m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jako bazę wypadową polecam Castellane - to naturalna brama kanionu. Miasto jest głównym ośrodkiem w regionie - tu należy szukać noclegów, a także firm zajmujących się kayoningiem, raftingiem, itp Wokół kanionu najlepiej poruszać się samochodem  - uwaga:  dość wąskie serpentyny.  Jazda samochodem drogą położoną kilkaset metrów nad wijącą się w dole rzeką, czasem dość trudne mijanki oraz niezbyt wysokie bandy szosy od strony przepaści to dość duża  frajda...... Verdon to największy kanion Europy. Jego głębokość waha się między 250 a 700 m, szerokość dna doliny wynosi od 8 do 90 m, a rozpiętość między krawędziami na powierzchni płaskowyżu dochodzi miejscami do 1500 m. Urwiska stromych ścian to prawdziwy raj dla wspinaczy. Z ponad 300 trasami wędrownymi kanion należy do największych centrów wspinaczki. Wartki nurt rzeki to raj dla miłośników kajaków i spływów extremalnych. Kanion okalają dwie pętle drogowe. Obie trzeba pokonać, to wyprawa na cały dzień, licząc przerwy na zwiedzanie i postoje w miejscach widokowych. Długość trasy wokół wąwozu to około140 kilometrów, na które składa się siedem tuneli i liczne półki skalne. Mijamy miasteczko Trigance - nie zatrzymujemy się, szukamy ciekawszych widoków Robi się coraz ciekawiej - krajobraz jak w Dolomitach
Na dole pierwszy raz pojawia się rzeka z którą widzimy z tak dużej wysokości. Rzeka Verdon jest dopływem większej Durance wpadającej z kolei do Rodanu. Całe 26 km wąwozu to efekt jej działalności. Woda płynąca przez wapienny płaskowyż przez wieki drążyła w miękkim podłożu swoje koryto Duża ilość przydrożnych zatoczek pozwalają zatrzymać samochód i podziwiać wąwóz w pełnej krasie - tu jeden z punktów widokowych. Artuby to najwyżej położony most Europy. Żelazobetonowa konstrukcja ma długość 110 metrów, ale nie gabaryt mostu zapada najbardziej w pamięć, lecz prawie 180-metrowa przepaść Warto, zwrócić uwagę na niepowtarzalny kolor wody w rzece. Jaskrawość rzeki pozwala dostrzec ją wysoko z góry. Słowo verdon oznacza w języku prowansalskim podarunek zieleni. I rzeczywiście, za sprawą alg kolor wody to festiwal szmaragdu i odmian zieleni. Ze względu na swą niezwykłość przełomy rzeki Verdon wpisane zostały na elitarną Światową Listę Rezerwatów Biosfery Unesco. Ciekawostką jest iż kanion był i pozostaje niekwestionowanym królestwem wszelkich liczących się w kuchni ziół i roślin. Do wiodącej trójcy należą rozmaryn, bazylia i tymianek. Rozmaryn wciąż czczony w jest Prowansji jako święta roślina przynosząca wieczną młodość. Jego niebiesko-białe płatki oznaczają wierność w miłości, z tego też powodu w niektórych wioskach nad Verdon do dziś używany jest do wianka panny młodej. Święcony w Niedzielę Palmową zachowywany jest na resztę roku, zapewniając rodzinom powodzenie w życiu i piękny aromat w całym domu.
Postoje po drodze to okazja do wsłuchania się w muzykę owadów, których żyje tu ok. 4 tys. gatunków. Owadem - symbolem jest cykada. W wielu domach nie brakuje ozdób w kształcie cykad oraz brzęczków imitujących ich cykanie. Urok kanionu wynika, poza oczywistą urodą, z licznych legend tworzących otoczkę tajemniczości. Najczęstszym motywem opowieści jest zaginiony skarb templariuszy. Rycerze zakonu z Szampanii, opuszczając Prowansję, ukryli go przed inkwizytorami, ponoć gdzieś w kanionie. Za klucz do skarbu uznano manuskrypt ze słowami-wskazówkami: świętość i prawda. Podążając tym tropem, w zamkowej kaplicy w pobliskim Trigance odnaleziono obraz przedstawiający św. Celestyna. Dzieło spełniało wprawdzie wymogi postawione przez manuskrypt, ale wykopaliska w Trigance nie przyniosły sukcesu. Zaginiona w akcji ......... Po pokonaniu następnego z kolei zakrętu ukazuje nam się miasteczko Aiguines Najlepszy punkt widokowy to ruiny starego zamku.
Widok na nowy zamek i sztuczne jezioro Saint Croix jest niezwykle malowniczy. Główny zabytek to zamek z XVII w. - obecnie własność prywatna. Miasteczko słynie głównie z uprawy miodu z pyłku lawendowego i marynowanego koziego sera -  to nadzwyczaj dobre nośniki smaku okolic kanionu. Warto też wiedzieć, że w Aiguines żyła ostatnia wiedźma Prowansji - mateczka Bousquet (postać na wskroś prawdziwa). Mieszkała ona w swej farmie medycznej, gdzie przygotowywała sekretne likiery i wywary z roślin. Jej wiedza obejmowała takie niuanse jak pora roku i godzina, w której należy zerwać roślinę, aby zachowała naturalne walory farmakologiczne. Bousquet przyczyniła się choćby do popularyzacji lawendy jako antidotum na jad węża i ukąszenia insektów. Kanion kończy się, sztucznym jeziorem Świętego Krzyża (Lac de Sainte-Croix), które powstało pod koniec lat 70’ podczas budowy zapory na rzece Verdon. Nad turkusowym zbiornikiem znajdują się popularne miejscowości wypoczynkowe - rejon stanowi doskonałe miejsce, do uprawiania sportów wodnych.
To raj dla miłośników raftingu. Choć rzeka płynie dość leniwie (ok. 0,5 metra sześciennego wody na sekundę), w sezonie urlopowym (lipiec/sierpień) dwa razy w tygodniu sztucznie nawadnia się najciekawszy odcinek, by stworzyć lepsze warunki dla żądnych atrakcji turystów. Wówczas w kanionie przepływa ok. 10-16 metrów sześciennych wody na sekundę. Woda w jeziorze Saint Croix, zasilanym przecież górską rzeką, jest nadspodziewanie ciepła, ma temperaturę około 25 stopni, a poza tym jest bardzo czysta. Trudno więc było odmówić sobie kąpieli. Trzeba jednak uważać na dno, niestety trochę maziste, a tam, gdzie owej mazi mniej, było dużo ostrych kamieni - przy odrobinie ostrożności można popływać - polecam. Niedaleko jezioro jest kolejne miejsce warte zobaczenia - miasteczko Moustiers-Ste-Marie  - to miasto zwane „bramą” - czyli zachodnie wejście do wąwozu Verdon. Piękne miasteczko swoim położeniem i magią przyciąga wiele turystów. To także kolejne miejsce z legendą. Nad parowem zawieszony jest żelazny łańcuch z pięcioramienną gwiazdą. Legenda głosi, że zawiesił go w XIII w. Baron Blacas w podzięce za cudowne ocalenie z niewoli w czasie siódmej krucjaty. Bardzo dużo turystów - trudno znaleźć wolny stolik w licznych restauracjach nad potokiem Rioul.
Czekają na Was wąskie, wijące się wśród skał uliczki, urocze zaułki z tysiącem kwitnących kwiatów, ponad dwustumetrowy łańcuch z gwiazdą pośrodku, rozpięty między dwoma szczytami w podziękowaniu za wyzwolenie z niewoli saraceńskiej po wyprawie krzyżowej do Egiptu . Miasteczko słynie ono nie tylko z powodu swego niezwykłego położenia ale też i ze słynnych wyrobów ceramicznych - ilość kramów, straganów i sklepików oferująca dla turystów przysłowiowe mydło i powidło jest porażająca. Jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy znajdujecie się właśnie w autentycznym prowansalskim miasteczku, należy rozejrzeć się za kotem. Jeśli na kamiennym murze przechadza się kot ,jeśli w cieniu platanów drzemie zadowolona z siebie kocica, jeśli z okien domu naprzeciw Was patrzą na Was kocie ślepia, to znak, że znaleźliście się w jak najbardziej prowansalskim,  autentycznym miejscu......... ....... Podczas krótkiego spaceru po średniowiecznym Moustiers spotkaliśmy co najmniej cztery koty!!!
Nad maistem znajduje się kaplica Notce-Dame-de-Beauvoir, warto się wspiąć i popatrzeć na piękne widoki. Takie właśnie miejscowości stanowią o urodzie Prowansji - nie duże miasta, a małe miasteczka (villages) . Zazwyczaj położone są na szczycie wzniesienia i  urzekają swoimi malowniczymi zaułkami,  kwiatami i sielskim klimatem . Z Moustiers Ste Marie jedziemy północną stroną Kanionu - petla kieruje nas w stronę Castellane - głowa w tył i jezioro Świętego Krzyża w całej okazałości. Widoki nadal porażające.....
Point Sublime jest uważany za najciekawszy punkt widokowy na trasie.
Gorges du Verdon to miejsce wyjątkowe - lazurowa rzeka wije się w dole, a nad nią piętrzą się kilkusetmetrowe skały.Jest turystyczną perełką południowej Francji i dowód na to, że nie trzeba odwiedzać Arizony aby poczuć klimat Dzikiego Zachodu. Widok, zarówno z góry, jak i z dołu, zapiera dech w piersiach - to trzeba zobaczyć.

najbliższe galerie:

 
Wąwóz Verdon
1pix użytkownik pipol odległość 2 km 1pix
Kanion Verdon
1pix użytkownik thunder odległość 12 km 1pix
Tour de Wąwóz etap 3 Na dnie Kanionu Verdon
1pix użytkownik thunder odległość 18 km 1pix
Moustiers Sainte Marie
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 23 km 1pix
Prowansja
1pix użytkownik ragazza odległość 30 km 1pix
FRANCJA-Prowansja, pachnący zakątek Europy
1pix użytkownik klavertjevier odległość 33 km 1pix

komentarze do galerii (33):

 
mayanna9 użytkownik mayanna9(wpisów:56) dodano 28.05.2018 16:43

Zawsze marzyłam o tym , by tam pojechać. Narobiłeś jeszcze większej ochoty!

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 14.08.2015 21:21

dzięki eliot - jeszcze tam kiedyś skoczę. Kajakiem miałem tam popływać - przy ujściu oczywiście

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 12.08.2015 13:52

Piękna galeria i fotki - super dobrane ujęcia, byłem tam niedawno i odbyłem podobną wycieczkę, niestety ominąłem stary zamek w Aiguines i ominął mnie piękny widok z 19.
Oglądając galerię jeszcze raz na świeżo po powrocie z Francji mogę tylko wyrazić moje uznanie dla profesjonalizmu zdjęć i pochwalić sposób pokazania piękna tych okolic.
Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 13.03.2014 18:56

i fotki ....piękne...

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 13.03.2014 18:55

wycieczka - super....

travelan użytkownik travelan(wpisów:348) dodano 14.12.2011 15:02

Dzięki za wspaniałą galerię i przypomnienie kanionu:) Podróżowałam tam samochodem wiele lat temu, ale moich parę fotek z tej wyprawy nie oddaje absolutnie piękna Gorges du Verdon, które tu pokazałeś:) Ach, jak chętnie tam wrócę...

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.12.2011 20:58

Bardzo widokowa galeria,a wiadomość, ze najlepiej objechać kanion samochodem,przyjęłam z uśmiechem...może będzie mi tam w przyszłości po drodze:)))Pozdrawiam:)))

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 11.12.2011 22:31

margo - warto
grace, romana, paweller75 - dzięki że zajrzeliście.

Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 11.12.2011 12:05

Wspaniale kadry, ze wspanialego miejsca, podoba mi sie bardzo, pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 11.12.2011 10:05

Też tam na pewno dotrę. Jeszcze nie skończyłam z Prowansją.
Pięknie to pokazałeś. Pozdrawiam

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.12.2011 00:19

Zibid....dzięki...
Ciesze się,że mogłam Ci w czymś pomóc ,czy podpowiedziec...

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 11.12.2011 00:12

konwalia - cenię skromność - ale wiesz ..... :) - dzięki za dobre rady.
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 11.12.2011 00:08

Kanion rzeczywiście piękny, widoki super. Zdjęcia i cała galeria, jak zawsze u Ciebie, rewelacyjne. Pozdrawiam.

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 10.12.2011 23:52

Zibid...co tam pogoda.
Byłeś.
Zobaczyłeś piękne miejsca.
Mówiłam Ci,że kanion będzie the best!
Ja tam jestem mało ważna.
Seredecznie pozdrawiam-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.12.2011 23:44

Piękna trasa, super widoki i fascynujący kolor wody. Jeśli woda w jeziorze faktycznie jest taka ciepła to nawet maziste dno nie przeszkadzałoby mi w kąpieli :)
Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 10.12.2011 23:27

konwalia - i dzięki za Moustiers - bez ciebie tam bym nie zajrzał
Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 10.12.2011 23:23

Dziękuje wszystkim za pozytywny odbiór
watcher - coś by się znalazło
ania - dzięki
konwalia - tylko pogodowo nie najlepiej - ale byłem, widziałem

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 10.12.2011 23:00

Pięknie tam :)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 10.12.2011 22:03

Zibid...bardzo sie cieszę,że udało Ci się dotrzec nad kanion.
Dla mnie to cud po jazgotliwym LW.
Dzieki za galerie.Miło sobie przypomnieć.
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.12.2011 21:59

Fajna wycieczka! Piękna panorama na 19. Pozdrawiam :)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 10.12.2011 21:43

Miejsce malo mi znane a bardzo ciekawe.
Zdjecia jak zwykle SUPER.
POZDRAWIAM

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 10.12.2011 20:41

Super widoki. Góry podobne jak na Bałkanach. Trzeba się tam kiedyś wybrać.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 10.12.2011 20:28

Wspaniałe widoki! Bardzo mi się ta wycieczka podobała:-) Pozdrawiam

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 10.12.2011 19:21

Piękności i cudeńka................. tak u Surykatki, przy każdej fotce ochy, echy i achy słychać było u mnie....... Pozdrawiam.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 10.12.2011 19:17

Cudowne widoki.
Miejsce jest naprawdę wyjątkowo urodziwe.
Bardzo ładna galeria.
Pozdrawiam serdecznie:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 10.12.2011 18:58

Właściwie powinnam powiedzieć tak "bez komentarza"...ale powiem inaczej. WYŚMIENICIE :)))
Pozdrawiam serdecznie.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 10.12.2011 18:19

Zibid chocby sie chcialo Tobie przypieC to nie ma jak :) Swietne foty !

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 10.12.2011 18:16

Bardzo podobająca galeria.
Pozdrawiam.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 10.12.2011 18:16

Piękne miejsca ,super zdjęcia . Podobało się i to bardzo :)))

maryush użytkownik maryush(wpisów:148) dodano 10.12.2011 17:58

Widoki dla mnie bomba.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 10.12.2011 17:06

Dzięki pipol - niestety nie skakali - bardziej z kajakami na wodzie walczyli
Surykatka - miło mi że się podobało - dzięki za pozytywny odbiór

Pozdrowienia

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 10.12.2011 16:45

Zacne foty. Miło powspominać. Skakali na bungee z mostu ?

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 10.12.2011 16:16

Zibid - przepiękna wycieczka, wąwóz przecudnej urody, dzięki ,że zabrałeś nas ze sobą :-). To ja sobie jeszcze trochę powzdycham...ach...och..ech...ych...
Pozdrawiam :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!