m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Widać ją z daleka  na szczycie górki o 387 m. n.p.m. Jej lśniące złocone kopuły już za 20 km służą drogowskazem zdrożonym pątnikom Ławrą ( z greckiego: ulica, przejście ) w dawnych czasach w prawosławiu nazywano długi rząd oddzielonych od siebie celi, osiedle zakonników, mające wspólnego zwierzchnika. Później nazywano tak najważniejsze monastery. Na teren ławry wchodzi się w specjalnych strojach przez Święte Wrota Sobór Uśpieński jest tak wielki, że oglądać go w całości należy z daleka i ma 56 m wysokości. Świętość Ławry to ikona Matki Boskiej Poczajowskiej - w oryginale znajduje się nad ikonostasem, oddzielającą część ołtarzową. Stromy wjazd przez wąskie Święte wrota prowadzi na dziedziniec klasztoru, którego 16 cerkwi, kaplice, kopuły, wieże, dzwonnica, wybudowane w różnych czasach i stylach tworzą niepowtarzalny wprost zespół architektoniczny.
Ławra należy do metropolii Kijowskiej, nominalnie podporządkowanej Moskiewskiemu patriarchatowi. Sobór Św. Trójcy zbudowano w latach 1906 - 1912 według projektu A. Szczusiewa, w duchu rosyjskiej moderny.

Drogowskaz dla pątników Zaprojektowana przez wołyńskiego architekta Rastruchanowa w stylu późnego klasycyzmu wzniesiona w 1861 - 1871r.  65 metrowa Dzwonnica Widoki na Poczajów sprzed Soboru Św. Trójcy Pałac archimandryty powstał w stylu klasycystycznym w 1825 r. Ołtarz Polowy
Przy soborze Św. Trójcy wchodzimy do wnętrza Soboru Św. Trójcy Wąskie okienka w soborze stwarzają we wnętrzu atmosferę półmroku i tajemniczości Pośrodku świątyni zwraca uwagę olbrzymi żyrandol, tzw. panikadzidło wykonane z jednolitego pasa brązu Wejście  do soboru Świętej Trójcy Oprócz tych najważniejszych świątyń na terenie Ławry jest wiele różnych zabudowań: cerkiewek, kapliczek, altan, uzupełniających zespół świątyni prawosławnej.
Kaplica milenijna Ołtarz polowy i  Święte Wrota Jedna z wielu cerkiewek zespołu Dzwonnica z  11,25 tonowym oraz 20 mniejszymi dzwonami obok Soboru Św. Trójcy Piękne malowidła sklepienia Soboru Uśpieńskiego Główna kopuła soboru z cudnym żyrandolem.
Kazalnica z fragmentem głównego ołtarza Boczne ołtarze ściany soboru okazałe wnętrze Uśpieńskiego Soboru żyrandol i obrazy na kolumnach Uśpieński Sobór - główny ołtarz.
Boczny ołtarz Cerkiew Świętego Jowa W cerkwi ściany zdobią malowidła świętych ruskich ….. a sufity przedstawiają …. …. ostatnie dni …. …. ziemskiego żywota Chrystusa.
Cerkiew Pieczarna stanowi fundament soboru boki łuków z malowidłem Chrystusa…. …. i wielebnego Jowa. jeden z pomniejszych ołtarzyków Cerkwi Pieczarnej Malowidła ścienne i sufitowe. Malowidło nad łukiem Cerkwi Pieczarnej
…. i sufitowe z Chrystusem. Pozłacana kopuła 65m dzwonnicy Car Mikołaj I, który nawet w kamieniu potrafił dostrzec ukryty duch niepokorny, nazwał Sobór Uśpieński dziełem zuchwałej architektury Wychodząc z Poczajowskiej Ławry przechodzimy Święte Wrota. …. mijając po lewej Sobór Św. Trójcy…. …podziwiamy boczną fasadę Uśpieńskiego Soboru. Pozdrawiamy i zapraszamy do kolejnych galerii.

najbliższe galerie:

 
Poczajów święte miejsce prawosławia
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
PODOLE
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Poczajów-Ławra
1pix użytkownik piotr54 odległość 3 km 1pix
Podkamień - dominikańska twierdza
1pix użytkownik kabaczek odległość 14 km 1pix
Kresy. Krzemieniec
1pix użytkownik halszka odległość 18 km 1pix
Krzemieniec Wołyńskie Ateny
1pix użytkownik kabaczek odległość 18 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.10.2011 21:47

Ciekawe miejsce i niesamowite wnętrza. Zdjęcie 24 - ekstra! Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.10.2011 21:05

Ławra kojarzy mi się zawsze z Kijowem,bo tylko ta widziałam,ta Waza tez mi się bardzo podoba ,może nawet ładniejsza jak ta w Kijowie:)))Pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 26.10.2011 13:41

Interesujące i ciekawe,pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 26.10.2011 03:03

takie wnetrza nie pozostawiaja czlowieka obojetnym... zasiedzialam sie pod kopula...przygladalam scianom, pieknie pokazaliscie to miejsce, sobor godny polecenia i obejrzenia. serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 25.10.2011 18:51

To jest coś co lubię najbardziej. Wnętrza są urzekające.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 25.10.2011 18:42

Wnętrze Soboru Uśpieńskiego cudowne. Cerkwie również piękne.
Ogólnie cały kompleks jest bardzo interesujący. Prawdziwa gratka dla miłośników architektury cerkiewnej.
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!