m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Cmentarz Pere-Lachaise przyciąga tłumy zwiedzających. Co roku przybywa tu ponad 2 mln turystów. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska jezuity, ojca La Chaise, spowiednika Ludwika XIV, który w latach 1665-1709 był właścicielem gruntu. W 1803 r. architekt Alexandre Brogniart zaprojektował cmentarz, inspirując się ogrodem w stylu angielskim. Połączył romantyczne ścieżki i wystawne pomniki nagrobne, co nie wzbudziło zachwytu paryżan. Cmentarz otwarto w 1804 r., ale do 1815 r. było tu zaledwie 2000 grobów.
Pomysłowi urzędnicy magistratu znaleźli sposób, by zachęcić snobistycznych paryżan do pochówku swoich bliskich na Pere-Lachaise. W 1817r. przeniesiono na cmentarz szczątki dramaturga i aktora Moliera, oraz poety-bajkopisarza Jeana de La Fontaine’a, a także Heloizy i Abelarda
W 1828r. cmentarz liczył już ponad 33 tys. mogił i zakupiono kilka przyległych parceli, by powiększyć nekropolię do dzisiejszych 44 hektarów. Cmentarz jest największym obszarem zielonym w Paryżu, poza Bois de Boulonge (Laskiem Bulońskim) i Bois de Vincenns. Bain Robert (1891-1904)- ten 13letni chłopiec był synem Augusta Bain'a z Bois-Colombes, wynalazcy i producenta sztućców wszelkiego rodzaju, brzytw do golenia i noży do kosiarek. Rodzice w nieutulonym żalu po stracie syna doprowadzili do nazwania jego imieniem ulicy (Avenue Robert Bain) w Bois-Colombes, gdzie ponoć portale bram i balkony zdobione były jego podobizną.
Dolne sektory to romantyczny, splątany las grobów i nagrobków wzdłuż szutrowych ścieżek i brukowanych alejek. Górna część cmentarza ma surowy układ geometryczny.
Przy wejściu można kupić plan z oznaczeniem najsławniejszych mogił, lecz w praktyce bardzo trudno je odnaleźć Widać mnóstwo ciekawych nagrobków, które nie zawsze należą do sławnych osób Miguel Ángel Asturias 1899-1974 - pisarz i poeta gwatemalski. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1967.

Przedstawiciel nurtu realizmu magicznego, w swych powieściach posługiwał się prozą poetycką. Twórczość głęboko osadzona w kulturze Majów. Zaangażowany politycznie po stronie ruchów lewicowych, sprzeciwiał się rządom dyktatorskim i eksploatacji przez wielkie korporacje. W śród pochowanych tu sław znajdziemy między innymi Fryderyka Chopina, gen. Walerego Wróblewskiego, pisarkę Klementynę z Tańskich Hoffmanową, Ewelinę Hańską (żonę Honoriusza Balzaca), czy Aleksandra Walewskiego - syna Napoleona i Marii Walewskiej
Groby  Edith Piaf   i Jima Morrisona stały się miejscami pielgrzymek. Pn-wsch. część cmentarza swym fragmentem  muru upamiętnia rozstrzelanych ostatnich obrońców powstańczego Paryża, to tzw. Ściana Komunardów. Twórczość Modiglianiego to przede wszystkim obrazy i rysunki. W latach 1909-1914 poświęcił się on jednak głównie rzeźbie. Głównym motywem jego twórczości, zarówno w rzeźbach jak i obrazach, jest człowiek. Obok nich jest kilka obrazów przedstawiających pejzaże. Modigliani nie malował wnętrz ani martwych natur. W swoich pracach nawiązywał często do renesansu. Wykorzystywał też elementy popularnej w jego czasach sztuki afrykańskiej. Nie przyłączył się natomiast do żadnego współczesnego mu kierunku w sztuce jak kubizm czy fowizm. Sztuka Amedeo Modiglianiego odniosła za jego życia jedynie niewielki... ... sukces, dopiero po śmierci zyskał on większą popularność a jego dzieła osiągnęły wysokie ceny. Dzisiejszą sławę Modigliani zawdzięcza przede wszystkim swoim obrazom przedstawiającym akty, uchodzącym w jego czasach za skandalizujące, a zaakceptowane dopiero później.
Dominique Vivant, baron Denon, francuski arystokrata, artysta, dyplomata, podróżnik, archeolog - amator, jeden z pionierów egiptologii. Pisał sztuki i zajmował się dekoratorstwem wnętrz, rysunkiem i malarstwem. Miłosz Magin, polski kompozytor, od 1960 przebywał na stałe we Francji. Otrzymał wyróżnienie na V Konkursie Chopinowskim w Warszawie 1955, VI nagrodę na Konkursie Marguerite Long - Jacques Thibaud w Paryżu 1957 oraz Konkursie Vianna da Motta w Lizbonie.  W 1985 roku wraz z żoną Idalią Magin, ròwnież pianistką, ufundował Międzynarodowy Konkurs Pianistyki im. Miłosza Magina. Pierre Armand Arman - amerykański artysta pochodzenia francuskiego artysta - rzeźbiarz, malarz i grafik. Edmond François Valentin About;  francuski pisarz, publicysta i dziennikarz. Zdobył sławę jako zabawny pisarz antyklerykalny
Oscar Fingal O'Flahertie Wills Wilde - irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz i filolog klasyczny. Przedstawiciel modernistycznego estetyzmu. Znany był szczególnie ze swego błyskotliwego humoru i daru wymowy, z drugiej strony wyróżniał się ekstrawagancją. Zénobe Théophile Gramme (1826-1901) - belgijski elektrotechnik. W 1869 roku wynalazł komutator, przyczyniając się do rozwoju maszyn elektrycznych prądu stałego. W 1871 roku zbudował pierwszą prądnicę prądu stałego, zwaną od jego nazwiska prądnicą Gramme'a. Na cmentarzu leży obecnie ok. miliona osób, a na jego powierzchni znajduje się około 100 tys. grobów, w tym prochy wielu Polaków,
i wielu przedstawicieli odmiennych kultur***** informacje za przewodnikiem NATIONAL GEOGRAPHIC

najbliższe galerie:

 
Paryż na żywioł!
1pix użytkownik pedro1912 odległość 2 km 1pix
Paryż
1pix użytkownik nata44 odległość 4 km 1pix
Pod niebem Paryża
1pix użytkownik maja-maja odległość 5 km 1pix
PANTEON 3 - FRANCJA
1pix użytkownik afrodyta odległość 5 km 1pix
Narazie tylko trochę z Paryża...
1pix użytkownik pinia1a odległość 5 km 1pix
Paryż I - Wersal
1pix użytkownik maja-maja odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
agnieshka użytkownik agnieshka(wpisów:405) dodano 06.11.2011 21:58

Miło się z Toba zwiedzało ten cmenatarz. Byłam tam w październiku ubiegłego roku, tropem znanych i nieznanych podążałam ścieżkami cmentarza, bardzo ciekawe miejsce.

mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 06.11.2011 20:29

Bardzo ciekawe i myślę warte zobaczenia. Choć moim zdaniem z nekropolii nic nie przebije Cmentarza Łyczakowskiego.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!