m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Tradycja obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest głęboko zakorzeniona nie tylko w narodzie polskim. Na całym świecie katolicy świętują narodzenie Jezusa, ale w każdym kraju panują nieco odmienne zwyczaje. W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Przed Bożym Narodzeniem każda rodzina hiszpańska zaopatruje się w nową szopkę.
Wigilijna wieczerza rozpoczyna się po pasterce. Następnie wszyscy wychodzą na ulice oświetlone tysiącami barwnych żarówek, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana.
Głównym daniem jest pieczona ryba oraz ciasto Trzech Króli, w który zapieka się drobne upominki.
Prezenty rozdawane są 6 stycznia w święto Trzech Króli, na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od mędrców ze Wschodu.
W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Obiad, składa się z pieczonego indyka i płonącego puddingu. Wieczorem w Wigilię angielskie dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, by nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami.
Tu narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą u sufitu.
Londyn jest ojczyzną pierwszych kartek z życzeniami. W 1846 roku Jon Horsley z Anglii zaprojektował pierwszą kartkę świąteczną z napisem Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.
W Szwecji Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu. Tradycyjna szwedzka uczta składa się z iutfisk, czyli rozmoczonej suszonej ryby o dość mdłym smaku. Potem podaje się galaretkę wieprzową, głowiznę i chleb,
a na deser pierniczki. Nie stawia się wolnego nakrycia na stole, ale za to odwiedza się samotnych. Szwedzi nie śpiewają kolęd, lecz tańczą wokół choinki.
W Niemczech Boże Narodzenie obejmuje trzy dni: 24 grudnia -Wigilię, pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, narodziny Jezusa Chrystusa (25.12.) i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12.). W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w Mszy Świętej zapala się świece na choince i wtedy rozpoczyna się gwiazdka tzw. Bescherung. Śpiewa się lub słucha się kolęd i członkowie rodziny obdarowują się wzajemnie prezentami. Dzieciom opowiada się legendę mówiącą, iż prezenty przyniósł Święty Mikołaj lub Dzieciątko Jezus. Greckie Boże Narodzenie jest spokojnym, uroczystym okresem. Gorący okres rozpoczyna się 6 grudnia w dniu Świętego Mikołaja, kiedy to wszyscy wymieniają się podarunkami i trwa aż do 6 stycznia - święta Trzech Króli. Na dzień przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem dzieci śpiewają coś na wzór kolęd, chodząc od domu do domu. Te kolędy mają błogosławić domostwa. Często kolędy te są śpiewane przy akompaniamencie małych metalowych trójkącików i małych glinianych bębenków. Za śpiew dzieci często nagradzane są słodyczami i suszonymi owocami.
We Francji świąteczną atmosferę wyczuwa się już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Wszystkich opanowuje gorączka zakupów. Właściciele sklepów prześcigają się w pomysłach dekorowania wystaw. Ulice miast przystrojone są kolorowymi lampkami i gwiazdkami.
Święta Bożego Narodzenia pełnią we Francji bardzo ważną rolę. Są to święta rodzinne. Francuzi wręczają sobie ręcznie robione kartki świąteczne oraz kupują prezenty. We Francji, w przeciwieństwie do Polski, nie ma Wigilii. Francuzi biorą udział we mszy, a 25 grudnia siadają do wspólnego obiadu. 
Boże Narodzenie na Słowacji
 jest okresem szczególnym. Święta są tu czasem wzajemnych spotkań rodzinnych oraz dniem wolnym, w którym można się dobrze zabawić. Już kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem na Słowacji, wystawy sklepowe przyciągają klientów specjalnymi promocjami i kolorowymi świecidełkami.Prawdziwy okres świąteczny rozpoczyna się jednak dopiero 24 grudnia. Ludzie wierzący przez cały ten dzień zachowują post, następnie składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. W prawie każdym domu stoi choinka, wokół której gromadzą się domownicy zasiadający do wspólnej kolacji. We Włoszech Święta Bożego Narodzenia mają tysiącletnią tradycję. Włosi wysyłają wiele kartek z życzeniami do rodziny i przyjaciół.
8 grudnia ubiera się choinkę oraz budowane są żłobki w kościołach. 
24 grudnia obchodzona jest Wigilia - uroczysta kolacja, podczas której jedzone są typowe włoskie ciasta - penettone i pandoro, a także nugat, migdały i orzechy laskowe.
Włosi biorą udział w Pasterce. W czasie Bożego Narodzenia rozdają prezenty.
Centralne ulice Rzymu zdobią wielkie choinki.
We współczesnej Rosji bardziej uroczyście, niż Boże Narodzenie, świętowana jest noc z 31 grudnia na 1 stycznia. To czas prezentów, które w Rosji przynoszą Dziadek Mróz i jego wnuczka Śnieżynka. Boże Narodzenie jest obchodzone po świętach Nowego Roku, 7 stycznia. To święto bardzo radosne, wiele osób udaje się wtedy do cerkwi, wszyscy składają sobie życzenia. Rozpoczyna je uroczysta, rodzinna kolacja, czyli Wigilia. Przygotowuje się postne danie z ziaren pszenicy, miodu i kaszy zmieszanymi z migdałowym lub makowym mlekiem. Na Węgrzech w czasie świąt organizuje się wielkie bale dla dzieci.wielkie bale dla dzieci.
Najważniejszy z nich odbywa się w stolicy kraju, Budapeszcie, w budynku Parlamentu. Uczestniczą w nim znani aktorzy i artyści. Pod obrus leżący na stole wkłada się sianko. Wyciągnięcie najdłuższego źdźbła wróży długie życie. W czasie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia Węgrzy jedzą pieczonego indyka, zupę rybną oraz rosół z kury. Na stole nie może zabraknąć ciasta z makiem, bo mak zapewnia rodzinie miłość.
W Austrii po piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek.
To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja. Austria jest ojczyzną jednej z najpiękniejszych kolęd na świecie Stalle Nacht, heilige nacht (Cicha noc, święta noc).
W Danii na Wigilię podaje się słodki ryż z cynamonem i pieczoną gęś z jabłkami. Tradycyjnym daniem jest budyń z ryżem, w którym gospodyni ukrywa migdał. Kto go znajdzie, ten dostaje świnkę z marcepanu, która zapewnia szczęście przez cały rok. W Meksyku już 15 grudnia wiesza się pod sufitem piniatę - gliniane naczynie wypełnione słodyczami. Pod nią gromadzą się dzieci. Jedno z nich rozbija piniatę kijem, co rozpoczyna wyścig w zbieraniu słodyczy. Głównym daniem wigilijnym jest wędzony dorsz z papryką i oliwą oraz małymi grzankami. Podaje się również pieczonego indyka, owoce, słodycze. Święta Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych - choć raczej właściwie należałoby użyć zwrotu święto - gdyż tradycyjna amerykańska rodzina nie obchodzi
Wigilii, a 26 grudnia jest normalnym dniem pracy. Nie umniejsza to jednak roli, jaką Boże Narodzenie pełni w kulturze USA. Każda amerykańska rodzina pieczołowicie i z dużym wyprzedzeniem przygotowuje się na ich nadejście. Ulice i domy przystrajane są tysiącem migocących światełek i lampek.
W Wigilię Bożego Narodzenia - Czesi odwiedzają cmentarze. Tego dnia groby najbliższych i przyjaciół ozdabia się wieńcami, kwiatami, gwiazdami betlejemskimi oraz koszyczkami ze specjalnymi bożonarodzeniowymi ciasteczkami. W wielu czeskich domach podczas Bożego Narodzenia słucha się kolęd, popularne jest również odwiedzanie szopek bożonarodzeniowych. Najważniejszą potrawą wigilijną jest karp podawany z sałatką ziemniaczaną. Na deser podaje się kruche ciasteczka (vánoční cukroví), pieczone osobiście przez każdą panią domu. Belgia. 
Wigilia jest okazją do rodzinnych spotkań. Zazwyczaj nie jest postna. Na bożonarodzeniowym stole w Belgii mogą się znaleźć zarówno ostrygi, homary, jak i indyk oraz baba z kremem mokka. Po pasterce jada się bouguettes, rodzaj kutii z pęczakiem. Głównym daniem jest dziczyzna w sosie śliwkowym i sorbet. Regionalną potrawą jest specjalnie przyrządzany pasztet marynowany w winie z mnóstwem przypraw i ziół, podawany na ciepło bądź na gorąco. 
Świątecznym deserem jest Buche de Noël, rodzaj ciasta w kształcie pnia polanego czekoladą. Święta Bożego Narodzenia - Jőulud - w Estonii są niezwykle ciekawe. Wiele rodzin obchodzi święta dwukrotnie - w obrządku luterańskim i prawosławnym, obchodzonym dwa tygodnie później. W dzień Wigilii Estończycy udają się na mszę. Przed wyjściem, zgodnie z tradycją, zażywają kąpieli w saunie. Po mszy czeka na nich odświętnie nakryty stół z jedzeniem i świecami. Na stole stawia się dodatkowe nakrycie. Na kolację wigilijną podawanie są tradycyjne posiłki - te same od pokoleń. Tradycyjną potrawą jest pieczony indyk (lub gęś) z jabłkami.
Finlandia 
Czas świątecznych przygotowań rozpoczyna się w tym kraju dużo wcześniej niż w pozostałych państwach UE, wraz z tzw. małymi świętami (Pikkujoulu). W każdą niedzielę adwentu zapala się kolejne świeczki. Kiedy już wszystkie zapłoną, dzieci otrzymują pierwsze prezenty. Tradycyjnym fińskim napojem świątecznym jest grog - napój z czerwonego wina z ziołami, rodzynkami i migdałami. Święta w Finlandii rozpoczynają się 24 grudnia o szóstej rano mszą ku czci narodzin Chrystusa. W kościołach przy każdej ławce płoną świeczki. 
Słowenia. 
Przystrajanie świątecznej choinki przywędrowało w połowie ubiegłego wieku z Niemiec. Zwyczaj przygotowywania szopki przywędrował do Ljubljany w 1644 r. Stosunkowo nowym zwyczajem jest wysyłanie kart z życzeniami. Zwyczajem sięgającym okresu przedchrześcijańskiego jest przygotowywanie świątecznych wypieków. Świąteczne bochenki chleba różnią się między sobą, w zależności od regionu, w którym występują. Trzy rodzaje są podstawowe: z pszenicy, żyta i gryki. Ten uroczysty chleb z różnymi dodatkami, wg przekazów, ma magiczną moc, ponieważ niesie ludziom i zwierzętom zdrowie.
W Holandii nie ma ani wieczerzy wigilijnej, ani postu, ani prezentów pod choinką. .Święta obchodzone są 25 i 26 grudnia. Holendrzy pielęgnują tradycję pasterki, uroczystej mszy wigilijnej. Nie ma tu jednak specjalnych potraw świątecznych czy wypieków. Można jednak zauważyć przed domami choinki bogato ozdobione sznurami lampek i świątecznie udekorowane okna. W przedświąteczne dni Holendrzy piszą i wysyłają kartki z życzeniami. Każda rodzina z okazji świąt Bożego Narodzenia wysyła około 30 - 50 kartek, a te, które dostaje, wywiesza w oknach bądź ustawia na komodach. 
W Luksemburgu okres świąteczny rozpoczyna się w pierwszą niedzielę grudnia wielką paradą, która kończy się pod miejskim Ratuszem. Biorą w niej udział Klees`chen (Święty Mikołaj) i Houseker (Czarny Piotruś), którzy wszystkim napotkanym dzieciom rozdają słodycze. W Wigilię Bożego Narodzenia, wczesnym wieczorem, rodziny zbierają się wokół choinki na wspólnych rozmowach. Podobnie jak w Niemczech, tak i tutaj przysmakiem bożonarodzeniowego stołu jest bakaliowe ciasto stollen. Do tradycji należy również podanie buche de Noël (świąteczne lody). 


Malta 
Już na początku grudnia widoczne są świąteczne dekoracje na maltańskich domach mieniące się różnobarwnymi kolorami. Sąsiedzi rywalizują między sobą o najokazalej udekorowany, zazwyczaj światełkami, dom. Zwyczajem jest ustawianie figurki Jezusa, albo całej szopki, pasturi, w najważniejszej części domu i dekorowanie jej światełkami. 
Tradycyjną świąteczną potrawą jest timpana - pieczony makaron przykryty kruchym ciastem oraz miodowe ciastka w kształcie pierścienia. Cechą charakterystyczną czasu Bożego Narodzenia jest to, ze Maltańczycy nie zamykają się w domach, wspólnie świętują. Portugalia 
W wigilię Bożego Narodzenia (Véspera do Natal) całe rodziny zbierają się w domach wokół choinki i oczekują nadejścia północy, by wybrać się do kościoła na pasterkę (Missa do Galo). Po skończonej mszy, wszyscy udają się do domów by zasiąść do wigilijnego posiłku consoada. Drzewko ustawia się w wiklinowym koszyku lub w wazonie na środku stołu. 
Starą tradycją jest zapraszanie dusz zmarłych (alminhas a penar), dla których pozostawia się puste nakrycie przy wigilijnym stole, lub wrzuca się do kominka okruszki z wigilijnych potraw.

najbliższe galerie:

 
Norwegia - Trondheim
1pix użytkownik kryjan odległość 116 km 1pix
Norwegia - Trasa Striordal do Hemavan w Szwecji
1pix użytkownik kryjan odległość 117 km 1pix
Zimowa wyprawa do Norwegii Środkowo-zachodniej
1pix użytkownik czeien odległość 122 km 1pix
Knubben - norweska górka
1pix użytkownik zuch odległość 175 km 1pix
Kristiansund
1pix użytkownik szarykot odległość 194 km 1pix
Kristiansund i okolice
1pix użytkownik czeien odległość 195 km 1pix

komentarze do galerii (21):

 
d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 20.12.2011 21:45

Raul, DZIĘKUJEMY :-)
Tobie również życzymy WSZYSTKIEGO co NAJLEPSZE... :-)
Pozdrawiamy
D&B

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 20.12.2011 21:42

Surykatko, masz niewątpliwie rację :)
Bardzo dziękujemy,odwzajemniamy szczerze ŻYCZENIA :-))))
Pozdrawiamy ciepło
D&B

raul użytkownik raul(wpisów:2023) dodano 19.12.2011 23:50

Pięknie nakreślona różnorodność zwyczajów, wprowadzająca nas w ten świąteczny czas. Słusznie prawi przedmówczyni - ten cały kalejdoskop tradycji i form, ma jeden wspólny mianownik. To niepowtarzalna atmosfera, to nastrój, serdeczność, uśmiech, ciepło, to otwarte serca, miłość ...
Zdrowych, Wesołych Świąt D-B :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7088) dodano 19.12.2011 22:51

Tak naprawdę w każdym kraju spędza się ten wyjątkowy czas się trochę inaczej, je się inne potrawy, podtrzymuje się inne zwyczaje, ale wszystkich łączy jedno - chęć bycia razem i dzielenia się nawzajem radością - tą największą - Bożym Narodzeniem.Nawet jeśli wynika to tylko z tradycji , a nie z wiary, to i tak wszyscy czują jakiś szczególny , podniosły nastrój. Ludzie stają się przez moment lepsi...
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam wszystkiego co najpiękniejsze w życiu, wszystkiego tego, co dla Was jest szczęściem... :-) Pozdrawiam przedświątecznie:-)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 19.12.2011 20:21

Tereso, miło, że zaglądnęłaś :-)
Pozdrawiamy już prawie świątecznie :-)
D&B

tereza użytkownik tereza(wpisów:3846) dodano 19.12.2011 20:16

Bardzo ciekawa galeria.Pozdrawiam świątecznie:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 19.12.2011 19:50

Skuza, mamy nadzieję, że ciasteczka... udadzą się :-) niestety musieliśmy odłożyć smakowanie na okres poświąteczny... nie omieszkamy wspomnieć... :-)
dodamy, że umknął nam w tym roku również i Jarmark w Dreźnie... ten plan trzeba odłożyć przynajmniej o rok...
Dziękujemy Tobie, za wiele ciekawostek, którymi uzupełniłaś naszą świąteczną galeryjkę :-)
Pozdrawiamy,
D&B

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 19.12.2011 19:42

Grace, dziękujemy za garść ciekawostek z dalekich antypodów, czereśnie podaliśmy :-) malin niestety nie było :-(
Pozdrawiamy,
D&B

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 19.12.2011 19:38

Mgfoto, D jest smakoszem kawy, zapraszamy więc serdecznie do nas na łyk ,,małej czarnej"
Dziękujemy i pozdrawiamy,
D&B

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 19.12.2011 19:35

Caprio, ten gościu, smacznie chrapał, brzuch rytmicznie mu się unosił, wyglądało to zabawnie, sporo tych postaci jest ruchomych... :-)
Dziękujemy i pozdrawiamy,
D&B

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 19.12.2011 19:29

Carmel... zjawiska o których wspominasz, większość ludzi razi ale z roku na rok postępuje jakby eskalacja tego zachowania... raczej niczego już w tej materii zmienić nie jesteśmy w stanie...
Pocieszamy się, że miejsce, z którego pochodzą nasze fotki, nie razi, gdyż to miejsce poświęcone jest tylko temu Świętu, można się w nim zapomnieć i powrócić do krainy dziecka :-)
Pozdrawiamy,
D&B

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 19.12.2011 19:20

Agra, kutią delektowaliśmy się rokrocznie, ale smak moczki jest dla nas kompletnie nieznany... :-(
Dziękujemy za tak miły wpis,
Pozdrawiamy,
D&B

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 19.12.2011 19:16

Mapa, zgadzamy się z Tobą: ,,oby magia trwała wiecznie..."
Dziękujemy i pozdrawiamy,
D&B

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 19.12.2011 19:13

Anikm, dziękujemy za tak wyczerpujący komentarz, wspaniałym jest możliwość stykania się z różnymi kulturami, tradycjami, smakami i zapachami... szkoda wielka, że jedynie w wirtualnych wymianach...
Potwierdziłaś raz jeszcze starą prawdę... ,,Polak - Węgier, dwa bratanki..."
Pozdrawiamy,
D&B

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 19.12.2011 09:56

Galeria nie tylko interesująca,ale bardzo pomysłowa,należałaby się jeszcze jedna dziesiątka za pomysł:)))
Za przykładem Anikm i Grace,dodam tez parę slow,jak świętuje się w Niemczech.Święta zaczynają się praktycznie wraz z rozpoczęciem adwentu,chociaż w sklepach,pierwsze pierniki można już kupić we wrześniu.Adwent jest dla Niemców okazja do spotkań w gronie przyjaciół na tzw.Weihnachtsmarktach czyli jarmarkach bożonarodzeniowych.Tradycja jarmarków sięga XV wieku,ale tak na stale zadomowiła się w prawie całych Niemczech,na początku XX w.W czasach obecnych,niemiecki zwyczaj,rozpowszechnił się na całym świecie,w ostatnich latach i w Polsce.Tradycja świąteczną są tez organizowane przez pracodawców Weihnachtsfeiery czyli przedświąteczne party z dobrym jedzonkiem,darmowym alkoholem i tańcami.Ostatnimi laty jednak wszyscy oszczędzają i na takie imprezy mogą sobie pozwolić tylko dobrze prosperujące zakłady.

Święty Mikołaj,który przynosi prezenty w Wigilie,to Weihnachtsmann,różni się od tradycyjnego Mikołaja tym,ze nie pochodzi z Myry,tylko jest symboliczna figura świąteczną,wymyśloną przez koncern Coca-Cola w celach reklamowych w 1931 roku.Weihnachtsmann to pulchniutki i uprzejmy dziadek
,z długą białą broda ,ubrany w czerwone wdzianko,obszyte białym futerkiem,jego atrybutem jest duży worek z prezentami ...słowem taki jak z reklamy Coca-Coli.Czy to właśnie Coca.Cola przyczyniła się do globalnego rozpowszechnienia Tzw."Santa Clausa" na świecie,to sprawa dyskusyjna.
Na szczęście,w wielu rodzinach utrzymuje się jednak tradycje i prezenty przynosi jednak Christkind czyli tak jak napisaliście Dzieciątko Jezus.
Jako ciekawostkę dodam jeszcze ,ze tradycyjna potrawa wigilijna w wielu regionach Niemiec,jest sałatka ziemniaczana z parówkami...skąd ta tradycja tu dotarła jest jeszcze dla mnie zagadka,może do przyszłych świąt uda mi się ja rozwiązać.:))))

Frohe Weihnachten znaczy Wesołych Świąt życzę;)))

PS.Jak się udały ciasteczka???

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 19.12.2011 05:27

Piekna galeria, bardzo ciekawie opowiedziana... wypada mi dodac kilka slow o Bozym Narodzeniu w Australii. Tradycyjnie te swieta byly obchodzone na wzor brytyjski, ale od ostatnich kilku dekad przewaza australijski wzor obchodzenia swiat. Wiele osob wybiera sie na Pasterke, a przed kosciolem ksieza witaja sie osobiscie z kazdym wchodzacym, w trakcie Pasterki dziekujac zgromadzonym, ze mimo, iz kazdy z nich pracowal tego dnia, ludzie znalezli czas i sily, by witac przyjscie Chrystusa w kosciele. W polskich kosciolach, z reguly slyszy sie od ksiezy reprymende, ze podczas neidzelnych mszy nei ma takiej frekwencji, jak podczas Pasterki.
Ale mialo byc o australisjkim sposobie swietowania. Kiedys w pierwszy dzien swiat rodziny i znajomi zbierali sie razem - wigilii sie tu nie obchodzi - by zjesc wspolnie pieczonego indyka, teraz jest to czesciej sea food, duzo salatek, dipy no i oczywiscie w swieta nie moze zabraknac czeresni i ogromnego rarytasu, czyli malin (250g. ok 8-10 $). Po poludniowym posilku, cale rodziny graja w krykieta w przydomowych ogrodach. Bardzo popularna jest tez plaza, jako ze Australijczycy to nacja wychowana "na plazy". Duzo osob wita swieta w miejskich ogrodach, gdzie wszyscy przynosza piknik i dziela sie razem przygotowanymi daniami. Pozdrawiam swiatecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6125) dodano 18.12.2011 13:39

Mnóstwo ciekawych, smakowitych informacji. Chyba pójdę na kawę... niestety mam tylko herbatniki ;) Pozdrawiam

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 18.12.2011 12:24

Ten gościu z fot.20 chyba trochę przesadził ze świętowaniem ;-))) Bardzo fajna galeria, ciekawie opisana. Pozdrawiam Was serdecznie.

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 18.12.2011 11:58

Z przyjemnością przeczytałam wszystkie te bardzo ciekawe informacje :) Niewątpliwie święta mają swój niepowtarzalny klimat i w porze , kiedy dni są najkrótsze wnoszą one wiele ciepła w dość szarą aurę...Odnoszę jednak wrażenie , że coraz częściej tradycja miesza się z bożonarodzeniowym marketingiem...którym jesteśmy bombardowani już po 1 listopada...Życzę Wam wiele ciepła , miłości i radości w te Święta .Pozdrawiam :)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1204) dodano 18.12.2011 06:19

Mamy galerię na czasie -akurat na te dni poprzedzające Boże Narodzenie gdziekolwiek w różnych regionach świata przygotowujemy się do tych świąt . Obieżyświat nabrał nowego wymiaru - jest ucieleśnieniem świata bez granic . Mimo że wielu z nas mieszka poza Polską , ba nawet poza Europą w innych kulturach - to umiemy tutaj dyskutować o tych nowych ojczyznach ale i o źródłach, domu rodzinnym ,dzieciństwie ( co bardzo mi się podoba )

Galeria udowadnia że mimo że coraz bardziej stajemy się kosmopolitami -tradycja ma w naszym życiu bardzo duży wymiar.

W moim domu nastąpił kompromis regionalny - wśród 12 potraw wigilijnych równie dobrze smakuje " Śląska " moczka oraz " wschodnia " kutia .
Dziękuję za tę śliczną i poznawczą galerię Wesołych Świąt .Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 17.12.2011 22:41

Piękna, nastrojowa galeria bożonarodzeniowa.
Bardzo ciekawie zaprezentowane zwyczaje bożonarodzeniowe w różnych częściach świata.
Co do Holandii to mogę jeszcze dodać że w Święta Bożego Narodzenia jada się specjalny chleb z bakaliami- Kerstbrood. Coś jak nasz keks, tylko ciasto jest bardziej ścisłe i suchsze, a wewnątrz prócz bakalii znajduje się też marcepan.
Dzieci nie dostają pod choinkę prezentów, bowiem 5 grudnia zostały już hojnie obdarowane przez Sinterklaas’a. Choć obecnie coraz częściej pod holenderskimi choinkami pojawiają się też niewielkie prezenty od Kerstman’a.
W noc sylwestrową jada się Oliebollen. Są to pączki nadziane bogato bakaliami i jabłkami, obficie posypane cukrem pudrem. Mi nie przypominają polskich pączków, są mniejsze, mniej kształtne, twardsze, ale również smakowite.
Co do węgierskiego ciasta z makiem, to pieką tam takie same makowce zawijane jak my na Boże Narodzenie. Mąż poczęstował w pracy kolegów Węgrów makowcem i stwierdzili że ich mamy takie same na Święta pieką:)
Pozdrawiam serdecznie i życzę Wesołych Świąt :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!