m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Na początek prawdziwa perełka - drewniana cerkiew Opieki Matki Bożej w Równi, przez wielu uważana za jedną z najpiękniejszych w całych Bieszczadach.Powstała w XVIII w., wyraźny jest w jej bryle podział na trzy części, przykryte kopułami, wszystko podbite gontem daje piękny efekt estetyczny. Niestety w trakcie naszego pobytu trafiliśmy na mszę św., więc nie zwiedziliśmy wnętrza. Kolejna cerkiew stoi w centrum wsi Radoszyce, kilka kilometrów na południe od Komańczy. Świątynia pod wezwaniem św. Dymitra pochodzi z poł. XIX w. Obok drewnianej cerkwi niesamowicie prezentuje się murowana dzwonnica parawanowa z tymi przekrzywionymi krzyżami u góry i jednym małym dzwoneczkiem :-). Pogoda pod psem, deszczowo, ponuro, ale może dzięki temu właśnie tak tu pusto i cicho. Szkoda tylko,że cerkiew zabita na głucho... Mnie najbardziej chyba podobała się cerkiew w Hoszowie. Może to za sprawą błękitnego nieba, stojąca na wzniesieniu, zgrabna sylwetka świątyni tak przykuła moją uwagę. Jest to cerkiew z okresu międzywojennego, wzorowana na architekturze huculskiej. Zbudowana na planie krzyża greckiego jest jednym z najczęściej uwiecznianych na zdjęciach obiektów sakralnych w Bieszczadach. Niegdyś cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja.Obecnie zamieniona na kościół rzymskokatolicki wewnątrz kryje ołtarz z ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku pochodząca z początku z XIX w.jest jedną z trzech zachowanych do dziś cerkwi wschodniołemkowskich. Pozostałe można zobaczyć w Rzepedzi i Komańczy, ale o nich później...Charakterystyczne jest przykrycie całego budynku jednokalenicowym dachem, a poszczególne części trójdzielnej budowli zaznaczone są pięknymi cebulastymi baniami. Kiedyś greckokatolicka , dziś cerkiew prawosławna. Obok stoi charakterystyczna, okazała, drewniana dzwonnica oraz pojedyncze nagrobki. Dawna greckokatolicka cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Boskiej - obecnie cerkiew prawosławna w Szczawnem została wzniesiona w II poł. XIXw. Jej cechą charakterystyczną jest zielone, widoczne z daleka pokrycie dachowe. Obok usytuowana jest drewniana, przysadzista dzwonnica, również przykryta zielonym dachem i niewielki cmentarz. Żal, że nie można było zajrzeć do środka , ale w sumie to już przyzwyczailiśmy się do całowania klamek...i do spacerów w deszczu. A to druga z bieszczadzkich cerkwi wchodniołemkowkich - zbudowana w Rzepedzi w I poł. XIX w., pw. św. Mikołaja. Od 1949 r. użytkowana jako kościół filialny rzymskokatolicki i kaplica greckokatolicka. Równocześnie z cerkwią wzniesiono obok wolnostojącą dzwonnicę. Zatrzymaliśmy się tutaj też na chwilę zadumy przy zarośniętych, omszałych nagrobkach... W poszukiwaniu pięknych ikon wybraliśmy się nieco dalej od bieszczadzkich traktów - do Przemyśla.Wstąpiliśmy do tamtejszej katedry greckokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela i z miejsca w przestronnym , jasnym wnętrzu uderzył nas widok złocistego ikonostasu. To XVII-wieczne arcydzieło cerkiewnej sztuki ukraińskiej, wykonane prawdopodobnie dla klasztornej cerkwi bazyliańskiej w Szczepłotach koło Krakowca.
Z bliska ikonostas robi naprawdę spore wrażenie,a rzędy świętych stojących w idealnym porządku zdają się tworzyć orszak zdążający wprost do nieba.. . Z miejsc odludnych , które trzeba koniecznie odwiedzić są pozostałości dawnej wsi Łopienka. Do dziś zachowała się tylko murowana XVIII - wieczna cerkiew, niewielka drewniana dzwonnica i odbudowana XIX w. kamienna, przykryta gontem kaplica grobowa. Ze względu na łaskami słynącą ikonę Matki Boskiej w XIX w. Łopienka była najbardziej znaczącym miejscem kultu maryjnego w Bieszczadach. Na odpust zaczynający się 13 lipca ściągało czasem nawet kilkanaście tysięcy pielgrzymów - nie tylko Rusinów, ale także Polaków spod Rzeszowa i Krakowa, Węgrów ,a nawet Żydów. Po II wojnie światowej całą wieś wysiedlono, a cudowną ikonę uratowano przenosząc ją do kościoła w Polańczyku. W Łopience pozostawiono jedynie kopię słynnego obrazu. Podróżując z dala od utartych bieszczadzkich szlaków i turystycznych miejscowości, można natrafić na zapadłe, klimatyczne wsie, z chałupami jak w żywym skansenie, zaniedbane cerkwie , zarośnięte cmentarze, wszystko to jest swoistą wędrówką w czasie... Dojechaliśmy m.in. do Smolnika nad Osławą, gdzie odnaleźliśmy nieco odrapaną, murowaną cerkiew, oczywiście jak się można było spodziewać zamkniętą na cztery spusty. Obok świątyni znajduje się również murowana dzwonnica i zaniedbany cmentarzyk, po którym z przyjemnością się poszwendaliśmy.
Aby nasycić oczy cerkiewną sztuką pojechaliśmy do Sanoka, by obejrzeć największe w Polce zbiory ikon mieszczące się w XVI w. zamku. Wrażenie, które wywołuje kontakt z ikonami w tak licznym nagromadzeniu w jednym miejscu, trudno jest mi nawet opisać. To trzeba zobaczyć na własne oczy! Jest to spotkanie, które wymaga niespiesznej kontemplacji, bacznej obserwacji i wielokrotnego spojrzenia na to samo dzieło z różnej perspektywy. Mój zachwyt wzbudziła np. ta ikona pochodząca z XVI wieku. W tworzeniu ikon każdy kolor ma znaczenie. Np. złoto symbolizuje świętość, oddanie czci, nieśmiertelność, Bożą chwałę, niebieski oddaje niebo, ale też duchowość i mistycyzm, czerwień oznacza życie, krew, piękno, biel czystość i niewinność... W muzeum można obejrzeć także kolekcję krzyży, z których każdy jest niepowtarzalny... Krzyże na każdym kroku naszej wędrówki znaczyły nam drogę. Krzyże malowane, krzyże złote, żeliwne, drewniane, krzyże poświęcone, krzyże zapomniane, zarośnięte, połamane... W to miejsce spóźniliśmy się jakieś 4 lata. To Komańcza.Niegdyś stała tu drewniana cerkiew z 1802 r. pw. Opieki Matki Bożej z przepięknym ikonostasem, który znam tylko ze starych zdjęć. Komaniecka cerkiew spłonęła 13.09.2006 roku, przyczyną było zaprószenie ognia przez turystów (świece). Z pożaru ocalała dzwonnica, krzyż stojący obok cerkwi oraz fragment przedsionka.
Świątynię owszem odbudowano , ale jej wygląd razi póki co swoją nowością , zwłaszcza w kontraście z autentyczną, wiekową dzwonnicą . Uroczysta konsekracja odbyła się w X 2010 r. czyli w miesiąc po naszym wyjeździe. Warto odwiedzić też , nawet po raz kolejny, skansen w Sanoku, który prezentuje ciekawe przykłady budownictwa regionalnego z całej południowo-wschodniej Polski, m.in. cenne zabytki architektury łemkowskiej i bojkowskiej oraz cerkwie z Grąziowej, Rosolina i Ropek. Na fotkach prezentuję cerkiew p.w. Narodzenia Bogurodzicy z 1801 roku z miejscowości Ropki k. Gorlic. Wnętrze cerkwi ozdobione jest iluzjonistyczną polichromią szczelnie pokrywającą powierzchnię ścian i elementy konstrukcyjne. W półmroku panującym w cerkwi ikonostas wydawał mi się szczególnie urodziwy. Na koniec chciałam jeszcze pokazać jedno miejsce warte odwiedzin, tak na deser. To Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach.Na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono tu 140 makiet najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych, greckokatolickich, z terenów południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Jest co oglądać, zwłaszcza jak już trochę liznęło się tematu sakralnej architektury drewnianej. Miło jest rozpoznać wśród miniatur znajome świątynie, jak chociażby tę z Hoszowa... ...lub popatrzeć na nowe, nieznane, by w przyszłości odkryć je na na żywojuż w odpowiedniej skali...
Wiele jeszcze widzieliśmy, dużo jeszcze by gadać, bo to temat rzeka, ale jak na zachętę do odwiedzin , to chyba wystarczy... Mam nadzieję,że nie zanudziłam :-)

najbliższe galerie:

 
Ustrzyki - Tatry 1956.
1pix użytkownik jotwu odległość 4 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy II/6: Ustrzyki Dolne - młyn
1pix użytkownik waaw odległość 5 km 1pix
Bieszczady 2008. Muczne
1pix użytkownik jurasek odległość 5 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy II/2- Ustrzyki D.-cerkwie w okolicy
1pix użytkownik waaw odległość 6 km 1pix
Bieszczadzkie krajobrazy II/7 – Ustrzyki Dolne
1pix użytkownik waaw odległość 6 km 1pix
Bieszczadzki tryptyk (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (41):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 07.09.2017 20:50

coś w nich jest , to pewne :)
Wo dzięki i podrawiam:))

wo użytkownik wo(wpisów:220) dodano 04.09.2017 14:50

uwielbiam wschodnie klimaty. pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 07.12.2011 18:54

Terezo - miło ,że mnie odwiedziłaś :-), pozdrawiam :-)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3846) dodano 06.12.2011 12:33

Bardzo urokliwe te cerkiewki.Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6125) dodano 05.12.2011 23:52

:)))) Dlatego wszystko jest OK a Miśkowi daj miodku i niech nie marudzi :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 05.12.2011 23:48

No właśnie - w albumach babci - wszystko się zgadza, przecież ja mam 101 lat !

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6125) dodano 05.12.2011 23:34

Ja to generalnie wolę wszystko w kolorze bo tego czarno-białego to za dużo było w dawnych czasach. Gdy włożyłam do aparatu pierwszy kolorowy film, bodajże NC21 się nazywał, to zachwyciłam się kolorami i tak już mi zostało. Chociaż... film był mocno niedoskonały i dziś z niesmakiem patrzę na te kolorki ;)
Mimo to są sytuacje gdy monochromatyczne fotki mają rację bytu i u Ciebie mi pasują. Czarno-białe może byłyby bardziej wyraziste ale w albumikach mojej babci zdjęcia były właśnie takie jak w Twojej galerii :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 05.12.2011 23:23

Małgoś - fajnie,że i Tobie sepia przypadła do gustu na tych fotkach. Nie wiem czy my kobiety mamy większe zamiłowanie do staroci, starych zdjęć i ogólnie jesteśmy bardziej sentymentalne, czy o co chodzi? :-) Misiek widział to prędzej w wersji czarno-białej, jeżeli już... Pozdrówki ciepłe ślę :-))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6125) dodano 05.12.2011 23:10

Sepia ma swój urok a te cerkiewki przecież niewiele zmieniły się od czasów gdy tylko taki ich wizerunek można było uwiecznić na fotografii. Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 05.12.2011 22:49

Bratku - dziękuję :-). Cieszę się,że mój pomysł z sepią Ci się spodobał, bo Miśkowi nie bardzo... pozdrawiam z uśmiechem :-)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 05.12.2011 20:14

Nie,nie zanudziłaś.
Zdjęcia ładnie wykadrowane, estetyczne, a cerkwie piękne.
Pomysł, aby ukazać je w sepii jest bardzo dobry.
Sentymentalna galeria.
Pozdrawiam!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 05.12.2011 17:27

Mapa - ja też Cię lubię :-), nie myśl,że takiej muzy na co dzień słucham, ale tu wydawała mi się tu niezbędna do oddania nastroju :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 22:11

Madeleine, Pipol i Jotwu - Wam też dziękuję za odwiedziny w mojej galerii, choć żałuję,że nie rzekliśmy ani słowa ;-))) pozdrawiam serdecznie

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 22:07

Skuzo - strasznie się cieszę, że tak emocjonalnie odebrałaś tę galerię, to znaczy ,że mój cel został osiągnięty, dziękuję i pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 22:06

Mapo - miło,że Cię zaciekawiłam i że nie musiałeś w czasie oglądania wypić pięciu kaw, żeby nie zasnąć :-)))) pozdrówki ciepłe przesyłam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 22:04

Grace - dzięki i pozdrawiam Cię cudnie ;-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 22:03

Anusiu - fajnie ,że wpadłaś i że Ci się podobało :-). Zdjęcia faktycznie starałam się wrzucić urozmaicone, jak się udało, to się cieszę , ale to zasługa autora, mojego Miśka :-) pozdrówki ciepłe przesyłam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 22:00

CAprio - cieszy mnie , że trafiłam w Twój ulubiony temat, pamiętam szczególnie jedną Twoją cerkiewną galerię :-) pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 21:59

Afrodyto - miło przeczytać takie słowa, dziękuję i pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 21:57

Elise - no racja, u mnie też deszcz za oknem, wtedy też głównie padało, brnęliśmy w mokrej, wysokiej trawie, bo przecież tam przeważnie nikt nie kosi wokół cerkwi,a co dopiero na cmentarzykach ... Oglądanie tych miejsc kojarzy mi się więc z przemoczonymi butami, że o gaciach nie wspomnę :-). Cieszę ,że nie tylko zdjęcia, ale opisy i muzyka tez przypadły Ci do gustu, pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 21:51

D-B - żałowałam właśnie, że do wielu cerkwi nie udało nam się zajrzeć, ...poszukać klucza...hmm... może trzeba było spróbować, ale zwykle czas nas gonił do poznania kolejnych miejsc.... Dzięki za zainteresowanie galerią i pozdrawiam Was serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 21:49

Anikm - kolekcja jak kolekcja, ale miejsca naprawdę warte odwiedzin, a muza , którą znalazłam też mi się podoba, z całą pewnością podkreśla ten wschodni klimat. Już kiedyś przy okazji Twojej galerii ze skansenu w Sanoku, rozmawiałyśmy o tamtejszej wystawie ikon. Niestety tam zdjęć nie można było robić, za to nastój podkreślała właśnie muzyka cerkiewna sącząca się gdzieś z głośników. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 21:42

Doracz - dzięki,że tak mówisz :-), pozdrawiam ciepło :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 21:41

Satan - No widzisz - w Bieszczadach też można znaleźć coś mało komercyjnego :-). Jak masz fotki z Beskidu Niskiego, to je pokaż, bardzo chętnie popatrzę :-). Miło mi, ze galeria przypadła Ci do gustu, pozdrówki :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 21:39

Dispar - skoro zabrakło Ci muzyki na oglądanie, to znaczy ,że oglądałeś dokładnie, a może nawet czytałeś opisy ;-) Cieszę się, że Ci podobało, od Ciebie dycha to prawdziwe święto ;-). Fotki Miśkowe, ale nie podobało mu się, że przerobiłam niektóre na sepię, mi tam pasowało do klimatu...
Dzięki za przypomnienie tego anioła z Twojej galerii, dobrze,że ktoś ocalił w ten sposób jakąś cząstkę tej cerkwi...
Pozdrawiam równie serdecznie :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 21:31

Watcher - dzięki, miło mi było gościć Cię, pozdrawiam :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 21:30

się cieszę , się :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 04.12.2011 21:30

Małgoś - cieszę ,że zachęciłam do odwiedzin tych cerkiewek, fajnie,że wpadłaś, buziaki :-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 04.12.2011 19:27

Surykatko,dzięki za galerie i muzyk,mam gęsią skórkę ,łezkę w oko,tak odbieram cerkiewne klimaty:)))Bardzo interesująca galeria, z klasa:)))Pozdrawiam:)))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 04.12.2011 17:30

Surykatko - cudnie!

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 04.12.2011 16:52

Ciekawie przedstwiłaś temat. Zdjęcia różnorodne, do tego muzyka i opisy. Bardzo ładnie.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 04.12.2011 16:23

Jeden z moich ulubionych tematów - cerkwie, szczególnie drewniane. Pięknie. Pozdrawiam :-))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4032) dodano 04.12.2011 15:45

Zdjęcia+muzyka+klimat=10
Fantastycznie pokazane, świetne kadry, wnętrza...po prostu Super!!!
Pozdrawiam serdecznie.

elise użytkownik elise(wpisów:939) dodano 04.12.2011 14:34

Ciekawa galeria,ciekawe opisy i ładna muzyka. Za oknem od wielu miesięcy oczekiwany deszcz wiec nastrój wyśmienity. Pozdrawiam

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 04.12.2011 14:13

Sporo znajomych dla nas widoków, nie ma więc mowy o zanudzeniu...
wręcz przeciwnie, że zbyt długi już mija czas od naszej ostatniej bytności w tych stronach...
a czas i pora roku w tych miejscach jest zawsze dobra...
warto poszukać klucza... staramy się zawsze zaglądnąć do wnętrz... choć w wielu, niestety wita już pustka... i echo...
Pozdrawiamy serdecznie
D&B

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 04.12.2011 12:15

Piękna kolekcja cerkiewna Surykatko.
Bardzo ładne cerkwie.
Świetnie dobrana muzyka.
Pozdrawiam serdecznie:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1014) dodano 04.12.2011 11:52

Surykatko, piękna galeria. Pozdrawiam serdecznie :}

satan użytkownik satan(wpisów:3075) dodano 04.12.2011 10:59

Fajna sprawa, też uwielbiam klimaty cerkwi, prawosławia, ikon, cyrylicy w górach. Ja z kolei mam trochę materiału z Beskidu Niskiego, chyba największego zagłębia takich klimatów.
Dzięki za przybliżenie takich miejsc w Bieszczadach ;-)

PS - aha, podobno sporo pięknych drewnianych cerkwii jest na Pogórzu Przemyskim, ale jakoś zawsze mi tam nie po drodze... :-(

Mi też galeria przypadła do gustu! ;-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 04.12.2011 10:00

Na dwa zdjęcia zabrakło muzyki. Albo za wolno oglądałem, albo muzyka za krótka.
Całość mocno podobająca. Fotki coraz lepsze. Rozumiem, że uznanie należy kierować do Miśka. A może tym razem to głównie Twoje dzieło?
Bardzo dobra robota.
Część spalonej cerkwi w Komańczy zamieniona w tego anioła -http://obiezyswiat.org/images/0000015667/0000375198.jpg
Pozdrawiam serdecznie.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 04.12.2011 09:56

Przyjemne obrazki , podobalo sie.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6125) dodano 04.12.2011 02:25

Pięknie i zachęcająco udokumentowane cerkiewki a muzyka w tle nadaje niezwykłego klimatu. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!