m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Do tego miejsca dojedziemy z Trujillo ze zorganizowaną wycieczką bądź indywidualnie-colectivo.Mamy tu punkt sprzedaży biletów,sklep z pamiątkami,napojami,przekąskami.Zwiedzanie tylko z przewodnikiem,należy odczekać aż zbierze się grupa licząca min.10 osób. Huaca del Sol-Piramida Słońca jest największą budowlą w Am.Płd. powstałą przed przybyciem białych.Mierzyła pierwotnie 342x159x45 metrów a do jej budowy zużyto 140 mln cegieł adobe.Miała kilka poziomów połączonych stromymi schodami ,olbrzymimi pochylniami i ścianami o nachyleniu 77°.Jej znaczna część została zniszczona w 1602,gdy Hiszpanie próbując dostać się do wnętrza zmienili kierunek rzeki Rio Moche.Niedostępna do zwiedzania,prowadzone są nadal prace archeologiczne. Jesteśmy na najwyższym-ósmym poziomie,schodkowej Piramidy Księżyca-Huaca de la Luna.W tle święta góra Moche,Cerro Blanco. Zdaniem archeologów,pierwszy bazowy poziom piramidy zbudowano około 100 ne. Po każdym stuleciu niższy poziom był przykrywany wyższym poziomem (schodkiem).W ten sposób,w ciągu 700 lat świątynia przekształciła się, w mającą 100 metrów długości,25 m wysokości i kształt litery L - ośmiopoziomową,schodkową piramidę (są inne teorie).
Ze względu na ukryte w niej złoto,świątynia była bezlitośnie plądrowana przez huaqueros (rabusi grobów) przynajmniej od czasów kolonialnych.Przeszło tuzin jaskiń przenika podstawę Huaca,a ogromny otwór o wymiarach domu znajduje się u góry. I chociaż utracono wiele skarbów i malowideł,otwory wykonane przez huaqueros pomogły archeologom zbadać świątynię w różnych,poziomych i pionowych przekrojach. naCywilizacja Moche nie znała pisma,pozostały po niej jednak liczne malowidła na murach,wykonane przy użyciu naturalnych pigmentów mineralnych.Na niektórych przedstawiono w sposób naturalistyczny postacie ludzkie,
na innych wzory geometryczne w różnych kolorach, bądź tematy mitologiczne. Jednym z ulubionych motywów artystów Moche był okrutny bóg Ayapec,o złowrogim,świdrującym spojrzeniu. Czasem nazywano go Dekapitatorem czyli Ścinającym Głowy.Przedstawiany jako pająk,niekiedy jako stworzenie ze skrzydłami lub potwór morski.
Świątynia na szczycie Piramidy Księżyca jest sukcesywnie restaurowana.Ponieważ odnowę finansuje największy miejscowy browar,pieniędzy pewnie nie zabraknie. Na nizinie pomiędzy Piramidą Słońca a Piramidą Księżyca znajdują się pozostałości strefy mieszkalno-usługowej. Miasto Chan Chan składa się z 9 niezależnych kompleksów-cytadel (jeden kompleks dla jednego króla lub wodza).Jedynym odrestaurowanym,który można zwiedzać od 1964,jest tzw.Palacio Tschudi,otoczone potężnymi murami o wys.10-12 m i mające 4-5 m u podstawy.
Od wejścia szlak prowadzi w kierunku ogromnego,otoczonego murem placu,na którym odbywały się obrzędy religijne. Z przodu placu,na tronie stojącym na niewielkiej rampie,otoczony setkami kapłanów i dworzan siedział król i obserwował składanie ofiar z ludzi na ołtarzu stojącym w centrum placu. Ściany placu zdobią ornamenty przedstawiające morskie wydry (wiewiórki ?)-symbol urodzaju zapożyczony od ludu Moche.Linie poziome symbolizują morskie fale. Opuszczamy Plaza,idziemy korytarzem o ścianach zdobionych w pelikany i zygzakowate znaki ryb,które prawdopodobnie przedstawiały przypływy,odpływy i prądy oceaniczne. Korytarz prowadzi nas do bardziej kameralnego placu z uroczystym ołtarzem,
następnie do tzw.Sali Posłuchań. Zwraca uwagę dużej urody ornamentyka,głównie pelikany, oraz motywy geometryczne. Jednym z bardziej zaskakujących widoków w Palacio Tschudi,biorąc pod uwagę jego pustynne otoczenie,jest zarośnięty częściowo trzciną staw,który prawdopodobnie był niegdyś miejscem relaksu dla rodziny królewskiej oraz miejscem kultu Księżyca. W przeciwieństwie do Inków,Chimú wyżej cenili Księżyc niż Słońce,ponieważ Księżyc występuje tak w dzień jak i w nocy oraz ma władzę nad oceanami.
Ruszamy w kierunku sektora cmentarnego,leżącego z tyłu kompleksu pałacowego. Wnętrze królewskiego grobu, otoczonego niszami w których składano ciała ludzi złożonych w ofierze bogom. Większość grobów Chan Chan,niegdyś wypełnionych przedmiotami ze złota i srebra,zostało splądrowanych już za czasów Inków,jak podają kroniki z czasów kolonialnych. W znajdującym się w pobliżu muzeum nie ma niczego ciekawego,z wyjątkiem kolekcji rytualnych noży Tumi i wystawy ukazującej rozwój ceramiki Chimú. Zdecydowałem się pokazać dwie ekspozycje ze scenami z życia społeczności Chimu...
Pozostałe 8/9 miasta Chan Chan nie jest udostępnione do zwiedzania,prace archeologiczne prowadzone są w ograniczonym zakresie.Krążą nad nim sępy a dookoła widać tylko zakurzony krajobraz.Krajobraz miasta zniszczonego i ograbionego-przez czas,deszcz,wiatr,konkwistadorów i złodziei grobów.

najbliższe galerie:

 
Trujillo
1pix użytkownik hardin77 odległość 9 km 1pix
Chimbote
1pix użytkownik hardin77 odległość 118 km 1pix
Okolice Cajamarki - Otuzco i Baños del Inca
1pix użytkownik hardin77 odległość 120 km 1pix
Huamachuco
1pix użytkownik hardin77 odległość 120 km 1pix
Cajamarca
1pix użytkownik hardin77 odległość 126 km 1pix
Chiclayo i okolice→ Sipán, Lambayeque i Pimentel
1pix użytkownik hardin77 odległość 172 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 14.12.2011 23:51

Dziękuję,Magdaleno !
Miło mi,że galeria wzbudziła Twe zainteresowanie.
Również pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 12.12.2011 19:50

Bardzo ciekawa prezentacja. Z przyjemnością poczytałam i obejrzałam. Pozdrawiam

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 02.12.2011 20:45

Cywilizacje, kultury, plemiona - Peru jest rajem dla miłośników tych preinkaskich archeologicznych rewelacji, zaskakujących odkryć i zagadek historycznych.
Przybliżyłeś nam ciekawe miejsce, które faktycznie oddalone jest nieco od utartych szlaków.
Pozdrawiam.

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 02.12.2011 15:34

Miłym zaskoczeniem jest dla mnie pozytywny odbiór galerii.
Mam nadzieję,że zachęcę niezdecydowanych do odwiedzenia
północnego Peru-tych podróżujących indywidualnie o wygospodarowanie
odpowiedniej liczby dodatkowych dni;pozostałych,preferujących wyjazdy
zorganizowane,o wybór biura mającego w ofercie coś więcej niż
Gringo Trail (a są takie).
satan,grace,madeleine,anikm,dispar,mgfoto-dziękuję za wizytę i komentarz.

Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 01.12.2011 21:22

Totalna egzotyka. Niezwykle ciekawe miejsce. Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 01.12.2011 21:12

Ciekawe miejsce. Na chwilę odleciałem o setki lat. (i nic nie brałem).
Podobało się.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 01.12.2011 20:43

Kolejne niesamowite miejsce nam prezentujesz.
Fantastycznie zachowane rysunki i ornamenty. Szczególnie po tych drugich nie widać upływu czasu.
Pozdrawiam serdecznie:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 01.12.2011 19:35

Witam po długiej przerwie :) znów bardzo interesująco, dziękuję za mniej znane Peru i pozdrawiam serdecznie :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 01.12.2011 02:42

Calkowicie zgadzam sie z opinia Satana - pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3201) dodano 30.11.2011 22:44

Hardin77 - bardzo ciekawa galeria, a co najważniejsze rzeczowo i dokładnie opisana, dzieki.
Fajne miejsca zwiedzasz ;-)

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!