m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Paryż - Cmentarz Montmartre - jest dużo mniej znany i odwiedzany przez turystów od paryskiego Pere Lachaise jednak nie mniej piękny i godny odwiedzenia. Nekropolia położona jest u stóp wzgórza Montmartre, założona pod koniec XVIII w. Cmentarz w 1888 r. został przecięty mostem - wiaduktem, co sprawia dość nietypowe wrażenie. Najsłynniejszy polski grób znajduje się tutaj w kwaterze 7. To grób Juliusza Słowackiego, zmarłego w Paryżu 3 kwietnia 1849 r. a pochowanego w tym miejscu dwa dni później. Na pogrzebie było niewiele osób, nie przyszedł ani Mickiewicz, ani nikt znaczący z grona Wielkiej Emigracji. Był m.in. Cyprian Norwid. Twórczość Słowackiego została doceniona dopiero wiele lat później. 'Odkrył' ją na nowo Paryż młodopolski. Do I wojny światowej w rocznice śmierci Juliusza organizowano liczne spotkania, również tu, przy jego grobie. Idea sprowadzenia szczątków Słowackiego do kraju pojawiła się już pod koniec XIX w. jednak zrealizowana została dopiero w czerwcu 1927 r. za sprawą zaangażowania Józefa Piłsudskiego.
Na pomniku, co kruszy się coraz ciemniejszy, śpią insygnia, trzy książki z kamienia i lira, jeśli zajdziesz tu, pomyśl: nie wszystko umiera. Cmentarz jest rzadziej uczęszczany przez polskich turystów, a jest to nekropolia Wielkiej Emigracji, znajduje się tu nawet Aleja Polaków (po prawej stronie od wejścia). Cmentarz Montmartre - 'Wiernym Synom Ojczyzny 1830-1831' - zbiorowy grób członków Rządu Narodowego z powstania listopadowego. Na Cmentarzu Montmartre pochowani są m.in. Hector Berlioz, Dalida , Alexandre Dumas (syn), Léon Foucault, Jacques Offenbach, Stendhal, Émile Zola. Znaleźć też można takie perełki... Malta - Mdina - niewielki cmentarz położony niemal w centrum miasta, 'wciśnięty' pomiędzy zabudowane posesje.
Mdina - Malta jest najbardziej katolickim krajem w Europie, 98% mieszkańców podaje się za katolików, a niemal 53% jest praktykujących. Mdina - na cmentarzu zwraca uwagę fakt, że na wszystkich płytach nagrobnych widnieją zdjęcia zmarłych. Taki wizualny znak działa na naszą wyobraźnię, każdy zmarły staje się bardziej wyjątkowy, niepowtarzalny, posiadający własną historię. Hiszpania - Barcelona - jakże odmienny w charakterze cmentarz, przypominający raczej miasto z betonu... Barcelona - cmentarz znajduje się na wzgórzu Montjuic, niedaleko miasteczka olimpijskiego. Barcelona - trochę szary i smutny ten cmentarz. Kreta - malowniczy wąwóz Myli niedaleko miasta Rethymno.
Kreta - na zboczach wąwozu maleńki kościółek z cmentarzem. Kreta - Wąwóz Myli - cmentarz przykościelny zawiera ledwie kilkanaście grobów. Kreta - niedaleko Rethymno znajduje się miejscowość Agia Irini (Święta Irena) z klasztorem o tej samej nazwie. Klasztor położony jest na wzniesieniu, odcięty z jednej strony pionową skałą, z drugiej jest jednak dogodny dojazd samochodem. Agia Irini - klasztor można zwiedzić, zakonnice indywidualnie oprowadzą i udzielą informacji w jęz. angielskim. Na terenie klasztoru, w wykutej niszy skalnej znajduje się grób biskupa zmarłego kilka lat temu.
Kreta - Matala - to miejsce znane z pięknej plaży, imponującej formacji skalnej, hippisów i... romańskich grobowców. Matala - w skale otaczającej zatokę wyraźnie widać liczne zagłębienia, groty wydrążone w miękkim piaskowcu, są to pozostałości romańskiego cmentarzyska. Groty powstały w okresie neolitu, a w początkach naszej ery wykorzystywane przez Rzymian lub pierwszych chrześcijan jako katakumby, gdzie chowano zmarłych. Ten wielki klif podziurawiony licznymi grotami był celem wędrówek hippisów w końcu lat 60-tych ub. wieku. Hippisi przybywali tu z całej Europy (a także z Ameryki np. Bob Dylan) i zakładali swoje komuny żyjąc w myśl hasła 'Make love not war'... Obecnie dostęp do grot jest ograniczany, teren ogrodzony, nocą zaś skała podświetlana. W czerwcu br. odbył się tutaj festiwal muzyczny - zjazd wszystkich, którzy zamieszkiwali hippisowską komunę w latach 60-tych i 70-tych, wydano też album ze zdjęciami z tamtego okresu.
Dania - Jelling - miejsce ostatniego spoczynku króla Gorma, władcy duńskiego z X w. Kościół pochodzi z ok. 1100 r. i w nim prawdopodobnie złożono szczątki władcy, na polecenie syna Haralda Sinozębego, początkowo pochowane w kurhanie obok (to ten widoczny kopiec). Jelling - wokół kościoła bardziej współczesny cmentarzyk (groby z ostatnich 200 lat). Jelling - pięknie utrzymane i wypielęgnowane alejki i kwatery. W tle kurhan grzebalny króla Gorma. Bornholm - Nyker - jeden z rotundowych kościołów występujących na wyspie, Ny Kirke z XII w., otoczony niewielkim cmentarzem. Nyker - fragment przykościelnego cmentarza. Bornholm - Nexo - cmentarz przy kościele św. Mikołaja, niczym różany park.
Bornholm - Ostermarie - ruiny mariackiego kościoła z 1200 r., w których  znaleźć można stare nagrobki i 4 kamienie runiczne. Ostermarie - współczesny cmentarz. Szwecja - Ales Stenar - kamienny krąg z okresu Wikingów, uważny przez wielu za miejsce pochówku. Ales Stenar położone jest na trawiastym urwisku (37 m npm.) na wybrzeżu Bałtyku, za rybacką wsią Kaseberga, w Skanii (płd. Szwecja) Kamienny krąg składa się z kilkudziesięciu głazów ułożonych w kształcie statku. Istnieje legenda mówiąca, że jest to miejsce pochówku jednego z wodzów Wikingów wraz ze swoim statkiem ok. roku 1000. Ale istnieje też teoria, że jest to zbiorowy pomnik Wikingów, którzy zginęli w zamorskich wyprawach zdobywczych. W tym roku w badaniach archeologicznych mieli uczestniczyć tu polscy naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego, chcąc odkryć zagadkę tego tajemniczego miejsca.
Turcja - Myra - to nazwa starożytnego miasta, obecnie Demre (lub Kale) - znajdują się tu imponujące grobowce skalne pochodzące z V-IV w. pne. Myra - grobowce licyjskie wykute są w skale na kształt domostw lub świątyń. Bogato zdobione płaskorzeźbami (reliefami) oraz inskrypcjami. Turcja - Termessos - to starożytne miasto położone pośród niedostępnych niegdyś gór na wys. 1050 m npm. Znajduje się tu wiele grobowców, a najbardziej znany to grobowiec Alketasa. Termessos - grobowiec Alketasa zdobią ciekawe reliefy, jeden z nich przedstawia zbrojnego jeźdźca. Turcja - Alanya - wokół meczetu na Wzgórzu Zamkowym znaleźć można groby muzułmańskie. Turcja - Zatoka Olimpos - wśród ruin starożytnego miasta założonego przez Licyjczyków w II w. pne. są dobrze zachowane grobowce z sarkofagami, na których widać płaskorzeźby.

najbliższe galerie:

 
PARYŻ Z WIEŻY EIFFLA [2011]
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Paryż 2014
1pix użytkownik blackcat84 odległość 1 km 1pix
FRANCJA Paryż 2
1pix użytkownik paweller75 odległość 1 km 1pix
Paryż
1pix użytkownik biazol odległość 1 km 1pix
Paryż z wieży Eiffla.
1pix użytkownik raul odległość 1 km 1pix
Paryż - Uroki stolicy świata II
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 07.11.2011 14:52

Ten żelazny most nad nagrobkami robi faktycznie niemiłe wrażenie. Ale cmentarz jako całość - choć kiedyś na dalekich peryferiach, teraz wciśnięty w zabudowę miasta - robi przyjemne wrażenie, jak dla mnie. Może przez sentyment do podróży sprzed wielu, wielu lat...
Pozdrawiam mgfoto:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 06.11.2011 12:23

Wiadukt nad cmentarzem wygląda dziwnie ale pomysł na galerię ciekawy. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 05.11.2011 11:53

Travelan i jak się okazało wszystkie ich spory były niepotrzebne, bowiem naród oddał im równy hołd:)

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 05.11.2011 11:45

anikm, dzięki również:) Co do naszych dwóch wielkich 'rządców dusz' znane są ich animozje, a w końcu i tak spoczęli wspólnie obok siebie, i słusznie;)
pozdrawiam.

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 05.11.2011 11:36

Dzięki nola76 za odwiedziny, widzę że mamy wspólne wspomnienia, zgadzam się że Mdina ma duży plusik za całokształt. Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.11.2011 22:19

Bardzo ciekawy przegląd cmentarzy.
Jak widać miejsca spoczynku mogą się bardzo od siebie różnić.
Co do pogrzebu Słowackiego, to nie dziwi fakt że nie był na nim obecny Mickiewicz.
Obydwu dzielił światopogląd i potrafili to sobie stale okazywać. Nie przepadali za sobą (delikatnie to ujmując) i stale rywalizowali, prześcigając się w uszczypliwościach i ironizowaniu na temat konkurenta.
Pozdrawiam serdecznie:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 04.11.2011 19:12

Fajny pomysł na ciekawą galerię, zwłaszcza jak się widziało jedno czy dwa miejsca z tych przez Ciebie przedstawionych:) A mi się podobał cmentarz na Malcie, może dlatego, że tam byłam, a może dlatego, że jest taki mały, kameralny i nie jest taki bezoosobowy.
pozdrawiam:)

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 04.11.2011 17:27

A dla mnie?... hmm... chyba jestem ignorantką jakąś, bo nie mam pojęcia, co bym wolała;)) Jednym słowem szukam i szukam swego miejsca NA ziemi. A w końcu i tak wszyscy jesteśmy wędrowcami:) pozdrawiam serdecznie.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 04.11.2011 15:35

Pięknie ujęty temat - słowem i obrazem. Wspaniały pomysł na galerię. Dla mnie najpiękniejszym miejscem na wieczny spoczynek byłby malutki cmentarzyk w Grecji, taki w zgodzie z naturą......... pozdrawiam.

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 04.11.2011 14:04

Choć jestem na OS stosunkowo od niedawna, to jeszcze zrobiłam sobie dłuższą przerwę, nie pojawiając się tutaj przez parę miesięcy w tak miłym gronie pasjonatów podróży. Na usprawiedliwienie powiem: podróżowałam troszkę tu i tam. Mając ciągle zaległości w tworzeniu galerii z ostatnich lat czy z obecnego roku, przedstawiam takie małe zestawienie tematyczne. Zapraszam do oglądania i witam ponownie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!