m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Naszą wycieczkę zaczynamy w okolicy Jeleniej Góry od Pałacu Wojanów. Obiekt został pięknie odrestaurowany, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz a obecnie pełni funkcję hotelu - www.palac-wojanow.pl Na drugi dzień mogliśmy zająć się właściwym celem wycieczki. Przemieszczając się do Karpacza zrobiliśmy chwilę przerwy w Mysłakowicach. Miejscowy kościół szczyci się dwoma podtrzymującymi przedsionek kolumnami pochodzącymi z wykopalisk w Pompejach (na zdjęciu). Następnie dojechaliśmy do Karpacza gdzie zatrzymaliśmy się w pensjonacie Karnat, który w tym miejscu chciałbym polecić. Przystępne ceny i bardzo rodzinna atmosfera www.pensjonatkarnat.pl
Wejście na Śnieżkę rozpocząłem od mieszczącej się u podnóża Karkonoskiego Parku Narodowego świątyni Wang. Budynek pochodzi z Norwegii a zbudowany został bez użycia gwoździ. Kamienna wieża chroni świątynię przed wiatrem. Kościół pochodzi z XII wieku a obecnie mieści się tu parafia ewangelicko-augsburska. Przez szklane gomółki próbujemy zajrzeć do środka. Takich okienek jest tutaj ponad sto. Mały górski cmentarz przy kościele był wykorzystywany do 1949 roku. Natomiast od roku 2001 możliwe są pochówki w urnach.
Rzut okiem na panoramę z kościółka. Zwróćcie uwagę jak ustawiły się chmury. Zaraz za kościołem zaczyna się park. Należy wykupić bilet wstępu przed wejściem na jego teren. Taką drogą można dojść na sam szczyt. Pierwsze na szlaku schronisko Akademicka Strzecha
Od tej pory towarzyszy nam śnieg. Panorama Karpacza a na pierwszym planie domek obsługi wyciągu. Jeszcze raz oglądamy się na schronisko Akademicka Strzecha i dalej w drogę. Droga staje się oblodzona, przydają się kijki. Drobne niedogodności wynagradzają nam wspaniałe krajobrazy.
Lodowe impresje. Od tej pory widok Śnieżki będzie nam stale towarzyszył. Widoczny na zdjęciu szlak jest tym trudniejszym (czerwony). Nieco z boku biegnie tzw. Droga Jubileuszowa stosunkowo łatwa do pokonania. Widok na Dom Śląski z czerwonego szlaku. Niezłe widoczki.
Nie tylko ja je podziwiałem. Ludzi było po prostu zatrzęsienie. Widok na czeską stronę. W dali widać hotel Gołębiewski w Karpaczu. W końcu jesteśmy na górze. W budynku mieści się restauracja i obserwatorium meteorologiczne.
Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce została poświęcona 10 sierpnia 1681 i przez pewien czas pełniła również funkcje małego schroniska. Wnętrze kaplicy. Na szczycie znajduje się granica polsko-czeska. Śnieżka jest najwyższym szczytem Czech. Od strony czeskiej można wjechać wyciągiem. Z tej perspektywy budynek przypomina obcy statek kosmiczny.
Schodziliśmy łagodniejszą Drogą Jubileuszową. Krótki przystanek w Domu Śląskim na grzane wino, polecam :)
Dziękuję za wycieczkę.

najbliższe galerie:

 
Karkonosze w pigułce
1pix użytkownik babuch odległość 1 km 1pix
Karpacz
1pix użytkownik kriss92 odległość 1 km 1pix
Karpacz - Szklarska Poręba
1pix użytkownik marcin1980 odległość 2 km 1pix
Karkonosze - Skalny Stół
1pix użytkownik tomekk odległość 2 km 1pix
Karkonosze
1pix użytkownik marcin1980 odległość 2 km 1pix
Karpacz - Śnieżka
1pix użytkownik michald odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 01.11.2011 11:21

Ruch jak na Marszałkowskiej,jesienna aura wygoniła wszystkich z domu,a może pierwszy śnieg:)))Bardzo udana wyprawa:)Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.10.2011 14:19

Wprawdzie Karpacz znam tylko w letniej odsłonie ale miło przypomnieć sobie bardzo dobrze znane szlaki. Pozdrawiam :)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 30.10.2011 01:53

no i odbyłam podróż nostalgiczną, sentymentalną w strony niemal rodzinne, w każdym bądź razie dobrze prze zemnie wydreptane:)
dzięki

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!