenmeppers” w okolicy;)
Raz jeszcze pozdrowienia ślę:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.10.2011 10:35

Anikm,jestem nie pierwszy raz.. pełna podziwu,szukasz tak długo, aż znajdziesz:))Ja już dużo wcześniej czytałam różne strony na temat Twojego miasta z ciekawości.Wiesz ,ze wybierałam się do Belgii,a choroba pokrzyżowała mi plany.Mieliśmy zamiar po drodze odwiedzić Twoje miasto,chciałam Ci zrobić niespodziankę galeria.Miasto ma bardzo ciekawa historie, na wyrażenie ,,kattenmeppers”,wpadłam przypadkowo i bardzo mnie interesowało, co się za nim kryje.Tak dokładnego opisu jak twój nie znalazłam,(za co bardzo Ci dziękuje) więcej koncentrowano się na wątku Pater Nikodemus.Obie legendy maja coś w sobie,naprowadzając Cie na temat,nie miałam w zamiarze obrażania mieszkańców Twoje miasta i mam nadzieje ze tak tego nie odebrałaś:))))Pozdrawiam słonecznie i dziękuje raz jeszcze:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.10.2011 10:05

Skuza wczoraj ze względu na póżną porę nie odpowiedziałam na Twój komentarz (ostatnie komentarze pisałyśmy jednocześnie).

Tematyka bardzo mnie zainteresowała i postanowiłam dokładniej ją zgłębić.
Jak się przekonałam nie tylko ja nie słyszałam wyrażenia ,,kattenmeppers”. Trafiłam na forum, na którym toczyła się dyskusja Holendrów na ten temat. Wiele osób słyszało pierwszy raz tę nazwę.
Na stronie lokalnej gazety przeczytałam artykuł w którym tematyka jest poruszana.
Podobno w miejscu w którym obecnie znajduje się Elzas Passage (zdj. 16) niegdyś istniała garbarnia. Znaleziono kości kotów ze śladami cięcia. Wykazują one że koty zostały obdarte ze skóry i prawdopodobnie póżniej zjedzone.
Nie jest to ewenement na skalę holenderską, bo np. w niedalekim Eindhoven znaleziono kości kotów z identycznymi śladami cięcia.
Musimy pamiętać że w czasach średniowiecza brutalne obchodzenie się z kotami było czymś pospolitym w całej Europie. Koty były wiązane z czarną magią. Widziano w nich wysłanników szatana i pomocników czarownic. Kościół katolicki nie miał litości dla biednych zwierząt. Koty były torturowane, palone na stosie.
Dlaczego jednak właśnie do Helmond tak bardzo przylgnęło to określenie? Nie jest to dokładnie jasne. Według historyka Lia van Zalinge z Regionalnego Centrum Kultury to przypadek. Mieszkańcy różnych miast i wsi niegdyś rywalizujących ze sobą wzajemnie obrzucali się oszczerstwami. Los chciał że wyrażenie ,,kattenmeppers” przetrwało do dnia dzisiejszego i jest kojarzone właśnie z tym miastem.
W dawnych czasach jedzenie kociego mięsa w uboższych warstwach społeczeństwa nie było ewenementem. Człowiek zje wszystko gdy głód zajrzy w oczy. W Helmond, mieście robotników taki proceder mógł utrzymywać się dłużej niż w innych częściach Holandii.
Niemniej obecnie nazywanie mieszkańca Helmond ,,kattenmeppers” jest nadużyciem. Nie jest to wyrażenie przyjemne i raczej z podtekstem złośliwym, a nawet obraźliwym.

Co do tego że miasto ma przede mną tajemnice to oczywiste. Przeszłość naszych miast jest dla nas tajemnicą. Gdyby tak nie było nauka zwana archeologią nie miałaby racji bytu;)

Pozdrawiam serdecznie i życzę przyjemnej niedzieli:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.10.2011 00:03

Skuza poszukałam w internecie i już wiem o co chodzi:)
Niemniej jestem zdziwiona, bo o tym nie wiedziałam. Podobno kiedyś w Helmond jadano kocie mięso i rzeżnicy teraz zostawiają tuszką króliczym udko, aby było wiadomo że to nie z mięso z kota;)
U mnie w dzielnicy krąży pełno kotów, nie takich jak w Polsce, tylko holenderskich, dobrze wykarmionych, większych. Muszę uważać na moje papużki gdy wystawiam je do ogródka, bo kiedyś jeden się do nich dobierał, raz zaatakował klatkę przez szybę w oknie, a raz wszedł sobie do domu gdy drzwi były otwarte.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.10.2011 00:02

To mieszkańców miasta nazywa się tak ...jargonem,popytaj w pracy lub sąsiadów,to może i o Ojcu Nikodemie(Pater Nikodemus )usłyszysz,ma to Twoje miasto jeszcze przez Ciebie nie odkryte tajemnice:)))))))))Milej i pogodnej niedzieli życzę:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.10.2011 23:47

Faktycznie cena 25 euro za dzień to dużo, ale co tam żyje się raz;)
Skuza wyrażenie ,,kattenmeppers” słyszę pierwszy raz. Jeśli chodzi o dialekt helmondzki, to niestety nie spotykam się z nim na co dzień. Kiedyś w poczekalni u dentysty leżał słownik helmondzkiego dialektu i się z Mężem pośmialiśmy trochę;)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 22.10.2011 23:33

Weszłam tez na stronę Floriade i zobaczyłam ceny biletów,poszaleli,...wystawa jest jednak warta tej ceny,ogrody całego świata w jednym miejscu,bardzo barwna i interesująca impreza.Na kawę przyjadę na pewno,bo są jeszcze miejsca których nie pokazałaś,a temat" kattenmeppers", tez jeszcze nie został wzięty pod uwagę:))))))))))))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.10.2011 23:06

Margo cieszę się że mogłaś zobaczyć nowe dla siebie miejsce.
Również pozdrawiam serdecznie i dziękuję ślicznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.10.2011 23:05

Skuza mam nadzieję że odwiedzisz moje miasto, obiecałaś że wstąpisz na kawę- pamiętam.
Z największą przyjemnością oprowadzę Cię po nim osobiście:)
Oczywiście obecność choinek na kanale zostanie przeze mnie udokumentowana i zaprezentowana:)
Vento jak do tej pory mijałam jadąc do Polski i wracając z niej. Prawdę mówiąc nie słyszałam jeszcze o Floriadzie, ale właśnie poczytałam trochę w internecie i już się psychicznie szykuję na tę wystawę. Odbywa się co 10 lat, więc nie można przegapić.
Dziękuję i pozdrawiam gorąco:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 22.10.2011 23:01

Podobnie jak Agnieshka, dopiero dziś dowiedziałam się o domach kostkach...Podobnie jak o istnieniu miasta Helmond.
Wielkie dzięki za fajny spacer w miłym towarzystwie. Bardzo sympatycznie się spacerowało. Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 22.10.2011 22:26

Anikm,co ja mam tu jeszcze napisać,to ze mi się podoba,wiadomo,chociaż miasto ma trochę inny charakter ,jak te które odwiedziłam do tej pory.Bardzo interesująco oprowadziłaś nas po mieście,pokazałaś najciekawsze miejsca miasta i po krotce opisałeś jego historie.Kubusy robią niesamowite wrażenie,tylko sali teatralnej jakoś nie mogę sobie wyobrazić,może być ciekawa.Decyzja zapadła,miasto odwiedzę przy okazji,a w przyszłym roku,a taka się nadarzy,jak w Venlo będzie" Floriada",do tej pory widziałam już 2,to i trzeciej sobie nie daruje.Czekam na następne galerie z Twojego miasta,(koniecznie z tymi choinkami )bo przewodniczka z Ciebie... świetna:)))Pozdrawiam cieplutko:)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.10.2011 19:50

Jeszcze bym parę wybrała... ;)
Miłego wieczoru

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.10.2011 19:49

Małgosiu dziękuję Ci ślicznie:)
Miło mi że tak wiele zdjęć przypadło Ci do gustu.
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę miłego wieczoru oraz przyjemnej niedzieli:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.10.2011 19:39

Z przyjemnością załapałam się na Twój spacerek, Aniu. Bardzo fajnie pokazałaś miasto więc znalazłam tu wiele ciekawych kadrów. Spodobało mi się 8, 33, 34, 40, 47 nie mówiąc już o 1 ;) Pozdrawiam serdecznie

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.10.2011 18:00

Konwalia, Nola, Walizka, Afrodyta i Dzidka dziękuję Wam ślicznie Dziewczyny:)

Raul dziękuję.
Co do funkcjonalności domu kostki muszę się z Tobą zgodzić. Jedynym pozytywnym aspektem takiego rozwiązania architektonicznego jest duża ilość miejsca wokół domu (tradycyjny dom zajmuje większą powierzchnię gruntu). Domy jak widać nie przyjęły się na większą skalę i dziś stanowią atrakcję turystyczną znaną na całym świecie, więc można by powiedzieć że w jakimś sensie odniosły sukces, nie jako funkcjonalne domy, ale jako architektoniczna ciekawostka.

Pozdrawiam gorąco:)

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 22.10.2011 15:59

Witaj Anikm,
Oprowadzaj Nas i racz nowinkami.Z taką konstrukcją domów spotkałam się pierwszy raz,a to,że zimą choinki stawiają na fontannach też nie wiedziałam.Czego to się człowiek dowiaduje na stare lata.Ładne miasto,a dzięki Twojej relacji -ciekawe i zagadkowe.Opowiadaj,czekam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.10.2011 15:47

Świetna galeria. Kocham te holenderskie klimaty.
Pozdrawiam cieplutko.

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 22.10.2011 12:22

Ładnie pokazane miasto, interesująco zróżnicowane architektonicznie. A swoją drogą, to ciekawa jestem, jak się mieszka w tych kostkach. Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 22.10.2011 10:51

Bardzo fajna galeria, dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałam, np. o istnieniu domów w kształcie drzewa albo że w ogóle można wpaść na pomysł zrobienia muzeum supermarketu;) Super efekt odbicia w wodzie na zdjęciach 4, 6 i 8. Ładne i przyjemne to Twoje miasteczko i miło się po nim z Tobą spacerowało:)
pozdrawiam:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 22.10.2011 06:55

Anikm...mieszkasz w bardzo ładnym mieście.
A spacer z Tobą to wielka przyjemność.
Serdecznie pozdrawiam-)

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 22.10.2011 02:55

Miło poznać bliżej, partnerkę wielu portalowych konwersacji i dyskusji w Jej najbliższym otoczeniu ;)
Miasto bardzo przyjemne, pięknie nas oprowadziłaś po jego zakątkach. Kubiki w swej formie z pewnością stanowią architektoniczną ciekawostkę, ale ich funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia. Doszukałem się kilku informacji - pow. domku 100 m2 na 3 poziomach. Najniższy - salon dzienny, środkowy - kuchnia, łazienka i komunikacja, najwyższy - sypialnia. Ze względu na skosy należy od powierzchni całkowitej odliczyć 25% co daje nam 25m2 na poziom ... hmmm. Z pewnością jest natomiast ekstrawagancko, oryginalnie, niepowtarzalnie i futurystycznie. Miasto sprawia wrażenie zadbanego, uporządkowanego, czystego, przyjaznego mieszkańcom ... czyli tak po holendersku - chce się żyć :)
Dziękuję za miły spacer.
Pozdrawiam ;)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.10.2011 23:20

Mapa dziękuje za tak miły komentarz i za komplement;)
Też nie chciałabym mieszkać w takim domu kostce, preferuję raczej tradycyjne budownictwo o pionowych ścianach i poziomych sufitach:)
Pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.10.2011 22:59

Mieczysławie no i mam aparat też potrzebny do fotografowania;)
Z przyjemnością oprowadziłam Cię po moim mieście.
Dziękuję Ci ślicznie za wizytę i również cieplutko pozdrawiam:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 21.10.2011 22:49

Coś mi przeskoczyło i zatwierdziło niedokończoną wypowiedź.Tak więc na zakończenie jeszcze ciepło pozdrawiam Ciebie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 21.10.2011 22:47

z przyjemnoscia odbyłem spacer po Twoim mieście.Zresztą z taką przewodniczką inaczej nie mogło być.Masz tam wszystko co potrzebne do fotografowania:zamek,wodę,zabytki,bazary

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.10.2011 22:25

Hehehe…Andred ciekawa historyjka:)
Muszę Cię jednak zmartwić, okna się brudzą, przynajmniej w moim mieście i myć je muszę, a Holendrzy utrudniają sobie życie. W moim domu są nowe okna, ale otwiera się tylko jedna, węższa część. Także na piętrze trzeba myć albo z wysokiej drabiny, albo na wpół-lewitując, bądź używać specjalnej myjki na bardzo długim kiju. Widziałam kiedyś pana, który mył tak okna w jednym z urzędów w centrum. Przy teleskopowym kiju biegł wężyk, którym płynęła woda do mopa umieszczonego na końcu urządzenia. Ja niestety takiego nie posiadam, z drabiny kiedyś spadłam, więc jej nie ufam. Pozostaje mi więc wpół-lewitacja za oknem;)
Natomiast z tym brudzeniem auta w Polsce coś musi być. Wyjeżdżamy z Holandii auto jest czyste, dojeżdżamy do Polski i jest brudne;)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.10.2011 22:17

Babuch bardzo mi miło gościć Cię w mojej galerii :)
Dziękuję za miłe słowa.
Cieszę się że zarówno miasto, jak i zdjęcia Ci się spodobały. Nie wiedziałam że mieszkasz w pobliżu Zielonej Góry i tam pracujesz.
Pozdrawiam zatem cieplutko z zaprzyjaźnionego miasta:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.10.2011 22:12

Mogę częściowo wyjaśnić problem mycia okien który tak zainteresował Pipola. Otóż, byłem kiedyś, dawno, dawno temu przez tydzień u znajomej w Holandii. Pojachałem tam własną furą. na początku pogoda była całkiem-całkiem ale pod koniec zaczął padać deszcz. Znajoma powiedziała "o jak dobrze, nie będę musiała okien myć bo same się umyją". Faktycznie po deszczu okna były czyste a mój samochód też się nie ubrudził tym deszczem. Pomyślałem sobie jakie tam mają czyste powietrze. Przyjechałem do Polski czystym aczkolwiek mokrym samochodem. Niestety w czasie jazdy od granicy niemieckiej do domu (centralna Polska) samochód uświnił się niesamowicie.

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 21.10.2011 22:11

anikm, jakże wspaniale oprowadzasz po swoim mieście. Urokliwe bardzo i wiesz...bardzo pasujesz do niego. Spośród wszystkich świetnych fot wybrałam takie dla mnie najbardziej urokliwe : 4,6,8,45 i 50. Bardzo podoba mi się architektura tego miasta. jej dopracowane szczegóły i szczególiki. Super są te wielkie donice z bukami.
Z ciekawością czytałam opisy o kościele w Holandii. A najbardziej miło było mi przeczytać, że Helmond jest miastem partnerskim Zielonej Góry, do której codziennie dojeżdżam do pracy. Dzięki za niesamowicie miły spacer i piękne przewodnictwo. Pozdrawiam spod Zielonej Góry -:))))))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.10.2011 20:54

Anusia_osia dzięki za linka. Faktycznie niektóre pomieszczenia mają tak ułożone okienka że może być tam dość ciemno.
Właściwie takie pomieszczenia wyglądają jak poddasze, czasami z odwrotnie układającym się skosem ścian.
Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.10.2011 20:50

Paweller75 zwyczaj ten został zapoczątkowany we Włoszech. Rozpoczął wszystko Federico Moccia w swojej książce ,,Trzy metry nad niebem”. Bohaterowie książki umieszczają kłódki na moście w Rzymie, co staje się symbolem ich miłości i wiąże ich na zawsze. Po sukcesie książki najpierw Włosi, a póżniej reszta świata podchwycili pomysł. Młode Pary po ślubie idą na mosty umieszczają kłódki ze swoimi imionami, lub inicjałami, a kluczyki wrzucają do wody. Taka romantyczna tradycja:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 21.10.2011 20:47

http://www.scribd.com/doc/48427089/Cubes-Houses-Piet-Bloom
Tu jest kilka fotek. Wydaje mi sie, że w niektórych miejscach jest mało światła, taki mały mankament.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 21.10.2011 20:32

Dzięki Anikm. Rzeczywiście dość oryginalnie. Pewnie stojąc w środku ma sie wrażenie, że ściany "uciekają".

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7564) dodano 21.10.2011 20:30

W Budapeszcie też widziałem takie miejsce, gdzie ludzie zapinają kłódki, ale właściwie, to nie wiem po co. Ciekawa galeria i fajne te domy kostki. Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.10.2011 19:30

Irolku kontent jestem że zarówno miejsce jak i zdjęcia Ci się spodobały :)

Marcowadziewczyna architektonicznie jest bardzo różnorodnie. Jedynie kolorystyka w Holandii jest jednorodna. Holendrzy lubują się w naturalnych barwach. Budynki nie są tynkowane, ani malowane a pokrywane imitacją cegły, albo drewnem, czasami ceglane budynki maluje się białą farbą.

Bratku zima nadchodzi, więc borsucza nora może bardziej się sprawdzić w tym sezonie. Domek na drzewie polecam na letnie dni:)


Dziękuję Wam ślicznie i pozdrawiam serdecznie:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 21.10.2011 19:22

Bratek nie przepada za wielkomiejskim zgiełkiem i betonem ale holenderskie rozwiązania architektoniczne szalenie przypadły mu do gustu.. W końcu gdzieś mieszkać trzeba. I zainspirowany przeniesie się spod borsuczej nory do domku na drzewie.
Pozdrawiam!

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 21.10.2011 19:18

anikm wielkie dzięki ,że zabrałaś nas do swojego miasta ,ja jestem pod ogromnym wrażeniem zwłaszcza architektury . Mieszkasz w fajnym mieście :)))
Pozdrawiam serdecznie :)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 21.10.2011 19:10

Fajne miejsce.
Zdjecia rewelacyjne(jak zwykle).
POZDRAWIAM

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 21.10.2011 19:03

Dziękuję Wszystkim serdecznie za zainteresowanie moja galerią.

Dispar skoro się podoba, co bardzo mnie cieszy, to zaproszę jeszcze na kolejny spacer:)

Grace masz rację, że najczęściej w Holandii odwiedza się te same znane miasta, a tak naprawdę ten kraj ma wiele ciekawych, mniej znanych miejsc. Troszkę wkradła Ci się literówka, ale masz rację Gouda, to w wymowie Hauda.

Pipol niestety na Twoje pytanie nie znam odpowiedzi, bowiem nigdy nie widziałam jak tam myją okna.

Agnieshka, Anusia_osia ponieważ jesteście zainteresowane wnętrzami domów kostek wrzucam zdjęcie wnętrza.

Andred może i masz rację. Niedawno koleżanka z pracy, powiedziała że widziałam w Holandii więcej niż ona, choć jest rodowitą Holenderką. Wiedza nie przychodzi sama, musimy się zainteresować tym co nas otacza. Niestety wiele osób nie interesuje się miejscem w którym mieszka, nie czuje potrzeby poznania jego historii- szkoda.

Zbych dziękuję serdecznie za tak miły komplement, choć czuję że jeszcze do niego nie dorosłam, niemniej staram się bardzo:)

Tereza, Elise, Wielkopolanko, Zuzka, Carmel, Stell, Doracz cieszę się że Wam się podobało:)

Magdaleno ja z Twoich galerii także wiele się dowiaduję, są niezwykle interesujące, więc cieszy mnie że i Ty znajdujesz w moich galeriach rzeczy które mogą Cię zainteresować:)

Vivi ciekawe skojarzenie i bardzo trafne :)

Surykatka wiem już co lubisz, ale musiałam pokazać miasto takim jakie jest. Cieszę się że znalazłaś tu także coś dla siebie:)

Magdar cieszę się że Tobie również coś spodobało się w moim mieście:)Dziękuję serdecznie i pozdrowienia gorące przesyłam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 21.10.2011 18:54

Zamek najładniejszy:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7334) dodano 21.10.2011 17:31

Bardzo ciekawie oprowadzasz po swoim mieście:-). Najbardziej spodobał mi się zamek , no i Twoje klimatyczne zaułki :-) . Za nowoczesnymi dziwadłami, to wiesz,że nie przepadam :-)))). pozdrawiam Aniu cieplutko :-)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1232) dodano 21.10.2011 12:26

Ładniutkie to Twoje miasto, ciekawy spacer, piękna galeria.

shell użytkownik shell(wpisów:134) dodano 21.10.2011 11:52

"domy drzewa" bardzo ciekawa propozycja mieszkania. Świetny opis galeri.

vivi użytkownik vivi(wpisów:489) dodano 21.10.2011 11:00

Spacer po Helmond bardzo interesujący.
Fajne kadry z ciekawą narracją. Domki kostki przypominają bajkową
chatkę na kurzej stopce i są bardzo orginalne.
Pozdrawiam

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 21.10.2011 10:26

Bardzo ciekawe miasto. Miły spacer z dużą ilością ciekawostek. O domach z kostki też nie słyszałam. Może masz jakieś zdjęcia wnętrz takiego domu. Wogóle Holandia jest wielce ciekawym krajem. Jestem pełna podziwu. Ład, przemyślana przestrzeń i pomyslowość (choinki na kanale). ;-)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 21.10.2011 10:22

Mieszkasz w pięknym miejscu. Wspaniały spacer ,Anikm- jesteś świetną przewodniczką :) pozdrawiam

zuzka użytkownik zuzka(wpisów:143) dodano 21.10.2011 09:55

bardzo ładne miasto, kostki wielce oryginalne.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 21.10.2011 08:51

Iluż to ja ciekawych rzeczy się od Ciebie dowiedziałam! Dzięki wielkie. Zdjęcia bardzo dobre. Pozdrawiam bardzo ciepło uroczą przewodniczkę po Helmond:-)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1953) dodano 21.10.2011 07:55

Ankim pięknie i ciekawie pokazałaś swoje miasto. Bardzo podobało się! pozdrawiam;)))

elise użytkownik elise(wpisów:979) dodano 21.10.2011 07:46

Dużo ciekawych informacji. Wspaniały efekt odbicia w wodzie na fotografii numer 4,6,8. Serdecznie pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3914) dodano 21.10.2011 06:49

Sympatyczny spacer,ciekawe miasto,fajnie pokazane i opisane.Pozdrawiam:)

zbych użytkownik zbych(wpisów:103) - Użytkownik usunięty. dodano 21.10.2011 05:54

Bardzo ładne miasto , ale przede wszystkim mieszka w nim super fotograf . Zdjęcia piękne !!! Pozdrawiam !!!

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.10.2011 00:09

Anikm, masz wiedzę o tym mieście większą niz niejeden rodowity Holender. To się ceni.
Dzięki za wspólny, wprawdzie tylko wirtualny ale zawsze spacer.
Pozdr, andred

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 21.10.2011 00:07

Dzieki za miły spacer, sporo tu opisow i ciekawych fotek. Piszesz: pewnie kazdy zna domy kostki..a ja nei znam i dowiedzialam sie wlasnie z Twojej galerri o tym (pewnie zacofany obiezyswiat jestem:)- ciekawa jestem jak jest w srodku takich domow, jakos nie umiem sobie wyobrazic.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 20.10.2011 23:44

Ciekawe jak oni myją te okna w tych kostkach :) pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 20.10.2011 23:41

Anikm, swietna galeria, bardzo interesujacy spacer po Twoim miescie. Miasteczko ciekawe, Twoja narracja rowniez. Rzeczywiscie, kiedy odwiedzamy Holandie, to na liscie znajduja sie glowne punkty Amsterdam, Roterdam, mnie udalo sie jeszcze dotrzec do Gaudy (-Houdy?), z jej trojkatnym ryneczkiem. Dla Holandii mam wiele cieplych uczuc, bo mieszka tam moja przyjaciolka, tym bardziej z wielkim zaciekawieniem ogladam Twoje galerie z tego pieknego kraju. Serdecznie Cie pozdrawiam, dziekujac za podzielenie sie obrazami z Twoich ulubionych zakamarkow.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 20.10.2011 23:36

Bardzo miły spacer. Dużo ciekawych kadrów. Miasto i jego przedstawienie przez Ciebie podobające.
Chętnie jeszcze z Tobą pospaceruję.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!