m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Swój spacer po Rzeszowie zaczynamy od ulicy 3 Maja. Jest to główna ulica Śródmieścia, stanowi deptak i centrum handlowe.
Ekspozycja fotograficzna, sprawia że przechodnie zwalniają kroku zainteresowani. W Rzeszowie na 3 Maja spotykamy Tadeusza Nalepę, idącego dziarskim krokiem z gitarą  w naszą stronę... fajny pomnik:) Widok na ulicę 3 Maja i znajdujący się przy niej Kościół Św. Krzyża (wybudowany w latach 1644-1649). Dawniej kompleks budynków stanowił klasztorną całość. Obecnie budynek po prawej stronie od frontu zajmuje I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego, natomiast po lewej stanowi siedzibę Muzeum Okręgowego. Ekspozycja przed jednym z lokali w bocznej uliczce. Widok Rzeszowa z 1762 r. umieszczony na jednej z kamienic wykonany został z okazji 650-lecia miasta.
Barokowa dzwonnica z XVII w. stojąca przy kościele  parafialnym pw. św. Stanisława i św. Wojciecha. Ekspozycja przed kościołem.
Rzeszowski Rynek ma kształt nieregularnego czworoboku, otoczonego z trzech stron kamienicami. 
Pierwotnie zabudowę rynku stanowiły zapewne domy drewniane, lub częściowo murowane, które zostały doszczętnie strawione przez ogień w wielkim pożarze Rynku w 1842 r. Na Rynku znajduje się wejście do jednej z największych atrakcji Rzeszowa- Podziemnej Trasy Turystycznej. Trasa ma długość niemal 340 metrów i przebiega przejściami piwnic pod kamienicami i płytą Rynku. Jej głębokość wacha się między 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią ziemi. Piwnice powstały między XIV, a XVIII w.
Ja niestety byłam w Rzeszowie zbyt późno by móc zwiedzić tę atrakcję miasta.
Ratusz umieszczony jest w jednym z narożników Rynku. Powstał w końcu XVI w. Szczyt budynku ozdobiony jest zegarem i zwieńczony pozłacanym orłem. Podczas okupacji orzeł został zdjęty na rozkaz hitlerowskich władz, a zamontowano go ponownie jesienią 1944 r.
Latem Rynek dookoła pokrywają ogródki piwne, które moim zdaniem psują całkowicie widok. Mówiąc szczerze właściwie zasłaniają wszystko, nie sposób ogarnąć wzrokiem rynku, ani dojrzeć naprzeciwległych kamienic. Istna profanacja. Po przedarciu się przez ogródki piwne docieramy do centralnej części Rynku. Wznosi się tu Pomnik Tadeusza Kościuszki. Wzniesiony został w 1980 r. i jest repliką poprzednika postawionego tu w 1897 r., a zniszczonego przez hitlerowców w 1940 r. W lipcu 2001 r. na Rynku została przypadkowo odkryta studnia. Odkopano ją i odrestaurowano. Jej głębokość sięga ok.15 metrów, a średnica wynosi 2 metry. Drzwi jednej z kamienic na Rynku. Od Rynku odchodzi wiele uliczek. Kierujemy się jedną z nich w stronę dwóch rzeszowskich synagog, mieszczących się tuż obok siebie. Synagoga Nowomiejska wybudowana na przełomie XVII i XVIII w. Podczas wojny hitlerowcy zniszczyli wnętrze i urządzili w nim stajnię (w innym źródle znalazłam informację że magazyny wojskowe). W 1944 r. została podpalona i po wojnie stanowiła kompletną ruinę. W 1963 r. została odbudowana i mieszczą się w niej sale wystawowe Biura Wystaw Artystycznych. Po odbudowie zmieniona została forma architektoniczna budynku.
Synagoga Staromiejska zbudowana została w 1610 r. Na przestrzeni wieków kilkakrotnie trawiły ją pożary. Podczas II wojny światowej tak jak i stojąca obok Synagoga Nowomiejska została zdewastowana i podpalona.
Odbudowaną ją na siedzibę Wojewódzkiego Archiwum Państwowego, ale projekt nie został poparty badaniami historyczno-architektonicznymi i nie przypominał już dawnej synagogi. Także otoczenie synagogi, które stanowił kirkut odeszło do przeszłości.
Na ścianie budynku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Żydom zamordowanym podczas Holokaustu. Do obecnych czasów nie zachowało się nic z pierwotnego wyposażenia synagogi, a wnętrza nie są udostępnione dla zwiedzających. Naprzeciw Synagogi Staromiejskiej znajduje się budynek w którym mieści się Teatr Maska i Muzeum Dobranocek.
Teatr Maska jest jedynym profesjonalnym teatrem lalek na Podkarpaciu. Jego repertuar obejmuje głównie przedstawienia dla młodych widzów.
Muzeum Dobranocek prezentuje zbiory z kolekcji Wojciecha Jamy, który podarował je miastu w 2008 r. 
Nieopodal stoi pomnik Adama Mickiewicza ustawiony tu w 1892 r. Jego autorem był Stanisław Roman Lewandowski. W 1940 r. pomnik został zniszczony przez Niemców. W 1986 r. odsłonięto odlew z brązu dzieła rzeszowskiego artysty plastyka Krzysztofa Brzuzana. Swoje dalsze kroki kierujemy w stronę niedalekiego Starego Cmentarza.
Został on założony pod koniec XVIII w. Cmentarz umiejscowiony jest przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.
Podczas okupacji cmentarz został znacznie zdewastowany. Żelazne elementy, jak krzyże, tabliczki, ogrodzenia grobów wywieziono na złom, a kamienne nagrobki posłużyły za budulec drogowy.
Po wojnie miejsce to popadło w zapomnienie, demolowane nadal przez wandali.
Dopiero początek lat 80 ubiegłego wieku przyniósł zmiany. Zaczęto porządkować teren, odrestaurowywać zachowane nagrobki. W 1968 r. Stary Cmentarz został uznany za obiekt zabytkowy. Znajdowało się tam wówczas 613 grobów. Obecnie jest tu ok. 200 nagrobków, najstarsze z końca XVIII w. Wiele z nich to dzieła sztuki kamieniarskiej o znacznej wartości artystycznej. Podczas naszego pobytu na cmentarzu prowadzone były prace konserwatorskie przy kilku nagrobkach. Dobrze że po latach zapomnienia nastały czasy gdy ludzie przypomnieli sobie o tym miejscu.
Jak widać niektóre nagrobki czekają na swoją kolej, ale zapewne niedługo i one zostaną odnowione... ... Warto odwiedzić to miejsce będąc w Rzeszowie. Stanowi oazę ciszy i spokoju, choć znajduje się w centrum miasta. Wracając przechodzimy obok rzeźby autorstwa Józefa Szajny ,,Przejście 2001”. Niezwykła metalowa kompozycja symbolizuje nadejście nowej epoki i przekraczanie granicy życia i śmierci. Scenka przed jednym z rzeszowskich hoteli. Boczna uliczka odchodząca od Rynku.
Na placu przy ulicy Słowackiego pomnik upamiętniający Kazimierza Górskiego. Rzeźba wykonana z piaskowca ze słynnym cytatem trenera: ,,Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Albo my wygramy, albo oni” ;) Interesujący sposób przekazywania historii. Niestety nie mieliśmy czasu na dokładną lekturę. Kamienice przy zbiegu ulic 3 Maja, Zamkowej i Alei Lubomirskich. Pompa przy Alei Lubomirskich. Czyż nie jest piękna? Przy alei tej znajduje się Pałac Letni Lubomirskich. Wybudowana na przełomie XVII i XVIII w. późnobarokowa rezydencja z elementami rokokowymi. Obecnie mieści się tu katedra informatyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Chyba najbardziej charakterystyczną budowlą Rzeszowa jest zamek Lubomirskich. Budowę zamku zapoczątkowano prawdopodobnie pod koniec XVI w.
W 1620 r. zamek został rozbudowany w stylu Palazzo in fortezza, czyli pałacu z cechami obronnymi.
Zamek został otoczony zachowanymi do dziś kamiennymi fortyfikacjami typu bastionowego.  Narożniki bastionów stanowią kamienne wieżyczki (kawaliery) z rzeźbionymi plakietami patronów z 1746 r. Na początku XX w. ze względu na tragiczny stan konstrukcji zamku postanowiono go wyburzyć i postawić budynek od nowa. Początkowo miano przeprowadzić jedynie remont zamku, ale stan techniczny tegoż nie dawał możliwości zachowania obiektu. W okresie międzywojennym zamek pełnił rolę sadu i więzienia.  Budynek stał się w latach wojny miejscem każni tysięcy Polaków. Zarówno w podziemiach zamku, jak i na placu zamkowym hitlerowcy mordowali ludzi. W latach stalinowskiego zniewolenia krwawy proceder torturowań i morderstw kręcił się dalej. Przeprowadzano egzekucje członków ruchu oporu i działaczy antykomunistycznych. Naprzeciw zamku przy ulicy Pod Kasztanami ulokowały się secesyjne wille. Pierwsza na zdjęciu to Willa nr 8. Wybudowana według projektu Teofila Tekielskiego w stylu szwajcarskim w 1899 r. Dalej położona na zdjęciu to Willa nr 9. Zwana jest także ,,Pod sową”.  Również zaprojektowana przez Tekielskiego w stylu szwajcarskim. Wybudowana w 1900 r.
Na froncie budynku znajduje się piękny sgraffitowy zegar słoneczny z tarczą w kształcie promieniejącego słońca. Napis na zegarze głosi: ,,Widzisz godzinę, nie znasz godziny. Mam nadzieję że swoją galerią zachęciłam Was do odwiedzenia tego przyjemnego miasta. Uważam że jest bardzo atrakcyjne dla turysty i każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego i wartego tego by nie omijać Rzeszowa w swoich podróżach.

najbliższe galerie:

 
Rzeszów 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
   RZESZÓW - RYNEK I OKOLICE
1pix użytkownik harmony odległość 0 km 1pix
Rzeszów,  spacer brzegiem Wisłoka
1pix użytkownik natupurg odległość 0 km 1pix
Rzeszów 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Rzeszów
1pix użytkownik caprio72 odległość 1 km 1pix
Mój Rzeszów
1pix użytkownik natupurg odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 18.09.2012 12:33

Raul dziękuję za wizytę:)
Miasto jest bardzo przyjemne, też mi się spodobało.
Jesteś bardzo spostrzegawczy z tą palarnią, nie każdy tak przygląda się zdjęciom, by wypatrzyć popielniczkę.
Pozdrawiam serdecznie:)

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 18.09.2012 07:28

Ładne miasto, bardzo interesujący cmentarz, zamek z pewnościa robi wrażenie, czysto, schludnie ... nawet palarnia przed knajpą pomysłowa i oryginalna (fot.5) ;)
Pozdrawiam serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 15.04.2012 20:04

Markopol, a mnie zawsze miło gościć Ciebie w moich galeriach:)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 15.04.2012 17:10

Twoje galerie już takie są,zachęcają zawsze.
Często bywałem za Dębicą i Pilznem ale jakoś nigdy nie dotarłem do Rzeszowa.Cmentarz i zamek zainteresował mnie najbardziej.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 15.04.2012 13:18

Surykatka, Mgfoto dziękuję za Wasze zainteresowanie moją galerią i miłe komentarze:)

Mieczysławie cieszę się że mogłeś powspominać i zobaczyć jak zmieniło się miasto od Twojej w nim wizyty:)

Margo polecam nie tylko sam Rzeszów, ale całe Podkarpackie, to piękny region:)

Nola ja dzięki Tobie także będę wiedziała o Rzeszowie więcej. Dzięki za sportowe informacje:)

Danielski, super! Dzięki wielkie za linka:)

Skuza i Magdar dziękuję za wizytę i oceny:)

Dziękuję Wam i serdeczności ślę:)

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 13.04.2012 16:55

http://www.youtube.com/watch?v=KYsVQQ2_3vI&feature=share ;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 12.04.2012 23:58

Bardzo fajny spacerek z Toba po tym mieście, jest tam parę rzeczy, które warto zobaczyć:) w ogóle nie znam tego miasta, do tej pory kojarzyło mi się tylko drużyną żużlową Stal Rzeszów (z którą zresztą Wybrzeże Gdańsk wygrało w Poniedziałek Wielkanocny na rozpoczęcie sezonu żużlowego!:)), a teraz będę już wiedzieć nieco więcej;)
pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 12.04.2012 18:53

Nie znam w ogóle tego regionu, a tym samym i miasta. Bardzo skutecznie zachęcasz aby tam zajrzeć. Może kiedyś się uda.
Przepiękne nagrobki.
Pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 12.04.2012 13:28

Miałem przyjemność widzieć Rzeszowską starówkę.Była świeżo odnowiona.Żaden budynek nie straszył turystę.Podziemna trasa była dopiero w budowie.Dzięki za spacer po mieście i przypomnienie tego ładnego miasta.Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.04.2012 23:06

Dobrze wykorzystany czas i dobre zachęcenie :) Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 11.04.2012 21:24

Całkiem sympatyczny ten Rzeszów i faktycznie jakiś taki pomijany. Najbardziej podobają mi się nagrobki i te wille na końcu galerii. Umiesz zachęcić.Pozdrawiam cieplutko :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.04.2012 21:23

Więc tym bardziej mi miło:))))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 10.04.2012 21:15

Eee... tam. Zaraz dociekliwy.
Po prostu pamiętam wszystkie Twoje galerie.
Serdeczności:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.04.2012 21:05

Dispar, no proszę jaki Ty jesteś dociekliwy, nic się przed Tobą nie da ukryć.
Co prawda obydwa te miasta odwiedziłam podczas jednego pobytu w tych rejonach i były miejscami docelowymi moich podróży (nie przejeżdżałam przez nie), ale miałam niewiele czasu na ich zwiedzanie. W te rejony trafiłam by pozałatwiać pewne sprawy natury osobistej, a jak wiadomo każdą możliwość do tego by poznawać świat należy wykorzystywać do maksimum, więc nawet jak ma się tylko kilka godzin czasu, to już daje pewne możliwości .
Pozdrawiam serdecznie:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 10.04.2012 20:56

W drodze do Bardejowa, na szczęście (dla nas), Rzeszów zatrzymał Cię na chwilę.
Nalepa, cmentarz i pompa- bardzo podobające.
Dobra robota. Tak ciekawe miasto i prawie nieznane na naszym portalu.
Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.04.2012 20:25

Wielkopolanko wolę wolniejsze tempo, ale czasem tak jest że tego czasu za wiele nie mamy i trzeba się zorganizować tak by jak najlepiej go wykorzystać. Prawdę mówiąc wszystkie atrakcje Rzeszowa które zaprezentowałam znajdują się blisko siebie, więc tak właściwie był to spacer, a nie sprint;)

Annuus w takim razie cieszę się że mogłaś zobaczyć Rzeszów w mojej galerii i wywarł on na Tobie pozytywne wrażenie, może i Ty kiedyś tam zawitasz w swoich podróżach.

Pozdrawiam serdecznie:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 10.04.2012 18:40

Całkiem sympatyczne miasto. Nie znałam go i do tej pory nawet nie przejawiałam takiej chęci. Bardzo fajnie je przedstawiłaś.
Najbardziej spodobały mi się cmentarne nagrobki. Pocieszająca jest myśl, że cmentarz nie został całkiem zapomniany i że znaleźli się dobrzy ludzie, którzy o niego dbają.
Pozdrawiam serdecznie:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 10.04.2012 17:50

Rzeszów to piękne miasto a mało znane i pokazywane! tak mi się wydaje? ja nie znam zupełnie!
Pięknie przedstawiłaś i w takim tempie! tylko pogratulować!
Pozdrawiam serdecznie:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.04.2012 17:25

Danielski dziękuję za wizytę:)
Zależy co dla kogo jest symbolem i co kto uważa za warte zobaczenia.
Trudno podczas kilkugodzinnej wizyty zobaczyć wszystko i wszystko pokazać w galerii.
Ułożyłam swoją trasę w taki sposób, że pomnika nie widziałam, zobaczyłam za to wiele innych interesujących moim zdaniem obiektów.
W sumie nic nie stoi na przeszkodzie, abyś Ty zaprezentował galerię z jak mówisz symbolem Rzeszowa.
Pozdrawiam serdecznie:)

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 10.04.2012 17:11

No właśnie brak symbolu Rzeszowa :).

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.04.2012 15:27

Hehehe…Deszczu mniemam iż hymn Rzeszowa to nie jest;)
Cieszę się że dobrze odgadłam, inaczej wstyd by mi było, że takie myśli TYLKO mi do głowy przychodzą patrząc na ten pomnik;)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 10.04.2012 15:16

..." W Polsce południowej, po jej wschodniej stronie
Tam gdzie Wisłok toczy swe brunatne tonie
Niezbyt czyste, a w bukiet zapachów bogate
Miasto stoi... sześćsetletnią mające już datę.

Łatwo je poznasz, bowiem w samym środku grodu
Tam gdzie krzyżują się drogi z północy i wschodu
A po ich czarnych wstęgach przez dzień cały wali
Ryczący potok smrodu, benzyny i stali...

Pomnik stoi... Z kształtu wielce osobliwy
Lecz mieszkańców miasta chór głosów zgodliwy
Orzekł, że ten kształt obły co się w górę wspina
Na metrów dwadzieścia, w środku jest szczelina


To nie kicz żaden, ani żadna lipa
Lecz największa na świecie - betonowa cipa "....pozdrawiam serdecznie i nadmieniam, że ja nazwałem TO "szparką"...

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.04.2012 14:52

Deszczu bo to wygląda tak z tym zwiedzaniem na czas, że liczą się trzy rzeczy: dobre rozplanowanie czasu, GPS (najlepiej zsynchronizowany z mózgiem;)) i sportowe obuwie;)
Co do tego pomnika, to prawdę mówiąc nie jestem pewna czy wiem o który Ci chodzi (zagadki zadajesz;)) Jednakże ponieważ posiadam pewną dozę wyobraźni (mimo że nie jestem mężczyzną), to mogę mniemać iż owym pomnikiem jest kształtny Pomnik Czynu Rewolucyjnego?;)
Niestety czasu w moim planie na owy nie starczyło, GPS mnie zwiódł i pokierował w inną stronę, a sportowe obuwie na nic się zdało, bo na długich dystansach wysiadam (zaplanowana trasa była sprinterską, na krótkim dystansie)
A poza tym Deszczu ja tam byłam z Mężem, więc co ja mu będę takie bezwstydne rzeczy pokazywała, ma w domu, to niech ogląda;))))

Marcowadziewczyno cieszę się że Rzeszów Ci się spodobał, może kiedyś w Twoich planach znajdzie się miejsce dla tego miasta.

Grace ja byłam w Rzeszowie po raz pierwszy, więc o tym jak miasto się zmieniło z biegiem czasu mówić nie mogę, ale na przełomie ostatnich lat wiele robi się w polskich miastach i te pozytywne zmiany są budujące.
Sama chętnie bym się w takiej willi zadomowiła;)

Elise nagrobki na Starym Cmentarzu były naprawdę piękne.
Co do kamienicy to miejmy nadzieję że i ona wkrótce będzie prezentowała się w ,,nowej szacie”.


Dziękuję Wam ślicznie i pozdrawiam serdecznie:)

elise użytkownik elise(wpisów:988) dodano 10.04.2012 11:57

Podobają mi się nagrobki, zachwyca się cały świat rzeźbami Michała Anioła, a tutaj tez są piękne. Tak samo podobała mi się kamienica z fotografii 39, szkoda ze nie odrestaurowana. Serdecznie pozdrawiam.

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 10.04.2012 11:52

...WY kobiety macie tę ogromną umiejętność w jedno popołudnie zinwigilować więcej niż przeciętny mężczyzna, gratuluję...ale pomnika pani Wojewodziny na placu nie ma!!!, chłop pewnie by tę państwową " szparkę " sfotografował...pozdrawiam serdecznie.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 10.04.2012 10:16

W Rzeszowie bylam baaardzo dawno temu, wowczas miasto nie prezentowalo sie tak ladnie, widac, gospodarze dobrze dbaja o swoje wlosci. Wiele sie tam dzieje, ciekawe sa te rozne prezentacje, a Ty to pieknie wychwycilas, zachecajac i to bardzo do ponownych odwiedzin. Piekne zdjecia, poparte rzetelnym komentarzem, w sumie bardzo interesujaca galeria:) Pozdrawiam serdecznie:)
ps. w takiej Willi, nie jest wazne nr. 8 czy 9 - chetnie bym zamieszkala;)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 10.04.2012 09:08

Aniu po obejrzeniu Twojej galerii znane przysłowie nasuwa się samo ”cudze chwalicie swego nie znacie….”
Ja ba ten przykład nie wiedziałam , że Rzeszów jest tak ładny .
Zrobiłaś piękną galerię ….dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!