m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pojana Mikuli położona jest na końcu świata. Tutaj kończy się droga. Zresztą droga jest taka sobie -szutrowa. Na dodatek mocno naruszona przez ubiegłoroczne powodzie. Bociany chyba już zastanawiały się nad trasą przelotów do ciepłych krajów. Wieś rozłożona na ośmiu kilometrach doliny rzeki Humor. Do 1837 dolina była całkowicie zalesiona i nawiedzana jedynie przez myśliwych i tych, którzy szukali schronienia przed wymiarem sprawiedliwości. W 1838 roku dolina została podzielona na pół. W górnej części osiedliło się ok. 40 rodzin niemieckich, a w dolnej - 40 rodzin polskich ze Starej Huty Krasnej, położonej w okolicach Czerniowiec. W 1869 r. Pojana liczyła 130 dymów z 1000 mieszkańców. W 1880 r. mieszkańców było 1232, z czego 1030 (387 Niemców i 643 Polaków) było katolikami. Druga połowa XIX wieku to rozwój szkolnictwa w bukowińskich górach - w tym i polskiego. W 1856  roku, po niemieckiej stronie wsi, powstała szkoła niemiecko-polska. Dzieci polskie uczyły się tu też języka niemieckiego, co sprzyjało kontaktom wielokulturowym od najmłodszych lat.
To, że dawno temu, kiedy jeszcze mieszkali tu Niemcy, znajomość ich języka była powszechna, to zrozumiałe. Po wojnie zostały tylko cztery rodziny niemieckie. Tym niemniej znajomość niemieckiego nie zaginęła. Nasza tłumaczka -Julia, która teraz pobiera nauki w czwartej klasie szkoły podstawowej posługuje się tym językiem. Zresztą nie tylko tym. Zna rumuński, polski, rusiński, niemiecki i francuski, który jest w Rumuni nauczany od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ubolewała, że nie zna angielskiego, ale od tego roku zaczyna się uczyć. Co ją najwyraźniej cieszyło. Powszechna znajomość niemieckiego związana jest z tym budynkiem. Zarówno Polacy jak i Niemcy byli katolikami. Mieli jeden kościół a msze odbywały się w dwóch językach. Do połowy mszy po polsku a potem po niemiecku.
W następnym tygodniu odwrotnie.  No i trzeba było dogadywać się z sąsiadami. Stąd też znajomość rusińskiego, czy też huculskiego. 
Zresztą ten zakątek świata był tak międzynarodowy, że znajomość kilku języków jest tu powszechna. Jeden z zespołów ludowych , na festiwalu wPile w tym roku wykonywał jedną piosenkę po polsku, niemiecku, ukraińsku, rumuńsku, węgiersku i hebrajsku. W 1892 roku w dolnej części wsi stanęła nowa szkoła, czteroklasowa, już tylko polska. W 1931 roku ukończono budowę nowej, większej szkoły, którą jednak trzeba było oddać rządowi rumuńskiemu. Nauczanie polskiego zostało ograniczone wówczas do jednej godziny dziennie. Po wojnie szkoła polska została zlikwidowana. Dopiero w 1978 roku dwie absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły się nauczania polskiego w Pleszy, Sołońcu  i Pojanie. Od niedawna Pojana ma znów swoją szkołę polską - podstawową z ośmioma klasami. Co ciekawe, po stronie rumuńskiej jest też szkoła rumuńska, czteroklasowa. Po czwartej klasie dzieci rumuńskie idą uczyć się do szkoły polskiej.
Szkoła została wybudowana z inicjatywy pani Krystyny Bochenek, która jest tu w Pojanie, naprawdę świętej pamięci.
Szkoła została wybudowana w całości ze środków polskiego senatu. W odpowiadającej wysokim europejskim standardom placówce uczy się obecnie 170 uczniów, z czego 60 proc. stanowią dzieci pochodzące z polskich rodzin. Szkoła ma 12 klas, bibliotekę, salę gimnastyczną, gabinet lekarski, który służy również miejscowej społeczności. Pani Krystyna Bochenek zginęła w katastrofie smoleńskiej. Zatrzymujemy się aby sprawdzić czy aby mieszkańcy naprawdę mówią po polsku. Odrywamy ich na chwilę od pracy.
Mówią, naprawdę mówią piękną śpiewną, wschodnią polszczyzną.
Mało tego przyjeżdżają do Polski na festiwal Górali Czadeckich, odbywający się co roku w Pile i Jastrowiu. Kiedy mówię, że urodziłem się w Jastrowiu gdzie mieszka wiele rodzin z Pojany, które wyjechały stąd po wojnie na Ziemie Odzyskane, od razu staję się prawie rodziną. Mówię, że jako dzieciak bawiłem się z kolegami o nazwisku Drozdek, których rodzina jest stąd. Okazuje się, że pan też nazwa się Drozdek. A to zbieg okoliczności. Pierwsza osoba jaką zagadnęliśmy i już znajomy. Potem okazało się, że Drozdków we wsi jest tyle co Bachledów  w Zakopanem. Sporo się dowiedzieliśmy. Także to, że szkoda Niemców z którymi Polacy dobrze współżyli.
Z Rumunami, którzy zajęli górną część wsi po Niemcach już tak fajnie nie jest.
Tak tu już jest, że większość dobrobytu wypracowuje się temi ręcami.
Pan Drozdek mocno się dziwił, że ja leśniczy, mogę sobie pozwolić na zwiedzanie świata w okresie sianokosów. Nie bardzo mógł pojąć jak leśniczy może być bez ziemi. Tutaj to niedopuszczalne.
Wszyscy prowadzą choćby niewielkie gospodarstwo. Właściwie są prawie samowystarczalni. Może dlatego i drogi specjalnie nie trzeba. 
W sąsiednim Sołońcu jest nowa, asfaltowa Droga Aleksandra. 
Pan Prezydent Kwaśniewski nawiedził z wizytą tamtą miejscowość. A, że jechał limuzyną po wertepach uznał, że tak nie można. Znalazły się pieniądza z kancelarii i wieś ma łączność ze światem. W 1940 r. ludność niemiecka pod wodzą proboszcza Kurta Benscha opuściła wieś. Na wezwanie władz niemieckich przenieśli się oni na Śląsk i na Żywiecczyznę (gdzie zajmowali gospodarstwa Polaków, wysiedlonych w ramach Akcji Żywiec). Na ich miejsce zostali sprowadzeni grekokatolicy rumuńscy, którzy mieszkali tu do przyjścia frontu. Wiosną 1944  roku Pojana znalazła się na linii frontu. W nocy z 30 kwietnia na 1 maja wieś została przez Niemców spalona. Polacy ukryli się w górach, skąd uciekli do krewnych żyjących w innych częściach Bukowiny. Powrót na zgliszcza, w 1945 roku, łączył się z głodem. Zimą tego roku zmarło wiele osób starszych i dzieci. Akcja repatriacyjna pozostawiła w Pojanie około osiemdziesiąt rodzin polskich. Pozostały w Pojanie także cztery rodziny niemieckie. Część niemiecka wsi została zasiedlona przez prawosławnych  Rumunów. Rodziny, które wyjechały osiedliły się na Dolnym Śląsku i północnej Wielkopolsce, głównie w Jastrowiu. Obecnie w Pojanie mieszka 260 rodzin w większości polskich. Mieszkańcy ubolewają nad brakiem polskiego księdza. Od niedawna mają rumuńskiego. Chłop się stara. Czyta już po polsku, ale na razie idzie mu ciężko. Niestety prośby mieszkańców o przysłanie polskiego księdza na razie pozostają bez odzewu. Byliśmy na mszy aby sprawdzić jak wygląda. Niestety tylko niewielka część mszy jest po polsku.
Namioty rozbiliśmy na łące tego pana. Iwan jak sam się przedstawił jest Hucułem i mieszka w poniemieckiej części wsi. Pracuje jako drwal w lesie. Jako koledzy po fachu szybko znaleźliśmy wspólny język. Proste jadło (słonina i ziemniaki) z ogniska, popite odpowiednim napojem, smakowało nam bardzo. Spotkanie było bardzo sympatyczne. Z czasem coraz bardziej sympatyczne i nawet sympatyczniejsze. Do tego stopnia, że rano pomagało tylko moczenie głowy w potoku. To jeden z pomagierów Iwana i nasz serdeczny przyjaciel. Niestety na drugi dzień nie bardzo pamiętałem jak ma na imię. Rano jeszcze krótki spacer po wsi.
Całkiem tu ładnie i porządnie.
Może tylko psy maja pieskie życie. Za to Pan Jezus, na krzyżu umiera w komfortowych warunkach. Umiłowanie płotów podobne jak na Podlasiu.
Nie samym chlebem i ziemniakiem żyje człowiek. Przed domami ukwiecone i zadbane ogródki. Buduje się stylowo w dalszym ciągu. Niewielka rzeczka Humor ma swoje humory. W ubiegłym roku dała się mocno we znaki.
Powodzie i ich skutki w tym rejonie pokazywała nawet nasza telewizja. Prace porządkowe po ubiegłorocznej powodzi. Ucierpiała głównie droga i mosty. Domy stoją w bezpiecznej odległości od rzeki. Sianokosy w pełni. Pracuje się tu od najmłodszych lat. Do kiedy sił wystarczy. To już droga po remoncie.
No dobra, jeszcze na koniec wizyty w Pojanie Mikuli kieliszek nalewki z jagód i w drogę. Do następnej polskiej wsi.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Bukovina
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 0 km 1pix
Bukowina
1pix użytkownik macko odległość 10 km 1pix
Kaczyka
1pix użytkownik dispar odległość 11 km 1pix
Malowane monastyry Bukowiny
1pix użytkownik surykatka odległość 14 km 1pix
Bukowina VI. Malowane monastyry.
1pix użytkownik jotwu odległość 15 km 1pix
Malowane monastyry na Bukowinie
1pix użytkownik eljot odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (73):

 
teerose użytkownik teerose(wpisów:16) dodano 22.09.2015 11:07

Ma Pan dar! Piękne zdjęcia, ciekawe opisy, pozostaje tylko podziwiać i zazdrościć :)

catcherintherye użytkownik catcherintherye(wpisów:6) dodano 25.06.2015 10:26

Dispar- galeria z Poiany jest z całą pewnością jedną z moich ulubionych na Obieżyświecie. Abstrahując od Twojego niewątpliwego talentu, samo miejsce jest niesamowite. Miałam okazję spędzić w Poianie Micului dwa dni w trakcie rowerowej wyprawy na Krym i chociaż część serca (jeśli chodzi o Rumunię) zostawiłam w sąsiedzkim regionie Maramuresz, to o Poianie nigdy nie zapomnę. Ludzie już co prawda po polsku mówią słabo (przynajmniej Ci z którymi ja miałam styczność), natomiast ich otwartość i ciepło dla drugiego człowieka jest przecudowne. Polecam każdemu te sielankowe regiony- naprawdę warto!!!

ak użytkownik ak(wpisów:6368) dodano 05.01.2014 23:44

świetny fotoreportaż , wspaniałe opisy... bardzo mi sie podobało i podoba. Warte polecenia co już uczyniłem :)

sawicz użytkownik sawicz(wpisów:124) dodano 02.11.2012 17:34

Świetny reportaż. Jestem miłośnikiem regionalizmów i historii Rzeczpospolitej dlatego ta galeria to miód na moje oczy i serce :)

lukaszimilena użytkownik lukaszimilena(wpisów:148) dodano 19.05.2012 18:46

Rewelacja!!!

stefan użytkownik stefan(wpisów:44) dodano 04.02.2012 19:10

Piekne miejsca i super opisy - dzięki.

irasek_palownik użytkownik irasek_palownik(wpisów:290) dodano 20.11.2011 11:36

No tym razem Ty mnie wyprzedziłeś ;) Poiana czeka w czeluściach moich dysków na publikacje ;) Ale poczekam jak po twojej wszyscy ochłoną :) Fajnie ją pokazałeś. Ja tam byłem kilka razy najdłużej w 2010 r., znakowaliśmy tam szlaki, potem zorganizowaliśmy podręczniki dla polskiej szkoły, które rok temu tam dowiozłem na rozpoczęcie roku. My jednak zatrzymujemy się w polskiej części wsi u Łukasza, który prowadzi tam u siebie w domu punkt IT i jest prezesem stowarzyszenia, które ma za zadanie rozwinięcie turystyki wokoło polskich wiosek - stąd też te szlaki. Ciekawostką jest to, że były wyznakowane systemem polskim (oczywiście po wcześniejszych pozwoleniach), potem oprotestował to Salvamont i trzeba było je przemalowywać na system rumuński tzn. kółka, krzyżyki i paski.

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 15.11.2011 22:39

Bardzo interesujący temat, słyszałam trochę o rumuńskich Niemcach, ale dowiedziałam się sporo nowego. Niezwykła mieszanka kultur i języków, fajnie, że to pokazałeś. Gratuluję wyróżnienia.

raul użytkownik raul(wpisów:2032) dodano 15.11.2011 20:27

Tu Dispar znacznie przyjemniej, nawet przy kolejnej wizycie :)
Gratuluję wyróżnienia i pozdrawiam raz jeszcze.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 15.11.2011 20:23

Dziękuję bardzo.
Pozdrawiam serdecznie.

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 15.11.2011 20:22

Gratuluję

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 15.11.2011 00:00

GRATULUJĘ!!!

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 14.11.2011 23:32

Czy z taka, czy z inna wizytówką zawsze pieknie . -POZDRAWIAM.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 14.11.2011 21:48

Gratuluję Disparze, tak musiało być.:))))

satan użytkownik satan(wpisów:3319) dodano 14.11.2011 20:07

Fajnie, ze ten tydzien należy do Bukowiny - gratulacje!

Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 14.11.2011 19:59

Gratuluję Dispar.
Cieszę się że wyróżniona została galeria pokazująca życie Polaków na Obczyźnie.
Pozdrawiam serdecznie:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 14.11.2011 19:53

Watcher; picie ma tam ten status, który u nas stracił już chyba rację bytu.
Tam pije się na zgodę, na poznanie, na radość potencjalnie sympatycznych chwil, na zdrowie (w szczególności te psychiczne).
Pijąc, mam świadomość, że mój towarzysz jest mnie ciekaw i z wzajemnością. Jest to forma zbratania, która u nas jest już mało znana. Może u nas, w naszym leśnym towarzystwie, nie jest jeszcze z tym źle, ale i tu zachodzą duże zmiany.
Niestety musimy się śpieszyć, robić swoje, gonić za szczęściem. A szczęście jakie powinno być...? widzimy w reklamach.
Picie w tych stronach ma jeszcze ludzki wymiar.
Zapraszam Watcher.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 14.11.2011 19:35

No! I żeby mi to było (przed)ostatni raz! pozdrówki

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 14.11.2011 19:33

Dobrze ze wrocilo do stanu poprzedniego chociaz picie to tez wazny element krajobrazu.

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 14.11.2011 19:23

Przynajmniej dwie. Masz szczęście, że się poprawiłeś!

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 14.11.2011 19:20

Przepraszam.
Dopiero ja zobaczyłem jak to wygląda... "zmienić dla Pipola"... fakt...dziwnie.
Już wszystko wróciło do normy.
Pan Drozdek z pewnością się ucieszy, że ma w Polsce przynajmniej jedną fankę (co prawda Surykatkę).
Już będę grzeszny, tzn. grzeczny. Ciągle mi się to myli.
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 14.11.2011 19:03

Dispar - no wiesz co! Żeby dla Pipola zmieniać wizytówkę??? Nic o nas kobietach nie myślisz! Byś się wstydził!

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 14.11.2011 18:37

No tak, zapomniałem, że można zmienić wizytówkę w swojej galerii a w galerii tygodnia i tak zostanie Breżniew z Honeckerem.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 14.11.2011 18:35

Dziękuję.
Dla Pipola zmiana wizytówki.
Mam nadzieję, że tak będzie lepiej.
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 14.11.2011 16:17

Dołączam do gratulacji i pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 14.11.2011 15:43

Gratulacje, przez tydzień będzie na mnie spoglądał goły Bruce Lee :))))

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 14.11.2011 12:00

Zasłużone wyróżnienie. Gratuluję!

muztaghata użytkownik muztaghata(wpisów:231) dodano 14.11.2011 11:40

bardzo ciekawa :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.11.2011 10:21

Ups,chyba przeoczyłam ta galerie,nadrabiam wiec straty.Bardzo interesująca relacja,może uda mi się tez dotrzeć w przyszłości w to miejsce ,gościnność wsysali z mlekiem matki,ci nasi rodacy:)Super przygoda:)
Gratuluje i pozdrawiam:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 14.11.2011 08:59

Brawo! Gratuluję ;-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.11.2011 01:39

Serdeczne gratulacje:)))))))

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 14.11.2011 01:07

Gratuluję:)))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 14.11.2011 00:19

Myślę,że Twoja pozycja jest niezagrożona. Najszczersze gratulacje i uściski :-) Zasłużyłeś, oj zasłużyłeś :-)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 13.11.2011 17:03

Fantastyczny reportaż. Człek nawet nie zdaje sobie sprawy, że bez blichtru i "kasiory" można życie spędzić szczęśliwie, choć ciężkiej pracy nie brak. Pozdrawiam.

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 13.11.2011 16:36

Jak zwykle cała galeria na bardzo wysokim poziomie ale gdybym oglądał same zdjęcia bez opisów to był bym przekonany że jestem w domu powiem szczerze że jestem dumny że mieszkam na tym zacofanym Podlasiu i tylko talentu mi brakuje by je ładnie pokazać a druga sprawa to czy ja chcę ten raj na ziemi światu pokazywać ? Dobra robota

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 11.11.2011 09:13

Masz talent do odkrywania niezwykłych miejsc. Bardzo cieszę się , że tam dotarłeś . Historia rozgrywa się na salonach , a dotyka nas wszystkich...czasem te losy są bardzo powikłane....Wspaniała galeria.Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 11.11.2011 02:16

Deszczu; ta nuta jest wyjątkowo mało fałszująca.
Nawet nie skojarzyłem okazji.
Teraz uważam, że byłem wielki, wstawiając tą galerię.
Tak naprawdę, to myślę, że każda galeria ukazująca wrażliwość mieszkańców naszego kraju jest super.
Z okazji święta narodowego Wszystkim życzę pięknej Ojczyzny.
Pozdrawiam serdecznie

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 11.11.2011 01:23

... gratuluję " patryjotycznej " galerii. Toż to 11.11.2011. Wzruszająca jest ta Polska nuta przy .... pozdrawiam serdecznie.

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 10.11.2011 12:55

Ukazałeś to miejsce pięknie...miejsce warte odwiedzenie.Pozdrawiam -:))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 10.11.2011 07:17

Klimatyczna galeria,godne podziwu kultywowanie pamięci o swoim pochodzeniu przez mieszkańców wioski.Interesująca opowieść i piękne zdjęcia.Pozdrawiam:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 09.11.2011 19:21

Rzeczywiście, wygląda to jak pojedynek na gołe klaty......;-)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 09.11.2011 18:25

jak zobaczyłem miniaturkę główną, to pomyślałem ,ze to galeria z zawodów kung-fu :))))))))))))))))))))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 09.11.2011 18:17

Dziękuję, także w imieniu mieszkańców Pojany Mikuli.
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 09.11.2011 13:12

Dispar na najwyższym poziomie.
Dziękuję i pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 09.11.2011 09:26

Obejrzałam z ogromną przyjemnością, a przeczytałam z nie mniejszą! Dziękuję i pozdrawiam:-)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 08.11.2011 22:52

bardzo ciekawe miejsce
po mojej podróży do Lwowa aż kipie patriotyzmem
- 10 pkt za polskość


Pozdrawiam

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 08.11.2011 22:21

Rumumia w Twoim wydaniu zawsze cieszyła się u mnie dużym uznaniem i tym razem też się nie zawiodłem.Pozdrawiam

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 08.11.2011 21:40

Sielsko...klimatycznie...ciepło...
Z przyjemnością oglądaliśmy i czytaliśmy...

Pozdrawiamy :-)

D&B

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.11.2011 21:23

Dispar jestem zachwycona miejscem i ludżmi.
Polacy tam bardziej polscy niż niejednokrotnie rodacy w Kraju.
Pamiętają o swojej historii i pielęgnują pamięć o swoich korzeniach.
Wieś jak z czasów dzieciństwa.
Piękne zdjęcia i interesująca opowieść.
Bardzo mi się podobało.
Pozdrawiam serdecznie:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 08.11.2011 19:59

Dispar, wielki szacun, zgodzę się w watcherem - takie galerie można oglądać bez końca - moim zdaniem, najciekawsza odsłona Rumunii na portalu - dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 08.11.2011 19:46

Pięknie pokazane... Szkoda, że u nas takich klimatów coraz mniej.
Pozdrawiam.:-)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 08.11.2011 19:43

Bardzo fajna wioska. Płotki urocze, szczególnie 4.
A chłop niczego sobie:)
Pozdrawiam:)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 08.11.2011 19:41

Surykatka bardzo obrazodajne uzasadnienie :D dobry tekst

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 08.11.2011 19:07

Bravo Dispar wreszcie coś konkretnego a nie tam jakieś "burłaczenie" a opłotki niczem Bułhakowskie

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 08.11.2011 19:07

Płoty, siano, bociany, uśmiechnięci ludzie... bardzo pozytywna galeria. Podoba się.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 08.11.2011 19:06

Jeszcze jedno. Śp. Pani Krystyna Bochenek jest tam bardzo serdecznie wspominana. Ci z którymi rozmawiałem, byli jej bardzo wdzięczni za szkołę i troskę. Na szkole znajduje się tablica jej poświęcona, którą odsłaniał marszałek senatu pan Borusewicz. Był też jej mąż i córka.
Być może mieszkańcy Pojany Mikuli mówią tak dobrze po polsku, przez wzgląd na Autorkę Dyktanda Języka Polskiego?

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 08.11.2011 18:56

Wszyscy na Twoim miejscu pewnie by się wzruszyli,tak jak kiedyś/jak napisała grace/ było i u nas.....coś tam pamiętam.
Po drugie,usłyszeć polski język.....ale okolica i domki prześliczne-pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 08.11.2011 18:54

Bycie niepoważnym a robienie sobie jaj to całkiem co innego.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.11.2011 18:52

Ja też pamiętam podobne klimaty z polskiej wsi. Tylko tam mniej pagórkowato było... i to dawno było... Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 08.11.2011 18:49

Oczywiście ,że nie chodziło mi o gadanie :-). Jak mam z chłopem gadać, to wolę jak jest ubrany :-)))). A czy Rambo jest atrakcyjniejszy? Tego nie wiem, bo nigdy nie widziałam go na żywo...a wiadomo,że telewizja kłamie.
Co do Twojej powagi, to wydawało mi się,że jednak bywasz poważny, ale może się mylę i zawsze robisz sobie jaja, tylko ja nie zawsze je rozpoznaję...

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 08.11.2011 18:41

Wiem, że z tych stron bociany lecą przez Bosfor, ale czy to znaczy, że nie mogą się zastanawiać? Zastanawiają się i wybierają zwykle tą najkrótszą drogę.
Pan poseł Janek byłby Hucułem?
Myślisz Surykatko, że Rambo jest bardziej atrakcyjny jak chłop małorolny? Gdybym mógł wybierać, to wolałbym pogadać z chłopem małorolnym. Chyba, że nie o gadanie Ci chodzi.
Czy miało być poważnie? Czy ja kiedykolwiek jestem poważny?
Watcher dzięki.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 08.11.2011 18:33

Dziękuję pięknie Wszystkim za dobre słowo.
Co do całusków.... no dobra... zgadzam się.
Noclegi w Domach Polskich? Niestety nie. Zresztą jakie tam nocowanie? Nie wiadomo czy warto było rozbijać namioty.
Kontakty z Polską? Bardzo pozytywne. Może za wyjątkiem chętnych księży do posługi kapłańskiej. Mieszkańcy bardzo czekają na polskie msze. Rumuński ksiądz też bardzo sympatyczny. Kibicują mu w nauce polskiego autentycznie.
Dzieciaki po polsku mówią bardzo dobrze. Bardzo to ujmujące. Po tylu latach na końcu świata, taki kawałek pielęgnowanej polskości. Ja się wzruszyłem.
Co do kontaktów z Polską. Może jako suplement zamieszczę kilkanaście fotek z festiwalu Górali Czadeckich.
A jako podkład do tych fotek proponuję przeczytać "Na wysokiej połoninie" pana Vincenza.
Dzięki Kabaczek za wytknięcie błędu. Oczywiście, że 100 lat wcześniej. Już poprawiłem.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 08.11.2011 17:53

Takie galerie mozna ogladac bez konca , prawdziwe zdjecia przedstawiaja turystyke z prawdziwego zdarzenia.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 08.11.2011 16:15

Sielsko, zwłaszcza jak się patrzy na te snopki siana, takie prawdziwe :-). Chciałabym mieć taką własną rzekę, z której Humor się czerpie , kiedy tylko ma się na to ochotę... Na razie musi mi wystarczyć na Twoich fotkach...
Ucieszyłam się ,że wreszcie jakiś chłop u Ciebie goły, a nie wiecznie same laski...Ale ten tytułowy pan - w miniaturce wyglądał dużo lepiej :-), w powiększeniu okazało się ,że to nie Rambo, a chłop małorolny :-)))))
Fajna galeria, napracowałeś się. I chyba poważnie miało być, a ja tak pitolę , sorry. Pozdrawiam serdecznie:-)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 08.11.2011 13:38

Czy na fotce 25 to czasem nie brat pana Janka co zatrzymał Anglię ?!

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 08.11.2011 12:51

Piękna galeria - gratuluję. Zdjęcie 2. - bociany nie muszą się nad wyborem trasy zastanawiać. Z tej części Europy od zawsze lecą przez Bosfor. Z zachodniej Europy przez Gibraltar.
Pozdrawiam.

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 08.11.2011 11:13

Wielkim zaciekawieniem poczytałem o tym miejscu. Pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1319) dodano 08.11.2011 11:01

Bardzo ciekawa i zapewne dla wielu (dla mnie też) odkrywcza galeria.
Dziękuję.
Cieszy to, że ludziom tam "chce się" pamiętać o korzeniach.
Ciekaw tylko jestem na ile o nich pamięta Polska. Czy nie tylko od święta gdy zaszczyca ją głowa państwa. Ale budynek szkoły świadczy, że może te kontakty są częstsze. Może nam powiesz jak oni to czują? Czy o nich nie zapomnieliśmy?
I jeszcze czy pod 4 nie pomyliłeś się o 100 lat. ;)
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 08.11.2011 10:55

Teren zaprezentowany, zupełnie nie zanany dla mnie, to tym bardziej z zaciekawieniem obejrzałem i przeczytałem w tej pięknej galerii.

Pozdrawiam.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1312) dodano 08.11.2011 10:48

Dispar, znakomita galeria! Przecudne sielskie klimaty. Byłem na Bukowinie, ale widziałem tylko malowane monastyry i Suczawę. Do wsi polskich nie dotarłem. Tym bardziej się cieszę, że mogę je zobaczyć w Twoim, profesjonalnym wydaniu. Nocowałeś może w tamtejszych Domach Polskich?

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 08.11.2011 10:41

"jest caluska piekna", ze tylko dac caluska:))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 08.11.2011 10:31

Takie galerie lubię:))
jest caluska piekna. Płotki naj , naj:)))
Pozdrawiam:))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 08.11.2011 09:36

Dispar pieknie w tej rumunskiej-polskiej wsi, a mnie przed oczami stanely wakacje sprzed... pol wieku, jakze podobnie bylo wowczas na wsi polskiej.Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!