m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Początki katedry sięgają 1388, kiedy rozpoczęto budowę po uzyskaniu pozwolenia papieskiego. Inicjatorem byli miejscowi górnicy, którzy nie chcieli być gorsi od Pragi pod względem budynków sakralnych. Obiekt zaczęto wznosić na skarpie za murami miejskimi, w miejscu, gdzie znajdowała się już kaplica poświęcona świętej Barbarze, patronce górników. Zakładano dzieło w stylu francuskiego gotyku, a pierwszym architektem był Johann Parler, syn Petera Parlera (budowniczego m.in. mostu Karola w Pradze). Materiałem budulcowym był piaskowiec z niedalekich kamieniołomów. Wojny husyckie spowodowały przerwę w budowie, którą wznowiono w latach 80. XV wieku.
Dokończono wówczas nawy boczne ze sklepieniem krzyżowym, girlandową kaplicę oraz transept. Na zdj. Plan świątyni po renowacji w II połowie XIX wieku. Architektem był wówczas Matěj Rejsek, a później Benedikt Rejt. W roku 1499 zasklepiono chór. Budowę zakończono w 1558 (Rejt zmarł w 1534), a właściwie przerwano, gdyż Kutnej Hory nie było już stać na dalsze jej finansowanie. Wnętrze zawiera pięć naw, z zewnątrz znalazły się liczne przypory, sterczyny i rzygacze.Na zdj.Neogotycki ołtarz główny. Z tego okresu pochodzi chór, tabernakulum i balustrada w prezbiterium. W jednej z kaplic pojawiły się freski z motywami górnictwa i mennictwa, czyli zajęciami związanymi z Kutną Horą.
W kaplicy Smíškowskiej znajdują się malowidła późnogotyckie, przedstawiające scenę wojenną z ówczesnym kierownikiem budowy Michalem Smíškiem z Vrchoviszt, przygotowującym wraz z rodziną ołtarz do mszy. W 1626 do miasta przybyli jezuici. Kościół był wówczas zaniedbany, więc zakonnicy dokonali niezbędnych przeróbek i prac konserwacyjnych. Powstał wtedy m.in. barokowy chór i kaplica św. Franciszka Ksawerego, a później ołtarz Ignacego Loyoli w nawie północnej. Zmianie uległ dach - siodłowy zastąpił pierwotny namiotowy. Na zdj. Gotyckie sklepienie Powstała również galeria łącząca świątynię z nowym kolegium jezuickim.  Po kasacie zakonu kościół przejęła fundacja religijna, ale nie miała ona funduszy na utrzymywanie świątyni.
Dopiero w II połowie XIX wieku doszło do renowacji - odnowiono dach, poszerzono od zachodu kościół o jedno pole sklepienne, a cała świątynia uzyskała neogotycki wygląd. Barokowe organy zostały zastąpione nowymi, wykonanymi w miejscowym warsztacie. W miejsce gotyckiego ołtarza stanął neogotycki tryptyk z lat 1905-1910. W oknach pojawiły się witraże autorstwa Františka Urbana z motywami z czeskiej i miejscowej historii, wspominające mecenasów renowacji.  Jeden z witraży upamiętnia wizytę Franciszka Józefa I w 1905, który zostawił dar dla świątyni. Kościół ponownie wyświęcono w 1905. Przed kościołem znajduje się kaplica Bożego Ciała, której budowę rozpoczęto w XIV wieku. Początkowo miała służyć jako kostnica, ale nigdy jej nie ukończono.
Od XIX wieku do II wojny światowej działała w niej wytwórnia organów. W środku kaplicę zdobi gotyckie sklepienie.
Barokowe organy Barokowe organy i ich zdobnictwo.
Kościół św. Barbary - neogotycka fasada z końca XIX wieku

najbliższe galerie:

 
Kutna Hora
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Katedra św. Barbary - Kutna Hora
1pix użytkownik ewka odległość 0 km 1pix
Kutna Hora
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Kutna Hora
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Kutna Hora część 2
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Kutna Hora
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 28.11.2011 17:25

Piękne wnętrza,witraże,sklepienia. Po prostu cudo!!!
Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 28.11.2011 13:54

Frantisek Urban wykonal arcydzielo, a Ty je ladnie pokazales. Sklepienia - cudne. Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7286) dodano 27.11.2011 22:39

Piękna katedra, zachwycają zwłaszcza sklepienia i malowidła na szkle.I niech mi ktoś powie,ze wielkie kościoły nie mogą być piękne.Że trzeba się modlić w lepiankach , a nie wśród takich zbytków,żeby się skupić ;-). pozdrawiam :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 27.11.2011 22:17

Może nie wiecie, że te "witraże" nie są układane z kawałków kolorowego szkła. To są malowidła na szkle. Ich autorem jest František Urban. Jestem zauroczona tym miejscem ale ciągle nie mogę się zabrać do zrobienia galerii. Ładna prezentacja. Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 27.11.2011 22:04

Naprawdę piękna świątynia i również jestem zachwycona urodą witraży.
Serdecznie pozdrawiam:)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 27.11.2011 21:18

Pięknie pokazałeś tą katedrę. Szczególnie przypadły mi do gustu witraże. Piękne. Pozdrawiam :-))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!