m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Palenque otoczone gęstym, tropikalnym lasem, robi wrażenie prawdziwego indiańskiego raju. To miejsce, gdzie codziennie umiera słońce zostało zbudowana w VII w. dla Pacala, króla Majów. Pacal wstąpił na tron jako chłopiec i panował do śmierci w wieku - podobno - 68 lat. Zmarł w 684 r. Wysoko, na dziewięciostopniowej piramidzie, stoi Swiątynia Inskrypcji, w której w roku 1949 odkryto kryptę grobową. W krypcie znaleziono sarkofag ważący 5 ton przykryty płaskorzeźbioną płytą. Znakomity relief stał się tematem badań wielu uczonych.
Twarz pochowanego w sarkofagu władcy przykrywała maska ze złota i jadeitu. Obok leżały inne przedmioty z jadeitu i złota o najwyższej wartości artystycznej. Oficjalna literatura fachowa mówi, że w sarkofagu spoczywał Pacal, na płycie zaś zostały wyobrażone symboliczne znaki Majów oraz bóg kukurydzy. Inaczej płaskorzeźbę widział Erich von Deniken, szwajcarski propagator tezy mówiącej, że ludzkość pochodzi od istot pozaziemskich, a płyta przedstawia kosmonautę w pojeżdzie kosmicznym. Centrum Palenque stanowi kompleks budynków z czterema wewnętrznymi dziedzińca oraz zagadkową czteroboczną wieżą, zwaną observatorio. Zespół budynków zwano również kompleksem pałacowym. Wzniesiono go na przestrzeni życia kilku pokoleń, na sztucznej, szerokiej platformie (o wysokości 10 m. i wymiarach 100 x 80 m.).
Boisko do rytualnej gry - peloty.
Tajemnice Majów nadal okrywa gęsta mgła niewiedzy. Rząd Meksyku nie posiada dostatecznych środków na  prowadzenie dalszych wykopalisk. Na prace nie zawsze godzą się spadkobiercy tradycji dawnych ludów, obecne społeczności indiańskie.
Droga za Swiątynią Inskrypcji prowadzi na inne wzgórze, gdzie podziwiamy kolejne, mniejsze już piramidy zwieńczone świątyniami. Po wejściu na jedną z nich podziwiamy te sąsiednie. Ruiny Palenque zatopnione w wiecznie zielonej dżungli to widok, który zapada w pamięci na bardzo długo. W mojej opinii to jedno z ważniejszych i ciekawszych miejsc archeologicznych Meksyku.
Tu widok na kompleks pałacowy z zagadkową czterokondygnacyjną wieżą. W 1987 roku ruiny Palenque wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kończymy zwiedzanie. Pozostaje niedosyt czasowy, byliśmy tu za krótko by poczuć w pełni atmosferę miejsca. No cóż, realizacja programu... Na koniec trochę czasu na zakup pamiątek.

najbliższe galerie:

 
Meksyk cz. IV - Palenque.
1pix użytkownik wmp57 odległość 4 km 1pix
Palenque
1pix użytkownik doracz odległość 5 km 1pix
Palenque
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 5 km 1pix
Meksyk (6) - Palenque
1pix użytkownik dk odległość 6 km 1pix
Palenque
1pix użytkownik stewal odległość 6 km 1pix
Ameryka Centralna - Palenque
1pix użytkownik irolek odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2325) dodano 17.10.2012 20:42

Ruiny i otaczająca je dżungla robią rzeczywiścnie duże wrażenie.
Zwłaszcza jak sobie uświadomić, że cywilizacje Mezoamerki rozwijały się zupełnie niezależnie od europejskich, bisko- i dalekowschodnich.
Często nic o sobie nie wiedząc.
Tuptanie wokół ruin rozbudza wyobraźnię..., to fakt.
Pozdrawiam Was i dziekuję za odwiedziny.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.10.2012 19:46

Wspaniały kompleks. Ciekawe jak wyglądał za czasów swojej świetności.
Ileż to tajemnic skrywają takie ruiny. Zapewne wiele pytań pozostanie bez odpowiedzi.
Człowiek pragnie poznać przeszłość, ale dzięki temu że nie wiemy wszystkiego, miejsca takie są bardziej tajemnicze i działają na wyobraźnię.
Pozdrawiam serdecznie:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 17.10.2012 19:09

Skąd Ty bierzesz te zarąbiste ruiny??? Coś pięknego.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 17.10.2012 18:44

Może kiedyś tam dotrę, ale póki co, miło było obejrzeć piękną galerię ze wspaniałego miejsca.
Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!