m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
kościół Saint-Pierre (św. Piotra), stojący naprzeciwko zamku i świetnie widoczny ze względu na 80-metrową wieżę, zbudowany między XIII a XVI wiekiem, to doskonały przykład udanego zmieszania się cech dojrzałego gotyku z jego późną fazą, tzw. płomienistą (flamboyant). Zamek wybudowany w XI wieku przez Wilhelma Zdobywcę. To stąd książę Normanów wyruszył na Wyspy Brytyjskie, które zdobył w 1066 roku po znanej bitwie pod Hastings.
Sam zarys murów budowli był przez dziesięć stuleci tylokrotnie zmieniany, że nie sposób doszukać się jego pierwotnego kształtu. W XII wieku dobudowano wieżę bramną (pierwotnie ogromną, oszkarpowaną, dziś możemy obejrzeć tylko jej pierwszą kondygnację. Wiadomo, że pierwotnie teren zamku obejmował ponad 5 hektarów, a sama rezydencja składała się z kilku budynków i kaplicy - pozostały po tym tylko odkryte przez archeologów fundamenty. 
*** Co do budynku na zdjęciu, nie potrafię określić. Południową część w obrębie murów zamkowych zajmowała parafia św. Grzegorza (obecny wygląd kościoła to efekt przebudowy z początków XVI stulecia).
Rezydencja pełniła funkcje fortecy podczas wojny stuletniej. Po wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej planowano zburzyć zamek, na szczęście jednak pomysłu nie zrealizowano. W XIX wieku mieściły się tu koszary, a zniszczeń dopełniły wydarzenia II wojny światowej. Ten pomnik stoi przed fasadą Muzeum Normandii, jednak nie udało mi się zdobyć informacji kogo upamiętnia. Dziś możemy pospacerować po terenie zamku i zwiedzić dwa muzea - Normandii (Musee de Normandie) oraz Sztuk Pięknych (Musee des Beaux-Arts), przejść się po murach i pozostałościach trzynastu wież, podziwiając (dopiero z tej odległości w pełni widoczne) przepiękne kościoły Caen, nie zawsze pięknie się komponujące z późniejszą zabudową dalszych części miasta w tle. Wiele uroku ma także XIX-wieczna zabudowa willowa, nadająca starej części wielkiego miasta charakter małego, zacisznego miasteczka.
 Kościołów jest bowiem rozsianych po całym Caen sporo - i są one spore...
W tym samym czasie, co zamek, powstały tu dwa opactwa: męskie i żeńskie.
Saint-Etienne, kościół w opactwie męskim (Abbaye-Aux-Hommes, Espl. J.-M.-Louvel), zbudowany został w XI wieku, za rządów opata Lanfranca, z fundacji Wilhelma Zdobywcy. Dwa stulecia później dobudowano dwie 80-metrowe wieże do fasady oraz gotyckie prezbiterium, którego okna zalewają światłem wnętrze romańskiej nawy, co wywiera na widzu niezwykłe wrażenie. Całości dopełnia XVII-wieczne wyposażenie (między innymi, obraz Adoracji Trzech Króli pędzla wybitnego malarza Claude’a Vignona), w oryginalny sposób komponujące się z nagrobkiem Wilhelma Zdobywcy w prezbiterium. Zabudowania klasztorne pochodzą z XVIII wieku. Niecałe sto lat później Napoleon przeznaczył je na Lycee Imperial (wyższa szkoła, od panowania Ludwika XVIII - College Royal), które znajdowało się tu do 1965, kiedy to szkołę przeniesiono do nowych budynków, a w zabudowaniach klasztornych umieszczono ratusz.
Ta część należy do ratusza i  pozwolono nam jedynie, na zwiedzenie wewnętrznego ogrodu. Ruiny Old St-Etienne,  kościół zniszczony podczas II wojny światowej Opactwo Abbaye-Aux-Hommes, w całej okazałości przedstawia swoją krasę. *** tekst na bazie Internetowego Przewodnika Turystycznego

najbliższe galerie:

 
WIELKA WŁÓCZĘGA 2013 r.  cz.  II NORMANDIA
1pix użytkownik gniady odległość 18 km 1pix
Francja 2014 - Caen
1pix użytkownik achernar-51 odległość 18 km 1pix
Francja 2014 - Plaże D-day
1pix użytkownik achernar-51 odległość 43 km 1pix
Francja 2014 - Bayeux
1pix użytkownik achernar-51 odległość 44 km 1pix
Honfleur - Normandia
1pix użytkownik tom odległość 49 km 1pix
Honfleur,  Normandia.
1pix użytkownik szarykot odległość 50 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 02.10.2012 21:17

byłem niedaleko - szkoda że nie zajrzałem tam.
w okolica polecam
Le Treport
Honfleur
Etretat
Fecamp

Pozdrawiam

keith_1989 użytkownik keith_1989(wpisów:36) dodano 16.07.2012 11:11

Mam w tamtych okolicach swoich znajomych z Erazmusa :) mam nadzieje, ze uda mi sie odwiedzic niebawem tamte okolice :) fajna galeria

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 14.11.2011 18:27

Ja właśnie w czerwcu /pod koniec/ byłam w Normandii, wiec gdyby Twoja wyprawa doszła do skutku, to kto wie...może nasze drogi skrzyżowałyby się. Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.11.2011 12:04

Mimo dużych zniszczę wojennych,sporo zabytków się zachowało,Francuzi odbudowali wiele zniszczonych miast w tych okolicach,nadając im dawny charakter.Wybierałam się w czerwcu w te strony,niestety choroba pokrzyżowała nasze plany,może uda się w przyszłym roku,chociaż na parę dni:))) Gratuluje wyprawy:))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!