m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Architektura sanktuarium oraz zatoka z dużymi pływami morskimi sprawiają, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii. Miejsce to zwiedza rocznie średnio 3 200 tys.  osób, co powoduje, że jest to najczęściej poza Paryżem odwiedzana atrakcja turystyczna we Francji. Początkowo wyspa ta była częścią lądu. W czasach rzymskich nazywano ja Mont Tombe (Wzgórze Mogiła) i jak sama nazwa wskazuje, służyła ona za miejsce pochówków. Według legendy został tu pochowany w złotej trumnie i złotych butach sam Juliusz Cezar. W V wieku teren zaczął się zapadać, a po 100 latach przekształcił się w wyspę, całkowicie odciętą w czasie przypływu od lądu. Co kilka godzin odpływ oddala się od klasztoru i odsłania piaszczyste dno morza (wtedy grobla jest przejezdna), by następnie podczas przypływu zalać gwałtownie otaczające klasztor morskie tereny.
Są tu jedne z najwyższych pływów na świecie:różnica między przypływem i odpływem wynosi nawet 15 metrów! Według historii to właśnie one wielokrotnie uratowały klasztor przed zdobyciem: najeźdźcy zostawali uwięzieni w grząskim piasku morskiego dna, a następnie zalewani podczas przypływu. Obecnie nie jest tak niebezpiecznie, trzeba jednak uważać, gdzie zostawiamy samochód i uważnie czytać informacje, kiedy poziom wody znowu się podniesie. Do Mont Saint-Michel prowadzi wąska droga- grobla, długości 1, 8 km. Właściwa historia Mont Saint-Michel zaczęła się jednak na początku VIII wieku... ... kiedy to Aubert, biskup Avranches wzniósł na wzgórzu kaplicę ku czci św. Michała ... ... kaplica była wzorowana na tej w Monte Gargano we Włoszech.
Zmieniono nazwę wyspy na Mont Saint-Michel i pierwsi pielgrzymi odwiedzili to miejsce. W X wieku na wzgórze przybyli benedyktyni z opactwa normandzkiego z Saint Wandrille i na jego szczycie utworzyli swoje opactwo dla 50 mnichów. W XI wieku mnisi zaczęli spisywać pierwsze księgi o cudach i objawieniach, a coraz liczniejsze pielgrzymki pojawiały się na wzgórzu (wśród nich również Wilhelm I Zdobywca).
W tym też czasie Mont Saint- Michel został niekwestionowanym ośrodkiem intelektualnym. Od XIII wieku wraz z wpływami stylu gotyckiego, kolejne budowle zaczęły przybierać formy bardziej subtelne i strzeliste. Do dzisiaj opactwo nazywane jest miastem książek, dzięki manuskryptom pochodzącym ze scriptorium. Część z nich można obecnie zobaczyć w Bibliotece Ratusza Avranches. Pierwotna kaplica biskupa Auberta zastała całkowicie pochłonięta i zdominowana przez rozbudowę kościoła i klasztoru. Do dziś jednak możemy podziwiać pre-romańskie masywne, mroczne sklepienia, grube ściany z okrągłymi łukami i wąskimi oknami. W XI wieku powstały trzy krypty wokół kościoła, co umożliwiło zagospodarowanie i znaczne rozszerzenie powierzchni świątyni. W tym samym czasie wybudowano trzy piętra budynków klasztornych.
W XV wieku został zrekonstruowany chór, w gotyckim stylu flamboyant. W XVIII wieku po wielkim pożarze dodano nową zabudowę w stylu neoklasycznym, a następnie widoczną z daleka wieżę z iglicą. Powstał drugi kościół-klasztor, nazywany Merveille (Cud)... ... jako swoiste zadośćuczynienie króla Francji Filipa II Augusta ... ... za spalenie części kościoła przy próbie odebrania wyspy książętom Normandii. Święty Michał objawił się biskupowi Aubertowi we śnie, nakazując mu wybudować opactwo. A że zacny duchowny nie dowierzał początkowo swemu widzeniu, po kilku nieudanych próbach, zdenerwowany archanioł zagłębił mu palce w czaszce, by pilność sprawy wbić mu do głowy. Śladom tej trepanacji zawdzięcza biskup Aubert swą kanonizację
*** gotyckie krużganki pokryte świetlistymi arkadami i płaskorzeźbami *** Tak więc na przestrzeni wieków opactwo Mont Saint- Michel rozbudowywało się przekształcając w niezdobytą twierdzę. Podczas wojny stuletniej, mimo intensywnych ataków, nie udało się jej opanować Anglikom, ani też protestantom w okresie wojen religijnych.
*** Sklepienia gotyckie Sali Rycerskiej w opactwie *** Klasztor przetrwał do czasów rewolucji francuskiej, kiedy to został rozwiązany, a mnisi wypędzeni. Od 1793 roku do 1863 przekształcono go na więzienie, a wyspę paradoksalnie nazwano Ile de la Liberté (Wyspa Wolności ). Następnie wyspa przeszła na własność państwa (uznana jako pomnik narodowy), a dopiero w 1969 roku wrócili na nią mnisi.
Położenie wzgórza jest tematem ciągłych sporów pomiędzy Normandią a Bretanią. W IX wieku granica pomiędzy tymi ziemiami została ustanowiona na rzece Couesnon, która wpływa do zatoki po lewej stronie wyspy. Stąd wyspa należy do Normandii. Gdyby rzeka zmieniła swoje koryto, według Bretończyków Mont Saint-Michel należałby do nich. Do kompleksu wchodzimy i wychodzimy przez Porte du Roy (Brama Królewska).  Na sam szczyt wzgórza prowadzi  jedyna tam uliczka: Grand Rue (Główna Ulica).
Po zwiedzeniu części religijno-zabytkowej możemy kupić pamiątkę w jednym ze sklepików znajdujących się poniżej klasztoru,  ewentualnie zatrzymać się w restauracji lub usiąść na tarasie i popijając kawę i jedząc pyszne naleśniki, kontemplować cudowną historię Mont Saint-Michel i przepiękne widoki na zatokę.

najbliższe galerie:

 
le Mont-Saint-Michel
1pix użytkownik archipio odległość 0 km 1pix
St.  Michel
1pix użytkownik kazelot odległość 0 km 1pix
Mont Saint Michel (Francja)
1pix użytkownik romario odległość 0 km 1pix
Le Mont Saint Michel - cud zachodu
1pix użytkownik dsk odległość 0 km 1pix
Le Mont-Saint-Michel
1pix użytkownik travis odległość 0 km 1pix
Mount Saint-Michel
1pix użytkownik bilbo odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (32):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.08.2012 21:10

Od lat mnie fascynuje to miejsce,więc z wielkim zainteresowaniem przeglądam tę galerię:) Może i mnie uda się tam kiedyś dojechać i zwiedzić:) Pozdrawiam turystycznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.11.2011 11:35

2x Maja,bardzo interesująca ta Twoja galeria,pocieszył mnie fakt,ze nawet do mniej sprawnych,to wzgórze jest do zdobycia:)))Ciekawymi opisami, zachęciłaś do odwiedzenia tego uroczego miejsca:)Pozdrawiam:)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 14.11.2011 00:36

Wybieram kontemplację widoków przy naleśnikach;)
Bardzo atrakcyjne miejsce, ciekawie przedstawione.
Pozdrawiam:)

deszcz użytkownik deszcz(wpisów:2891) dodano 13.11.2011 20:40

... to piękny jest wybryk natury połączony z ludzką myślą i umiejętnością... pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 13.11.2011 19:08

Miejsce jest niesamowite. Mam nadzieję że tam kiedyś dotrę, a na razie dziękuję za interesującą galerię.
Pozdrawiam serdecznie:)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 12.11.2011 21:36

olazim; polecam. Koniecznie się wybierz. Sama zobaczysz, ze nie przesadzam z magią tego miejsca. Pozdrawiam serdecznie i dzięki za odwiedziny.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 12.11.2011 21:26

Maja-koniec września miał być momentem mojej wyprawy na Mont Sant-Michel/ale sprawy rodzinne/i nic z wyprawy.
Wszystko jeszcze jest do zdobycia-podoba mi się wszystko-pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 12.11.2011 21:24

to powiem Ci, że 3 lata temu było tam tak samo pięknie. :)
Polecam solowy wypad i powłóczenie się po zatoce - rewelacja.

Pozdrawiam

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 12.11.2011 21:20

Paryż i Mont Saint Michel zaliczyłam w czerwcu tego roku a dokładnie 29 czerwca zwiedzałam opactwo. Mnie się nie udało zobaczyć przypływu. Komunikaty oznajmiały, ze do dwóch godzin ma nastąpić, lecz moja grupa nie miała czasu by czekać na ten spektakl. Jak wcześniej wspominałam spędziłam tam zaledwie 2 godz i odjeżdżając miałam niedosyt tego piękna. Planuję wróci indywidualnie i spędzić choć tydzień, by nasycić wszelkie zmysły. To miejsce jest magiczne, posiada w sobie moc, której nie potrafię określić. Dzięki , za odwiedziny i zainteresowanie.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 12.11.2011 21:09

maja - możesz zdradzić kiedy dokładnie tam byłaś - stan zatoki sugeruje mi że byliśmy w bliskim okresie. Odpływy tam są niesamowite - największe w Europie.
Opactwo - miód, cud, malina - jedno z piękniejszych miejsc jakie widziałem.

Pozdrawiam

tomitotu użytkownik tomitotu(wpisów:30) dodano 12.11.2011 20:01

Miejsce fantastyczne, fotki oddają piękno miejsca.

zbych użytkownik zbych(wpisów:103) - Użytkownik usunięty. dodano 12.11.2011 19:06

Korekta ! Oczywiście 8 , wpisałem 28 !

zbych użytkownik zbych(wpisów:103) - Użytkownik usunięty. dodano 12.11.2011 19:04

1 , 2 , 3 , 28 - dla mnie bardzo ładne . Pozdrawiam !!!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 12.11.2011 16:28

Maja !! Zobacz tutaj : http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=10224#
jak widać jest to dość gładkie, także spokojnie mozna się psiknąć WD40 i ruchem posuwisto- ślizgowym dotrzeć do końca !!!!!

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 12.11.2011 15:34

dzięki naszej dyskusji (właśnie zrobiłam szokujące odkrycie) niesamowicie wzrosła ilość gości w mej galerii. Czyżby słowo bardziej budziło zainteresowanie niż obraz??? W Fatimie nie byłam, ale wyobrażam sobie te jaśki na kolanach. Ponoć potrzeba jest matka wynalazku, więc może kawałki starych opon z dobrym protektorem i "wymoszczeniem" wewnątrz ,byłyby trwalsze niż poduszeczki. Kto wie, może będzie mi dane jeszcze wypróbować ten zamysł. Jak mówi przysłowie "nigdy nie mów nigdy"......

pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 12.11.2011 15:27

Choć widziałem, jak w fatimie ludzie sobie do kolan jaśki paskami przyczepiali, ale chyba lepsze są takie ochraniacze dla parkieciarzy ;))))))

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 12.11.2011 15:19

pipol - niooooo....... ale nic straconego, lada dzień dostanę endoprotezy, więc wszystko jeszcze jest do zrobienia........ milo rozładowałeś sytuację, dzięki...... uśmiech z mej strony szczery..... :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 12.11.2011 15:15

Maja-maja !!!! To na kolanach w Fatimie byśmy sobie nie pochodzili ;)))))))))))))))))

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 12.11.2011 15:03

pipol....źle zrozumiałeś moje słowa....zaznaczam, nie chodzi mi o punkty. Nie jestem z gatunku rywalizujących i nie szokują mnie niskie ani wysokie oceny - nie dla nich tu zawitałam, ale dla WAS OBIEŻYŚWIATÓW, jestem "łasa" na każde widoki ze świata a w Waszych galeriach jest OLBRZYMIA SKARBNICA. Odniosłam tylko wrażenie, ze skoro nie pokazałam fotek z dali, to nie pokazałam już nic ciekawego, a dla mnie opactwo Saint Michel jest cudem architektury.Co do moich wspominek o stanie moich kolan, cóż, przepraszam.............. może nie powinnam, ale był to dla mnie wyczyn na miarę himalaizmu. A jeżeli chodzi o zdanie, świetnie że je masz i o to chodzi......aaa i jeszcze jedno małe "wyprzedzenie myśli" - w tej wymianie wypowiedzi nie ma u mnie podtekstów złośliwych. Pozdrawiam serdecznie i fajnie, ze jesteś.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6767) dodano 12.11.2011 13:33

no tak 2 godziny to rzeczywiście trochę mało na takie miejsce, no i dlatego nie zdażyłaś pobiec przez plażę, łąki i pastwiska, żeby pstryknąć parę fotek z oddali;)
pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7253) dodano 12.11.2011 13:19

Ale niesamowite miejsce, cudnie położone! Super są zwłaszcza te krużganki i sklepienia :-) .pozdrawiam :-)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 12.11.2011 13:18

mgfofo; nola76 - warto się wybrać, przepiękne miejsce z niesamowitym "kawałem" historii. Widok z daleka jest imponujący, ale będąc wewnątrz ma się dopiero wrażenie "maleńkości" istoty człowieczej a zarazem jest się pełnym podziwu dla budowniczych. Miałam jedynie 2 godz na zwiedzenie a chętnie byłabym tam z dwa tygodnie, bo tak magiczna aura unosi się miedzy murami. Oglądałam w TV program o tym miejscu, fantastycznie pokazano jak w dzień kipi od tłumów a nocą przyobleka szaty tajemniczości i przepełnione jest szeptem historii w ciemnych zaułkach grubych murów.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 12.11.2011 13:18

Nie widzę powodu by zmieniać kąt patrzenia na inne galerie. Mam swoje zdanie i przy nim zostanę. Nie wydaje mi się by ocena 7 była krzywdząca. Jest to dwa punkty powyżej średniej !!!!! Nie mam pretensji, że nie pognałaś jak szalona przez pastwiska i plaże by zrobić fotkę z kilometra, tylko stwierdziłem fakt, że takiego zdjęcia nie ma. Na mnie to miejsce robi większe wrażenie niż inne Egipty, Tunezje itp. Razem wzięte. A z kolanami tez mam kłopoty (od siatkówki) Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 12.11.2011 13:07

Bardzo interesujące miejsce.Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6767) dodano 12.11.2011 12:29

Bardzo fajne i ciekawe miejsce, warte zobaczenia:) muszę pomyśleć o jakiejś małej wyprawie do Francji;)
pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 12.11.2011 12:28

Powspinać miało być. "Zjadłam" literkę a wydawało mi się, że jestem po śniadaniu ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 12.11.2011 12:26

Chyba od zawsze mi się marzyła wizyta w tym miejscu ale ciągle nie dotarłam. Miło było pospinać się wraz z Tobą i pozaglądać w zakamarki. Pozdrawiam :)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 12.11.2011 12:22

paweller75 i grace - serdecznie witam, i dziękuję za poświęcony czas spędzony na mojej galerii. Miło wiedzieć, że ktoś zagląda.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 12.11.2011 12:18

Pipol......wybacz, że Cię zawiodłam z tą odległością. Niestety nie miałam okazji robienia zdjęć z pastwisk, czy przeciwnego brzegu. Warunki do fotografowania czasami są jakie są, niezależne od nas co nie oznacza, że jesteśmy poddani dyskryminacji. Zdaję sobie sprawę, że nie bywam w miejscach, które "robią wrażenie", cóż....... nie każdy ma okazję dotarcia do"raju bram". Muszę Ci się jeszcze przyznać, że wyjście po tylu schodach na najwyższy poziom, było dla mnie nie lada wyczynem fizycznym, co jest powodem do mojej dumy (problem z kolanami, które są do wymiany). Pozdrawiam, i proszę o zmianę kąta patrzenia na obrazy pokazywane przez innych.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 12.11.2011 11:14

bardzo ladna 4, bryla sanktuarium robi wrazenie, serdecznie pozdrawiam, dziekujac, z e moglam dzieki Tobie zobaczyc to miejsce:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 12.11.2011 10:48

Zdecydowanie brakuje mi zdjeć robionych z odległosci. To dopiero robi wrażenie !!! Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 12.11.2011 09:53

maja-maja, Mont Saint-Michel jeszcze przede mną, ale cały czas myślę, żeby tam pojechać. Pięknie tam. Dzięki za fajny spacer. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!