m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Kapadocja, to fascynujące połączenie osobliwości natury i arcydzieł rąk ludzkich. Pośród skał o fantazyjnych kształtach ukryte są kościoły, klasztory i domy. Tą przepiękną krainę można zwiedzać na ziemi, oglądać pod ziemią i podziwiać z lotu ptaka. W Dolinie Gołębi lub Gołębiej (obie formy nazwy są w użyciu) hodowano właśnie ptaki. Gołębniki oczywiście wykuto w skałach. Uchisar jest miasteczkiem położonym w centrum Kapadocji.
Miasteczko słynie z olbrzymiej skalnej cytadeli (Trzy Zamki), która jest w rzeczywistości ogromną skałą wysoką na 60 metrów, podziurawioną tunelami i oknami. Jest to najwyższy punkt w całej Kapadocji, na który można się  wspiąć i podziwiać przepiękną panoramę z widokiem na Park Narodowy Goreme. Na zdjęciu widok na Dolinę Uchisar od strony Doliny Gołebi. Dziś Uchisar jest chętnie odwiedzany przez turystów, gdyż jego usytuowanie pozwala nie tylko podziwiać twierdzę wydrążoną w skale, ale też spojrzeć z góry na ogromny obszar Kapadocji rozpościerający się poniżej. kominy tufowe nadal zamieszkiwane są przez ludzi. Tu widzimy posterunek Jandarma
Właśnie przy tych zamieszkanych kominach zatrzymaliśmy się na herbatkę. Otoczenie zapraszało zielonym ogródkiem i odrobiną cienia w nieznośnym upale. Wejście było dość strome, udało mi się wejść tylko do pierwszego poziomu. Ciekawość ujrzenia wnętrza była spełniona połowicznie. Nie udało mi się wejść wyżej. Wąski otwór w suficie, wąziutka metalowa drabinka i moja endoproteza na nodze nie pozwoliły mi na dogłębną penetrację pięter. Zadowoliłam się siorbaniem gorącej herbaty w ogródku, kontemplując otaczające tufowe domostwa. Widoki były przepiękne i jeszcze ciekawsze na nas czekały.
Drzewko życzeń - każdy zawiązywał na gałązkach karteczki z życzeniami. Legenda głosi, że ponoć mają się spełnić. Moje życzenie było długoterminowe, ale mogę powiedzieć, iż się spełnia, wiec może ta legenda, to prawda....... kto to wie. Na takim rożnie pieką się wspaniałe szaszłyki....... nie kupiłam, wiec nie wiem czy zachwalający miał rację.
Kapadocja stanowiła setki lat temu waży ośrodek chrześcijaństwa. Na fotce Rahibeler Manastiri/Kızlar Manastırı (Klasztor panien). W urwisku skalnym wydrążonych zostało wiele kondygnacji, w których znajdowały się cele zakonnic oraz pomieszczenia wspólne klasztoru: refektarz i kuchnia. Poziomy połączone były ze sobą tunelami, które w razie konieczności można było odciąć przy użyciu kamieni młyńskich. Chociaż pierwotnie klasztor posiadał kilka pięter, obecnie oczom zwiedzających ukazuje się jedynie duża jadalnia ze schodami prowadzącymi w górę, do małej kapliczki, w której znajduje się kilka fresków Na wschód od Kayseri znajduje się jedno z piękniejszych miejsc w Turcji, jakie mieliśmy okazję zobaczyć - Dolina Göreme. .
Na pierwszy rzut oka dolina nie robi większego wrażenia - skały nie mają bajecznych kształtów. Wszystkie kościoły i monastery, których na niewielkiej przestrzeni jest kilkanaście, zostały wydłubane w miękkim wulkanicznym tufie. Budowniczowie nie wykuli olśniewających fasad, całe bogactwo świątyń ukrywając w ich wnętrzach. Każdy mnich, który wstępował do wspólnoty, musiał sam wydłubać sobie skromną celę (zanim tego nie zrobił, spał wśród skał). Następnie wraz ze swymi współbraćmi drążył pomieszczenia do wspólnych modłów i posiłków. W ten sposób powstawał skalny monaster - wielopiętrowy, z kościołem pośrodku, do którego mnisi schodzili na modlitwy i liturgie. Aziz Basil Şapeli (Kościół świętego Bazylego)

To dość ciemne miejsce, w którym główne pomieszczenie znajduje się po lewej stronie od wejścia. Osłonięte kratami otwory w podłodze to grobowce. Ornamenty ścienne pochodzą z czasów ikonoklazmu, gdy przedstawianie wizerunków świętych było zakazane. Freski przedstawiające między innymi samego świętego Bazylego pochodzą z czasów późniejszych. Wejście do kościołów było wąskie i bardzo niskie. Elmalı Kilise (Kościół jabłka)

Jest to mały kościółek, wybudowany około 1050 roku n.e. Cztery filary ze znakiem krzyża greckiego wspierają centralną kopułę. Renowacja kościoła została zakończona w 1991 roku, ale fragmenty fresków ciągle ulegają złuszczeniu, odsłaniając wcześniejsze malowidła ścienne.
Jest to mały kościółek, wybudowany około 1050 roku n.e. Cztery filary ze znakiem krzyża greckiego wspierają centralną kopułę. Freski przedstawiają sceny z życia świętych, biskupów i męczenników, a po prawej stronie ołtarza widać przedstawienie Ostatniej Wieczerzy. Nazwę kościoła tłumaczy się na dwa sposoby: według pierwszego pochodzi ona od czerwonego obiektu, który trzyma w lewej ręce archanioł Michał, a według drugiej - od jabłoni, która podobno rosła w pobliżu kościoła. Karanlik Kilise (Ciemny Kościół), jeden z najpiękniejszych tutejszych zabytków, kompletnie odrestaurowany, został niedawno udostępniony do zwiedzania. Nazwa wzięła się od dawnego wyglądu budynku, kiedy było w nim bardzo mało okien. Brak światła spowodował, że przetrwały żywe kolory fresków, przedstawiających m.in. Chrystusa Pantokratora, Chrystusa na krzyżu i zdradę Judasza. Pod Ciemnym Kościołem znajduje się spiżarnia, kuchnia oraz refektarz ze stołami i ławami wyciosanymi w skale. Nie dane mi było to zobaczyć.
Azize Barbara Kilisesi (Kościół świętej Barbary)

Święta Barbara to pochodząca z Egiptu męczenniczka, która została uwięziona przez własnego ojca, który w ów drastyczny sposób chciał uchronić ją przed zgubnymi wpływami chrześcijaństwa. Ponieważ pomimo odosobnienia udało się jej pielęgnować nową wiarę, okrutny ojciec najpierw torturował ją, a następnie zabił. Do niedawna uważano, że powstał w okresie ikonoklazmu (725-842), kiedy malowanie postaci było zabronione. Zachowało się tu jednak kilka bardzo zniszczonych fresków, przedstawiających Marię Dziewicę i św. Barbarę. Po prawej stronie, w apsydach za trzema kaplicami, znajdują się rzeźbione krzyże i prymitywne rysunki. Na centralnej kopule znajduje się Chrystus Odkupiciel na tronie. Obok znajdują się geometryczne ornamenty. Ciekawy jest symbol zła, który wybrali sobie dawni malarze - to rak, otoczony przez krzyże, mające stanowić tarczę do obrony przed całym złem świata. Kolejny fresk - tym razem już barwny, przedstawia świętych Jerzego i Tadeusza na koniach, walczących z wężami.Sciany i kopuły kaplicy zdobią różne motywy graficzne,  które mają tworzyć złudzenie, że świątynia jest murowana z kamienia, a nie wydrążona w litej skale.
 Kościół Św. Katarzyny. Niestety, nie dane mi było wejść i zobaczyć co kryje wnętrze. Jedynie mała migawka z progu.... Do Kościoła Sandałowego prowadzą strome schody. Jeden z piękniejszych tutejszych zabytków, zbudowanych w XI w. Podziw budzą freski, które przez długi czas nie były narażone na zgubne działanie światła i dzisiaj fascynują świeżością barw. Nazwa kościoła wywodzi się od dwóch odcisków stóp pod freskiem przedstawiającym zmartwychwstanie.
Fotka nie jest najlepsza, ale stanowi pamiątkę tego, co zobaczyliśmy na własne oczy.
***** dziękuję za wspólne zwiedzanie.

najbliższe galerie:

 
Bajkowo - Kapadocja cz. 2
1pix użytkownik anusia_osia odległość 0 km 1pix
Kapadocja - Göreme
1pix użytkownik exorientelux odległość 1 km 1pix
Kapadocja
1pix użytkownik jedrek odległość 1 km 1pix
Kapadocja.  Podziemne miasto Kaymakli i skansen Zelve.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
Kapadocja
1pix użytkownik dzieciak odległość 1 km 1pix
Göreme
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
elise użytkownik elise(wpisów:954) dodano 01.01.2013 10:27

Ogladalam wczoraj w TV na stacji Religia.TV o KAPADOCJI, dlatego z przyjemnością obejrzałam Twoja galerie. Serdecznie pozdrawiam w nowym roku 2013.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6126) dodano 31.12.2011 09:56

Natura tworzy niezwykłe cuda. Ludzie też. Ciekawe te kościoły i skalne domki. Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.12.2011 15:26

Kapadocja wygląda jak kraina żywcem wyciągnięta z bajki :)
Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 30.12.2011 15:20

Maju-Maju, kolejny raz zachecasz, tylko kiedy ja tam dotre:( Pozdrawiam, dziekujac za galerie:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 30.12.2011 14:32

Kapadocja nawet na zdjęciach zachwyca :)Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!