m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Opuszczając Staromiejski Rynek i kierując się ku Mostowi Karola a następnie wzdłuż bulwarów nad Wełtawa w perspektywie na urwistym wzgórzu opadającym w prost do rzeki strzelają w prost w niebo dwie wierze Bazyliki Wyszehradzkiej. Po lewej stronie ruchliwej ulicy mijamy nieco nowszą, prawobrzeżną część dzielnicy Pragi . Zanim dojdziemy na wzgórze Wyszehradu warto zwrócić uwagę na secesyjne, XIX wieczne budynki tej że dzielnicy. Zdjęcia z Wyszehradu są nie najlepszej jakości, ponieważ wykonałem je nieco w pospiechu przy zapadającym zmierzchu, a wiec proszę o wyrozumiałość. Praga.
Praga Po drodze mijamy ciekawy w swej architekturze tańczący dom - budynek pochodzi z 1996 roku, wybudowany został według projektu dwóch architektów Vlado Milunića i Franka Gehry. Wyglądem przypomina tańcząca parę, stąd wzięła się jego nazwa. Budynek pomimo tego, że wybudowany został w stylu nowoczesnym, to doskonale wpasowuje się w secesyjne, XIX wieczne budynki. Tańczący dom jest ciekawa atrakcja turystyczną i kolejną wizytówką Pragi. Vyšehrad (wysoki gród, zamek) - wzgórze na terenie dzisiejszej Pragi, na prawym brzegu Wełtawy, Na zdj. Część dzielnicy Wyszehradzkiej. ...także dzielnica, która zajmuje powierzchnię 0,36 km2 i jest zamieszkiwana przez 1 913 osób. Na zdj. Część dzielnicy Wyszehradzkiej z zabytkowym kościołem.
Na zdj. Wzgórze Wyszehradzkie było miejscem, gdzie została założona pierwsza czeska osada na terenie dzisiejszej stolicy Czech, już na początku VII wieku. Wśród drzew rosnących w pobliżu kościoła św. Piotra i Pawła stoi galeria monumentalnych XIX-wiecznych rzeźb .... ...wyobrażających postacie z czeskich legend i opowieści.Ich twórcą jest Josef Václav Myslbek. Wzgórze stało się drugą, obok Hradczan siedzibą czeskich władców z rodu Przemyślidów w X wieku, wtedy też osada otrzymała pierwsze fortyfikacje. W drugiej połowie X wieku bito tu monetę - denar Bolesława II (972-999), a u schyłku XI stulecia wzniesiono gród romański. Wratysław II (1061-1092), pierwszy król z rodziny Przemyślidów uczynił z Zamku Wyszehradzkiego swoją główną siedzibę w 1085 roku, po przeniesieniu tu swojego dworu z Zamku Praskiego.
Przeprowadzka króla była wynikiem konfliktu pomiędzy Wratysławem a jego bratem, biskupem praskim Jaromirem (1040-1090) z roku 1070. Z fundacji Wratysława II wzniesiono romańską bazylikę św. Wawrzyńca, rotundę św. Marcina oraz zamkową kaplicę. Budynki Zamku Wyszehradzkiego i świątyń rozbudował i upiększył książę Sobiesław I (1125-1140). W rozbudowanej bazylice spoczął Wratysław II z żoną Svatavą, a także Sobiesław I i Sobiesław II. W roku 1135 Sobiesław I przeniósł siedzibę władców czeskich z Wyszehradu na Zamek Praski. Za panowania kolejnych władców wzgórze zaczęło tracić coraz bardziej na znaczeniu na rzecz Hradczan.
Władcą, który po dwóch stuleciach ponownie zainteresował się Wyszehradem był cesarz Karol IV Luksemburski (1355-1378), który wzniósł gotycki pałac królewski, bramę Špicka i ufortyfikował na nowo wzgórze. Ufundował też trzynawowy kościół św. Piotra i Pawła na fundamentach wzniesionej przez Wratysława II romańskiej bazyliki.Gdzie na uwagę zasługują wnętrza, pokryte wspaniałymi secesyjnymi malowidłami oraz Ikona Matki Bożej Deszczowej. Wyszehradzką bazylikę warto odwiedzić również ze względu na relikwie św. Walentego Karol IV włączył Wyszehradzki Zamek w mury Pragi, zażyczył sobie również, aby tu się zaczynała Droga Królewska, którą władcy Czech będą przemierzać w drodze na koronację na Hradczanach. Zamek został splądrowany i zburzony podczas powstania husyckiego, kiedy to od 16 sierpnia 1419 roku do 1 listopada 1420 roku toczono tu zacięte walki. Królowie czescy do tego zamku już nie wrócili. Od XV wieku Wyszehrad stał się samodzielnym miastem, które jednak upadło w XVII stuleciu. W tym samym wieku Habsburgowie eksmitowali ostatnich mieszkańców miasta i na wzgórzu utworzyli garnizon wojskowy, wzgórze znajdowało się pod austriacką administracją wojskową do roku 1911.
W XIX wieku odnowiono obie świątynie, gotycki kościół św. Piotra i Pawła zbarokizował Josef Mocker, a samo wzgórze zmieniono w miejski park otoczony resztkami austriackich fortyfikacji. W roku 1883 Wyszehrad stał się częścią centrum Pragi. Obok znajduje się Cmentarz Wyszehradzki - zarezerwowany od 1869 roku dla wybitnych czeskich artystów. Pochowano na nim najwybitniejszych czeskich kompozytorów, pisarzy, malarzy, muzyków i innych twórców kultury, jak: kompozytorzy Bedřich Smetana i Antoni Dworzak, pisarze Karel Čapek, Božena Němcová i Jan Neruda, malarz Mikoláš Aleš, Franciszek Křižík (twórca m.in. słynnej tańczącej fontanny) i Józef Mocker. Górujący nad cmentarzem pomnik Slavín jest miejscem ostatniego spoczynku kilkudziesięciu artystów, m.in. rzeźbiarza Josefa Václava Myslbeka (twórca pomnika św. Wacława na placu św. Wacława w Pradze), malarza Alfonsa Muchy, Ladislava Jana Šalouna (twórca pomnika Jana Husa na Staromiejskim Rynku).
Wyszehrad to dzielnica Pragi nazywana czasem praską twierdzą. Jest to bardzo interesujący przykład barokowego założenia obronnego, położonego w dogodnym miejscu nad rzeką Wełtawą. Austriacki fort obronny na Wyszehradzie i kazamaty. Fort można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem.  Co ciekawe że tu są przechowywane oryginalne rzeźby z Mostu Karola. Natomiast te które można podziwiać na moście to doskonałe kopie, a oryginały spoczywają bezpiecznie, chronione przed czynnikami atmosferycznymi w kazamatach Wyszehradu.
Plan wzgórza Wyszehradu. Na murach obronnych twierdzy jest miejsce z którego roztaczają się wspaniałe widoki na pozostałe części miasta Praga. 
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Czechy 2012-Praga- majowy weekend
1pix użytkownik metuzalech odległość 0 km 1pix
Praga nocą
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Praha
1pix użytkownik nata44 odległość 1 km 1pix
Praga - ze starego albumu
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Pragi inne oblicze.
1pix użytkownik wojzsl odległość 1 km 1pix
Spacer po Pradze. Cz.I. Hradczany i Mala Strana.
1pix użytkownik halszka odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
wzsl użytkownik wzsl(wpisów:20) dodano 12.11.2013 12:51

Przekazałeś w ciekawy sposób całkiem spory kawałek czeskiej historii. Dzięki i pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.12.2011 13:27

Nigdy nie byłam w Pradze.
To kolejna galeria,która utwierdza mnie w przekonaniu,że powinnam tam koniecznie pojechać.
Pozdrawiam-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 11.12.2011 12:16

Cieszy bardzo, ze mozna znalezc tyle galerii z Pragi na tym portalu, Twoja stanowi piekne uzupelnienie. Interesujace opisy dopelniaja przyjemnosci spacerowania z Toba po Pradze. Pozdrawiam - "tez zakochana" w tym grodzie.

piszczel użytkownik piszczel(wpisów:30) dodano 11.12.2011 04:37

mocar ,piękne miasto potwierdzam.zwiedziłem w tym roku

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.12.2011 23:53

Mnie również najbardziej podobają się te malownicze uliczki. :)
Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 10.12.2011 23:14

Magdaleno - Ja również zakochałem się w tym mieście od pierwszego wejrzenia, w Pradze spędziłem trzy dni i nie mogę się doczekać na kolejna wizytę w tym uroczym grodzie.

Pozdrawiam i dziękuje.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 10.12.2011 20:44

Bardzo lubię Pragę. Zdjęcie 7 niezwykle urokliwe. Pozdrawiam:-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 10.12.2011 20:11

Anikm - Zgadzam się z Tobą, a to dlatego że z centrum Pragi na Wyszehrad drałowałem na nogach to jest ponad 3 km. dlatego pierwsza część jest wykonana jeszcze przy dobrym świetle natomiast na wzgórzu byłem już po godz. 20 i zapadał zmrok.

Dziękuje i pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 10.12.2011 20:02

Miłe Panie jestem niezmiernie wdzięczny za Wasza wizytę, ciepłe słowo i nie zasłużoną ocenę.

Pozdrawiam serdecznie :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.12.2011 19:45

Bardzo interesująco pokazane, choć fotograficznie pierwsza część galerii lepsza.
Podobają mi się zdjęcia uliczek, szczególnie 7. To ujęcie dałabym na wizytówkę galerii.
Pozdrawiam serdecznie:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 10.12.2011 18:56

Pięknie pokazana galeria. Temat dla mnie (obiekty sakralne) zawsze mnie zachwycają jak również ich wspaniała historia. Znakomite opisy, więc dodatkowy plus. Obejrzałam z przyjemnością.
Pozdrawiam serdecznie.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 10.12.2011 18:20

Z wielką starannością i dbałoscią ale u Ciebie to normalka .Pozdrawiam serdecznie .

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!