m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Zaczynamy od mostu na ulicy Wolborskiej. Rzeka Wierzejka ledwo płynie pomiędzy trawami i szuwarami. Przemieszczamy się w kierunku jez. Bugaj drogą z betonowych płyt. Nie wiem jak to się stało ale po kilkuset metrach Wierzejka jest już całkiem porządną rzeczką. Po prawej stronie rozciągają się bagna. Miałem wrażenie jakbyśmy byli pierwszymi ludźmi od tysiąca lat.
Mimo, że są to trzęsawiska, tu również woda przemieszcza się. W tak wielu miejscach krajobrazy są bajkowe, a to czy je dostrzeżemy zależy tylko od nas. Jeziorko przed właściwym jeziorem. Zaraz za nim kanał prowadzący do zbiornika.
Jezioro Bugaj pod słońce ale za to w pełnej krasie. Mimo, że jak i na innych zbiornikach jest mnóstwo łabędzi, nie one tu królują. Jeziorko opanowane jest przez wędkarzy. Czy to z ławeczek, czy z łodzi. Łódeczki wyglądają z każdego zakamarka.
A w każdy weekend są na wodzie. O powstaniu jez. Bugaj jest ciekawa legenda, którą pozwolę sobie przytoczyć. Do klasztoru dominikanek w Piotrkowie przybyła młoda i piękna dziewczyna. W uroczystości obłóczyn, czyli wdziania habitu i przyjęcia do zakonu uczestniczył jakiś wielmoża, który zakochał się w młodziutkiej zakonnicy. I postanowił porwać ją z klasztoru.Pewnego wieczora pod klasztorną furtę podjechała kareta. Wysiadła z niej kobieta i poprosiła o spotkanie z piękną nowicjuszką.  Dziewczę, niepomne zasadzki, wyszło ufnie do rozmównicy. Tam okazało się, że czeka na nią przebrany wielmoża. 

Gwałtownik porwał zakonnicę i wywiózł ją do swego dworu, który stał nad brzegami Wierzejki, w owych czasach zwanej Koprzywnicą. W drodze dziewczyna modliła i polecała swoją duszę opiece Pana Boga.

Kareta dojechała na miejsce ciemną nocą. Wielmoża wyszedł, aby krzyknąć na służbę, która na czas nie otworzyła bramy. I ten moment wykorzystała dziewczyna, czmychając w las bugajski.
Porywacz rzucił się w pogoń ze swoimi ludźmi, ale burza dzika nadeszła nad okolice. Wrócili zatem do dworu, złorzecząc i przeklinając szpetnie. Długo to jednak nie trwało, bo w pewnej chwili budynek ze wszystkimi mieszkańcami zapadł się pod ziemię.

W miejscu, gdzie stał, powstał głęboki dół. Ale burza szybko wypełniła go wodą, tworząc jezioro, nazwane przez okolicznych mieszkańców Bugajem.

O tym, czy zakonnica zdołała wrócić do klasztoru, czy też padła ofiarą dzikiej zwierzyny, wieści pewnych nie ma...

(za www.dziedzictwo.ekai.pl)

Może łabędzie coś o tym wiedzą, lub te mewy. To już jest wytwór ostatnich lat - odpływ wody. Rzut okiem na zbiornik ze strony południowej. Jeziora ma 52 ha powierzchni. Za tym mostkiem 40 lat temu był kultowy basen, zbiornik rekreacyjny. Przynajmniej tak mi się wydaje :) Jedziemy dalej wzdłuż rzeki Wierzejki. W tym miejscu (mało nawet znanym miejscowym) rzeka Wierzejka wpada do Strawy.
Wśród łąk przemieszczamy się do piotrkowskiej oczyszczalni ścieków i w tym miejscu kończymy wycieczkę. Te zdjęcia są z początku listopada. Liście opadły a jezioro szykuje się do zimy.

Dziękuję za wycieczkę.

najbliższe galerie:

 
Moje miasto Piotrków Trybunalski
1pix użytkownik pirania odległość 0 km 1pix
zabytkowy cmentarz w Piotrkowie Tryb.
1pix użytkownik mironel odległość 0 km 1pix
Jezioro Bugaj w Piotrkowie Trybunalskim.
1pix użytkownik arti333 odległość 1 km 1pix
Piotrków Trybunalski (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Piotrków Trybunalski (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Zima w moim mieście
1pix użytkownik pirania odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 31.05.2014 18:18

Ak. Rozmyślam nad tym, ale jeszcze chyba nie :)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 31.05.2014 14:38

@mironel- i co zię uleczyło z nieuleczalnej chroby ? :DDD

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.11.2011 13:58

Ja też się zgadzam ale skoro pokazałeś to może zachęciłeś, a jak zachęciłeś to tak jakby promowałeś ;) Ale jakby to nie nazywać to i tak ładnie tam jest. I tyle :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.11.2011 01:08

Mironel - całkowicie się z Tobą zgadzam - piękno przyrody mamy na wyciągnięcie ręki - wystarczy tylko odrobina chęci, żeby je wokół siebie zobaczyć :)

mironel użytkownik mironel(wpisów:255) dodano 09.11.2011 21:29

Grace, zakonnica młoda to nie wiedziała co dobre :) Mgfoto tu nawet nie chodzi o promowanie, tylko o pokazanie, że czasem tuż tuż, blisko domu są rzeczy piękne i niezwykłe. Afrodyta, Magdar, Surykatka, Romana dzięki za odwiedziny.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 09.11.2011 16:43

Bardzo lubię takie miejsca niezależnie od pory roku. Zawsze bym tam coś ciekawego dla siebie znalazła
Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 09.11.2011 12:27

Przyjemne okolice, trzęsawiska najfajniejsze :-), pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 09.11.2011 11:12

Udany spacer.Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 09.11.2011 10:47

Miła wycieczka, piękne malownicze miejsce.
Pozdrawiam:))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.11.2011 10:29

Konsekwentnie promujesz swój region. Wycieczka bardzo fajna. Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.11.2011 10:17

szkoda mlodej zakonnicy, mogla zostac mloda moznowladczynia;) Piekna okolica, pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!