m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Historia miasta od początku była związana z wydobyciem srebra.Na zdj . Panorama miasta widoczna z przed Katedry Sw. Barbary. Legenda mówi, że pewnemu zakonnikowi z klasztoru cystersów (założonego w 1142 r.) podczas drzemki na łące przyśniło się, że obok niego zamiast trawy rośnie srebro. Kiedy się obudził, rzeczywiście znalazł grudkę kruszcu. Na zdj. Herb miasta . Wydobycie na dużą skalę rozpoczęto w XIII w. W 1300 r. król Wacław II wydaje nowe prawo górnicze Ius Regale Montanorum, dzięki któremu mennica w Kutnej Horze stała się ­jedyną oficjalną mennicą Królestwa Czeskiego. Rozpoczęto bicie nowej waluty - srebrnego praskiego grosza (pražský groš). Na zdj. Kościół św. Jana Nepomucena (kostel sv. Jana Nepomucého) to barokowa budowla powstała w latach 1734 - 54 (z udziałem K.I. Dientzenhofera).
Dzięki swemu bogactwu stała się drugim po Pradze miastem w Czechach. Na zdj. Kościół św. Jana Nepomucena wejście do świątyni. Była również ulubionym miastem króla Václava IV, który tutaj wydał w 1409 r. słynny dekret kutnohorski. Na zdj. Kościół św. Jana Nepomucena , wnętrze. W Kutnej Horze w 1471 r. wybrano na króla czeskiego Władysława II Jagiellończyka. Na zdj. Kościół św. Jana Nepomucena , ambona Niestety, z czasem złoża srebra zostały prawie w całości wykorzystane i w 1547 r. wybito ostatni praski grosz, a w 1726 r. mennicę całkowicie zamknięto.Na zdj. Kościół św. Jana Nepomucena , ambona Budowa nowoczesnych traktów komunikacyjnych (kolej) w XIX w. ominęła Kutną Horę, dzięki czemu po dziś dzień zachowała swój historyczny charakter. Na zdj. Centrum miasta Dziś miasto żyje z turystyki oraz obsługuje handel dla całej okolicy. Na zdj. Stojąca na starówce kolumna morowa (Morový sloup) została wybudowana w latach 1713 - 15 w prośbie o odwrócenie zarazy.
Można tu zobaczyć kilka świetnych kolekcji dawnych monet oraz egzemplarz słynnej Biblii kutnohorskiej z 1489 r. Na zdj. Starówka . Oryginalną przywiezioną stąd pamiątką może być kopia słynnej monety z koroną św. Wacława i lwem czeskim oraz z łacińską inskrypcją w otoku: GROSSI PRAGENSES / WENCEZLAUS SECUNDUS / DEI GRATIA REX BOEMIE (Grosz praski / Wacław II / Z Bożej łaski król Czech) Na zdj. Starówka i Pl. Centralny miasta.  Fontanna (Kamenná kašna) - stojąca na rynku dwunastokątna gotycka fontanna została wybudowana w 1495 r. przez Matyáša Rejska. Nie widoczna na tym zdjęciu z powodu renowacji więc nie zrobiłem zdjęcia. Na zdj. Dom kamienny (Kamenný dům), wybudowany w latach 1485 - 95, jest jednym z najcenniejszych domów mieszczańskich z XV w. Szczególnym pięknem cechuje się bogato zdobiona ściana frontowa. W środku znajduje się muzeum. Centrum miasta.
Centrum miasta. Centrum miasta starówka. Centrum miasta. Centrum miasta. Centrum miasta starówka Na zdj. Centrum miasta i dekoracja jednej z kamiennic .
Na zdj. Katedra św. Jakuba (Arcidkanský chrám sv. Jakuba) - ­wybudowano ją w latach 1330 - 1420, a odnowiono w XVII w. Ma tylko jedną wieżę (82 m), drugiej nie wybudowano z powodu niestabilności gruntu (szkody górnicze). Na zdj. Katedra św. Jakuba nawa główna. Na zdj. Katedra św. Jakuba postać Św. Jakuba. Na zdj. Katedra św. Jakuba ołtarz główny, soborowy. Na zdj. Katedra św. Jakuba
Na zdj. Katedra św. Jakuba , ambona. Na zdj. Katedra św. Jakuba , stalle. Pomnik - Karel Havlicek Borovsky znajdujący sie na placu przed dworem włoskim. Dwór włoski (Vlašský dvůr) to budynek dawnej mennicy królewskiej przeniesionej tu z Jihlavy przez Wacława II.  W środku jest muzeum numizmatyczne, w którym możemy zobaczyć m.in. ostatni praski grosz, królewską . Salę Posiedzeń i starą kaplicę.
 Postać górnika z urobkiem rud srebra, znajdująca sie na dziedzińcu pałacu. Na zdj. Dwór włoski, widok z dziedzińca. Na zdj. Dwór włoski Na zdj. Dwór włoski widok z dziedzińca. Na zdj.Katedra św. Barbary (chrám sv. Barbory) to unikatowe dzieło architektury gotyckiej, wpisane w 1995 r. na Listę UNESCO. Została wzniesiona na obrzeżach miasta pod koniec XIV w. ze składek górników (św. Barbara to ich patronka). Uliczka Ruthardka (ulička Ruthardka) - malownicza uliczka biegnąca wzdłuż dawnych murów miejskich.
Upamiętniony przez nią ród Ruthardów należał do najbogatszych w mieście. Uliczka Ruthardka, która doprowadza do pałacu Hradek. Na zdj. Pałac Hradek (Hrádek) - pierwotnie gotycki mieszczański pałac wybudowany przed 1420 r. Dzisiaj mieści się w nim czeskie muzeum srebra. Dla zwiedzających przygotowano nie lada atrakcję - możliwość zwiedzenia tunelu starej kopalni (w strojach epoki!). Uliczka Ruthardka Uliczka Ruthardka która doprowadza do dworu włoskiego a następnie klasztoru jezuitów i
Klasztor jezuitów (Jezuitská kolej) to barokowy budynek wybudowany na cześć cesarza Ferdynanda II wg projektu włoskiego architekta D. Orsiego w kształcie litery „F”. Wzorując się na praskim moście Karola, na tarasie przed budynkiem ustawiono rzeźby mędrców. I tym akcentem zakończyłem wszystkie moje galerie z Kutnej Hory.  . DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Kutna Hora
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Katedra św. Barbary - Kutna Hora
1pix użytkownik ewka odległość 0 km 1pix
Kutna Hora
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Kutna Hora
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Czechy - Kutna Hora. Kościół NMP i Muzeum Alchemii.
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Czeski serial - dzień czwarty
1pix użytkownik millotaurus odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 29.11.2011 23:01

Piękna galeria! Pozdrawiam :-))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.11.2011 22:12

Cudnie się tam spacerowało :) Nie widzę kamiennego zbiornika na wodę, więc chyba nadal w renowacji? A do Dworu Włoskiego nie dotarłam... nawet nie wiem gdzie go szukać. Fajna galeria Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 29.11.2011 17:37

Dziękuje za wizytę i miłe słowa uznania i ocen. Pozdrawiam i zapraszam do kolejnych galerii już z Pragi Czeskiej.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 29.11.2011 16:14

Dziękuje za wizytę i miłe słowa uznania i ocen. Pozdrawiam i zapraszam do kolejnych galerii już z Pragi Czeskiej.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3881) dodano 29.11.2011 15:26

Pięknie pokazana Kutna Hora,urokliwe miasteczko.Pozdrawiam:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 28.11.2011 22:33

Malownicze miasteczko. Tymi uliczkami mogłabym spacerować bez końca.
Pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 28.11.2011 22:04

Kolejna dobra robota.
Bracia Czesi powinni ufundować Ci jakąś nagrodę.
Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 28.11.2011 20:46

Miasto jest bardzo ładne, zadbane i przyjemne.
Widzę dużo bruku, co bardzo mi się podoba.
Serdecznie pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9047) dodano 28.11.2011 18:57

Ładnie, kolorowo, ale mam takie wrażenie ,że wiekszośc fotek " leci" w lewo ! Pozdrawiam

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 28.11.2011 17:52

Bardzo ładne i zadbane miasto. Zwiedzanie takiego miasta to prawdziwa przyjemność, prawda?
Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 28.11.2011 17:12

Bardzo ciekawa galeria, z bardzo dobrym opisem miejsc. Piękne kadry, fascynująca architektura.
Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!