m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Czeska Praga na tym Portalu posiada już wiele opracowań, pozwolę sobie również dorzucić do tego dorobku własne pięć groszy - czyli pięć podstawowych punktów zwiedzania tego niesamowitego miasta. Zapraszam 1. Most Karola.
Najsłynniejszy chyba element praskiej architektury. Powstały w XV wieku łącznik pomiędzy brzegami Wełtawy do XVIII wieku był jedynym mostem komunikacyjnym w mieście. Od 1950 dostępny jest tylko dla pieszych - spacerowiczów, artystów i turystów, którzy zwykle za cel numer jeden stawiają sobie właśnie tę budowlę Na całej długości (516 metrów) spacerującym towarzyszą rzeźby i posągi - w tym bardzo charakterystyczna dla regionu Śląsko-Morawskiego figura św. Jana Nepomucena.Po obu stronach mostu wznoszą się odnowione w 2007 roku wieże.
Św.Jan Nepomucen (ur. ok. 1350 w Pomuku, obecnie Nepomuk, zm. 20 marca 1393 w Pradze.Ok. 1380 przyjął święcenia kapłańskie i został kanonikiem przy katedrze św. Wita.W związku z zatargiem między królem Czech Wacławem IV a arcybiskupem, Jan Nepomucen popadł w niełaskę władcy i w 1393 został uwięziony. Następnie zrzucono go z mostu Karola do rzeki Wełtawy. ....Według innej wersji, Jan Nepomucen po odmówieniu ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii królowi czeskiemu Wacławowi (król podejrzewał żonę o niewierność), został poddany ciężkim torturom i w konsekwencji wrzucony do Wełtawy.
Na zdj. Figura św. Jana Nepomucena, miejsce tragicznej śmierci św.Jana .
 Widok z mostu Karola na nadbrzeżną dzielnicę Pragi. 2. Zamek na Hradczanach.    Na zdj. Trasa dla pieszych na wzgórze zamkowe Hradczany. Będący jednocześnie największym powierzchniowo zamkiem na świecie, wznosi się ponad Pragą już od IX wieku. Na zdj. Praski zamek widok z Mostu Karola. I choć widok obecny diametralnie różni się od pierwotnego, to od zawsze ten kompleks był siedzibą czeskich królów. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na okno w Kancelarii Czeskiej starego pałacu królewskiego, Na zdj. Występ kapeli przed wejściem na zamek . ...miejsca słynnej defenestracji praskiej, która stała się symbolem rozpoczęcia wojny trzydziestoletniej. Na zdj. Plac przed wejściem na zespół zamkowy Hradczany. Na zdj. po lewej str.Palac Arcybiskupi przy Placu Hradczanskim
Cena wstępu do zamku uzależniona jest od opcji zwiedzania. Na zdj. Herb Arcybiskup na frontonie Pałacu przy Pl. Hradczanskim. Druga strona placu, wizawi wejścia na zamek. Jeden z wielu placów na Hradczanach, gmach rządu.Na pierwszym planie pomnik Sw.Jerzego. Praga-Hradczany-pomnik Sw.Jerzego. Przedstawia Sw.Jerzego walczącego z złem - szatanem. 3. Katedra św. Wita Na zdj. Widok katedry od strony wschodniej. Praska katedra, podobnie jak cały zamek na Hradczanach należy do największych atrakcji Pragi. Na zdj. Fasada Katedry sw Wita na Hradczanach
Budowana z trudnościami przez wiele wieków dziś stanowi perłę czeskiej architektury. Znakomite wrażenie robi wysoka, 30 metrowa nawa otoczona ponad dwudziestoma kaplicami - w tym najcenniejszą kaplicą św. Wacława, Na zdj. Wnętrze katedry, widok na prezbiterium której ściany wyłożono szlachetnymi kamieniami. Wstęp do katedry jest płatny. Na zdj. Widok katedry od strony południowej Detale zdobnictwa katedry od strony południowej. Zegar katedralny od strony południowej. Mozaika ścienna - zdobnictwo Katedry Św. Wita w Pradze na Hradczanach.
 Hradczany - bazylika i klasztor sw Jerzego.Pierwszy kościół w tym miejscu powstał ok. 920 z inicjatywy księcia czeskiego Wratysława I i tutaj pochowanego. 4. Złota Uliczka.  Na zdj . akurat nie to lecz po lewej stronie znajduje się wspomniana uliczka na którą się nie dostałem - kolejki za biletami kilometrowe:) pomijam . Grosz handlu wart jest więcej niż dwa grosze produkcji... takie przeświadczenie towarzyszyło kupcom i bankierom od wieków. Co jednak jeśli nie mamy smykałki do interesów? - ...pozostaje podziwiać piękne roztaczające się widoki panoramy miasta z wzgórz Hradczan. Na zdj.panorama Malej Starny z hradczanskiej Zahrady Na Valech Wówczas pozostaje nam alchemia. A jeśli alchemia to na Złotej Uliczce w Pradze.
To tu poszukiwano kamienia filozoficznego i mikstury zamieniającej wszystko w złoto. Poszukiwania trwają. Na zdj. już jesteśmy u podnóża Hradczan na przepięknym placu Senatu Czeskiego. Siedziba czeskiego Senatu mieści się w Pałacu Wallensteina w Pradze, znajdującego się w pobliżu Pałacu Kolovrata i Pałacu Książęcego. Po sąsiedzku przez ulicę znajdziemy polski akcent, siedzibę Polskiej Ambasady. 5. Rynek Staromiejski i Ratusz Staromiejski to jeden z najważniejszych i najładniejszych budynków w Rynku Staromiejskim. Jego początki sięgają XIV wieku. Ratusz powstał za panowania króla Jana Luksemburczyka w wyniku przebudowy kamienicy, która stała w tym miejscu. Zanim dojdziemy do serca Pragi na Rynek Główny musimy pokonać kilka reprezentacyjnych uliczek z pięknie zachowanymi kamienicami.
 Zdobnych w całą gamę przeróżnych detali architektonicznych. Również mnóstwo słynnych praskich piwiarni, gospody i restauracji , sklepów i hoteli. Jak w każdy średniowiecznym mieście, centrum Pragi stanowi Rynek. Na zdj. Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem. Gdy już przeciśniemy się przez tłum turystów spacerujących po Starym Mieście, Na zdj. Portal wejściowy do Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem . ...naszym oczom ukaże się piękny ratusz z XV wiecznym zegarem astronomicznym - Na zdj. Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem ...który już od samego powstania stał się atrakcją turystyczną. Codziennie o pełnej godzinie (od 9 do 21) można obejrzeć pochód figur apostołów okrążających zegar.
Po zwiedzeniu Rynku i Ratusza oraz licznych świątyń, kolejnym ciekawym praskim punktem są muzea takie jak muzeum figur woskowych i marionetek. Na zdj. Staromiejski zegar astronomiczny „orloj” Spacerując uliczkami Starego Miasta właściwie w każdym sklepie z pamiątkami witają nas marionetki. Na zdj. Zegar pochodzący z XV wieku to jeden z najcenniejszych i najbardziej znanych zabytków w Pradze. Te w muzeum to prawdziwe dzieła sztuki, ręcznie wykonane z przeróżnych materiałów stanowią ważny element praskiej atmosfery. Kolejne atrakcje Pragi to, każdy znający przygody najsłynniejszego żołnierza Cesarsko-Królewskiej Armii musi choć raz odwiedzić słynne praskie piwiarnie. Na zdj. Czy wiesz że według legendy radni Pragi pozbawili wzroku mistrza, który „orloj” skonstruował, żeby nie mógł w innym mieście zbudować jego kopii.
Te najsłynniejsze - ulubione gospody Szwejka to U Kalicha i U Fleku. Na zdj. Rynek Starego Miasta z kościołem św. Mikołaja W tym drugim znajduje się słynne Muzeum Piwowarstwa, gdzie delektując się smakiem tego chmielowego dzieła, można poznawać kolejne etapy warzenia piwa.
Spacerując po Pradze nie da się ominąć dawnej Żydowskiej dzielnicy Josefov. W centrum tej dzielnicy znajduje się zaś najstarsza czynna synagoga w Europie, zwana Staronową. Na zdj. Kościół św. Mikołaja, barokowy, w dzielnicy Malá Strana, na Rynku Małostrańskim. Z budowlą tą wiążą się liczne legendy, a najsłynniejsza mówi o stworzonym przez rabina Golemie, który wpadając w szał niszczył wszystko, co napotkał na swojej drodze.To co przedstawiłem w galerii to najciekawsze punkty zwiedzania przynajmniej na dwa - trzy dni pobytu. Na kolejne zapraszam w następnej galerii. DZIĘKUJĘ.

najbliższe galerie:

 
spacerkiem po Pradze
1pix użytkownik violkad odległość 0 km 1pix
Fontanna Krizikowa- Praga
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 1 km 1pix
Spoglądając na Pragę:)
1pix użytkownik muessa odległość 1 km 1pix
balet Jezioro Łabędzie Czajkowskiego w Pradze
1pix użytkownik muztaghata odległość 1 km 1pix
Praga część 1
1pix użytkownik maryush odległość 2 km 1pix
PRAHA [ HRADCZANY 2 ] Katedra Św. Wita w Pradze
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 02.12.2011 19:45

Z przyjemnością wróciłam do Pragi po 30 latach. Zamek na Hradczanach i most Karola pamiętam najbardziej. Prawie nic się nie zmieniło. Zdjęcie 9 -Super. Cała galeria znakomicie prezentowana.
Pozdrawiam serdecznie.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 01.12.2011 21:50

Bardzo fajna forma galerii- mini przewodnik.
Paw albinos jest chyba najczęściej fotografowanym przedstawicielem fauny w Czechach;)
Pozdrawiam serdecznie:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 01.12.2011 10:00

Dzięki serdeczne Wszystkim za uznanie i oceny.

Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 01.12.2011 07:45

Praga piękna jak zawsze i udało Ci się to pokazać.Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7426) dodano 30.11.2011 21:19

Super fajna galeria. Praga jeszcze przede mną, więc tym bardziej z zaciekawieniem obejrzałem Twoją galerię. Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 30.11.2011 20:44

Cudowne miasto.Pozdrawiam:)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 30.11.2011 19:54

Jeszcze nie widziałem białego pawia?! Bardzo dobra galeria, jak zwykle w twoim wydaniu. Pozdrawiam :-))

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 30.11.2011 18:43

Fajnie było sobie przypomnieć odwiedzane zakątki. Razu pewnego miałam to szczęście, że spędziłam w Pradze pięć dni, a i tak ciągle mam niedosyt. Pozdrawiam :)

elise użytkownik elise(wpisów:971) dodano 30.11.2011 18:20

Z przyjemnością obejrzalam Pragę i miejsca które odwiedziłam miesiąc temu. Ladnie opisane zdjęcia.Praga jest piękną , a Katedra Vita wyłoniła się raptownie zza zamkowej Bramy.Serdecznie pozdrawiam.

magg użytkownik magg(wpisów:423) dodano 30.11.2011 18:15

Galeria bardzo starannie przygotowana.Przyjemnie było oglądać .

pipol użytkownik pipol(wpisów:9047) dodano 30.11.2011 16:07

fajowa 50 tka

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.11.2011 15:08

Z przyjemnością sobie przypomniałam dawno nie widzianą Pragę. Ja niestety nie miałam zbyt wiele czasu na poznanie miasta tak jak bym chciała, więc z ciekawością obejrzałam Twoją prezentację. Zarówno zdjęcia jak i opisy bardzo ciekawie przedstawiłeś.
Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 30.11.2011 12:37

Pragi nigdy za wiele, z przyjemnoscia obejrzalam Twoja galerie, teraz zastanawiam sie czy wstawiac moja, ja bylam tam tylko jeden niezapomniany dzien. pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!