m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Klasztor jest świętym miejscem dla Bulgarów i symbolem prawoslawia. We wnętrzu spoczywa ciało świętego pustelnika  Iwana z Riły a takze serce króla Borysa III. Historia klasztoru sięga IX w. kiedy to około 900 r. zamieszkał tu w Pustelni  Iwan i nazwano go Iwanem z Riły. Iwan z Riły pozostawił po sobie klasztor, który w XIV w. zostal całkowicie zniszczony przez lawinę. Obecny klasztor pochodzi z XIX w.
Usytuwany jest w kotlnie górskiego masywu Riła na wysokości 1.147 m n.p.m. Zewnętrzne mury Monastyru mają charakter fortecy mają 24 metry wysokości i 2 m grubości. Wspaniałe krużganki . Monastyr ma kształt czworoboku o powierzchni  3200 m kw.
Budynki są trzypiętrowe, odszukać w nich można 300 cel mnichów oraz 4 kaplice.
Tu widać wejście do Cerkwi Św. Bogurodzicy w której nie można robić zdjęć. Baszta Chrelina na której jest punkt widokowy.
Tą bramą wchodziliśmy do kompleksu kalsztornego. Boczne ściany Monastyru.
W 1983 r. Monastyr Riłski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Riła
1pix użytkownik przemo odległość 24 km 1pix
Riła,  lipiec 2015r - cz. I
1pix użytkownik satan odległość 24 km 1pix
Monastyr Rilski
1pix użytkownik konradpow odległość 24 km 1pix
Monastyr Rilski
1pix użytkownik dispar odległość 24 km 1pix
Góry Riła
1pix użytkownik qbalon odległość 24 km 1pix
Bułgaria - Monastyr Rilski
1pix użytkownik valt69 odległość 24 km 1pix

komentarze do galerii (43):

 
wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 26.10.2011 07:25

Dziękuję bardzo wszystkim odwiedzającym moja stronę. Za miłe i niemiłe komentarze. Te miłe zadecydowały o pozostaniu w Obiezyświecie. Pozdrawiam:))))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 25.10.2011 11:05

Znakomite przemyślane kadry. Piękna prezentacja, piękne malowidła, zachwycająca architektura. Jestem pod wrażeniem.
Pozdrawiam serdecznie.

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 24.10.2011 21:07

Wielkopolanko - to, że temat był już prezentowany na portalu, powinno być ostatnim przeciwwskazaniem do wystawienia galerii. Nie będzie dwóch identycznych ujęć, nie będzie dwóch podobnych opowieści - każdy ma swoje własne spojrzenie, a im więcej odsłon zobaczymy, tym pełniejszy obraz miejsca nam się zarysuje.
Obejrzałem ... poczytałem komentarze ... mam pełniejszy obraz tej pięknej, sakralnej budowli ... i wiem jaka może panować atmosfera na granicy między Koreami.
Pozdrawiam ;)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 24.10.2011 16:47

Wielkopolanko - pokazałaś bardzo ciekawe miejsce i dla mnie to się liczy... widać ,że się starasz, bo Twoje galerie są coraz lepsze, ...cieszę się,że inni też to dostrzegli :-).
Tak więc nie przejmuj się za bardzo wypowiedziami tych, którym brakuje wyobraźni i wyczucia sytuacji. Mam nadzieję,że Dispar13 się zorientuje jak niefortunnie użył słowa "galerianka", bo nie sądzę ,że wiedział do końca co ono oznacza w języku potocznym...
Pozdrawiam i uśmiechnij się :-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 24.10.2011 12:46

No i jest fajnie.
Pozdrawiam wszystkich uczestników wymiany zdań.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 24.10.2011 09:13

Po pierwsze - w mojej subiektywnej ocenie używanie określenia „galerianki” i zaglądanie do cudzego portfela, bez względu na to czy się zazdrości czy nie - jest chamstwem.

Po drugie, Dispar – nigdzie nie powiedziałam, że wszyscy uczestniczy dyskusji się nim popisali.

Po trzecie, Dispar 13 - obcowanie ze Sztuką nie ma wpływu na zwykłą ludzką empatię o której w ferworze dyskusji czasami zapominasz . Nie wątpię, że mógłbyś wypić kolejne piwo z Wielkopolanką ale jestem pewna, że nie było jej wczoraj miło po Twojej słownej napaści. I możesz sobie pisać ile chcesz, że nie musi być miło a ja i tak uważam, że oprócz prezentowania ciekawych miejsc i interesujących zdjęć warto postarać się o również o formę wypowiedzi. Granica pomiędzy krytyką a sprawianiem przykrości jest bardzo wąska i łatwo ją przekroczyć dlatego mnie dla odmiany dziwi, że osoba żonglująca słowami jak Ty nie przywiązuje do tego wagi.

Po czwarte – jeśli nawet jedynym skutkiem mojej wypowiedzi miałoby być zdanie Dispara : „przejrzałem Twoje galerie i stwierdzam, że zrobiłaś duży postęp” to warto było. Szkoda, że częściej padają słowa lakonicznej krytyki, które niewiele wnoszą a tak rzadko ktoś zauważa staranie i postęp u początkujących fotoamatorów i podróżników.

Po piąte – wprawdzie stwierdziłam naocznie, że jest Was dwóch ale ostatnio tak zażarcie występujecie w swojej obronie, że miewam wątpliwości…

A na koniec autorce życzę, żeby dalej podążała obraną drogą bo efekty już zaczynają być widoczne, Panom dziękuję za wymianę zdań a wszystkim życzę miłego dnia.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 24.10.2011 07:16

Przeczytałem jeszcze raz to co napisałem w kilku wypowiedziach pod tą galerią i nijak w tym nie znajduję chamstwa Małgosiu.
Wielkopolance poradziłem co robić żeby było lepiej tzn. prawdziwiej. Irolkowi życzyłem wędrówek z otwartymi oczami.
Może i słoma mi wyłazi z butów, ale to u nas na wsi, czy w lesie normalne.
A nas naprawdę jest dwóch disparów i wcale nie tworzymy jedności, chociaż bardzo często się zgadzamy.
Wielkopolanko; przejrzałem Twoje galerie i stwierdzam, że zrobiłaś duży postęp. Życzę udanych wojaży, pięknie udokumentowanych. Powodzenia.
Pozdrawiam.

dispar13 użytkownik dispar13(wpisów:136) dodano 24.10.2011 05:37

Testosteron nr "1" się przebudził :-))... z Wielkopolanką piłem piwo i nie widzę przeszkód (z mojej strony), aby nie wypić kolejnego. Dziwi mnie natomiast to, co napisałaś mgfoto... nie spodziewałem się, że padnie to z Twych ust, osoby obcującej na codzień ze sztuką przez duże "S"... jeśli się nie mylę?! ;-)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 24.10.2011 00:39

Strzelała nie będę. Zresztą nie ma do kogo. Panowie poszli na piwo. Szkoda tylko, że zapomnieli zaprosić na nie autorkę galerii.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 24.10.2011 00:22

Atmosfera taka, że siekierę można powiesić. Ale po zaznajomieniu się z tematem chciałabym dodać jedno.
Wytykanie kto był dalej a kto nie, kogo stać na podróże a kogo nie, jest nieakceptowalne.
Tak na marginesie dodam, że im więcej podróżuję, tym bardziej umacniam się w przekonaniu, że Polacy nie mają się czego wstydzić. A nawet więcej, po przyjeździe do kraju doceniam np.polskie lasy i to co po nich bryka. Coś tak oczywistego, a za granicą potrafi być rarytasem.
Po drugie.
Po takich dyskusjach przekonuję się, czyje oceny i komentarze brać sobie do serca a czyje puścić koło ogona. Bo dla mnie kultura wypowiedzi idzie razem z kulturą myślenia.
Po trzecie.
Ja także życzyłabym i sobie, i innym wysokiej jakości galerii, coby oczęta nacieszyć nasyceniem kolorów, głębią kontrastów i nieoczekiwaną innowacją, ale czasem po prostu się nie da ! I po to mamy punktację, żeby wyrazić swoje ubolewanie lub przeżytą ekstazę ;-)
Mam nadzieję, że jutro obędzie się bez ofiar.
Po czwarte.
Oba dispary mają specyficzne poczucie humoru i albo się je kocha albo nienawidzi. Ich zgryźliwość może być podyktowana rwaniem w kolanie ale złośliwi nie są.
Pozdrawiam!

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 23.10.2011 23:48

No tak, według faceta to tylko testosteron ma prawo głosu. Płytkie i nie na czasie.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 23.10.2011 23:22

Ho, ho... jak widzę nie tylko facetów rozpiera testosteron.
Dyskusja jak sądziłem zakończyła się pokojowym piwem a tu taka niespodzianka.
Podgrzanie emocji.
Tylko, że już chyba wszyscy kładą się spać i nic z tego Małgosiu nie będzie.
Zobaczysz, jutro będzie lepiej.
Dobrej nocy.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 23.10.2011 23:11

A niektórym Panom znowu testosteron skacze i słoma z butów wyłazi? Słuchanie o tym gdzie , kto i komu cięgi dał za fotki robi się nudne. Może jednak warto spróbować poczytać regulamin ze zrozumieniem bo jakoś nadal nie ma dowodów na jego naruszenie. Samozwańczy obrońcy Obieżyświata zachowują się jak politycy przed wyborami tylko trudno wyczuć co ta wojna podjazdowa ma załatwić. I może przydałoby się odrobinę szacunku dla tych, którzy zaczynają zabawę z aparatem i starają się jak najlepiej zaprezentować pokazywane miejsca. Nie aparat robi zdjęcia tylko człowiek ale zanim zacznie robić super fotki musi zrobić trochę błędów i tak lekko licząc kilka a może kilkanaście tysięcy zdjęć... Panowie zapomnieli jak się zaczyna czy może zaliczacie się do geniuszy, którzy już w kołysce ssali spust migawki?
A wojujących przeciwników galerianek zapraszam do galerianek tam by się przydała Wasza energia. Może coś dobrego by z tego wynikło. Bo tu jak na razie to tylko trochę chamstwa i bicie piany.

dispar13 użytkownik dispar13(wpisów:136) dodano 23.10.2011 20:54

no pipol, teraz to mnie wkurzyłeś!!!... a ja o suchym pysku :-(((

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 23.10.2011 20:33

a ja idę na piwo

irolek użytkownik irolek(wpisów:1009) dodano 23.10.2011 20:28

A Ty myslisz ze dlaczego taki wlasnie awatar sobie wybralem? :)))))))
POZDRAWIAM

dispar13 użytkownik dispar13(wpisów:136) dodano 23.10.2011 20:25

Irolek, żenadą jest to, że nie zrozumiałeś tego co napisałem... a to, że np. mnie nie stać na podróże dalekie wcale mnie nie boli :-)))) obiezy-swiecie :-))))... a przy okazji dodam, że Kaziu Deyna uchodził w gronie za "zarozumialca", a jako piłkarza go uwielbiałem ;-)... nie tylko ja zapewne, bo cała Polska.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 23.10.2011 20:24

Jak mi sie zdaje aparat fotograficzny jest podstawowym wyposazeniem niemal kazdego podróznika a z aparatem z kolei jest jak z mózgiem : maja go wszyscy jednak tylko czesc uzywac potrafi.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 23.10.2011 20:17

Hmm... to ilu Was Obieży Światów zostanie na portalu.
Zdaje się Irolek, że nie do końca rozumiesz jakie kuku robisz sobie tymi słowami.

irolek użytkownik irolek(wpisów:1009) dodano 23.10.2011 20:15

Dispar 13-wylewanie lez ze mnie stac a ciebie nie stac smierdzi zenada.
POZDRAWIAM

irolek użytkownik irolek(wpisów:1009) dodano 23.10.2011 20:14

Posluchajcie dispary kochane.Jestescie na stronie OBIEZYSWIAT-jeszcze raz Obiezy Swiat.
Teraz przeczytajcie raz jeszcze i odpowiedzcie sobie na pytanie dla kogo ten portal-bo mnie sie wydaje ze dla obiezyswiatow.
POZDRAWIAM

dispar13 użytkownik dispar13(wpisów:136) dodano 23.10.2011 20:07

Wielkopolanko - Irolek dał odpowiedź jaki to portal: fotograficzno-podróżniczy (jak w regulaminie), więc tyle w temacie... BTW: bywam na portalu foto i też cięgi nie raz zebrałem :-)))
Irolek - "troszkę nowobogacki vice-versa to co od Ciebie, o mnie"... to, że natrzepałeś kasiory i stać Cię na wojaże po całym świecie i rzucanie tu galerii, aby pospólstwu od kolorów i klimatów zeby wypadały, wcale nie świadczy o tym, jaki ze mnie podróżnik-trąbka... widzę, że dla Ciebie liczy się wyłącznie wszystko, tylko nie Polska. Twój wybór, Twoja miara oceny... i nic mi do tego... i tu mogę zadać pytanie: A gdzieś Ty po kraju naszym jeździł i coś widział?!... aaa no tak, to podróże dla "kozichdupektrąbek" :-)))... a mój dziadek mawiał, cytuję: "... w d... byłeś, a nie w krzokach... g... widziołeś, a nie ptoka"... koniec cytatu.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 23.10.2011 20:07

A oglądałeś film "Mikrokosmos"? Podróż to poznawanie otaczającego nas świata i tego bliskiego i dalekiego w wielu wymiarach (historycznym, geograficznym, etnograficznym, przyrodniczym, socjologicznym). Powiadasz, że w lesie to można sobie grzyby pozbierać?
Hm... to jeszcze długa droga w Twojej podróży przed Tobą. Powodzenia. Spróbuj z otwartymi oczami.

irolek użytkownik irolek(wpisów:1009) dodano 23.10.2011 20:00

W lesie to sobie mozna grzyby pozbierac a podroz to podroz czy sie to komu podoba czy nie.
POZDRAWIAM

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 23.10.2011 19:59

Irolek teraz chyba Ty przegiąłeś. Czy podróżować trzeba daleko aby taka wyprawę nazwać podróżowaniem. Czasem wystarczy schylić się w lesie i zajrzeć co tam się dzieje. Taki podróżnik i takie słownictwo?

irolek użytkownik irolek(wpisów:1009) dodano 23.10.2011 19:49

Dispar 13 jestes arogancki i troszke chamski:("wypowiadam wojne" ???).Troszke wybiOrczo podchodzisz do tematu.Pamietaj ze to portal podrozniczo-fotograficzny.Faktycznie niezly z Ciebie fotograf ale powiedzmy sobie szczerze podroznik z Ciebie jak z koziej dupy trabka-sorki musialem.
POZDRAWIAM

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 23.10.2011 19:47

magdar dziękuję za wizytę . Pozdrawiam;))))

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 23.10.2011 19:46

Heh. Mam nieodparte wrazenie ze znam na pamiec ten obiekt, jako dziecko wiele razy ukladalam chyba z niego puzzle. Urokliwe miejsce, piekny obiekt.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 23.10.2011 19:43

Dispar 13 - pamiętaj, że nie jest to portal fotograficzny tylko podróżniczy a Tobie to radziłabym zalogować się w portalu fotograficznym to wtedy nie musiałbyś denerwować się.
pozdrawiam:))

dispar13 użytkownik dispar13(wpisów:136) dodano 23.10.2011 19:36

Wilekopolanko, nie unoś się, ale byłem tam z Disparem... i ma rację... nie Ty zmieniasz kolory, tylko obsługa kamery się kłania. Kolory malowideł, aż biją po oczach, więc nie wiem, o co Ci kaman?! :-(((... Monastyr jes zaiste "cudeńkiem", ale niestety nie w tej galerii... foty "przepalone", a i nieostre... sorki, ale musiałem.
Ogólne BTW: wypowiadam "wojnę" wszystkim "galeriankom" (taki zwrot dotyczący jakości, a nie osób!!!)... będę nękał wszystkich, którzy jakością fot i opisu tematu zaniżają jakość forum OŚ!!! Nie baczę na konsekwencje, bo już mnie nosi ewidentne "zabijanie" OŚ. Jako, że na ocenach i chęci zabłyśnięcia np. w galerii tygodnia "wogle" mi nie zależy... to stać mnie na to :-)))))))))))... Wasz złośliwiec - DISPAR13 ... wrrrrrrrr!!!...
pzdr

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 23.10.2011 18:55

Cudeńko :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 23.10.2011 18:09

Miła Wielkopolanko wiem, że to nie twoja wina a automatycznego balansu bieli, który powoduje, że więcej jest niebieskiego odcienia. Czy jak zamkniesz oczy i przypomnisz sobie kolory w naturze, to nie masz wątpliwości co do prawdziwości Twoich fotek? Proponuje dostosowywać balans bieli do warunków lub korekcję w późniejszej obróbce. I Jeszcze trochę więcej kontrastu. Powodzenia. Pozdrawiam.

irolek użytkownik irolek(wpisów:1009) dodano 23.10.2011 17:51

Bardzo ladne malowidla.
Ciekawa galeria.
POZDRAWIAM

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 23.10.2011 17:42

mocar, ankim, skuza, mfoto, grace, watcher i paweller dziękuję serdecznie za wizytę, komentarze i oceny. Pozdrawiam serdecznie z Poznania:)))

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 23.10.2011 17:38

Dispar nie rozumiem Twojego komentarza? ja byłam nie cały miesiąc temu i zdjęcia są prawdzwe bo ja nie umiem zmieniać kolorów! Pozdrawiam:)))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 23.10.2011 16:43

Niestety, galeria nie jest prawdziwa. Malowidła są całkiem inne. Byłem rok temu i wątpię aby przez ten czas tak wyblakły.
A sam monastyr naprawdę ciekawy.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 23.10.2011 16:27

Ciekawe spojrzenie na Monastyr, podoba mi się. Pozdrawiam.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 23.10.2011 13:53

Jest tam na co popatrzec , zwlaszcza malowidla scienne robia wrazenie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 23.10.2011 10:33

Monastyr robi wrazenie, rzeczywiscie godzien zauwazenia, utrwalenia i popularyzacji. Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 23.10.2011 08:31

Ciekawe miejsce i fajnie udało Ci się je pokazać. Aż szkoda, że nie mogłaś sfotografować wnętrz bo pewnie są równie piękne i bogate. Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 22.10.2011 23:36

Perla wśród bułgarskich klasztorów,dlatego fotek z tego miejsca nigdy nie za wiele:)))Pozdrawiam:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 22.10.2011 23:25

Świątynia jest niesamowita, freski są wręcz bajeczne.
Nie widziałam osobiście tego miejsca, ale z chęcią obejrzałam kolejną galerię je prezentującą.
Pozdrawiam serdecznie:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 22.10.2011 22:54

Dzięki za tą ciekawą galerię i piękno które tu zaprezentowałaś, fascynujący obiekt i zapewne godny UNESCO.

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!