m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Salamanka została nazwana Europejską Stolicą Kultury oraz wpisana na listę UNESCO jako Dziedzictwo Kultury Europejskiej. Salamanka jest znana jako miejsce,w którym mówi się najczystszymhiszpańskim. Salamanka to jedno z ładniejszych miast w Hiszpanii. Piaskowy kolor większości budynków,wąskie uliczki,liczni studenci i gwar tworzą niesamowity klimat tego miasta. Miasto posiada bogatą historię i liczne zabytki. Starówka Salamanki zachowała średniowieczny charakter.
Salamanka znana jest przede wszystkim,chociaż nie tylko z najstarszego w całej Hiszpanii i jednego z pierwszych w Europie,zaraz po Paryżu,Oxfordzie i Bolonii uniwersytetu. W 1218 r.król Alfons IX ufundował Gabinet Generalny,zalążek uniwersytetu.Uczelnia rozwinęła się za panowania jego następcy Alfonsa X,który do dziś jest jej patronem.Uniwersytet jest trzecim najstarszym uniwersytetem na świecie. Fasada główna uniwersytetu uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Hiszpanii. Fasada zdobiona jest medalionem Królów Katolickich,wizerunkiem papieża,posągami Herkulesa i Wenus oraz duża ilością tarcz heraldycznych i kunsztownych płaskorzeźb. Rozkwit uniwersytetu przypadł na wiek XVI,zwany Złotym. Mieszkańcy wzbogacili się wówczas na handlu i wyszynku,właśnie z tego okresu pochodzi większość wspaniałych budowli w stylu plateresco.
Misterne rzeźbienia przypominają pracę złotnika czy srebrnika, platero-to po hiszpańsku srebrnik,stąd nazwa stylu. Uniwersytet posiada wspaniały renesansowy dziedziniec z niskimi krużgankami zwieńczonymi attyką,sale wykładowe z drewnianymi pulpitami i wielką biblioteką pełną starych woluminów. Znakiem rozpoznawczym stylu plateresco są fasady budynków gęsto pokryte kunsztownymi detalami:herbami,medalionami,wzorami roślinnymi. Fasada uniwersytetu i dekoracje miejskich katedr utrzymane są w tym stylu. Uniwersytet to przede wszystkim dwa spore renesansowe budynki z XVI w.oraz kilka nowoczesnych budowli w innych częściach miasta. W pobliżu katedry próby przed niedzielną procesją z pasos-ogromną platformą na której noszona jest figura Jezusa,Marii,a nawet całe sceny pasyjne.
Platformy niosą los costaleros,czyli około 20-30 wybranych członków bractwa,którzy muszą być mniej więcej jednakowego wzrostu i na tyle silni,żeby podnieść platformę. Los costaleros są najczęściej niewidoczni-aksamitna kotara z każdej strony przykrywa to,co jest pod platformą.Gdy platforma się zatrzymuje,niektórzy mężczyźni wychodzą na zewnątrz,by zmienić się z   innymi costaleros.Tragarze mają też charakterystyczny zawój na głowie,który osłania im kark i barki,ponieważ właśnie na nich niosą platformę. Dom Muszli wzniesiony w XV w.przez Rodriga Talavera Maldonada kawalera zakonu św.Jakuba. Złociste bloki elewacji ozdobione są kamiennymi muszlami-godłem patrona zakonu oraz herbami rodziny fundatora. Wytworne patio otaczają arkady o dwuramiennych łukach. Ten XV wieczny budynek od momentu powstania stał się symbolem miasta.
Obecnie mieści się tu biuro informacji turystycznej i biblioteka. Centrum miasta to Plaza Mayor,jeden z najpiękniejszych barokowych placów Hiszpanii.
Harmonijną zabudowę Plaza Mayor zaprojektował w 1775 r.Jose Churriguera,twórca stylu w architekturze,nazwanego churrigueresco. Na Plaza Mayor,była to sobota po prostu piknik. Plaza Mayor-miejsce pełne uroku,ze wszystkich stron znajdują się eleganckie domy z rzędami arkad.Uwagę zwracają również niewielkie balkony.Jeszcze w połowie XIX w.służyły jako loże podczas organizowanych na placu walk byków.Potem korridę przeniesiono na arenę. W centralnym punkcie ładny osiemnastowieczny ratusz ozdobiony zegarem i dzwonnicą,a fasada medalionami z wizerunkami bohaterów Hiszpanii. Na parterze budynków wypatrzeć można medaliony z wizerunkami słynnych Hiszpanów.Jest Cervantes,Krzysztof Kolumb i cały poczet kastylijskich monarchów.W sumie ponad pięćdziesiąt medalionów rozlokowanych wzdłuż wszystkich ścian starego rynku. Salamanka to typowo studenckie miasto,którego symbolem jest Żaba.Wszędzie widzi się tysiące gadżetów,pamiątek z żabami,czy specyficznymi muszlami...a to dlatego,że jeden ze studentów kiedyś na cudownie rzeźbionej fasadzie uniwersytetu wyrzeźbił żabę.Legenda głosi,że wypatrzenie jej jest dobrą wróżbą.

najbliższe galerie:

 
Salamanca
1pix użytkownik ak odległość 5 km 1pix
Salamanka
1pix użytkownik magdus odległość 5 km 1pix
Hiszpania-Salamanka-katedry
1pix użytkownik tereza odległość 11 km 1pix
Wiochy obronne - Ledesma
1pix użytkownik ak odległość 27 km 1pix
Ślady Imperium - most na srebrnym szlaku
1pix użytkownik ak odległość 28 km 1pix
Nadwodne landszafciki - J. Almendra i Rio Tormes
1pix użytkownik ak odległość 38 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 01.11.2018 18:02

Pięknie pokazane miasto... Chciałbym kiedyś tam trafić... Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 13.09.2017 21:47

pięknie, Hiszpania to jeden z bardziej ulubionych moich krajów

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 27.01.2012 18:27

Magdar...dziękuję.
Anikm...dzięki za uznanie,staram się
Mgfoto...dziękuję za komentarz i ocenę.
Maryush...dziękuję.
Wszystkich serdecznie pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 20.01.2012 23:26

Piękne miasto z cudownymi perełkami architektonicznymi.
Bardzo ładnie zaprezentowałaś miejsce (ja to zwykle u Ciebie).
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.01.2012 22:23

Klimatyczne miasto. Wspomniałaś o uniwersytecie w Bolonii i od razu skojarzyło mi się, że w podobne rarytasy jak na zdjęciu 39 można zaopatrzyć się w sklepikach w pobliżu uniwersytetu bolońskiego ;) Pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 20.01.2012 17:42

Marcowadziewczyno...dziękuję.
Benq...dzięki za miłe słowa.
Beata-Zbychu...miło,że zajrzeliście,rzadko ostatnio bywacie na portalu,tym bardziej dziękuję.
Wielkopolanko...dziękuję,fajnie,że Ci się podobało.
Wszystkich serdecznie pozdrawiam:)wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 20.01.2012 15:15

Piękna galeria! Ciekawe opisy a zwłaszcza mnie zaskoczyło, że tak jest tam stary Uniwersytet i to prawdziwe cacko, które powala urodą. Zchwyt budzi również plac -Plaza Mayor. Bardzo podobało się. Pozdrawiam serdecznie:)))

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 20.01.2012 10:39

Witamy - super 16 z fasadą uniwerka i katedry oraz 30-35 z głównym placem - a szyneczki są wyborne nawet takie po 45 euro za kg a jak muszą smakować te np po 130 euro/kg - mniam i mlasku, mlasku. Pozdrawiamy

benq użytkownik benq(wpisów:35) dodano 20.01.2012 10:29

Ciepła i sympatyczna galeria.
Pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 20.01.2012 06:50

Annuus80...szyneczki pyszne,polecam.
Maja-maja...też tak uważam.
Markopol...dzięki za miłe słowa.
Paweller75...życzę spełnienia marzeń.
Surykatka...masz rację,niezłe ciacha.
Grace...Hiszpania to duży i bardzo fascynujący kraj,jeszcze wiele mi zostało do zobaczenia.
Danielski...katedrom poświęciłam osobną galerię.
Caprio72...może zdjęcia nie do końca oddały klimat tego miasta,ale mi się podobało.
Wszystkim bardzo dziękuję za pozytywny odbiór galerii.Pozdrawiam serdecznie:)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 20.01.2012 00:28

Kolejne hiszpańskie miasto nam ładnie prezentujesz.
Osobiście bardziej do gustu przypadło mi Toledo i Avila, ale to tylko moje zdanie.
Pozdrawiam serdecznie :)))

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 20.01.2012 00:20

Salamanka to bardzo klimatyczne miasto. Szkoda że nie pokazałaś wnętrza katedry bo jest co oglądać np. figura madonny plączącej diamentami i niesamowite sklepienie.
Na Plaza Mayor de Salamanca kręcono film "8 części prawdy" scenę zamachu terrorystycznego. Uniwersytet też robi wrażenie szczególnie stare sale wykładowe. Polecam wszystkim odwiedzić to miasto podczas wędrówek po Hiszpanii a szczególnie w czasie Wielkanocy można wtedy zobaczyć niesamowite procesje.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 19.01.2012 23:54

Uniwersytety zawsze trzymaly klase, ach te kruzganki, bardzo mi sie podoba. Terezo, chyba juz jestes ekspertem od Hiszpanii, galeria staranna i dobrze opisana - jak zawsze:) Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 19.01.2012 23:46

Bardzo interesujące miasto. Dom Muszli i uniwerek ekstra :-). No i chłopaki też niezłe. Ach te górne partie mięśni !;-)))))).
Pozdrawiam serdecznie :-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 19.01.2012 23:46

Hiszpania, którą nam tu prezentujesz, bardzo mi się podoba. Też bym chętnie się tam wybrał i trochę pozwiedzał. Wycieczka super.
Pozdrawiam serdecznie.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 19.01.2012 23:27

Salamanka,już sama nazwa mi się podoba.Ciekawe miasto ,ładnie pokazane.Podobało mi się.
Pozdrawiam

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 19.01.2012 23:22

Szyneczki pychotka a miasto faktycznie, godne zwiedzenia. Pozdrawiam.

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 19.01.2012 22:47

To się chłopaki nadźwigają:) Pewnie żywią się mięskiem z 39. Ja przynajmniej chętnie bym spróbowała:)
Całkiem fajne miasto.
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!