m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Widok na Trzy Korony od Słowackiej strony. 
Rzeka Dunajec.
Trzy Korony to masyw pięciu wysokich turni. Najwyższa z nich to Okrąglica na którą wiedzie szlak turystyczny Trzy korony (982 m) - najwyższy i najbardziej efektowny szczyt Pienin właściwych. Turnie zbudowane są z wapieni rogowcowych. Najwyższa turnia, z której roztacza się wspaniały widok na Pieniny i przełom Dunajca, to Okrąglica, opadająca w dolinę Dunajca ponad 5OO metrowym urwiskiem. Widziane od strony Sromowiec lub Czerwonego Klasztoru na Słowacji turnie układają się w charakterystyczny kształt kamiennej korony. Stąd też górę nazywano po łacinie Mons Coronae - Góra Korona. Nie wiadomo dlaczego nazywana jest dzis Trzy Korony, przypuszcza się,że nazwy tej zaczęli używać szczawniccy goście w połowie ubiegłego stulecia. Po Prawej stonie Trzech Koron widok na Łysinę  (790 m) Ten skalisty wierzchołek jest oddzielony od Trzech Koron przełęczą Wyżni Łazek (695 m). Na Trzy Korony można wejść szlakiem od Krościenka nad Dunajcem. Podejście początkowo jest strome a po około poł godziny przechodzi w bardziej łagodne aż do Przełeczy Chwała Bogu (zwana też Szopką) (779 m) Przełęcz oddziela masyw Trzech Koron od tak zwanych Pienin Czorsztyńskich. Wiedzie tędy najstarsze używane przejście ze Sromowiec do Krościenka.
W 1348 roku Kazimierz Wielki który lokował na prawie magdeburskim miasto noszące przez pierwsze lata nazwę Crosno W roku 1932 Krościenko n/D utraciło prawa miejskie z powodu spadku liczby mieszkańców. 

W tle grzbiety Beskidów. Z Krościenka spławiano tratwami drewno i towar aż do Gdańska. Do dziś można wybrać się spływ przełomem Dunajca na łodziach flisackich(nie są tratwy jak uważa wielu turystów). Tu też znajduje sie ośrodek Ruchu Oazowego Światło-Życie
W centrum znajduje się kościół z XIV wieku, przebudowany w stylu barokowym, polichromowany w XIV wieku, około 1490 i 1589. Część szlaku przebiega wśród drzew i łąk. 
Szlak przecina las Bajkow.
Po pokonaniu kawałka drogi znajduje sie krzyż na ktorym napisane są dające do myślenia słowa: Nim pojdziesz dalej tu podziekuj Bogu za to, że masz oczy Ciekawa gałąź drzewa przypominająca huśtawkę. Złamane drzewo, nie widać na zdjęciu ale było ono wysokie. Pewnie złamało sie od jakiegos pioruna albo nie wiem czego :) Podczas wędrówki na szczyt złapał nas deszcz. Bedąc w 1/3 wysokości chcielimy troche poczekac aż przejdzie ale i tak padał i padał a że juz i tak zmoklismy to poszlismy dalej. Deszcz czasem ustępował ale ogólnie pogoda była średnia.
Deszcz spowodował że szlak pzecinały błotniste strumyki.

Na szlaku przechodzimy obok Pieńskiego Potoku ( to nie ten na zdjeciu) ( 678 m n.d.m.) obok którego jest kamień upamiętniający nagłą śmierć gajowego PPN, Wojciecha Regieca - nie wiem jak zginal) Tak czy inaczej warto było iść dalej czasem po błotku by zobaczyć widoki z Okrąglicy. Wydaje mi sie że jest to Nowa Góra ( 903 m), ale 100% pewności nie daje. Jest to drugi co do wysokości szczyt Pienin Właściwych i najwyższy szczyt Pienin Czorsztyńskich. Ma charakterystyczny kształt ostrego stożka. Jest całkowicie porośnięty drzewami. Po deszczu ciepła ziemia parowała zasłaniając widoki.
Znajomy mówi że jak góry parują to znaczy że króliki własnie zaparzyły sobie herbatę :) Po kupieniu biletów na punkt widokowy zaczęly rozpościerać się piekne widoki. Tu Dunajec. Przełom rzeki Dunajec przez wapienne pasmo górskie Pienin.
Widok z Okrąglicy (982 m) znajduje się ona w środku między  turniami szczytowymi.
Do Dunajca opada bardzo stromą ścianą o wysokości 532 m.
Po prawej stronie rzeki Sromowce Niżne. Czarne chmury wisiały nad nami cały czas. Platforma widokowa jest zabezpieczona metalowymi barierkami. Podczas burzy i piorunów turyści nie są wpuszczani na wierzchołek. Po słowackiej stronie mieści sie Czerowny Klasztor.O Czerwonym Klasztorze historycy wspominają w 1319 r. Wtedy to natchniony łaską bożą Kokosz na odpuszczenie grzechów zafundował klasztor sprowadzając braci Kartuzów.
Po lewej stronie Sokolica (95% pewnosci :)) (747 m). Skalne ściany Sokolicy opadają prawie pionowo 300 metrową przepaścią do przełomu Dunajca. Bilet wstępu na Trzy Korony upoważnia również do wejścia na Sokolicę w ten sam dzień. Na niej znajdują się reliktowe sosny. 


Isntnieje legenda o bracie Cyprianie z Czerwonego Klasztoru , który według legendy miał ponoć wystartować z Trzech Koron na latającej machinie i dolecieć aż do Tatr. Wiatr wiał mocno i gdyby nie barierki to byłoby niebezpiecznie.
Oprócz Okrąglicy pozostałe turnie to: Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała i Niżnia Okrąglica
Mozna tez z bliska sie przyjrzeć wapiennym skałom. Malowniczy pejzaż.

Kiedyś turyści nie wchodzili na Okraglicę, lecz na wysunięty spod niej ku pd. Ganek. Na trudno dostępną Okrąglicę wdrapywali się juhasi z polany Pieniny i za kilka centów popisywali się na niej karkołomnymi sztuczkami - stawaniem na głowie itp.

Widoki są piekne. Gdyby nie pogoda to byłyby jeszcze lepsze.
Bajecznie kolorowo musi wygladac tu w jesieni. Kładka prowadząca na szczyt wiedzie wsród pionowych skał. Widok na Trzy Korony z Czerwonego Klaszoru. Tak widać Trzy Korony od strony Słowackiej.
W zimie trasa z Krościenka na Trzy Korony nadaje się do przebycia na nartach. Wejście na samą Okrąglicę bywa często śliskie i oblodzone. Dunajec: długość 247 km.
Głębokość do 11 m w dolnym biegu.
Występują w nim liczne gatunki ryb. W tle kładka na Dunajcu łącząca Polskę ze Słowacją. Została ona wybudowana w 2006 roku. Do przejścia potrzebny jest tylko dowód osobisty. Kładka łaczy Sromowce Niżne z Cerveny Klastor i jest otwarta od 7:00 - 19:00 (przynajmniej tak pisze ;))
Sromowce Nizne maja bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową.

najbliższe galerie:

 
ŚWIĄTECZNE ŁAZIKOWANIE
1pix użytkownik d-b odległość 1 km 1pix
Na    szlaku  w  Pieninach
1pix użytkownik agra60 odległość 1 km 1pix
Spływ Dunajcem
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Na szlaku - Od Sokolicy po Trzy Korony.
1pix użytkownik krushyna odległość 1 km 1pix
Szczawnica i okolice...
1pix użytkownik mignon odległość 1 km 1pix
Pieniny późną jesienią
1pix użytkownik kikulisko odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
oli1104 użytkownik oli1104(wpisów:87) dodano 06.04.2009 06:05

Dzięki ;)

camel17 użytkownik camel17(wpisów:98) dodano 06.04.2009 01:48

Witam.
Wg mnie to jak na tydzien to ani tu ani tu ;)
W Pieninach jest trochę za mało na tydzień a raczej niektore miejsca moga się powtarzać.
W Tatrach znajdzie wiecej ciekawych miejsc na tydzien z tym ze tu pelno ludzi zawsze ;)
Ja prponuje jechać w Bieszczady, tam mozna łazić i łazić bez końca...
pozdrawiam

oli1104 użytkownik oli1104(wpisów:87) dodano 25.03.2009 21:31

No bardzo ładna wędrówka...
Widzę ze byłeś również w Zakopanem, więc się Ciebie zapytam:
Gdzie jest lepiej pojechać aby w tydzień wędrować po górach
W Pieniny czy Tatry?
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!