m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Kostnica znajduje się w kaplicy rzymskokatolickiej pod wezwaniem Wszystkich Świętych na przedmieściach miasteczka Kutna Hora (około 70 km od Pragi). Dlatego w przed dzień uroczystości Wszystkich Świętych zapraszam do tego szczególnego miejsca. W czasach średniowiecza było to drugie co do wielkości miasto w Czechach, słynące z wydobycia srebra. Dziś jest to 20 tysięczne miasteczko. Do kaplicy czaszek, która jest jedną z największych atrakcji Kutnej Hory, łatwo trafić. Przy ulicach są oznakowania, drogę wskażą też miejscowi. Położona w peryferyjnej dzielnicy miasta - Sedlec, otoczona cmentarnymi nagrobkami i murem wygląda tak niepozornie, że przed wejściem do niej trudno sobie nawet wyobrazić, co kryje w środku. Tłumów turystów nie ma. - Może to i dobrze. W końcu tu są nieboszczycy i należy im się spokój -  Wchodzimy do środka. Stara brama która wprowadza nas w inny świat. Zaraz za progiem kaplicy, tuż nad wejściem do głównej sali wiszą girlandy z piszczeli. Na ścianach dekoracje z czaszek. Dalej jest jeszcze bardziej mroczno. W środku panuje półmrok, przy czterech ścianach usypane piramidy z kości.
Są ich dziesiątki tysięcy. W głębi na tle okna, w sąsiedztwie ludzkich monstrancji, Jezus wisi na krzyżu. Niemal wszystkie kości są osłonięte przed ciekawskimi turystami metalowymi siatkami. O wiele bliżej podejść można do lampionów na środku kaplicy, na szczycie których anioły trzymają w dłoniach ludzkie czaszki. Na zdj. Herb rodziny Schwarzenbergów ułozony z kości. To widok tak trudny do ogarnięcia umysłem, że zwiedzający kaplicę wpatrują się w eksponaty dobrych kilka minut. Ale największe wrażenie robi olbrzymi kostny żyrandol, widoczny na zdjęciu. Wykonany ze wszystkich elementów ludzkiego szkieletu, zwieńczony czaszkami służącymi za podstawki pod świece, wygląda jak dzieło szaleńca. Skąd to się tu wzięło? Jak jest historia tego miejsca? Władze parafii rzymskokatolickiej Sedlec Kutna Hora za początek tej osobliwej kaplicy przyjmują wyprawę w 1278 roku do Ziemi Świętej opata klasztoru Jędrzycha. Przywiózł on garść ziemi z Kalwarii, którą rozsypał na miejscowym cmentarzu. Od tej chwili miejsce to stało się niezwykle pożądanym i modnym do pochówków.
Cmentarz rozrastał się z roku na rok. Ciasno zrobiło się na nim ok. 1318 roku, kiedy to w Czechach wybuchła zaraza dżumy i w Sedlcu pogrzebano ok. 30 tys. ludzi. Kiedy sto lat później wybuchły wojny husyckie nie było już gdzie chować kolejnych zmarłych, w tym m.in. pomordowanych w 1421 roku 500 mnichów z klasztoru. - Zdecydowano więc racjonalnie, że trzeba wygrzebać z ziemi „starych” nieboszczyków, by zrobić miejsce nowym.Przeniesiono wówczas kości do kaplicy kościoła, a półślepy mnich ułożył je podobno w sześć piramid. Przeleżały tak blisko cztery wieki, do czasu kiedy Sedlec dostał się w ręce potężnego księcia Schwarzenberga z Orlika. W 1870 roku potomkowie arystokraty opłacili rzeźbiarza Franciszka Rinta, aby zrobił porządek z dziesiątkami tysięcy ludzkich kości. Mistrz pracował trzy lata i z zadania się wywiązał. Na początek odkaził i wybielił wapnem wszystkie „materiały”.
 W czterech rogach kaplicy poukładał ogromne stosy czaszek, z każdej kości ludzkiego szkieletu wykonał ogromny żyrandol, zrobił ogromne kielichy i wiele innych ozdób. Na koniec ułożył olbrzymi herb rodziny Schwarzenbergów ozdabiający kaplicę. Zużył do tego co najmniej 40 tys. kości, w tym pochodzących ze szkieletów niemowląt. Praca mistrza Rinta nie była w owym czasie czymś szczególnie osobliwym, aczkolwiek i wtedy już wyróżniała się w Europie. Od czasów baroku aż po XVIII wiek używano kości do dekoracji kaplic, kościołów. Kaplica w Kutnej Horze powstała w ostatnim momencie. Od XIX wieku zaczęto zakazywać takiego postępowania ze szczątkami… Kości osłonięto nie tylko z obawy przed ich rozkradaniem. Chodzi też o ich konserwacje.
Liczą sobie przecież 500 i więcej lat. Niestety, przemijanie dotyczy także i umarłych. Daje się zauważyć, że coraz więcej kości jest zniszczonych. Tu pojawia się problem: jak je konserwować, czym zastąpić elementy mocno zniszczone? 
Dziś, w XXI wieku mamy inny stosunek do śmierci i szczątków zmarłych. „Kaplica czaszek” w sezonie letnim otwarta jest codziennie od godz. 8 do godz. 18. Należy nabyć bilet wstępu.  Dla tych, którzy chcą mieć jakąś pamiątkę z ossuarium zorganizowano sklepik, gdzie oprócz wina mszalnego można kupić m.in. gipsowe czaszki naturalnej wielkości .
Do Kutnej Hory codziennie kursują pociągi z Pragi, przejazd trwa około 2 godz. Można też dojechać autobusem, czas podróży jest podobny. Będąc w Kutnej Horze warto odwiedzić,Stare Miasto z kościołem św. Barbary (jeden z najsłynniejszych kościołów w Czechach, jeden z najwspanialszych przykładów gotyckiej architektury w Europie)  Kościół klasztorny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec (połączenie gotyku z barokiem) zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc w Kutnej Horze warto odwiedzić gotycką katedrę św. Jakuba, najstarszą świątynię w mieście, kaplicę Bożego Ciała (z górnym tarasem z widokiem na okolicę), Hrádek (szlachecki zameczek z kaplicą św. Wacława), kamienną gotycką studnię (przypominającą wielką koronę lub miniaturę rzymskiego teatru), kamienny dom gotycki (z muzeum poświęconym życiu miasta) oraz morowy słup i kolegium jezuickie. Jeśli będziemy mieć więcej czasu warto zajrzeć do Dworu Włoskiego, w którym mieściła się mennica Wacława II, w której bito grosze pańskie. Jest także Muzeum Alchemii, Muzeum Srebra, klasztor Urszulanek oraz Muzeum Tytoniu. I to tyle. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
ZWIEDZAMY CZECHY - Kościół Wniebowzięcia NMP. Kutna Hora
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Kościół NMP, Kutna Hora cz. II
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY CZECHY - Kutná Hora
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix
Kutna Hora
1pix użytkownik czupur odległość 2 km 1pix
Katedra św. Barbary - Kutna Hora
1pix użytkownik ewka odległość 2 km 1pix
Kutna Hora
1pix użytkownik maryush odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
pedro1912 użytkownik pedro1912(wpisów:476) dodano 04.11.2011 16:38

ciekawe, ciekawe...
pozdr.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 03.11.2011 01:10

Bardzo interesująco pokazane i opisane.Byłam w tej kaplicy ,bardzo dawno temu,wyszłam z niej z mieszanymi uczuciami,długo jeszcze miałam obraz kaplicy przed oczami.Dopiero kilkanaście lat później,w Tunezji,obraz kaplicy został wymazany przez jeszcze bardziej drastyczny widok.W Sousse odkryliśmy francuski cmentarz na obrzeżach miasta,wprawdzie zamknięty na cztery spusty,tam jednak toczyło się życie.Zauważyli nas mieszkańcy cmentarza i za drobny datek wpuścili do środka.Powitały nas dzieci z patykami w reku na których końcach dyndały czaszki,zaprowdzily nas do najbardziej zniszczonej części cmentarza,gdzie w rozbitych amforach znajdowały się połamane szkielety.Na cmentarzu wszędzie leżały czaszki i kości,powyrzucane z trumien znajdujących się w licznych murowanych grobowcach,przypominających kaplice.W grobowcach mieszkały rodziny z małymi dziećmi,szczególnie duże grobowce, które mieściły 6-8 trumien były zamieszkałe,w mniejszych chowano owce i kury.Widok był tak wstrząsający,ze tam postanowiłam,po mnie zostaną tylko dym i prochy na tej ziemi.Smutny temat...ale to tez należy do życia.
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 03.11.2011 00:08

Niesamowite miejsce. Ciekawe bardzo. Chcę się i nie chce się jednocześnie na to patrzeć. Jak czytam Twój opis "z każdej kości ludzkiego szkieletu wykonał ogromny żyrandol, zrobił ogromne kielichy i wiele innych ozdób" to jakbym czytała o jakimś artyście rękodzieła...
pozdrawiam

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 02.11.2011 22:25

Niesamowita galeria. Żyrandol, kielichy, herb robią piorunujące wrażenie. Cała reszta też.
Pozdrawiam serdecznie:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9047) dodano 01.11.2011 10:07

O tu jest ta kościanka z Evory : http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=7357

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 01.11.2011 10:05

Napracowali się, żeby stworzyć tą kaplicę. Jednak nie przemawia do mnie na tyle, abym chętnie je odwiedziła. Galeria mimo to ciekawa. Pozdrawiam

pipol użytkownik pipol(wpisów:9047) dodano 01.11.2011 10:04

Cosik podobnego oglądałem w Evorze w Portugalii. Tam jednak nie było tak misternych układanki , tylko takie " klocki kostlego" jak na foto 32. Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.11.2011 09:43

Miał facet fantazję. Robi wrażenie choć nie jestem pewna czy miałabym ochotę zwiedzić to miejsce. Niesamowite jest. Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 31.10.2011 21:59

Niesamowite miejsce. Muszę zobaczyć to na własne oczy. Zapewne ciarki chodzą po plecach.
Pozdrawiam:)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 31.10.2011 21:13

Miejsce niezwykłe ...budzące ambiwalentne uczucia .Galeria świetna :)pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 31.10.2011 16:26

Bardzo ciekawa galeria.
Żyrandol na 9 szokujący. Naprawdę cała kaplica to sen szaleńca. Nasza Czermna to tylko bardzo skromna kuzynka.
Dobrze też przedstawione.
Pozdrawiam.

dzidka55 użytkownik dzidka55(wpisów:88) dodano 31.10.2011 15:42

Witaj Mocar,
Byłam ,widziałam i wdzięczna Ci jestem za stworzenie tej galerii.Nie dlatego,żeby przypomnieć mi,że jestem śmiertelna,ale zdjęcia moje wyblakły.Dziękuję i pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!