m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Stary cmentarz w Piotrkowie oficjalnie istnieje od  1830 roku, choć jego początki sięgają XVIII wieku. Pierwsze pochówki miały miejsce w roku 1797, kiedy to przeniesiono uroczyście w tzw. czarnej procesji i pochowano we wspólnej mogile zwłoki dotychczas spoczywających w podziemiach kościoła Pijarów W 1860 roku cmentarz otoczono ceglanym murem i wybudowano bramy. W 1871 roku cmentarz został obsadzony drzewami włącznie z prowadzącą do niego aleją cmentarną. Najcenniejsze nagrobki, rzeźby i kaplice cmentarne zostały wykonane w pracowniach: Wacława Konopki, Andrzeja Pruszyńskiego, Faustyna Juliusza Cenglera, Henryka Żydoka, Pawła Płeckiego, Jana Rudnickiego,  Bolesława Syrewicza i J. Norblina
 Na  cmentarzu można znaleźć  zasłużonych mieszkańców ziemi piotrkowskiej, żołnierzy i powstańców 1863 roku. Ponieważ przez wiele lat od 1867 do I wojny światowej Piotrków był stolicą guberni piotrkowskiej na cmentarzu znajdują się groby zwykłych Rosjan a także nagrobki carskich urzędników. Niektóre są prawie nieczytelne. Od kilku lat Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa zbiera środki na renowację zabytkowych grobów.
Rocznie udaje się odnowić jaden lub dwa pomniki. Szacuje się, iż udało się odnowić już około 100 sztuk. Na kilku nagrobkach znajdują się epitafia zaczerpnięte z poezji Jana Kochanowskiego, Cypriana Kamila Norwida i Marii Konopnickiej. Na cmentarzu działy się rzeczy historycznie ważne.
23 stycznia 1863 roku, przy świeżej mogile Walentego Wosińskiego, został odczytany Manifest Rządu Narodowego o powstaniu. Obecnie cmentarz wydaje się być wspaniałym miejscem gdzie w spokoju można podumać nad różnymi filozoficznymi problemami. Zwłaszcza idealnym czasem wydaje się taka piękna jesień jak w tym roku.
Symboliczny grób ks. Jerzego Popiełuszki
Dziękuję za wycieczkę.

najbliższe galerie:

 
Cudze chwalicie cz.  3 - Bugaj i okolice Piotrkowa
1pix użytkownik mironel odległość 0 km 1pix
Jezioro Bugaj w Piotrkowie Trybunalskim.
1pix użytkownik arti333 odległość 1 km 1pix
Piotrków Trybunalski (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Moje miasto Piotrków Trybunalski
1pix użytkownik pirania odległość 1 km 1pix
Piotrków Trybunalski (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Zima w moim mieście
1pix użytkownik pirania odległość 2 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!