m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Na teren pałacowy wchodzimy przez Bramę Wybrańców wybudowaną w 1687 r. na miejscu drewnianej strażnicy. Niegdyś była ona siedzibą straży zamkowej. Początki pszczyńskiego zamku sięgają XI lub XII wieku, kiedy wzniesiono tu przez książąt piastowskich strażnicę przy szlaku handlowym łączącym Morawy z Rusią Kijowską. Pierwsze wzmianki o murowanym, obronnym zamku pszczyńskim pochodzą z I połowy XV wieku. W 1433 r. oparł się on najazdowi husytów. Do dziś pod częścią zamku zachowały się gotyckie piwnice. Pożary oraz wielokrotne przebudowy doprowadziły Pałac do obecnej formy późnobarokowej rezydencji o francuskim charakterze.
Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Byli nimi książęta piastowscy, czescy, magnaci węgierscy i niemieccy. Rody Przemyślidów, Promnitzów, Anhaltów i Hochbergów. W latach 1914-1917 zamek pszczyński był cesarską Główną Kwaterą i siedzibą sztabu wojsk niemieckich. Właśnie tutaj cesarz, szef sztabu gł. marszałek Paul von Hindenburg oraz szef sztabu wsch. generał Erich von Ludendorff decydowali o przyszłości Europy zmieniając jej oblicze. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Pszczyny w lutym 1945 roku w zamku umieszczono szpital. Na szczęście żołnierze radzieccy nie zniszczyli rezydencji. Ponoć na straży pszczyńskiego zamku stanął przywódca lokalnego oddziału Polskiej Partii Robotniczej, dawny lokaj księcia. Od 9 maja 1946 roku w rezydencji mieści się Muzeum Zamkowe. Wnętrza zamku są doskonale zachowane, aż 80% ekspozycji stanowi jego oryginalne wyposażenie i pod tym względem należy do nielicznych w tej części Europy.
Obecny parter pałacu był do XVIII w. pierwszym piętrem budynku. Podczas przebudowy zamku z budowli renesansowej na barokową podwyższono teren dziedzińca wewnętrznego i dawny parter zamienił się w piwnice, a pierwsze piętro w parter. 
Zapraszam do środka;) Parter zajmuje zrekonstruowany apartament cesarski cesarza Niemiec Wilhelma II z początku XX w.
Na zdjęciu fragment Garderoby cesarskiej. Sypialnia cesarza. Centralne miejsce pokoju zajmuje eklektyczne łoże z baldachimem. Westybul to reprezentacyjny przedsionek pałacu. Pomieszczenie to niegdyś ukazywało się jako pierwsze gościom księcia i stąd jego przepych i bogaty wystrój. Miał za zadanie już na wstępie olśnić odwiedzających. Klatka schodowa wznosi się na wysokość trzech pięter. Oświetlenie stanowi wielka brązowa lampą, jej wysokość może być regulowana za pomocą kołowrotu ukrytego na poddaszu. Waza ceramiczna z motywami wschodnimi, pochodząca z  Francji (1873 r.) jest jedną z dekoracji Westybulu.
Na pierwsze piętro prowadzą trójbiegowe schody paradne wykonane z piaskowca. Nawiązują do wzorów antycznych i Schodów Królowej w Wersalu. 
Gobelin wiszący na ścianie ,,Amazonki żegnające synów udających się na poszukiwanie ojców wykonany w Brukseli w I poł.XVII w., był darem carycy Katarzyny II dla księcia pszczyńskiego Friedricha Erdmanna Anhalt, który był jej kuzynem. Jesteśmy na pierwszym piętrze.
Galeria lustrzana, nazwana tak od wielkich luster umieszczonych na ścianach. Między nimi znajdują się malowane na płótnie panneau, jeden przedstawia zamek w Książu, drugi zameczek myśliwski w Promnicach.
Jeden z motywów zdobiących ściany Galerii lustrzanej. Salon księżnej Daisy wchodzi w skład apartamentu urządzonego dla księżnej. Pokój utrzymany jest w stylu klasycystycznym. Wyposażenie stanowią XIX-wieczne meble. Przedpokój myśliwski wchodził w skład apartamentu księcia i pełnił funkcję reprezentacyjnego przedpokoju. Liczne trofea myśliwskie i obrazy o tematyce myśliwskiej prezentują największą pasję pana domu- myślistwo. Salon wielki i Biblioteka stanowią dwa połączone pomieszczenia. Wyłożona boazerią orzechową i pokryta bogatą polichromowaną i złoconą sztukaterią(zaprojektowane przez Destailleura). Oświetlony 48-świecowym kryształowym żyrandolem. Na ścianach znajdują się  wielkoformatowe obrazy przedstawiające sceny pasterskie, myśliwskie i rodzajowe, namalowane ok. 1728 w holenderskiej pracowni Dirka Dalensa III.
Wyposażenie salonu stanowią także kominek, oraz... ...barokowe meble. W Bibliotece znajduje się bogaty księgozbiór, na uwagę zasługuje szczególnie ,,Historia Polski Jana Długosza z 1712, ,,Atlas Śląska z 1752 i tzw. ,,Biblia Weimarska z 1708. (Na zdjęciu jedna z rzeżb zdobiących wnętrze Wielkiego salonu). Salon zielony stanowił część apartamentu dla gości.
Ściany zdobią portrety rodzinne. Pomieszczenie zdobione jest bogatą dekoracją sztukatorską częściowo złoconą.
Drugim pomieszczeniem apartamentu gościnnego jest Sypialnia żółta. Wyposażenie stanowią XVIII i XIX-wieczne meble. Centralne miejsce zajmuje łoże z baldachimem. Na ścianach znajdują się obrazy i grafiki, oraz litografie przedstawiające członków rodziny Anhalt-Köthen-Pless. Łazienka różowa w apartamencie gościnnym służyła również za garderobę. Na zdjęciu ceramiczna wanna , sedes z początku XX w., klasycystyczny piec ceramiczny z XVIII w. Na umywalni stoi ceramiczny zestaw naczyń toaletowych pochodzący z Czech z XIX-XX w. Po przeciwnej stronie ściany (czego nie widać na zdjęciu) znajduje się wielka szafa z lustrami.
Pokój Reussów. Zajmowała go podczas swych pobytów w pałacu siostra księcia Hansa Heinricha XI- Anna Karolina Reiss (1839-1916). Na ścianach znajdują się oryginalne tapety z przełomu XIX i XX w. Pośrodku znajduje się stół z fotelikami w stylu Ludwika XVI. Sala lustrzana, to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń pałacu, jest równocześnie największą salą. Wznosi się na wysokość dwóch kondygnacji. Nazwa pochodzi od dwóch wielkich luster, umieszczonych naprzeciw siebie (każde o powierzchni 14 m2). Sala pełniła pierwotnie funkcję jadalni o czym świadczy marmurowy bufet umieszczony przy ścianie. 
Obecnie stoją na nim popiersia różnych postaci. Wchodzimy klatką schodową na drugie piętro. Umieszczone tu trzy balkony z balustradami z kutego żelaza ,,wychodzą na Salę lustrzaną. Jest stąd wspaniały widok na całe to pomieszczenie. Trzy 7,5-metrowe okna oświetlają salę. Po zmroku komnatę rozświetla pięć kryształowych żyrandoli. Sala jest przykryta pozornym sklepieniem z malowidłami. Bogate stiukowe dekoracje przyciągają wzrok. Obecnie odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej.
Galeria miniatur. Nazwa nawiązuje do dawnych pomieszczeń kolekcjonerskich. Zgromadzono tu prawie 200 miniatur i płaskorzeźb. Galeria myśliwska ozdobiona myśliwskimi trofeami. Stoją tu także szafy z bronią palną do polowań. Widok przez okno Galerii myśliwskiej na sufit klatki schodowej. Schodzimy do podziemi... W piwnicach stanowiących niegdyś pierwsze piętro znajduje się Zbrojownia.
Sześć pomieszczeń eksponuje europejskie i orientalne uzbrojenie z okresu XVI do początku XX w. W tej sali zgromadzono uzbrojenie bojowe piechoty i jazdy europejskiej z XVIII i XX wieku. Jeden z eksponatów.
Jeszcze chwila sam na sam ze sztuką i opuszczamy wnętrza. Organizacja Europa Nostra, z siedzibą w Hadze, zajmująca się ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego nagrodziła Muzeum  w konkursie w 1995 roku. ,,Za pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku. 
Moim skromnym zdaniem nagroda jak najbardziej zasłużona. Przed zamkiem rozpościera się piękny i nadzwyczaj romantyczny Park Zamkowy o powierzchni 48ha. Najpewniej powstał on w 2 połowie XVIII wieku. Najwcześniej był tu ogród francuski. W połowie XIX w. zaczęto go przekształcać w ogród angielski. Rozległa polana przed budynkiem otwierającą się ku stawom powstała właśnie wówczas. Stworzono rozległe scenerie widokowe, urocze skupiska drzew i krzewów, liczne rozlewiska i malownicze stawy z wysepkami i łukowatymi mostkami. Brzegi stawów obsadzano drzewami „płaczącymi”, ze zwieszającymi się tuż nad wodą gałązkami. Jest tu prawdziwa mnogość odmian drzew. Potężne dęby szypułkowe, kasztanowce, cisy, wysokie sosny wejmutki, lipy drobnolistne, jesiony, okazałe graby, buki zwyczajne i czerwone, wiązy, modrzewie, świerki srebrzyste, brzozy, klony i platany, a także wierzby i tulipanowce. Wiosną oczy radują piękne różaneczniki i azalie. W parku znajduje się Nekropolia Anhaltów. Powstała w 1820 roku, prawdopodobnie według projektu księcia Henryka Anhalta. Zdjęcie przedstawia nagrobek księcia Ludwika Anhalta (1783- 1841).
Na jednej z wysepek znajduje się pochodząca z XIX wieku Herbaciarnia. Ma charakter modnej w okresie romantyzmu „świątyni dumania”, a jednocześnie herbaciarni, czyli wykwintnego miejsca picia herbaty w pięknym otoczeniu. A że otoczenie jest piękne nikogo kto tam zawita nie trzeba specjalnie przekonywać, dlatego zapraszam serdecznie do odwiedzenia tego uroczego, romantycznego i przesiąkniętego historią kompleksu pałacowo-parkowego w Pszczynie:)

najbliższe galerie:

 
Pszczyna
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Pszczyna - zespół pałacowo - parkowy
1pix użytkownik eddie odległość 0 km 1pix
MUZEUM ZAMKOWE w ... Pszczyna ( 01 )
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
W pszczyńskim parku ...
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
MUZEUM ZAMKOWE w ... Pszczyna ( 02 )
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Zamek w Pszczynie
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (31):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 26.02.2013 12:10

Bedeg przypuszczam że możliwość wysłuchania koncertu w takim miejscu jeszcze bardziej wzmaga doznania estetyczne jakich dostarczają nam te piękne wnętrza.
Dziękuję za odwiedzenie mojej galerii i pozdrawiam serdecznie:)

bedeg użytkownik bedeg(wpisów:16) dodano 20.02.2013 22:57

Bardzo ładna galeria, szczególnie wnętrza z którymi łaczą się moje wspomnienia z koncertu z okazji dni muzyki G. Ph. Thellamana jakie odbywają się tam co roku.
Koncert odbył się wieczorem w sali balowej tego pałacu. W czasie przerwy koncertu, mieliśmy mozliwość swobodnego poruszania się po palacu, wrażenia
jednorazowe.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.12.2011 21:25

Skuza zawsze warto wracać w znajome miejsca, choćby dla miłych wspomnień:)
Dziękuję i pozdrowienia ślę:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.12.2011 01:00

Moj ulubiony pałac,minęło sporo czasu kiedy tam bywałam,zawsze na wagarach:)))))Mam nadzieje ,ze jeszcze tam kiedyś zajrzę,bo widzę ze się dużo zmieniło:)Ciekawe opisy ,a fotki przednie:)))Pozdrawiam cieplutko,mimo chłodu:)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.12.2011 19:19

Afrodyto dziękuję ślicznie i cieplutko pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 10.12.2011 19:00

Bardzo pięknie i tyle na ten temat. Moi przedmówcy wszystko już napisali.
Pozdrawiam :)))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.12.2011 21:03

D-B dziękuję Wam ślicznie. Cieszę się że moja galeria trafiła w Wasze gusta.
Także bardzo lubię wnętrza i zawsze cieszę się gdy jest możliwość ich fotografowania.
Serdecznie pozdrawiam:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 08.12.2011 20:48

Anikm, uwielbiamy wnętrza i to bardzo...galeria jest ... naprawdę bardzo dobra :-)
Pozdrawiamy serdecznie :-)
D&B

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 08.12.2011 20:42

Marioli miło mi że moja galeria Ci się spodobała:)

Eddie wiem że jesienią tam pięknie (oglądałam Twoją galerię:)). Niestety za daleko mieszkam, a urlop zbyt krótki w roku, by i jesienią odwiedzić to piękne miejsce.

Zbychu cieszę się że podobają Ci się moje zdjęcia:)

Dziękuję ślicznie i pozdrawiam cieplutko:)

zbych użytkownik zbych(wpisów:103) - Użytkownik usunięty. dodano 07.12.2011 23:13

,, Anikm ,, - piękne ,, fotki ,, jak Twoich większość !!! 6 , 8 , 14 - to ,, moje ,, z tej galerii !! Pozdrawiam !!!

eddie użytkownik eddie(wpisów:297) dodano 07.12.2011 22:58

Widzę że koleżanka zawitała w moje strony:-) Ładnie, ale zapraszam jesienią, jeszcze w ciepły wieczór, park wygląda przepięknie. pałac nieźle odrestaurowany. Pozdrawiam.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 07.12.2011 12:03

Chociaż nie przepadam za pałacowymi galeriami - Twoją obejrzałam z dużą przyjemnością. Piękny obiekt i ciekawie przez ciebie zaprezentowany.
Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 06.12.2011 21:19

Olazim, dziękuję ślicznie za tak miły komentarz:)
Również pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 06.12.2011 21:18

Dziękuję za zainteresowanie moją galerią i miłe komentarze :)

Magda masz rację są naprawdę piękne.

Kordula wybierz się koniecznie, to wspaniałe miejsce na połączenie obcowania z kulturą, sztuką i odpoczynku.

Romana jak masz blisko, to czekam w najbliższym czasie na Twoją galerię z Pszczyny:)

Surykatka tak to jest jak się plany odkłada. Wiosną park jest piękny i kwitnący jak na Twoim avatarze, to może na wiosnę się tam wybierzesz?:)

Mgfoto jaki wstyd? Twoje leżą od czerwca, moje leżały od lipca, więc różnica niewielka.
Wiadomo że czasami czasu brak na stworzenie galerii, czasem mamy zbyt wiele materiału do opracowań, albo też zwyczajnie brakuje nam weny aby coś stworzyć;)
Mimo to czekam już niecierpliwie na Twoją galerię z Pszczyny:)
Szkoda że tak pechowo trafiłaś z tym zwiedzaniem. Mam nadzieję że kiedyś uda Ci się tam dotrzeć ponownie i okoliczności będą bardziej sprzyjające.

Mapa, kawka też może być smakowita w takim otoczeniu, choć ja osobiście preferuję herbatki wszelakie:)

Dispar jak ładniej niż pamiętasz, to znaczy że czas wybrać się tam ponownie:)

Caprio, właściwie to całkiem pokażny pałac;)

Grace dziękuję ślicznie za tak miłe słowa:)

Anusia fajnie że planujesz odwiedzić pałac w Pszczynie. Jak tam prędko zapewne nie wrócę.
Fajnie czasami pomarzyć (jak dobrze że za marzenia nie trzeba płacić;))

Info-kajak cieszę się że zamieściłeś u mnie swój komentarz. Czuję się wyróżniona, bowiem nieczęsto zamieszczasz swoje komentarze- dziękuję:)
Masz rację że to prawdziwy szok, biorąc pod uwagę jaką renomę sobie wyrobili czerwonoarmiści.

Elise zamek Książ jest o wiele większy, ale faktycznie obydwa wiąże historia. Księżnej Daisy zamek Książ ponoć się nie spodobał.
Daisy była niezwykłą osobowością. Piękna, niezależna, bardzo odważna w wyrażaniu swoich opinii i zbyt nowoczesna jak na czasy w których przyszło jej żyć. Prawdziwa rogata dusza o dobrym sercu. Musiała być bardzo nieszczęśliwa…

Tereza miło mi że mogłam przywołać Twoje wspomnienia:)

Annuus jedż tam koniecznie i to nie tylko na herbatkę;)

Konwalio fajnie że mogłaś zobaczyć w mojej galerii znajome miejsce:)Pozdrawiam serdecznie:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 06.12.2011 21:17

Anikm-pokazalaś wszystko tak wnikliwie że po zwiedzeniu pałacu można się poczuć
całkowicie zadowolonym z takiego spaceru-pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 06.12.2011 18:02

Byłam tu wiele razy.
Przepiekne miejsce,wspaniały pałac.
Dzieki Aniu za piekną galerię-)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 06.12.2011 17:43

W takim otoczeniu herbatę mogłabym pić bez końca:)
Zdjęcia, opisy... Całość bardzo się podobała:)
Zachęciłaś do odwiedzin.
Pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3984) dodano 06.12.2011 11:38

Anikm...piękna prezentacja.W Pszczynie byłam bardzo dawno,więc z przyjemnością obejrzałam Twoja galerię.Pozdrawiam:)

elise użytkownik elise(wpisów:988) dodano 06.12.2011 10:00

Jak zwykle pięknie opracowana galeria. Bliźniaczym pałacem jest Zamek Książ blisko Wałbrzycha.Tylko tam Rosjanie rozgrabili doszczętnie. Zamek Książ miał tych samych właścicieli i tez jest związany z księżną Daisy , do dnia dzisiejszego nie odnaleziono jej grobu. Byłam w Pszczynie , piękne zachowane wnetrza. Zapamiętałam obraz pięknej Daisy i tajemne drzwi do podziemia na wypadek ewakuacji właścicieli. Serdecznie pozdrawiam.

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 06.12.2011 07:51

Szok że bolszewia tego nie rozgrabiła, dzięki za wspaniałą wycieczkę.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 06.12.2011 07:34

Nie byłam, ale będę... Posiedziałabym sobie na krzesełku z widokiem na pałac i wyobrażałbym sobie, że jest mój.
Bardzo ciekawie nas oprowadziłaś. Wnętrza są bajeczne (łoże cesarza, sala lustrzana i salon wielki).

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 06.12.2011 04:31

Jak zawsze rzetelna praca, zaslugujesz na miano Najlepszego Przewodnika - tyle, pieknie zilustrowanych informacji, pozdrawiam serdecznie:)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 06.12.2011 00:13

Bardzo miły pałacyk, fajnie pokazany. Pozdrawiam :-))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 06.12.2011 00:04

Jeszcze ładniej niż pamiętam sprzed lat.
Podobająca galeria.
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 05.12.2011 23:42

No wstyd się przyznać ale moja Pszczyna leży w poczekalni od czerwca :(
Fajnie Ci wyszła ta prezentacja. Miałaś więcej szczęścia. Ja trafiłam na dzień w którym wstęp do pałacu był wolny ale na to konto nie było mowy o zwiedzaniu drugiego piętra ani piwnic. I nikt nie chciał słuchać, że ja chętnie za ten bilet zapłacę bo przyjechałam do Pszczyny tylko na jeden dzień i chciałabym zwiedzić wszystko ;)
Pogodę tez chyba miałaś lepszą. U mnie raz grzało raz lało - i tak w kratkę przez cały dzień. Mimo to mile wspominam powrót do Pszczyny po latach bo to miejsce ma dla mnie niezwykłą atmosferę i zauroczyło mnie kiedyś tak skutecznie, że już chyba nigdy się to nie zmieni :) Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 05.12.2011 23:40

Anikm - ile czasu ja się tam już wybieram i wybrać nie mogę! Wiem,że warto, a Twoja galeria tylko mnie w tej wiedzy utwierdza :-). Piękny pałac lub zamek jak kto woli ;-) i Twoja galeria również :-) pozdrawiam :-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 05.12.2011 23:29

Z przyjemnością odświeżyłam sobie wspomnienia z Pszczyny. Dość długo tam już nie zaglądałam ale teraz nabrałam ochoty na wizytę w pałacu Pszczyńskim - tak ładnie nas oprowadziłaś po tym obiekcie :) A tym bardziej, że nie mam do Pszczyny zbyt daleko.
Pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 05.12.2011 23:01

Mam tak blisko. Byłam tam tylko raz jako dziecko. Trzeba bedzie sie wybrać.
Zachecilas mnie, pozdrawiam:))

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 05.12.2011 22:54

Wnętrza pałacowe niezapomniany widok :)Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 05.12.2011 22:33

Spaww moja Babcia ma taką wielką ceramiczną wannę, więc także miałam przyjemność z takiej korzystać:)
Panneau to obramowana gzymsem część ściany, lub sufitu, spotykana także na meblach, która jest wypełniona malowidłem, tkaniną, bądź płaskorzeżbą.
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie:)

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 05.12.2011 22:13

Wspaniały pałac, który jakoś zawsze jest mi nie po drodze. Salon z biblioteką przepiękny. W takiej wannie jak ta w łazience różowej wiele razy się kąpałem :) niesamowicie długo trzyma ciepło. a co to są te "panneau" ? pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!