m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Wycieczkę po mieście rozpoczynamy wchodząc przez bramę Porta Nova w ruchliwą Rua do Souto. Ulica Rua do Souto jest centrum handlowym miasta, znajduje się tu mnóstwo sklepów i sklepików. Na całej długości udekorowana jest girlandami. Dekoracje są w biało - niebieskich kolorach, czyli w barwach flagi miasta, licznie przyozdobione emblematami herbu Bragi. Po prawej stronie ulicy mijamy  wejście do obszernego kompleksu katedry, składającego się z kościoła, klasztoru oraz licznych kaplic. Po lewej stronie dziedziniec dawnego pałacu biskupiego z fontanną z XVII w. Ozdobne zwieńczenie jednej z kamienic przy głównym placu miasta.
Centralny punkt miasta - Plac Republiki - z barokową fontanną Pelikana. Fontanna jest miejscem przyjemnego orzeźwienia w ten letni, ciepły dzień. Panuje tu atmosfera świątecznego pikniku. Jesteśmy tu w dzień Św. Jana 24 czerwca, hucznie obchodzonego w Bradze. Miasto jest 'totalnie' przystrojone, święto jest pretekstem do licznych tańców, zabaw, pochodów. j.w.
Katedra w Bradze (Se) ufundowana została w 1070 r. na miejscu mauretańskiego meczetu po odbiciu miasta Maurom przez chrześcijan. Oryginalnie romański obiekt obecnie zawiera także gotyckie, renesansowe i barokowe elementy. Krużganek katedry. Dziedziniec z portalem południowym (pierwotna romańska konstrukcja). Wejście przez portal główny. Wnętrze zostało przebudowane w XVIII w. Pozłacany wystrój typowy dla barokowego przepychu.
I surowa architektura nawy. Ściany kaplicy św.Gerarda pokryte niebieskimi azulejos -  charakterystycznymi elementami portugalskiej architektury - ze scenami z życia świętego. W surowych murach katedry, w nawie bocznej zaskoczył nas taki widok i zapach ogromnej ilości świeżych kwiatów... ... to przyozdobione z wielką starannością figury świętych na specjalnych platformach. W dniu św. Jana odbywa się w Bradze wielka procesja. Dowiedzieliśmy się o tej procesji dopiero na miejscu, więc pobyt w mieście postanowiliśmy przedłużyć do wieczora, by być jej świadkiem. Te same figury świętych niesione były później na swych ramionach przez mężczyzn w różnym wieku, odświętnie ubranych, wypełniając tym samym wielowiekową tradycję religijną miasta.
Zatrważająca figura św. Bartłomieja obdartego ze skóry przywołała wspomnienie, jeszcze bardziej realistycznej w swej wymowie, słynnej figury tego świętego w katedrze mediolańskiej. Dziedziniec południowy. Romański portal. Wejście do katedry przez dziedziniec północny zwrócony przodem do trzech gotyckich kaplic i krużganka. Współczesna płaskorzeźba przedstawiająca dzieje miasta. :)
Kamieniczki w jednej z bocznych uliczek od centrum miasta. Braga jest centrum religijnym Portugalii, znana z ogromnej liczby kościołów.
Wesołe dekoracje nad jedną z bocznych uliczek. Przy Placu Republiki. Na głównym placu miasta znajdują się urocze kawiarenki, restauracje i  fast-foody dla turystów. ...i piękne zieleńce :) Czerwiec zeszłego roku dla miłośników piłki nożnej był świętem mistrzostw świata:)
Braga jest również miejscem znanego klubu piłkarskiego SC Braga [znany skoro w 2011 roku w 1/16 finału Ligi Europy UEFA wyeliminował polską drużynę Lech Poznań:( ]

najbliższe galerie:

 
Braga i Bom Jesus (Portugalia)
1pix użytkownik romario odległość 1 km 1pix
Braga - miasto fontann i kościołów
1pix użytkownik nola76 odległość 2 km 1pix
 PORTUGAL-BRAGA-Semana Santa
1pix użytkownik kordula157 odległość 2 km 1pix
Braga - Schody Pięciu Zmysłów
1pix użytkownik travelan odległość 4 km 1pix
Braga
1pix użytkownik jotwu odległość 4 km 1pix
O esplendor de Portugal - Bom Jesus do Monte
1pix użytkownik achernar-51 odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 14.11.2011 14:03

Mieczysaw cieszę się, że przyjemnie się oglądało, i że wspólnie lubimy niespodzianki:)) pozdrawiam:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 10.11.2011 18:12

Sympatyczna galeria i przyjemnie mi się oglądało. Przy okazji takich podróży, każda niespodzianka cieszy. Ostatnio też mi się trafiła niespodziewana gratka. Pozdrawiam serdecznie

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 10.11.2011 14:31

Miło że przywołałam fajne wspomnienia z tego miejsca Nola76:)
Skuza zgodzę się z Tobą, że fiestowanie w Hiszpanii czy Portugalii jest super:)
Pozdrówka

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 10.11.2011 08:55

Byłaś w odpowiednim momencie ,w ciekawym miejscu,mam porównanie z Hiszpania,trafiłam tam na podobne święto już nie jeden raz, atmosfery tam panującej nie da się opisać,to trzeba widzieć.:)))Pozdrawiam:))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6845) dodano 09.11.2011 23:40

Fajnie było powspominać pobyt w tym portugalskim mieście:) nie ma co, trafiliście na idealny moment:) ja w marcu nie miałam tak pięknie i kolorowo:)
pozdrawiam:)

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 09.11.2011 21:19

Do Portugalii koniecznie muszę wrócić, poznałam tylko trochę północy, a całe południe ciągle czeka:) pozdrawiam Magdar:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 09.11.2011 20:38

Po tegorocznych wakacjach w Algarve zakochałam się w Portugalii a dokładnie we wschodniej części Algarve i chętnie poznałam dziś północ tego kraju .Pozdrawiam:)

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 09.11.2011 20:18

Rzeczywiście ostatni tydzień czerwca na Porto czy Bragę to niezły moment. Trafiłam w dziesiątkę, nie wiedząc nawet o tych uroczystościach, bo bilety rezerwowałam ze 3-4 miesiące wcześniej. Będzie jeszcze trochę zdjęć z procesji, ale przede wszystkim z kościoła na wzgórzu za miastem.
Dzięki Surykatko i Anikm za zainteresowanie:) Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 09.11.2011 20:02

Trafiliście tam w odpowiednim momencie, akurat na święto.
Tylko czy będą jakieś zdjęcia z procesji, tańców, zabaw i pochodów?
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 09.11.2011 18:39

Miasto pięknych kościołów , przynajmniej z zewnątrz :-) pozdrawiam :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!