m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Zdziar nad Sazawą (czes. Žďár nad Sázavou, - miasto w Czechach, w kraju Wysoczyzna. Podobnie jak dzieje Žďáru nad Sázavou, również losy kościoła pielgrzymkowego związane są ściśle z tutejszym klasztorem cystersów, założonym w połowie XIII wieku z inicjatywy ojca świętej Zdzisławy, Přibyslava z Křižanova. W okresie baroku dokonana została całkowita przebudowa kościoła i całego kompleksu klasztornego. Od roku 1709 ówczesny opat Václav Vejmluva współpracował z architektem Janem Blažejem Santinim i wspólnie stworzyli dzieło o wielkiej wartości artystycznej z najcenniejszą perełką - kościołem św. Jana Nepomucena. Zabytkowy most  tuz przed byłym klasztorem. Niezwykle oryginalna budowla została wzniesiona w latach 1719-22, w stylu tak zwanego gotyku barokowego, którego Santini był czołowym przedstawicielem. Już około 1100 r. w pobliżu dzisiejszej lokalizacji zamku znajdowała się obronna osada kontrolująca przeprawę przez bród na rzece Sazawie. Po założeniu w jej pobliżu klasztoru cystersów w roku 1252, osada zaczęła zajmować obszar tzw. Starego Miasta,
.... a niedługo potem w okolice kościoła św. Prokopa (dzisiejsze jądro historyczne miasta). Było to wtedy miasteczko obronne, a w 1293 r. po raz pierwszy został ustanowiony sąd. W czasie wojen husyckich klasztor został spalony i od tej pory, mimo wysiłków i pomocy Jerzego z Podiebradów, jego znaczenie zmalało. W roku 1588 Zdziar stał się lennem biskupów ołomunieckich, czemu sprzeciwił się klasztor ze zdecydowanym poparciem mieszkańców. W wyniku sporów kardynał Franz von Dietrichstein włączył je do swych osobistych dóbr. W roku 1607 podniósł Zdziar do godności miasta, a w 1614 rozwiązał klasztor.
Po bitwie na Białej Górze, w 1620r, do miasta zostali sprowadzeni franciszkanie, a w 1639 znów wrócili cystersi. W 1642 klasztor został obroniony przez braci i mieszczan przez atakiem Szwedów, jednak ci w roku 1647 wrócili i zniszczyli miasto. Największy rozkwit klasztoru nastąpił w XVIII w., głównie za sprawą przebudowy dokonanej przez Jana Blažeja Santiniego-Aichela.Na zdj. Wnętrze świątyni. Została również założona akademia dla młodzieży szlacheckiej. W wyniku reform Józefa II Habsburga klasztor został ostatecznie rozwiązany w roku 1784. Niektóre budowle przeszły w prywatne ręce, a centrum klasztoru zostało później przebudowane na zamek.
Wnętrze świątyni.
Od mostu ponownie  udajemy sie na wzgórze przez niewielki lasek trochę łąki, żwirową ścieżką  prowadzącą pod górę wchodzimy na Zieloną Górę.
Žďár nad Sázavou - Góra Zielona (Zelená hora) - Sanktuarium św. Jana Nepomucena. widoki z ścieżki na górę Widok klasztoru na jeziorem Kościół rozkazał wybudować na Zielonej Górze opat żdiarskiego klasztoru na cześć męczennika i świętego czeskiego Jana Nepomucena. Na zdj. widok wieży  tablica informacyjna
Ponieważ według legendy nad jego ciałem pojawiła się korona z pięcioma gwiazdami, architekt Giovanni Santini zastosował w obiekcie zbudowanym w stylu barokowego gotyku symbolikę gwiazdy pięcioramiennej - plan obiektu ma kształt gwiazdy, kościół ma pięć wejść, na ołtarzu głównym jest pięć gwiazd i pięć aniołów. Ołtarz przedstawia męczennika, którego aniołowie zabierają do niebios. Ołtarze boczne poświęcone są czterem ewangelistom. Czubek kopuły ozdobiony jest monumentalnym językiem świętego (symbol św. Jana Nepomucena) w ognistym kręgu.
Zdjęcie z skanowane z analogowego, aby ukazać całość obiektu. Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Nove Hrady
1pix użytkownik krzysiug odległość 33 km 1pix
Perły UNESCO - Třebíč i Telč
1pix użytkownik surykatka odległość 41 km 1pix
Czechy - Litomyśl
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 42 km 1pix
Chrudim
1pix użytkownik dispar odległość 42 km 1pix
Litomyśl
1pix użytkownik dispar odległość 42 km 1pix
ZWIEDZAMY  CZECHY  - Litomyśl
1pix użytkownik mocar odległość 42 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3882) dodano 27.01.2012 18:43

Bardzo ładne miasteczko,warte odwiedzin.Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7293) dodano 22.01.2012 22:22

Bardzo ciekawe miejsce i faktycznie najlepiej z lotu ptaka widać ten cały architektoniczny zamysł. Jeszcze tam nie dotarłam, kiedyś to nadrobię.
Swoją drogą św. Jan Nepomucen jest podobno patronem mostów i spowiedników, bo wg podań nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi królowej Zofii królowi czeskiemu Wacławowi, który podejrzewał żonę o niewierność. W konsekwencji poddano go torturom i zrzucono go z mostu Karola do Wełtawy...
Pozdrawiam :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.01.2012 21:37

Najfajniejsze jest to skanowane zdjęcie, bo tego co najciekawsze, z ziemi nijak nie da się sfotografować ;) Pozdrawiam

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 22.01.2012 11:19

Bardzo ciekawe miejsce nam zaprezentowałeś.
Kościół na Zielonej Górze przepiękny.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!