m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Piąta rano, D. za sterem, nocna wachta daje znać o sobie...małe zmęczenie, ale...cel tuż, tuż.. Wszyscy smacznie jeszcze śpią... A przede nami pojawia się Mundal... PIĘKNO w całej okazałości...nie możemy nadziwić się temu co widzimy... Wszystko skrupulatnie odnotowane... Kurs OK :-) Jesteśmy w tej malutkiej miejscowości ...wiosce...
Panuje tutaj niesamowita cisza, żywej duszy nie ujrzysz... ...nawet psy nie szczekają ... postanowiliśmy pospacerować  zanim wszystko zacznie żyć rytmem dnia codziennego... To było niesamowite przeżycie... Mówi się, że osada nie byłaby niczym specjalnym, gdyby nie fakt, że znajduje się tam 12 antykwariatów z kilkoma tysiącami książek...może ? Przy ulicy znajduje się zabytkowy hotel.Ceny od 589 PLN za pokój ze śniadaniem...  oraz kościółek z cmentarzem.
Jakże inny od naszych. W kościółku chronologicznie umieszczane są portrety Pastorów, obecnie funkcję pełni Kobieta :-) Witajcie w Mundal ! Jest to jedno z nielicznych w Europie miasteczek-antykwariatów.  Miejsce to jest absolutnie fantastyczne! Wzdłuż jednej jedynej ulicy ciągnie się szereg antykwariatów (usytuowanych w tak abstrakcyjnych miejscach jak kurnik, czy obórka), wiat przystankowych zamienionych na regały z książkami.
 Wszystko zachowane w klimacie poprzedniej epoki. Antykwariaty, podzielone na działy (geografia, historia, literatura młodzieżowa itd.) są bezobsługowe.  To znaczy - wchodzisz, wybierasz książki i idziesz za nie zapłacić do antykwariatu na końcu ulicy. Podobnie sprawa ma się z zakupem kawy czy słodyczy w miejscowej kawiarence-antykwariacie (znajdują się tam w głównej mierze książki kucharskie. Kawiarenka jest również bezobsługowa, więc za napoje i przekąski płaci się w biurze informacji turystycznej po drugiej stronie ulicy. Brzmi egzotycznie prawda?
Miasteczko otwarte jest od początku maja do końca września. Wydane w wielu językach książki można kupić w nader okazyjnych cenach. Często obowiązuje stała opłata - np. 10 NOK za sztukę. Nie brakuje rarytasów, a nawet białych kruków. Od wiosny do jesieni w Mundal nieustannie dzieje się coś ciekawego. W dniach 17-19 września odbył się tu festiwal książki kryminalnej. Przyciągnął  wielu turystów, gdyż Norwegowie, podobnie jak ich skandynawscy sąsiedzi, przepadają za kryminalną literaturą.

 Mieszka tu zaledwie kilkaset osób... Faktycznie, na ulicy rzadko można było kogoś spotkać... ...lecz te kilkanaście olbrzymich antykwariatów,  przyciągają miłośników książek z całej Europy.
Oprócz książek Mundal słynie z cudownych widoków... W regionie Sognefjordu w kilku miejscach można podziwiać majestatyczne wodospady, spadające kaskadowo po zboczach gór. Nie mogliśmy się napatrzeć... W szczególny sposób je zapamiętamy... Czas ruszać dalej...ahoj przygodo ! Zamknięta książka jest niema; przemówi tylko wtedy, gdy zostanie otwarta. A użyty w niej język będzie językiem tego, kto się nad nią pochyla, zabarwionym jego oczekiwaniami, pragnieniami, dążeniami, obsesjami, jego gwałtownością, jego kłopotami.

najbliższe galerie:

 
Norwegia - Droga Trolli
1pix użytkownik kryjan odległość 18 km 1pix
Lodowce,wodospady,fiordy.
1pix użytkownik jotwu odległość 18 km 1pix
Norwegia - Lodowiec Jostedalsbreen
1pix użytkownik omektron odległość 28 km 1pix
Norwegia.  Wodospad Kleivafossen i szlak ku Briksdalsbreen
1pix użytkownik jurasek odległość 28 km 1pix
Norwegia.  Lodowiec Jostedalsbreen - Briksdalsbreen
1pix użytkownik jurasek odległość 28 km 1pix
Norwegia-Sognefjord-Hellesylt
1pix użytkownik tereza odległość 29 km 1pix

komentarze do galerii (29):

 
marzanna użytkownik marzanna(wpisów:41) dodano 12.07.2012 19:32

Cudne miejsca, rześkie poranne powietrze, mleczne mgły, kolorowe domki....i te urokliwe książkowe regały. Pysznie..:)
Pozdrawiam.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 08.12.2011 20:22

Maju, dziękjemy za odwiedziny :-)
Pozdrawiamy serdecznie :-)
D&B

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 07.12.2011 22:12

Dotarłam tu troszkę po czasie, ale jestem zachwycona galerią i Norwegią. Aż się wierzyć nie chce, że uczciwość i brak wandalizmu funkcjonują tu jako zwykła codzienność. Pozdrawiam serdecznie.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 05.11.2011 19:43

Carmel...skoro brakuje Tobie czasu na czytanie książek, nadrobisz wszystko jadąc do Mundal, tam i czasu i książek nie brakuje :-))))
Skuza...Norwegowie to też naród waleczny, najdobitniejszym tego przykładem jest Gudvangen, gdzie do tej pory można spotkać Wikingów :-)
Annuus80, i to bardzo :-)

Dziewczyny serdecznie DZIĘKUJEMY za odwiedzinki, pozdrawiamy :-)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 02.11.2011 21:46

Bajecznie tam:)
Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 01.11.2011 12:23

Obejrzałam z zainteresowaniem Wasza relacje,miejscowość niesamowita,na pewno tam zajrzę przy następnej wizycie w Norwegii.D-B,luzu to nam brakuje,co widać na naszym portalu,ale my Polacy już tacy jesteśmy...waleczni od zarania:)Forma sprzedaży jaka spotyka się w krajach skandynawskich,a również na zachodzie Europy,w Polsce raczej nigdy nie zaistnieje....nie ma takiej tradycji,ze o uczciwości rodaków nie wspomnę:)))Pozdrawiam serdecznie i oczekuje następnych relacji:)))

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 31.10.2011 21:03

Miejsce w sam raz dla mnie ;) uwielbiam książki...choć nie mogę oprzeć się wrażeniu , że na czytanie mam coraz mniej czasu. Miejsce niezwykłe i egzotyczne...mogłabym napisać...wymarzone , by było gdzieś w pobliżu.Krajobrazy piękne...surowa natura w całej krasie.Nie byłam w Norwegii. Oglądając galerie na OŚ nabieram ochoty na wyjazd.
Andred... w krajach północnych ucinano kiedyś ręce za kradzież , to trochę inna mentalność wypracowana przez pokolenia...
Pozdrawiam :)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 31.10.2011 18:51

Andred...my chyba też..stoicki spokój...brak jakiekolwiek pośpiechu....byliśmy tam raptem tydzień po tragedii jaka nawiedziła Norwegię...wiadomo o czym piszemy...ZERO psychozy...kontrola na lotnisku ...lakoniczna...ogromne zaufanie mimo wszystko...bardzo pozytywnie odebraliśmy tam pobyt...czuliśmy się tam niesamowicie...wydaje nam się Andred , że nam brakuje tego ...LUZU...
Dziękujemy szczególnie Tobie, gdyż byleś tam i potwierdzasz tą\ę spontaniczność...
Pozdrawiamy serdecznie :-)))

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 31.10.2011 18:29

Taka forma sprzedaży chyba możliwa jest tylko w krajach północy. Mnie to zaskoczyło na Wyspach Owczych i na Islandii. W kilku schroniskach na wyposażeniu wspólnej kuchni były słodkie batony (wszechobecne na Islandii nasze PrincePolo), cukier, herbata, kawa. Można to było kupować, tylko nie było żadnej sprzedawczyni. Obok stała skarbonka i kartka z wypisanymi cenami.

Na Wyspach Owczych w świetlicy hostelu leżały wyroby z wełny typu rękawiczki, czapki, blezerki, itp., a obok cennik i miejsce gdzie można zostawić pieniądze.

W Danii umówiliśmy się przez telefon na nocleg (zadzwoniliśmy późną porą) z właścicielem posesji, . Człowiek w życiu nie widział nas na oczy, a mimo to powiedział żebyśmy pojechali do jego posiadłości, rozgościli się (wszystko było pootwierane), przenocowali a on przyjedzie rano to się rozliczymy. Faktycznie rano przyjechał ale to my musielismy go szukać zeby zapłacić a nie On nas.

Co za zwyczaje, chyba tego nie zrozumiem ;-)

D-B, bardzo fajna galeria, piękne zdjęcia, ciekawe informacje i komentarz.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 31.10.2011 18:15

Agra...Jesteś nie do podrobienia ;-)
Dziękujemy i oczywiście pozdrawiamy :-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 31.10.2011 18:13

Grace...miło Cię gościć...jak czas pozwoli pewno jeszcze coś przedstawimy...może Bergen...bramę do fiordów...
Pozdrawiamy :-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 31.10.2011 18:11

Agniesha...faktycznie dalej w tej odnodze popłynąć się nie da...byliśmy naprawdę w bajecznej scenerii, w bajecznym miejscu ...
Dziękujemy i pozdrawiamy :-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 31.10.2011 18:03

Anikm...wymienione...dziękujemy za komentarz i spostrzegawczość :-)
Pozdrawiamy :-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 31.10.2011 18:02

Raul, nawet nie wiesz jak wielkim...zwłaszcza dla D.
Choroba morska...sztorm na Morzu Norweskim w czasie pełnienia wachty o północy... D. dała jednak radę, mimo... iż żołądek buntował się niemiłosiernie...co cię nie zabije to cię wzmocni - hi,hi...
Egzotycznie i tyle ;-)
Dziękujemy za komentarz ...i jak zwykle pozdrawiamy serdecznie :-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 31.10.2011 17:57

Nola...niestety...trudno nie zgodzić się z tym, co napisałaś...
Dziękujemy i pozdrawiamy :-)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1321) dodano 31.10.2011 08:58

Ta podróż jest na pewno Waszym spełnieniem - surowość Norwegii sprzyja pewnej refleksyjności która przebijała poprzedniej Waszej twórczości . Jesteście wspaniałymi obserwatorami . Jestem w tej galerii już trzeci raz -za dwoma poprzednimi nie mogłem napisać żadnego słowa komentarza -delektowałem się tą galerią - a jeszcze te książki ( zbieg okoliczności ) ale Wy mi zawsze kojarzyć z nimi .Do dziś wracam do " kultowej " galerii Obieżyświata " Mały książę ". Dziękuję za tą galerie -pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 31.10.2011 00:16

z milosci do ksiazek- 10 i z milosci do Norwegii -10 to chyba razem powinno byc 20:)), a ze Was dwoje to nadal tylko 10 - ciekawy ciag dalszy Waszej wyprawy, serdecznie pozdrawiam

agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 30.10.2011 21:40

zazdroszcze wyprawy i doplyniecia do tak przyjemnego zakatka. fajnie ze sa takie miejsca na naszym globie, gdzie czas plynie inaczej, a widoki ciesza oko i pozwalaja odpoczac mentalnie, psychicznie. cos dla mnie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.10.2011 21:15

Zapomniałam napisać że 6 i 34 jest tym samym zdjęciem.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.10.2011 21:14

Fantastyczne miasteczko. Piękne krajobrazy i ta miłość do książek, którą podzielam.
Bardzo podoba mi się to niesamowite miejsce.
Pozdrawiam serdecznie:)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 30.10.2011 20:33

Ten rejs był z pewnością bardzo ciekawym doświadczeniem. Norwegia zwiedzana z tej perspektywy ma o wiele więcej do zaoferowania.
Tradycja antykwaryczna bardzo ciekawa, nudzić się tam nie można. Forma sprzedaży faktycznie w naszych realiach wydaje się bardzo "egzotyczna" :)
Bardzo fajnie.
Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 30.10.2011 19:38

Bardzo fajna galeria:) Piękne miejsce, cudowne krajobrazy i do tego bardzo ciekawe:) U nas raczej niemożliwe, aby sobie stały regały z książkami (do tego w tak osobliwych miejscach jak wiata przystankowa przykładowo) i ludzie by szli grzecznie za nie płacić do kasy... niestety...
pozdrawiam:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 30.10.2011 19:16

Olazim, dziękujemy za poetycki komentarz :-)
Pozdrawiamy :-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 30.10.2011 19:15

Dispar, bardzo sympatyczna...oboje jesteśmy molami książkowymi, więc sam rozumiesz... ;-))))
Dziękujemy i pozdrawiamy również :-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 30.10.2011 19:14

Walizko, historia chyba nie jest długa...miejscowość ta przez wieki żyła w odizolowaniu...żyła książkami, które były oknem na świat i bardzo dobrze :-)
Wszystko zmieniło się w 1986 r. w związku z otwarciem tuneli pod lodowcem i dzisiaj położenie osady, między jęzorami lodowca a zielonymi zboczami fiordu, jest jej największym atutem. W uroczystym otwarciu uczestniczył wiceprezydent USA Walter F. Mondale, którego rodzina wywodzi się właśnie z Mundal. Uznano, że skoro tyle lat książki były łącznikiem niech tradycji stanie się zadość :-)
Dziękujemy za wizytę, pozdrawiamy :-)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 30.10.2011 18:24

Piekne miejsce,ciekawe foty-książki,cudeńka które zostają i przedłużają nasze życie"'cudowni przyjaciele"-pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 30.10.2011 18:19

Tak sympatyczna miejscowość w takich okolicznościach przyrody musi się podobać.
Pocieszające, jeszcze gdzieś na świecie ludzie czytają książki.
Pozdrawiam.

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 30.10.2011 18:18

Zapomniałam zapytać, a ciekawi mnie skąd te antykwariaty w maleńkim miasteczku? Skąd ta tradycja?

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 30.10.2011 18:17

Niezwykłe krajobrazy. Wyjątkowo podobają mi się te mroczne zdjęcia, a w połączeniu z informacją o upodobaniu Skandynawów do powieści kryminalnych nastrój robi się co najmniej tajemniczy;) Prócz krajobrazów zdjęcie nr 14 ma fajny smaczek:) Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!