m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Z  końcem XVI wieku, podczas prac przy budowie kanału, odkryto starożytne napisy. Rozpoczęto przeszukiwania terenu, które zaczęły sugerować, że pod ziemia znajdują się ruiny miasta. Prace wykopaliskowe rozpoczęto w Pompejach w 1748 roku, ale najbardziej usystematyzowane działania prowadził od 1861 roku Giuzeppe Fiorelli.” Bazylika zbudowana została w latach 120 - 78 p.n.e. W pierwszym okresie pełniła funkcję hali targowej, potem gmachu sądowego. Budowlę dzieliły dwa rzędy kolumn na trzy nawy. Środkowa - najszersza, najprawdopodobniej nie była pokryta dachem. Wzdłuż krótszego boku, na wprost forum znajdował się dwukondygnacyjny tribunal. Dłuższy bok Bazyliki przylegał do ulicy prowadzącej od Bramy Morskiej. Naprzeciw niej znajdowała się świątynia Apollina.
Odkopywano nie tylko dzieła sztuki, udało się również w dużej mierze zrekonstruować układ urbanistyczny miasta, złożony z regularnej siatki ulic pokrytych brukiem. Dzięki temu Fiorelli sporządził plan całego miasta, podzielił je na sektory i ponumerował domy. Rozpoczął również prace nad rekonstrukcją poszczególnych budowli. Podczas prac wykopaliskowych odsłonięto także liczne sklepy, warsztaty, teatr, forum z bazyliką, kurią i świątyniami, trzy palestry i termy, amfiteatr z koszarami gladiatorów i wiele innych obiektów. Zabudowa rozplanowana wzdłuż regularnej siatki ulic podzielona została na dziewięć sfer, z których każda pełniła określoną funkcję.
Przy głównych ulicach usytuowano zajazdy i gospody. Największe wrażenie wywołują odlewy ciał mieszkańców. Popioły pokrywające Pompeje szybko zastygały zachowując wewnątrz kształt pogrzebanych ciał. Fiorelli opracował metodę wykonywania ich gipsowych odlewów. Przez niewielki otwór wlewał gips sztukatorski, który wypełniał całą pustą przestrzeń. Po związaniu gipsu usuwał warstwę popiołu odsłaniając odlewy ciał, przedmiotów, elementów budynków itp. Później zaczęto używać przeźroczystego tworzywa, które pozwalało dostrzec ukryte wewnątrz odlewu zachowane drobne przedmioty, kości. Pompeje posiadały system kanalizacyjny poprowadzony wzdłuż ulic.
Termy Rynkowe znajdowały się w pobliżu Forum, na północ od świątyni Jowisza.  Składały się z dwóch bliźniaczych struktur, z których jedna przeznaczona była dla kobiet a druga dla mężczyzn.
Oprócz licznych malowideł odnaleziono także interesujące dekoracje w formie mozaik. Stosowane one były głównie w miejscach narażonych na działanie wilgoci i wody. Rzeźby wykonywane były przez miejscowych artystów z tufu wulkanicznego, marmuru, kamienia, drewna lub brązu. Wśród drobniejszych wyrobów rzeźbiarskich odnaleziono dzwonki zawieszane tak swobodnie, aby najmniejszy ruch powietrza mógł wprawiać je w drgania.
Woda do fontann ulicznych, term i bogatszych domów dostarczana była akweduktem. Wszystkie budynki mieszkalne posiadały także zbiorniki (impluvium) gromadzące deszczówkę. W  Pompejach najznamienitsze są malowidła ścienne, które zachowały się w dużych ilościach w bardziej reprezentacyjnych wnętrzach domów, w dość dobrym stanie. Pozwoliło to na odtworzenie historii malarstwa rzymskiego do 79 roku n.e.
Niestety, freski zachowane w lepszym stanie nie dane mi było oglądać. Na niektórych narożnikach domów, czy na kamieniach ulicznych umieszczane były kształty fallusów. Legenda głosi, że ponoć były to rodzaje kierunkowskazów doprowadzające do lupanarów. Miałam możliwość zwiedzenia takiego przybytku rozkoszy. Nad kamiennymi łożami w małych pokoikach umieszczano freski przedstawiające rozmaite pozycje.Ponoć była w ten sposób przedstawiana specjalizacja Pani przyjmującej w danym pomieszczeniu. Jacek Kaczmarski - fragment piosenki Pompeja

Lupanar w którym sprzedajemy za bezcen swoje ciała
Klientów ściąga z wszystkich okolicznych wsi i miast
Żyjemy z cudzych żądz i wstydów
Których się żadna z nas nie bała
Choć przecież jest kobietą każda z nas.
Pompeja! Pompeja!
Dla wszystkich co płacą otwarte nasze drzwi!
Rozkoszy nowych wabi was nadzieja!
Tu skąd wydostać się nie może nikt.


Ciekawostką były fontanny uliczne, każda w innym kształcie.
Historyczne Pompeje powstały na stoku wzniesienia utworzonego przez prehistoryczną lawę. Położone było na wysokości 40 metrów n.p.m. nad rzeką Sarnus. Jeszcze przed dominacją samnicką zostało przekształcone z niewielkiej osady rolniczej w miasto rozplanowane wokół Trójkątnego Forum.
Odkopywaliśmy miasto Pompeję
Jak się odkrywa spodziewane lądy
Gdy okiem ludzkim nie widziane dzieje
Jutro ujrzane potwierdzą poglądy
Z których dziś jeszcze głupców tłum się śmieje.

Jacek Kaczmarski - fragment piosenki Pompeje Tak naprawdę, aż do dnia dzisiejszego poznajemy i uczymy się historii Pompei, miasta pełnego duchów przeszłości. Prace archeologiczne na tym obszarze trwają nadal i dopiero po ich zakończeniu będziemy mogli w całości poznać jego historię.
(tekst w oparciu o materiały z internetu)...dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Pompeje
1pix użytkownik whitewhale odległość 8 km 1pix
Włochy-Pompeje
1pix użytkownik tereza odległość 9 km 1pix
Włochy - Pompeje i Wezuwiusz.
1pix użytkownik wmp57 odległość 9 km 1pix
Pompeje - czas zatrzymany w kamieniu
1pix użytkownik obserwatore odległość 10 km 1pix
Włochy - Sorrento
1pix użytkownik stewal odległość 10 km 1pix
Italia - Pompeje
1pix użytkownik marucha odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.12.2011 23:10

Wspaniale zachowane ruiny miasta. Szczególnie widać to po malowidłach i mozaikach.
Odlewy ciał ludzkich przemawiają najbardziej do wyobrażni.
Fajna prezentacja Maju. Bardzo interesująco pokazane i opisane.
Pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.12.2011 21:03

Dzieki za galerie,Pompeje czekają na mnie w maju:)Bardzo zachęcająca galeria:)))Pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 12.12.2011 20:07

Dobrze pokazane i opisane ciekawe miejsce. Trudno jest zainteresować ruinami, nawet jeśli są to ruiny tak spektakularne jak Pompeje. Tobie się udało. Pozdrawiam:-)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 11.12.2011 13:31

Bardzo ciekawie Maju pokazałaś to miejsce.
Pozdrawiam-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 11.12.2011 12:03

Nigdy nie bylam dalej, na poludnie od Rzymu, tak wiec i nie widzialam niestety Pompei. Dziekuje Maju-Maju za te galerie:) Pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 11.12.2011 11:47

Dobrze opisana galeria, ciekawie się czytało, mając obraz przed oczami ;-)

Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.12.2011 10:07

Ciekawie pokazałaś to miejsce Maju. Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 11.12.2011 09:58

Pompeje fajne. Jeden minus to Neapol w pobliżu ;) Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 11.12.2011 01:54

Piękna galeria Wielkiej Tragedii. Jestem pod wrażeniem.
Pozdrawiam serdecznie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 11.12.2011 00:45

Ciekawie pokazane. W Italii nigdy nie byłem, więc może również kiedyś tam pojadę. Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 11.12.2011 00:18

Robi wrażenie - może kiedyś tam zawitam. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!