m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na trasie tygodniowego przejazdu (tureckim autokarem) przez Turcję, Konya a właściwie Muzeum Mevlany, było pierwszym punktem naszego programu zwiedzania.
Konya (Ikonion) jest starym miastem rzymskim i bizantyjskim. Dawna stolica Sułtanatu Seldżuków zapełniona jest interesującymi dziełami wczesnej sztuki tureckiej i islamskiej. Muzeum przyciąga setki ludzi  i mimo, że przy grobie Mevlany (Maulany) modli się zawsze wielu wiernych muzułmanów, turystów oraz osoby innych wyznań nie traktuje się tu jak intruzów. Przeciwnie, wszyscy witani są z szacunkiem zgodnie z przykazaniem Rumiego: Kimkolwiek jesteście, przybywajcie, choćbyście byli czcicielami ognia, niewiernymi, poganami, przybywajcie. U nas nie znajdziecie rozpaczy. Wszyscy, którzy do nas przyjdą, będą serdecznie przyjęci. Muzeum Mevlany, zlokalizowane koło meczetu zbudowanego przez wielkiego Sinan za panowania Sułtana Selima II w XVI w. Budynek ten zamieszkiwał niegdyś Mevlana - Rumi, założyciel Zakonu Tańczących Derwiszy.
Muzeum a zarazem Mauzoleom Mevlany, to najdonioślejszy zabytek Konyi. Umieszczone jest w meczecie, w którym członkowie bractwa odbywali niegdyś praktyki religijne, oraz w kilu budynkach, gdzie w przeszłości mieściły się ich cele jak również pomieszczenia gospodarcze. W samym meczecie znajduje się też grób Mevlany Dżalaluddina Rumiego oraz miejsce spoczynku wielu następnych mistrzów zakonu. Ciekawa kolekcja szat związanych z życiem Derwiszy, flety i Księga Koranu ( niestety obowiązywał zakaz fotografowania wewnątrz mauzoleum). W ogrodach Mauzoleum stoi wiele kamiennych tablic, dość licznie odwiedzane przez muzułman. Nie wiem, czy są to nagrobki, czy może niosą przekaz filozofii Mevlany, lub mają całkowicie inne znaczenie.
Epitafium
Gdy umrzemy, nie szukajcie naszego grobu w ziemi,
Lecz znajdźcie go w sercach ludzi.
- Mevlana 
Fotografia tej kobiety została zrobiona za jej zezwoleniem i z jej inicjatywy. Byłam tym faktem zaskoczona, ale nie omieszkałam skorzystać z okazji serdecznie jej przy tym dziękując. Najważniejszą ideą, leżącą u podstaw poezji Rumiego jest absolutna miłość wobec Boga i braterstwo wszystkich ludzi, niezależnie od wyznawanych poglądów i religii. Mevlana wywarł ogromny wpływ na myśl, literaturę i estetykę w świecie Islamu. Wielkość Rumiego, jako nauczyciela Islamu, mistyka i poety przyciągnęła do niego liczne grono uczniów, którzy nazywali go z szacunkiem „Mevlana”, czyli: „Nasz Nauczyciel”. Jego przesłanie miłości, tolerancji i pokoju jest obecnie niezwykle aktualne i wielu ludzi na całym świecie żyje według ideałów, które głosił. Jego poezje są bardzo popularne nie tylko w krajach muzułmańskich, ale także jest jednym z najbardziej poczytnych poetów w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Nazwa Kapadocji wywodzi się prawdopodobnie z języka perskiego i oznacza krainę pięknych koni. Ale nie z tych szlachetnych zwierząt słynie obecnie Kapadocja, a z niezwykłego ukształtowania terenu. Krajobraz Kapadocji często nazywany jest księżycowym. Charakteryzują go niezwykłe formy skalne, tak zwane baśniowe kominy. Kapadocja została ukształtowana około 60 milionów lat temu przez aktywność otaczających ją trzech wulkanów o nazwach: Erciyes, Hasan oraz Göllü. Wyrzucany przez wulkany popiół pokrył rejon obecnej Kapadocji i w połączeniu z piaskami wytworzył tuf - charakterystyczny rodzaj skały osadowej. Tuf jest skałą miękką i łatwo podlegającą erozji na skutek działania wiatrów i wód. Przez miliony lat siły przyrody wyrzeźbiły to, co obecnie możemy podziwiać jako księżycowy krajobraz tej baśniowej krainy. Kapadocja, to nie jedna miejscowość lecz rozległy obszar obejmujący setki bajkowych miejsc. Drugim, równie ważnym skutkiem działalności wulkanicznej, jest niezwykle żyzna gleba. Uprawia się na niej drzewa owocowe, warzywa, a przede wszystkim winorośl, z której wytwarzane jest całkiem smaczne wino.
Jednakże najbardziej zapadają w pamięci niezwykłe formacje skalne. Formy tufowe jakie tutaj zastaniecie przypominają wszystko co tylko mogą sobie wyobrazić wasze umysły. Kapadocja, dzięki licznym sadom i winnicom, należy do najważniejszych regionów rolniczych kraju. Nie będę komentować fotek, by pozostawić was w spokojnej kontemplacji obrazu.
I tu nie zabrakło wielbłąda jako maskotki do pamiątkowej rodzinnej fotografii z wojaży. Drabinka pewnie służy turystom do wchodzenia na grzbiet i uniknięcia silnych przechyłów powstających przy podnoszeniu się zwierzęcia z kolan.
Nad niezmąconym spokojem  kompleksu zwiedzanego przez turystów i oczywiście działalności handlarzy wszelkiego autoramentu i maści pamiątek, czuwają JANDARMA a oto ich posterunek. Szalenie podobały mi się wszelkie rękodzieła kute w metalu. Gdyby nie ograniczenie wagowe bagażu podczas lotu, to sprawiłabym sobie taki element dekoracyjny w swoim mieszkaniu.
Żelazka na węgiel drzewny pamiętam z dzieciństwa używane przez moją babkę. W tym miejscu zakończę swą galerię, lecz nie kończę dalszego zwiedzania Kapadocji. Zapraszam na ciąg dalszy i dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Turkusowa galeria, czyli Konya
1pix użytkownik hana odległość 3 km 1pix
Przez Turcję
1pix użytkownik robertno1 odległość 4 km 1pix
Turcja, Konya i Mauzoleum Mevlany - 2007
1pix użytkownik julian53 odległość 4 km 1pix
TURCJA - Konya - Muzeum Mevlany
1pix użytkownik paulus odległość 5 km 1pix
Konya - mauzoleum Mevlany
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 5 km 1pix
Turcja - KONYA  -  Mauzoleum Mevlana
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 28.12.2011 14:38

Widzialam juz sporo zdjec tufowych form, ale za kazdym razem nieodmiennie zadziwiaja, natura jest wspanialym rzezbiarzem, ktoremu troszke pomaga czas. Pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 28.12.2011 14:19

Kapadocja zachwycająca :)Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3124) dodano 27.12.2011 20:35

Bardzo fajna galeria!! Brawo! ;-) Na pewno warto pofatygować się do Turcji i to nie jeden ani dwa razy :-)

Fotka nr 19 => czapka z głowy ;-)

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!