m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Spacer po Madrycie rozpoczynamy od areny walki byków tj.Plaza de Toros de las Ventas.     Arena zbudowana została w latach 1929-1931.Jej czerwony mur zdobią łuki i ceramiczne płytki.Wśród licznych motywów ornamentalnych na szczególną uwagę zasługują herby wszystkich prowincji hiszpańskich. Arena mieści 25 tys.widzów i jest to największa arena w całej Hiszpanii oraz jedna z najważniejszych na świecie. Prócz walk byków odbywają się tu również koncerty rockowe,a także zawody Red Bull. Przed areną ustawiono pomniki sławnych matadorów. Na tej arenie również adepci sztuki matadorskiej toczą tu swoje pierwsze walki w czasie specjalnych uroczystości inicjacyjnych.
Sezon trwa tu od marca do października,a walki odbywają się w niedziele i święta.Przy czym szczególne są uroczystości św.Izydora,patrona Madrytu ,które trwają od połowy maja do połowy czerwca,kiedy to corridy odbywają się co dzień. Plaza de Espana-Plac Hiszpański to jeden z głównych placów Hiszpanii. Pośrodku placu znajduje się wysoki biały cokół-pomnik Miguela Cervantesa,narodowego pisarza Hiszpanii. Przed pomnikiem Cervantesa na postumencie wzniesiono wielkie posągi Don Kichota i Sancho Pansy wraz z ich wiernymi wierzchowcami. Po bokach umieszczono dwie rzeźby z piaskowca przedstawiające ukochaną rycerza-Dulcyneę. Plac jest  zamknięty z dwóch stron wysokimi wieżowcami.Edificio de Espana stanowi tło dla pomnika Cervantesa.
Na tym placu odbywały się kiedyś egzekucje oraz walki byków. Nowoczesna zabudowa w okolicach pałacu. La Almudena jest jedyną katedrą w Madrycie.Plany budowy pochodzą z XVI wieku,kiedy Madryt uznano za stolicę państwa. Budowę katedry rozpoczęto w XIX wieku,a ukończono w 1993 r.Budowla wzniesiona została w stylu neoklasycystycznym,a wnętrze urządzone zostało w stylu Pop art. Pałac Królewski w Madrycie został zbudowany w XVIII wieku przez Filipa V Burbona. Pałac jest oficjalną rezydencją króla Hiszpanii,chociaż król ani jego rodzina nie mieszka obecnie w pałacu.
Rodzina królewska zamieszkuje mniejszy Palacio de la Zarzuela na przedmieściach Madrytu. W pałacu odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. We wnętrzach pałacu podziwiać można Salę Tronową,Salę Porcelanową i wiele innych komnat urządzonych z przepychem,w których nie zatracono dobrego smaku.Można zwiedzić też zbrojownię,niezwykle bogatą i bardzo pięknie zaprezentowaną oraz królewską aptekę. Oprócz bogatej kolekcji obrazów,można podziwiać cztery instrumenty wykonane przez samego Antonio Stradivari dla króla Hiszpanii są to dwie pary skrzypiec,altówka i wiolonczela. Wnętrze pałacu
zachwyca bogactwem artystycznym.Wyróżniają się przede wszystkim wspaniałe freski oraz obrazy Velazqueza,Goi,Rubensa,El Greco i Caravaggio. Interesująco prezentują się portrety rodziny królewskiej ,pędzla Goi,które zdobią obite jedwabiem ściany pałacowych pomieszczeń.
Komnaty pałacowe urządzone są z przepychem wskazującym na różne gusta kolejnych władców. Wzniesiony w stylu neoklasycznym pałac mieści 2800 różnych pomieszczeń z których wiele jest udostępnionych do zwiedzania. Ogromny pałac jest wzorowany na niezrealizowanych planach przebudowy paryskiego Luwru. Z zewnątrz pałac otoczony jest przepięknymi ogrodami,a z tarasów można podziwiać panoramę Madrytu. W bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Królewskiego znajduje się Plaza de Oriente. Wokół placu umieszczono posągi królów wizygockich.
Plaza de la Villa-najstarszym budynkiem jest wybudowana przez Maurów w XV wieku wieża Torre de los Lujanes.W tej wieży więziony był francuski król Franciszek I.Przy placu znajduje się również stary ratusz z XVII wieku. W centrum placu umieszczono pomnik hiszpańskiego admirała Alvaro de Bazan,który próbował zaatakować Anglię. Hala targowa. Jeden z najbardziej reprezentacyjnych placów Madrytu to Plaza Mayor otoczony najstarszymi budynkami pochodzącymi z XVI i XVII wieku. Ozdobiony malowidłami budynek Casa de Panaderia posiada balkon,na którym kiedyś pojawiał się król podczas ważnych uroczystości. W przeszłości na tym placu odbywały się wszystkie ważne wydarzenia,np:corridy i egzekucje.Pośrodku placu znajduje się pomnik Filipa III.
Wykonany z brązu niedźwiadek zjadający owoce z drzewa poziomkowego  to herb Madrytu. Budynek Kongresu Deputowanych ( Congreso de los Diputados ) - izba niższa Kortezów,parlamentu hiszpańskiego.Na zdjęciu fasada pałacu. Kongres mieści się w Palacio de las Cortes,który został zbudowany w XIX wieku w stylu neoklasycznym.Główne wejście otoczone jest dużym portykiem i dwoma brązowymi lwami. Będąc w Madrycie nie można pominąć Museo del Prado.Utworzone zostało w 1810 r.przez króla Ferdynanda VII.Jest największym muzeum w Madrycie i jednym z najważniejszych i najbogatszym muzeów na świecie.Na zdjęciu otoczenie muzeum. Zbiory Muzeum Prado obejmują dzieła z kolekcji królewskiej zbierane od XVI do XIX w.Zobaczymy tu przede wszystkim malarstwo,ale także rzeźbę oraz rzemiosło artystyczne.W muzeum obowiązuje całkowity zakaz fotografowania i filmowania. Jeśli chodzi o malarstwo,to znajdziemy tu dzieła takich twórców jak:Goya,El Greco,Velazquez,Picasso,Tycjan i inne.Na zdjęciu pomnik Goi na dziedzińcu muzealnym.
Następne zdjęcia z Paseo del Prado,jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Madrytu. Na jednym z budynków niezwykle urokliwe sceny balkonowe. Ciekawa witryna sklepu z pamiątkami.

najbliższe galerie:

 
Muzeum lotnictwa w Madrycie - cz02
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Muzeum lotnictwa w Madrycie - cz01
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Madryt
1pix użytkownik adjuss odległość 6 km 1pix
Burgos, Madryt, Avila.
1pix użytkownik jotwu odległość 6 km 1pix
Charlie zapraszam na wyprawę do kuchni : )
1pix użytkownik ak odległość 7 km 1pix
Real Madryt
1pix użytkownik muczacza odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (28):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 10.03.2017 13:41

Voyager747...pozdrawiam serdecznie:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 09.03.2017 20:01

Madryt ciągle na mnie czeka

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 13.12.2011 19:23

Strabsenfilm,Watcher,D-B,Anikm,Deszcz,Zuzka,Marcowadziewczyno,Skuza...dziękuję za mile słowa.Wszystkich serdecznie pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.12.2011 20:26

Chciałabym kiedyś zwiedzić Madryt,co chciałabym obejrzeć ...nie wiem,ale na pewno znalazłabym coś ciekawego,jak na fotkach 43-48,lubię takie fotki:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 10.12.2011 18:23

Bardzo fajnie pokazane i opisane ,wielka przyjemność w ogladaniu Twoich zdjeć :))) Pozdrawiam serdecznie:)

zuzka użytkownik zuzka(wpisów:143) dodano 09.12.2011 16:19

jak tu ładnie!

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 09.12.2011 01:11

...pozdrawiam serdecznie i jeszcze dopinguje do dalszej pracy, bo Twoje zdjęcia są z wyjazdu na wyjazd coraz lepsze. Podglądaj innych...z tych miejsc do których jedziesz.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.12.2011 21:01

Terezo bardzo lubię Twoje miejskie galerie. Zawsze wszystko interesująco pokazane i opisane. Tak jest i tym razem.
Madryt jest bardzo ciekawy architektonicznie, no i nie można zapominać o wspaniałym muzeum Prado. Kiedyś i ja tam dotrę (mam nadzieję;)).
Pozdrawiam serdecznie:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 08.12.2011 20:34

Tereso, bardzo przyjemna galeria, spędziliśmy w niej miłe chwile :-)
Pozdrawiamy serdecznie :-)
D&B

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 08.12.2011 13:29

Przyjemne obrazki.

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 08.12.2011 10:33

Ten gościu z 5-tki, Surykatko, nazywał sie Jose Cubero i nosił przydomek "Yoyo (Żożo). Wisi od kilkunastu lat, a zginął nadziany na rogi byka jako 21-letni młody człowiek. Żeby zrozumieć korridę i całe to krwawe widowisko, należy chyba urodzić się Hiszpanem lub Meksykaninem

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 08.12.2011 00:55

Dziękuję Wszystkim za pozytywny odbiór galerii.Madryt nie ma zbyt wiele zabytków i prawdę powiedziawszy średnio mi się podobał.Przepiękne są wnętrza pałacowe,ale zakaz fotografowania.Na pewno też warto zobaczyć Muzeum Prado,pod warunkiem,że się przeznaczy na to sporo czasu.W Madrycie byłam zbyt krótko i udało mi się zobaczyć nie wiele.Może jeszcze kiedyś tam wrócę.Serdecznie pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 08.12.2011 00:47

Strabsenfilm...obejrzałam Twój film.Podoba mi się ta forma prezentacji.Udało Ci się zobaczyć znacznie więcej.W wolnym czasie obejrzę pozostałe Twoje filmiki.Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 08.12.2011 00:45

Mgfoto...niestety,fotki z katedry nie nadają się,żeby je pokazać.Pozdrawiam:)

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 08.12.2011 00:07

No to ja jeszcze dodam że jak będziecie w Madrycie warto zobaczyć jeszcze muzeum archeologiczne od Prado około 5-10 min na piechotę. Jeden dzień w tygodniu wstęp jest za darmo. Obok Prado jest też fajny ogród botaniczny i dawne ogrody królewskie :).

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 07.12.2011 23:59

Piękna galeria. Mam nadzieję, że jeszcze coś będzie z Madrytu? Pozdrawiam serdecznie :-))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7298) dodano 07.12.2011 23:24

Miasto pomników :-) Ciekawie to pokazałaś, mnie zastanawia,a jak ten gościu z 5 tam wisi ? i czy długo tak może ???? Przecież zakwasy murowane na drugi dzień, no może na trzeci :-))))) pozdrawiam :-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 07.12.2011 22:43

z pewnoscia wroce do tej galerii jeszcze nie raz, jako ze - poki co, do Madrytu troche daleko;) Bardzo ladnie pokazalas, to miasto Terezo, dziekuje i pozdrawiam:)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 07.12.2011 22:23

Galeria wspaniała. Mam nadzieję, że będzie mi jeszcze dane zobaczyć Madryt na własne oczy. Już wiem na jakie ciekawości zwracać uwagę. Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 07.12.2011 22:17

Ładnie i ciekawie pokazałaś Madryt:) miło było powspominać dawne czasy;)
pozdrawiam:)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 07.12.2011 21:58

Z ciekawością obejrzałem madrycką galerię, zwłaszcza wnętrza Pałacu Królewskiego. Byłem w tym roku w Madrycie, jednak nie dane mi było obejrzeć ani wnętrz pałacowych, ani zbiorów Muzeum Prado. Zdjęcia są piękne, ja jednak dokumentuję swoje wrażenia na filmie.Proszę, abyś obejrzała mój film z Madrytu. Jestem ciekawy , czy ta forma utrwalania w pamięci tego co się widziało, spodoba się. Pozdrawiam:)
http://www.youtube.com/watch?v=Z1YeUDN2Soo
P.S. W mojej galerii filmowej znajduje się kilka filmów z Hiszpanii i nie tylko

zbych użytkownik zbych(wpisów:103) - Użytkownik usunięty. dodano 07.12.2011 21:18

... 34 ... piękne !!!! Wydawało mi się zbyt ,, wyostrzone ,, dlatego balem się odezwać ... !

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.12.2011 21:13

Piękna galeria. Nie masz czasem jakiejś fotki z wnętrza popartowej katedry? Pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 07.12.2011 20:45

...... dorzucam 34 - Pozdrawiam

zbych użytkownik zbych(wpisów:103) - Użytkownik usunięty. dodano 07.12.2011 20:40

Dla mnie 19 i 25 !!! Pozdrawiam !!

satan użytkownik satan(wpisów:3209) dodano 07.12.2011 17:41

Ciekawa, bo urozmaicona galeria.

Pozdrawiam ;-)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 07.12.2011 16:31

za marioli, mam identyczne marzenie, ponieważ zwiedzanie muzeów jest moją pasją (oczywiście w zależności od czasu). Znakomita galeria.
Pozdrawiam serdecznie.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 07.12.2011 13:12

Są dwa obiekty, które chciałabym zobaczyć i zwiedzić w Madrycie - Muzeum Prado i Stadion Santiago Bernabeu.
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!