m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Podróżując do Egiptu podziwiamy piękne widoki za oknem samolotu. Pamiętajmy jednak:Egipt jest obecnie bardzo popularnym krajem wśród osób planujących wakacje, ze względu na stosunkowo niskie ceny pobytu i... trwający cały rok sezon. Jednak Egipt to Afryka i jeżeli jedzie się tam po raz pierwszy, należy wiedzieć o paru rzeczach, np. jak ustrzec się przed tzw. Zemstą Faraona i nie spędzić urlopu w toalecie. Przelatujemy nad Rumunią, a pod nami malowniczy port Konstanca- największy port handlowy Rumunii, leżący nad Morzem Czarnym, a także stolica okręgu administracyjnego Konstanca. Konstanca,[ rum. Constanţa,]-Port handlowy połączony kanałem z Dunajem, jest głównym portem tranzytowym dla krajów naddunajskich. Konstanca jest również znanym ośrodkiem turystycznym ze słynnym kąpieliskiem morskim Mamaja z piaszczystą plażą o długości ok. 8 km. Łańcuch Karpat zajmuje w Rumunii 48,8% powierzchni kraju i 55,5% powierzchni ogólnej Karpat,  Karpaty nad Rumunią. Tuz Gölü czyli jezioro solne - słone jezioro w środkowej Turcji
Widoki z samolotu są przednie, widoczność bardzo dobra... ...tylko podziwiać. Delta Nilu - rozległa delta rzeki Nil w północnym Egipcie, w miejscu gdzie wpada ona do Morza Śródziemnego. oddalając się od wybrzeża Afryki, przelatujemy nad terenami pustynnymi. Tu również widoki są bardzo ładne. ...widzimy morze, a więc zbliżamy się do lotniska w Hurghadzie.
Tutaj pilot zafundował nam widoki pięknych ośrodków wypoczynkowych. Wybrzeże Morza Czerwonego to prawdziwy cud natury. Turyści przybywają tu dla skąpanych w słońcu plaż, oraz uważanych za najpiękniejsze na świecie raf koralowych. Jednym z największych kurortów turystycznych w Egipcie jest Hurghada., miasto położone we Wschodnim Egipcie, nad Morzem Czerwonym Hurghada początkowo pełniła rolę osady rybackiej, teraz to niezwykle popularne miejsce wakacyjne. Hurghada rozciąga się na długości 40 km i liczy około 55 tysięcy mieszkańców, zamieszkuje ją około 7 tysięcy cudzoziemców. Miasto to rozwija się głównie dzięki turystyce i handlowi. Panujący tu klimat jest dla turystów wyjątkowo korzystny, w Hurghadzie można wypocząć o każdej porze roku. Nawet w najchłodniejszym miesiącu roku - lutym temperatura w morzu nie spada poniżej 20 stopni, natomiast temperatura powietrza wynosi około 25 stopni. Latem należy się nastawić na upały, które przekraczają nawet 40 stopni. Najnowsza, południowa część to Village Road, rozrasta się ona bardzo szybko, powstają tu nowoczesne hotele, sklepy i restauracje, znajduje się tu licząca aż 8 km nadmorska promenada.
W roku 450 p.n.e. grecki historyk Herodot przebywał w Egipcie, opisał on mieszkańców tego kraju jako religijnych, bardziej niż jakakolwiek inna nacja na świecie. Co prawda od tamtych czasów wiele się zmieniło jednak religia nadal w życiu Egipcjan pełni bardzo ważną rolę. Większość mieszkańców Egiptu, około 90% to muzułmanie, około 7% to Koptowie, ponadto Egipt zamieszkuje również niewielka społeczność żydowska. Doskonale przygotowana infrastruktura turystyczna zachęca do wypoczynku. Są tu zarówno niewielkie dwugwiazdkowe hoteliki, przeznaczone dla turystów skoncentrowanych głównie na zwiedzaniu jak i ogromne kompleksy hotelowe, dla najbardziej wymagających klientów. Islam przywędrował do Egiptu w roku 641 wraz z armią Amira ibn al_Asa, na ziemiach tych panowało wówczas chrześcijaństwo. Nowa wiara, czyli Islam wyróżniała się swoją niezwykłą prostotą, tak odmienną od skomplikowanych systemów religijnych. Islam nie uznaje pośredników pomiędzy Bogiem a człowiekiem, modlitwa to osobista i bezpośrednia forma kontaktów z Bogiem. Obowiązki wyznawców Islamu ujęte są w pięciu podstawowych zasadach Islamu: 1/ Głoszenie, że „nie ma Boga nad Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”
2/modlitwa pięć razy dziennie;
3/jałmużna;4/przestrzeganie postu od świtu do zmierzchu w trakcie Ramadanu; 5/raz w życiu pielgrzymka do mekki Luksor - miasto w południowym Egipcie, na prawym brzegu Nilu, w miejscu południowej części starożytnych Teb, oddzielone kanałem od części północnej, zwanej obecnie Karnak. Luksor jest jednym najpopularniejszych, z turystycznego punktu widzenia, miast w Egipcie.
Sharia Mahatta w Luksorze ulice Luksoru Sharia Ramsses w Luksorze codzienne życie w Luksorze, to brak pośpiechu... spokój cisza... Tu czas biegnie powoli. Nikt się nie spieszy.
Kair - fragment miasta. Kierunkowskaz pokazuje jak dojść do Muzeum. Grecki historyk Herodot nazywał Egipt Darem Nilu, na myśli miał wąski pas zieleni wzdłuż rzeki, położony pośród piasków pustyni. To właśnie tutaj narodziła się cywilizacja egipska, która pozostawiła niesamowite zabytki, przepiękne dzieła kultury i sztuki, oraz fascynujące wierzenia. Na terenie Deir el-Bahari znajdują się świątynie budowane począwszy od okresu 
Średniego Państwa aż po Okres Ptolemejski. Skalna kotlina w Tebach Zachodnich, której nazwa w języku arabskim oznacza Klasztor Północny, położna pomiędzy el-Asasif a Dolinami Królów i Królowych.
Luksor - Miasto to nazywane jest często największym muzeum świata na świeżym powietrzu ze względu na ruiny kompleksu świątyń w Karnaku, świątynię Luksoru oraz niezliczoną liczbę starożytnych posągów, świątyń i krypt (m.in. Dolinę Królów) na zachodnim brzegu Nilu. Z tego powodu Luksor jest doskonałą bazą turystyczną i popularnym miejscem na spędzenie wakacji, zarówno jako miasto, jak i jako start (lub meta) rejsów po Nilu. Już od paru tysiącleci Nil jest symbolem życia i nieśmiertelności. Żaden Egipcjan nie wyobraża sobie egzystencji bez tej cudownej rzeki. Mówiąc o starożytnym Egipcie trzeba grubo nacechować stopień uzależnienia ówczesnej ludności od Nilu, rzeki, od której zależało wszelkie istnienie. Rzeka ta odgrywała ogromna rolę w transporcie. W starożytności ludzie przewozili przez wody Nilu wszystkie możliwe środki do życia i pracy. Nil to także jedyne połączenie Sudanu Południowego z Północnym. Nil to nie tylko dogodna droga komunikacyjna, gdyż umożliwiał wzrost roślin uprawnych, dostarczał żywności, w tym ryb oraz bardzo cennej trzciny papirusowej. Żyzne muły nilowe były niesione z prądem rzeki. Stanowiły bardzo ważny czynnik, który wzbogacał glebę. Ziemia poprzez minimalny nakład pracy była w stanie dawać dobre plony. Żyzne muły nilowe powstawały z gnijących części roślin zarastających bagna Sudd i były niesione z wyżyny etiopskiej przez Nil Błękitny. Pozdrawiamy cię, Nilu, który wynurzasz się z ziemi, który przybywasz, by dać życie ludowi Egiptu. Hymn do Nilu skomponowany w czasach Średniego Państwa ok.2050-1750 p.n.e.
Pora deszczowa występuje dwa razy w ciągu całego roku. Jest to okres marca-maja oraz września-listopada. W trakcie trwania takich pór deszczowych rozkwitało rolnictwo, więc żywności była wystarczająca ilość. Nawadnianie pól to zabieg, który był wykonywany wręcz systematycznie. Na terenach zalewowych budowano wały ziemne, dzieliło się nimi cały obszar na odosobnione zbiorniki i dzięki temu woda utrzymywała się przez wiele tygodni. Miało to największe znaczenie w chwilach gdy Nil opadał. Możesz płacić wszędzie w dolarach. Do tego Egipcjanie bardzo chętnie przyjmują napiwki (bakszysz) i należy im je dawać, żeby być dobrze traktowanym. Jak wiadomo całe życie Egipcjan opierało się na ich religii. Tamtejsza ludność często utożsamiała Nil z bóstwami:Hapi - Wielkiego Boga Żywności i Pana Ryb oraz Ozyrysa - Co Egipcjanie zawdzięczają Nilowi??? Rezydencja jest przyjemna do życia, a ziemia zapewnia wszystko czego trzeba; pola każdego dnia dają wszelkie dobro, stawy są pełne ryb, a nad jeziorami żyje rozmaite ptactwo. Nabrzeżne łąki zielenią się trawą, przy brzegach rzeki rosną daktyle. Spichlerze są tak wypełnione jęczmieniem i innymi zbożami, że sięgają prawie nieba. Spotyka się tam tez cebulę, pory, jak również sałatę, granaty, jabłka, oliwki i figi, a słodkie wino Ka z Egiptu przewyższa smakiem miód. Wersy biblijnego Rameses napisanych dla uczczenia nowej stolicy faraonów 19-stej dynastii w północno-wschodniej części delty. Nie wolno wywozić rafy, piasku, skór itp.
Jest to traktowane jako wywóz (kradzież) dóbr naturalnych kraju i KARALNE. W Dahar znajduje się również największy meczet w Hurghadzie
Aladin   - Hurghada Bugenwilla - Bougainvillea, pnącze porastające ogrodzenia, ściany domów i pergole. Spotkałam także strzyżone, niskie żywopłoty, w różnych kolorach. Białe, pomarańczowe...niestety, nie pachną :)

najbliższe galerie:

 
Egipt
1pix użytkownik magbo odległość 40 km 1pix
Beduini - ludzie pustyni
1pix użytkownik beatriche83 odległość 46 km 1pix
Egipt
1pix użytkownik bulba odległość 68 km 1pix
EGIPT - MIEJSCA MNIEJ TURYSTYCZNE
1pix użytkownik afrodyta odległość 70 km 1pix
W górę Nilu.  Minia - Tell el Amarna - Abydos.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 75 km 1pix
AFRYKA ZNANA I NIE ZNANA
1pix użytkownik afrodyta odległość 86 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 27.04.2017 22:39

na 1 Boeing 737 AMC Airlines

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1824) dodano 04.01.2012 11:28


Piękna i ciekawa galeria. Dużo uroczych widoków a najbardziej podobają mi się te ze samolotu.
Pozdrawiam serdecznie:)))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3841) dodano 04.01.2012 08:13

Fajna galeria,fotki z samolotu super.
Pozdrawiam serdecznie:)

konwalia użytkownik konwalia(wpisów:3259) - Użytkownik usunięty. dodano 01.01.2012 18:52

Widoki z samolotu super.
Moi znajomi,którzy wyprowadzili się tam na stałe ze Szwajcarii,ciągle mnie zapraszają do Hurghady.
Ale jakoś nic mnie nie może przekonać.
Fajna galeria.
Pozdrawiam.

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 01.01.2012 14:36

Widoki z samolotu przednie............. mój pilot nie był tak wspaniałomyślny i nie zrobił lotu nad zespołami hotelowymi. Pozdrawiam i życzę powodzenia w 2012r.

satan użytkownik satan(wpisów:3058) dodano 01.01.2012 13:44

Galeria Egiptu z lotu ptaka, to naprawdę fajny pomysł ;-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 31.12.2011 18:51

Widoki z góry super :)
Pozdrawiam

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 31.12.2011 17:10

Fajne ujęcia z lotu ptaka.
Szczęśliwego Nowego Roku Afrodyto!
Pozdrawiam :)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!