m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Jadąc do Luderitz zatrzymaliśmy się w Dolinie Dzikich Koni. Możliwe że konie dotarły do Namibii razem z europejskimi osiedleńcami ale jest to tylko jedna z kilku przedstawianych wersji , inna wersja mówi że mogły uciec ze stada które należało do Barona Hansa-Hienricha von Wolf , a jaka jest prawda możliwe że wiedzą to konie  Z czasem konie zdziczały i z generacji na generację ich geny ulegały zmianie, co najprawdopodobniej  pozwoliło im przetrwać te trudne warunki.
 Początkowo planowano wybicie wszystkich dzikich koni ale jak okazało się ze są one dużą atrakcją turystyczna zostawiono je.
W tej chwili konie niby dzikie ale podchodzą do ludzi  bardzo blisko , powiedziałabym ze za blisko. No ale .. Wikipedia : Lüderitz - miasto w Namibii, nad Oceanem Atlantyckim (na jednym z najbardziej niegościnnych wybrzeży w Afryce). Liczy około 13 tys. mieszkańców.

Miasto jest portem rybackim i ośrodkiem związanego z portem przemysłu rybnego. Zostało założone w 1883 roku, kiedy Heinrich Vogelsang, kupił Angra Pequena z pobliskimi terenami na rzecz kupca bremeńskiego Adolfa Lüderitza. Wraz z odkryciem diamentów w 1909 roku dla miasta rozpoczął się okres rozwoju, jednak obecnie kopalnie znajdują się już dużo dalej i nie stanowią dla Lüderitz źródła dochodów. Bergstraße
 Miasteczko wygląda jak wymarłe , trudno się dziwić bo sami mieliśmy ochotę schować się w mysiej dziurze przed paskudnym wiatrzyskiem brr Kapps-Ballsaal z Felsenkirche i Goerke Haus w tle
Jadąc do Canionu Fish River zaglądamy do opuszczonego miasta i przenosimy się w czasie.. Kolmanskop to opuszczone wymarłe miasto, które znajduje się w południowej Namibii, w pobliżu portu Lüderitz. W 1908 roku po odkryciu diamentów  ludzi opanowała gorączka złota . Kolmanskop zostało wybudowane od podstaw w ciągu 2 lat i zasiedlili je górnicy z pobliskich kopalń. Miasteczko posiadało szkołę, szpital,, elektrownię, kasyno, teatr , oraz linie kolejową. Po pierwszej wojnie światowej miasteczko zaczęło upadać jak zaczęły spadać ceny diamentów. Ostatecznie opuszczone zostało w latach piędziesiątych. W tej chwili w opuszczonych budynkach zamieszkał piach , zadomowił się tam na dobre.
 Jest tam muzeum w którym można się dowiedzieć jak pomysłowi byli pracownicy kopalń i jak usiłowali wynieść diamenty

 Wiało tam tak mocno że trudno było nawet robić na zewnątrz zdjęcia bo waliło tak piachem, pora uciekać do jakiegoś bardziej przyjaznego miejsca . Canion Fish River jest to jeden z największych kanionów na świecie Gigantyczny wąwóz ma długość 160 km oraz szerokość do 27 km i głębokość do 550 metrów. . Jego powierzchnia została ukształtowana przez ponad 650 milionów lat przez niesamowite siły natury  Fish River jest najdłuższą rzeką wewnętrzną Namibii, ale obecnie rzeka ta jest częściowo wyschnięta. Jest to rzeka okresowa, która zazwyczaj przybiera w okresie lata, lecz w porze suchej tworzy łańcuch rozlewisk
  W okolicach Hobas są trzy punkty widokowe z których można zajrzeć w głąb canionu. , z jednego z nich można zejść na dno na kilkudniowy treking. Niestety jest to tylko dla ludzi z bardzo dobra kondycją. Taki treking jest bardzo wyczerpujący. Samo zejście na dno zajmuje 1 dzień Ale można piękno canionu poobserwować z góry , co tez uczyniłam Ale powoli trzeba się zabierać i zmykać na camp albo schować się w domku wikłacza jeśli zaprosi ..

najbliższe galerie:

 
Droga przez Namibię II
1pix użytkownik jotwu odległość 8 km 1pix
Miasto duchów.
1pix użytkownik jotwu odległość 8 km 1pix
Dead Vlei i Sossusvlei. . . podniebna galeria
1pix użytkownik martafryka odległość 131 km 1pix
Góry Tiras
1pix użytkownik jotwu odległość 165 km 1pix
Sossusvlei
1pix użytkownik doracz odległość 216 km 1pix
Namibia
1pix użytkownik raptorek odległość 216 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
ulka użytkownik ulka(wpisów:265) dodano 21.11.2011 19:47

raul - masz rację pozostałości po niemieckim osadnictwie robi przygnębiające wrażenie, a co do galerii z canionu to moja nie jest pierwsza, jotwu był przede mną:-)Dzięki za odwiedziny i pozdrawiam :-)

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 17.11.2011 19:44

Pozostałość niemieckiego osadnictwa w Namibii robi bardzo przygnębiające wrażenie - takie prawdziwe miasto duchów :) Ale kanion ze swoimi rozmiarami jest naprawdę imponujący i o ile się nie mylę, to pierwsza jego prezentacja na portalu.
Pozdrawiam ;)

ulka użytkownik ulka(wpisów:265) dodano 17.11.2011 19:14

Dziękuję wszystkim bardzo za odwiedziny i pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie :-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 16.11.2011 12:46

Bardzo ciekawie. Piasek w domu bardzo malowniczy. Kanion też robi wrażenie.
Pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 16.11.2011 04:36

bardzo ciekawa wyprawa, kanion piekny, a te "piaskownice" w opuszczonych domach robia tak przygnebiajace wrazenie,ze az sie czuje piach w ustach. serdecznie pozdrawiam.

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 15.11.2011 23:03

Heimat w Afryce, wydmy w domach i ten niezwykły kanion, choć mi go trochę mało. Dużo ciekawych rzeczy na raz :)
Pozdrawiam serdecznie :)

bwojto użytkownik bwojto(wpisów:34) dodano 15.11.2011 22:58

niesamowite wrażenie robią zasypane "duchy domów"...

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 15.11.2011 22:41

Miasteczko bardzo europejskie, miasto ,,widmo” niesamowite, a kanion piękny, taki mniejszy Wielki Kanion Kolorado;)
Zadziwiające jak te konie przystosowały się do życia w tak surowych warunkach.
Serdecznie pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 15.11.2011 22:05

Bardzo ciekawa galeria, choć fotek tytułowych trochę mało, bo tylko 9 :-(
Ale to co są robią duże wrażenie ;-)

Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 15.11.2011 21:45

Widzę, że koń z foto 3 jest baaaaaaaaaaaardzo zadowolony z pozowania :)))))))))))))))))))))))))))))))))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!